Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
 • Polski
 • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Pomaganie przez bieganie, czyli akcje charytatywne dla biegaczy

Pomaganie przez bieganie, czyli akcje charytatywne dla biegaczy

Data aktualizacji 25.07.2019

Przeczytasz w 6 minut

Pomaganie przez bieganie, czyli akcje charytatywne dla biegaczy

Bieganie jest Twoją pasją? Fantastycznie! A myślałeś o tym, by połączyć bieganie z pomaganiem? Pewnie tak, skoro czytasz ten artykuł. Zachęcamy do biegania i jednocześnie zbierania pieniędzy na akcje charytatywne. Dzięki temu przyczynisz się do budowania pięknego świata i dasz innym szansę na lepsze życie.

W tym artykule poznasz popularne i ciekawe akcje charytatywne, które towarzyszą różnym imprezom biegowym w Polsce.

Pomaganie przez bieganie
Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay 

Pomaganie przez bieganie – 5 przykładów biegowych akcji charytatywnych

Na świecie zbiórki pieniędzy na szczytne i dobre cele przy okazji różnych imprez biegowych od wielu lat są czymś bardzo powszechnym. Cieszą się one dużą popularnością. Niekiedy nawet aż 50% biegnących decyduje się na start głównie ze względu na cele charytatywne. To niesamowite, jak ludzie chcą pomagać innym. A jeszcze bardziej niesamowite, że można to połączyć z miłością do biegania.

W Polsce akcje charytatywne dla biegaczy również stają się coraz bardziej modne. I bardzo dobrze, bo w tym jest ogromny potencjał. Oto 5 przykładów akcji charytatywnych, które zawitały do Polski, lub też w niej powstały.

WINGS FOR LIFE WORLD RUN

Inaczej: Pobiegnij dla tych, którzy nie mogą.

Ten bieg jest nadzwyczajny. Nie tylko dlatego, że podczas niego zbierane są datki na szczytny cel, ale również dlatego, że:

 • odbywa się w tym samym dniu i o tej samej godzinie w kilkudziesięciu lokalizacjach porozsypywanych na całym świecie,
 • meta w postaci aut pościgowych goni zawodników,
 • bieg kończy się wtedy, gdy meta wyprzedzi zawodników,
 • w biegu uczestniczą sportowcy, amatorzy, laicy, osoby na wózkach inwalidzkich, młodzi i starsi .

Prawda, że to nietypowe? Na całym świecie wygrywa tylko jeden mężczyzna i jedna kobieta, którzy wytrzymają najdłużej i nie dadzą się wyprzedzić poruszającej się mecie. Jadąca meta wyrusza pół godziny po starcie zawodników.

Każdy biegacz może sobie wyznaczyć własny cel, prędkość czy dystans, jaki chce przebyć zanim dogoni go meta. Nie jest łatwo. Zmęczenie niektórym szybko się daje we znaki, a meta jedzie coraz szybciej i szybciej.

Fundacja Wings for life world run 100% wpłat rejestracyjnych przeznacza na jeden konkretny cel. Jest nim badanie rdzenia kręgowego. Poszukują metod leczenia jego urazów.

W 2019 roku bieg odbył się 5 maja i była to już 6-ta edycja tej nietypowej zbiórki charytatywnej. Pierwsze miejsce zdobył Rosjanin Ivan, który uciekał przed samochodem aż przez 64,37 kilometry! Pierwsze miejsce wśród kobiet zdobyła również Rosjanka o imieniu Nina. Natomiast drugie miejsce zajęła Polka Dominika. Obie kobiety przebiegły po 53 km.

Ci odważni i dobrzy biegacze co roku zbierają pokaźną sumę na dalsze badania. Przykładowo w 2017 roku uzbierali aż 5,8 mln euro.

W Polsce bieg do tej pory odbywał się w Poznaniu. Samochodami kierowały znane osoby, takie jak Adam Małysz czy Michał Kościuszko. Bieg w 2019 roku wystartował o godzinie 13:00 polskiego czasu. Natomiast musisz wiedzieć, że Australijczycy biegnący w tym samym momencie mieli godzinę 21:00, a zawodnicy z Kalifornii 4:00 rano. I to właśnie jest kolejną cechą charakterystyczną tego biegu. Jednoczy biegaczy z całego świata, którzy biegną w tym samym momencie w różnych miejscowościach, na innych kontynentach.

