Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Trening > Pomaganie przez bieganie, czyli akcje charytatywne dla biegaczy

Pomaganie przez bieganie, czyli akcje charytatywne dla biegaczy

Data publikacji 25.07.2019

Przeczytasz w 6 minut 4019 wyświetleń

Pomaganie przez bieganie, czyli akcje charytatywne dla biegaczy

Bieganie jest Twoją pasją? Fantastycznie! A myślałeś o tym, by połączyć bieganie z pomaganiem? Pewnie tak, skoro czytasz ten artykuł. Zachęcamy do biegania i jednocześnie zbierania pieniędzy na akcje charytatywne. Dzięki temu przyczynisz się do budowania pięknego świata i dasz innym szansę na lepsze życie.

W tym artykule poznasz popularne i ciekawe akcje charytatywne, które towarzyszą różnym imprezom biegowym w Polsce.

Pomaganie przez bieganie
Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay 

Pomaganie przez bieganie – 5 przykładów biegowych akcji charytatywnych

Na świecie zbiórki pieniędzy na szczytne i dobre cele przy okazji różnych imprez biegowych od wielu lat są czymś bardzo powszechnym. Cieszą się one dużą popularnością. Niekiedy nawet aż 50% biegnących decyduje się na start głównie ze względu na cele charytatywne. To niesamowite, jak ludzie chcą pomagać innym. A jeszcze bardziej niesamowite, że można to połączyć z miłością do biegania.

W Polsce akcje charytatywne dla biegaczy również stają się coraz bardziej modne. I bardzo dobrze, bo w tym jest ogromny potencjał. Oto 5 przykładów akcji charytatywnych, które zawitały do Polski, lub też w niej powstały.

WINGS FOR LIFE WORLD RUN

Inaczej: Pobiegnij dla tych, którzy nie mogą.

Ten bieg jest nadzwyczajny. Nie tylko dlatego, że podczas niego zbierane są datki na szczytny cel, ale również dlatego, że:

 • odbywa się w tym samym dniu i o tej samej godzinie w kilkudziesięciu lokalizacjach porozsypywanych na całym świecie,
 • meta w postaci aut pościgowych goni zawodników,
 • bieg kończy się wtedy, gdy meta wyprzedzi zawodników,
 • w biegu uczestniczą sportowcy, amatorzy, laicy, osoby na wózkach inwalidzkich, młodzi i starsi .

Prawda, że to nietypowe? Na całym świecie wygrywa tylko jeden mężczyzna i jedna kobieta, którzy wytrzymają najdłużej i nie dadzą się wyprzedzić poruszającej się mecie. Jadąca meta wyrusza pół godziny po starcie zawodników.

Każdy biegacz może sobie wyznaczyć własny cel, prędkość czy dystans, jaki chce przebyć zanim dogoni go meta. Nie jest łatwo. Zmęczenie niektórym szybko się daje we znaki, a meta jedzie coraz szybciej i szybciej.

Fundacja Wings for life world run 100% wpłat rejestracyjnych przeznacza na jeden konkretny cel. Jest nim badanie rdzenia kręgowego. Poszukują metod leczenia jego urazów.

W 2019 roku bieg odbył się 5 maja i była to już 6-ta edycja tej nietypowej zbiórki charytatywnej. Pierwsze miejsce zdobył Rosjanin Ivan, który uciekał przed samochodem aż przez 64,37 kilometry! Pierwsze miejsce wśród kobiet zdobyła również Rosjanka o imieniu Nina. Natomiast drugie miejsce zajęła Polka Dominika. Obie kobiety przebiegły po 53 km.

Ci odważni i dobrzy biegacze co roku zbierają pokaźną sumę na dalsze badania. Przykładowo w 2017 roku uzbierali aż 5,8 mln euro.

W Polsce bieg do tej pory odbywał się w Poznaniu. Samochodami kierowały znane osoby, takie jak Adam Małysz czy Michał Kościuszko. Bieg w 2019 roku wystartował o godzinie 13:00 polskiego czasu. Natomiast musisz wiedzieć, że Australijczycy biegnący w tym samym momencie mieli godzinę 21:00, a zawodnicy z Kalifornii 4:00 rano. I to właśnie jest kolejną cechą charakterystyczną tego biegu. Jednoczy biegaczy z całego świata, którzy biegną w tym samym momencie w różnych miejscowościach, na innych kontynentach.