Fundacja wyszła naprzeciw nawet tym, którzy nie mogą się stawić w jednej z lokalizacji biegu. Stworzyli bowiem aplikację dzięki, której możesz dołączyć się swoim biegiem do tego szczytnego celu. Na to rozwiązanie zdecydowało się już 10 tysięcy osób, które uciekały przed wirtualnym samochodem.

To jak? Może i Ty dołączysz do tego biegu? Następny odbywa się 3 maja 2020 roku.

PODZIEL SIĘ KILOMETREM

To inicjatywa prowadzona przez PZU. W trakcie trwania różnych imprez biegowych można nieraz odnaleźć specjalne pomieszczenie lub namiot, w którym są rozstawione bieżnie, orbitreki, ergometry czy wioślarze. Każdy kilometr przebiegnięty na tych maszynach to 10 zł, które jest przeznaczane na różne akcje charytatywne.

Akcje charytatywne dla biegaczy - podziel się kilometrem

Na których imprezach można znaleźć strefę „ Podziel się kilometrem”?

Na tych, którym sponsorem tytularnym jest PZU. Na przykład:

 • PZU Maraton Warszawski,
 • PZU Cracovia Półmaraton,
 • PZU Bieg Trzech Kopców.

Kto może uczestniczyć w Podziel się kilometrem?

Dosłownie każdy. Zawodnicy biegu, kibice, zwykły przechodzień, starsi, młodsi. Dla najmłodszych jest specjalna strefa. W ten sposób PZU chce zachęcić nie tylko do sportu, ale także do pomagania innym. Trzeba przyznać, że świetnie to ze sobą połączyli. Strefa „ Podziel się kilometrem” cieszy się dużym powodzeniem podczas imprez biegowych.

BATOR TABOR RUNNERS, CZYLI KOMPANIA WRAŻEŃ

Bator Tabor, czy też w polskiej wersji Kompania Wrażeń, to społeczność biegaczy. Nie biegają oni po medale, dystanse, rekordy, tylko po to, żeby pomagać. Uczestniczą oni w wielu biegach – maratonach, półmaratonach, sztafetach. A każdy z nich stawia sobie za cel uzbierać konkretną sumę pieniędzy, która potem wspomaga dzieci chore na nowotwory.

Wśród tych biegaczy znajdują się wielokrotni maratończycy, jak i zwykli amatorzy biegania, którzy chcą połączyć pasję z pomaganiem.

Jak prowadzona jest zbiórka pieniędzy?

Biegacze zachęcają przyjaciół, rodzinę, kibiców do drobnych wpłat na konto Fundacji Bator Tabor. Każdy może wybrać spośród tej społeczności biegacza, dla którego „zaadoptuje” jego jeden kilometr.

Sama Fundacja Bator Tabor narodziła się na Węgrzech i działa od 2001 roku. Co roku umożliwiają chorym dzieciom z : Polski, Węgrzech, Czech i Słowacji udział w obozach letnich. Takie wakacje dają dzieciom nadzieję na normalne dzieciństwo pomimo choroby. Ponadto bardzo dobrze wpływają na proces zdrowienia. Dzieci na tych wakacjach mają różne atrakcje, takie jak jazda konna, wioślarstwo, strzelanie z łuku, taniec i inne aktywności sportowe. Dzięki temu mogą one odnosić sukcesy i poczuć się ważne.

Bator Tabor Runners robią naprawdę dobrą robotę.

Może i Ty zostaniesz jednym z nich?

Wystarczy wejść na stronę Fundacji Bator Tabor i zarejestrować się jako biegacz.

BIEGAM DOBRZE

To świetna akcja charytatywna, w której to biegacz decyduje jaką fundację chce wesprzeć. Biegam Dobrze jest realizowany w trakcie Maratonu i Półmaratonu Warszawskiego, Ekiden – Maraton Sztafet.

Obraz tookapic z Pixabay 

Jak działa ta akcja?

 1. Jako zainteresowany rejestrujesz się na stronie Maratonu/Półmaratonu Warszawskiego poprzez kliknięcie „Biegam dobrze”. Tam też wybierasz fundację, na którą chcesz zbierać pieniądze i opisujesz cel swojej zbiórki.
 2. Następnie musisz poinformować, jak największą ilość osób o swojej biegowej akcji. Do tego celu możesz stworzyć fanpage, poinformować rodzinę, przyjaciół. To oni będą na Twoje specjalnie utworzone konto wpłacać datki.
 3. Żeby uzyskać pakiet startowy i dostać specjalny numer biegowy na tę imprezę, musisz uzbierać odpowiednio wcześniej minimalną kwotę. W 2019 roku na Ekiden kwota ta wynosiła aż 1000zł. Dlatego musisz się postarać!
 4. Po uzbieraniu kwoty, możesz pieniądze zbierać dalej.

W tej akcji charytatywnej wiele zależy od Ciebie. Warto spróbować, bo nic nie tracisz. Jeśli nie uda Ci się uzbierać kwoty minimalnej to zawsze możesz wykupić normalny numer biegowy.

TRICITY TRIAL 2019

Sam TriCity Trial nie jest akcją charytatywną. To bieg przełajowy w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Trasa nie jest łatwa, szczególnie ta najdłuższa, czyli ultramaraton. Liczne podbiegi i spore sumaryczne wzniesienie do pokonania.

Od 2019 roku TriCity Trail towarzyszy akcja charytatywna, która ma na celu wspomóc Hospicjum Pomorze Dzieciom. Akcje może wesprzeć każdy biegacz zapisujący się na jedną z trzech tras. Każdy kto wspomoże akcje dostanie w podziękowaniu aniołka, którego przygotowały dzieci z tego hospicjum.

TriCity Trial nie jest jedynym biegiem, któremu towarzyszy akcja charytatywna. Jest ich całe mnóstwo. Dlatego, gdy zapisujesz się na dane zawody, to zawsze zobacz na stronie organizatora, czy możesz swoją wpłatę rejestracyjną przeznaczyć na szczytny cel.

A Ty którą z powyższych akcji charytatywnych wybierzesz?

Mogą Ci się spodobać:

03 07.2024
Jak zacząć biegać? Bieganie dla początkujących

Jak zacząć biegać? Bieganie dla początkujących

Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]

17 04.2024
Technika biegania – jak prawidłowo biegać?

Technika biegania – jak prawidłowo biegać?

Technika biegania wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]

22 03.2024
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

01 03.2024
Canicross – co to jest i jak zacząć biegać z psem?

Canicross – co to jest i jak zacząć biegać z psem?

Canicross to kwintesencja międzygatunkowej współpracy sportowej. Pies to najlepszy przyjaciel […]

08 02.2024
Rozgrzewka przed bieganiem – co daje i jak ją poprawnie wykonać?

Rozgrzewka przed bieganiem – co daje i jak ją poprawnie wykonać?

Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]

04 01.2024
Ile kalorii spala bieganie? Straszna prawda

Ile kalorii spala bieganie? Straszna prawda

Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]

18 12.2023
Tempo biegu – wszystko co musi o nim wiedzieć początkujący

Tempo biegu – wszystko co musi o nim wiedzieć początkujący

Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]

15 12.2023
Runmageddon – co to jest? Czy ten bieg jest dla Ciebie?

Runmageddon – co to jest? Czy ten bieg jest dla Ciebie?

Wpisując „Runmageddon” w przeglądarkę internetową, zobaczysz zdjęcia ubłoconych, uśmiechniętych ludzi. […]

06 11.2023
Jak często biegać w Twoim przypadku?

Jak często biegać w Twoim przypadku?

Częstotliwość treningów – to jedna z kwestii, które najczęściej męczą […]

30 10.2023
Odwodnienie organizmu – wszystko co musi o nim wiedzieć biegacz

Odwodnienie organizmu – wszystko co musi o nim wiedzieć biegacz

Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]

28 09.2023
Ćwiczenia na siłowni – 10 najbardziej przydatnych dla biegacza

Ćwiczenia na siłowni – 10 najbardziej przydatnych dla biegacza

Ćwiczenia na siłowni to ważny i bardzo korzystny składnik budowania […]

15 09.2023
Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]

11 09.2023
Plank – rodzaje. 30 wariantów i sposoby na kolejne utrudnienia

Plank – rodzaje. 30 wariantów i sposoby na kolejne utrudnienia

Plank – rodzaje klasycznej deski pozwalają ćwiczyć wręcz bez sięgania […]

06 09.2023
Kontuzje kolana – jak im zapobiec u biegacza?

Kontuzje kolana – jak im zapobiec u biegacza?

Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu […]

05 09.2023
Trening core dla biegacza – by biegać lepiej! 15 ćwiczeń, plan, efekty

Trening core dla biegacza – by biegać lepiej! 15 ćwiczeń, plan, efekty

Trening core musi znaleźć się w każdym biegowym planie. To […]

01 09.2023
Ćwiczenia na ramiona – 14 najlepszych dla biegacza. W domu, bez sprzętu!

Ćwiczenia na ramiona – 14 najlepszych dla biegacza. W domu, bez sprzętu!

Ćwiczenia na ramiona to dla biegacza obowiązkowy element doskonalenia formy. […]

10 08.2023
Trening w domu bez sprzętu. Plan w 5 wersjach dla każdego biegacza

Trening w domu bez sprzętu. Plan w 5 wersjach dla każdego biegacza

Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu […]

19 07.2023
Trening na uda dla biegacza – rób go, by biegać zdrowiej, dłużej i szybciej!

Trening na uda dla biegacza – rób go, by biegać zdrowiej, dłużej i szybciej!

Trening na uda powinien robić każdy biegacz. Dzięki niemu poprawisz […]

21 06.2023
Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]

15 06.2023
Bieżnia lekkoatletyczna – jak na niej biegać i czy w ogóle? Zalety i wady

Bieżnia lekkoatletyczna – jak na niej biegać i czy w ogóle? Zalety i wady

Bieżnia lekkoatletyczna znajduje się w większości miast. Wygląda imponująco, toteż […]

12 06.2023
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną dla biegaczy – 10 najskuteczniejszych

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną dla biegaczy – 10 najskuteczniejszych

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to przydatne elementy biegowego treningu uzupełniającego. Wystarczy […]

18 04.2023
Runmageddon – jak się do niego przygotować? 9 ćwiczeń i sprawdzone metody

Runmageddon – jak się do niego przygotować? 9 ćwiczeń i sprawdzone metody

Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]

05 04.2023
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

29 03.2023
Bieganie. Tętno maksymalne i strefy tętna dla biegacza. Z jakim tętnem biegać?

Bieganie. Tętno maksymalne i strefy tętna dla biegacza. Z jakim tętnem biegać?

Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]

29 03.2023
Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]

25 03.2023
Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]

21 03.2023
ĆWICZENIA NA NOGI. TRENING WZMACNIAJĄCY MIĘŚNIE NÓG BIEGACZA – 10 ĆWICZEŃ, KTÓRE WYKONASZ W DOMU

ĆWICZENIA NA NOGI. TRENING WZMACNIAJĄCY MIĘŚNIE NÓG BIEGACZA – 10 ĆWICZEŃ, KTÓRE WYKONASZ W DOMU

Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]

21 03.2023
Rozciąganie po bieganiu – ćwiczeNIa NA rozciągANIE nóg DLA BIEGACZY. 14 najlepszych

Rozciąganie po bieganiu – ćwiczeNIa NA rozciągANIE nóg DLA BIEGACZY. 14 najlepszych

Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]

02 02.2023
Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]

30 01.2023
Wydolność fizyczna – jak ją poprawić? Sposoby na zwiększenie sportowych możliwości

Wydolność fizyczna – jak ją poprawić? Sposoby na zwiększenie sportowych możliwości

Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się