Fundacja wyszła naprzeciw nawet tym, którzy nie mogą się stawić w jednej z lokalizacji biegu. Stworzyli bowiem aplikację dzięki, której możesz dołączyć się swoim biegiem do tego szczytnego celu. Na to rozwiązanie zdecydowało się już 10 tysięcy osób, które uciekały przed wirtualnym samochodem.

To jak? Może i Ty dołączysz do tego biegu? Następny odbywa się 3 maja 2020 roku.

PODZIEL SIĘ KILOMETREM

To inicjatywa prowadzona przez PZU. W trakcie trwania różnych imprez biegowych można nieraz odnaleźć specjalne pomieszczenie lub namiot, w którym są rozstawione bieżnie, orbitreki, ergometry czy wioślarze. Każdy kilometr przebiegnięty na tych maszynach to 10 zł, które jest przeznaczane na różne akcje charytatywne.

Akcje charytatywne dla biegaczy - podziel się kilometrem

Na których imprezach można znaleźć strefę „ Podziel się kilometrem”?

Na tych, którym sponsorem tytularnym jest PZU. Na przykład:

 • PZU Maraton Warszawski,
 • PZU Cracovia Półmaraton,
 • PZU Bieg Trzech Kopców.

Kto może uczestniczyć w Podziel się kilometrem?

Dosłownie każdy. Zawodnicy biegu, kibice, zwykły przechodzień, starsi, młodsi. Dla najmłodszych jest specjalna strefa. W ten sposób PZU chce zachęcić nie tylko do sportu, ale także do pomagania innym. Trzeba przyznać, że świetnie to ze sobą połączyli. Strefa „ Podziel się kilometrem” cieszy się dużym powodzeniem podczas imprez biegowych.

BATOR TABOR RUNNERS, CZYLI KOMPANIA WRAŻEŃ

Bator Tabor, czy też w polskiej wersji Kompania Wrażeń, to społeczność biegaczy. Nie biegają oni po medale, dystanse, rekordy, tylko po to, żeby pomagać. Uczestniczą oni w wielu biegach – maratonach, półmaratonach, sztafetach. A każdy z nich stawia sobie za cel uzbierać konkretną sumę pieniędzy, która potem wspomaga dzieci chore na nowotwory.

Wśród tych biegaczy znajdują się wielokrotni maratończycy, jak i zwykli amatorzy biegania, którzy chcą połączyć pasję z pomaganiem.

Jak prowadzona jest zbiórka pieniędzy?

Biegacze zachęcają przyjaciół, rodzinę, kibiców do drobnych wpłat na konto Fundacji Bator Tabor. Każdy może wybrać spośród tej społeczności biegacza, dla którego „zaadoptuje” jego jeden kilometr.

Sama Fundacja Bator Tabor narodziła się na Węgrzech i działa od 2001 roku. Co roku umożliwiają chorym dzieciom z : Polski, Węgrzech, Czech i Słowacji udział w obozach letnich. Takie wakacje dają dzieciom nadzieję na normalne dzieciństwo pomimo choroby. Ponadto bardzo dobrze wpływają na proces zdrowienia. Dzieci na tych wakacjach mają różne atrakcje, takie jak jazda konna, wioślarstwo, strzelanie z łuku, taniec i inne aktywności sportowe. Dzięki temu mogą one odnosić sukcesy i poczuć się ważne.

Bator Tabor Runners robią naprawdę dobrą robotę.

Może i Ty zostaniesz jednym z nich?

Wystarczy wejść na stronę Fundacji Bator Tabor i zarejestrować się jako biegacz.

BIEGAM DOBRZE

To świetna akcja charytatywna, w której to biegacz decyduje jaką fundację chce wesprzeć. Biegam Dobrze jest realizowany w trakcie Maratonu i Półmaratonu Warszawskiego, Ekiden – Maraton Sztafet.

Obraz tookapic z Pixabay 

Jak działa ta akcja?

 1. Jako zainteresowany rejestrujesz się na stronie Maratonu/Półmaratonu Warszawskiego poprzez kliknięcie „Biegam dobrze”. Tam też wybierasz fundację, na którą chcesz zbierać pieniądze i opisujesz cel swojej zbiórki.
 2. Następnie musisz poinformować, jak największą ilość osób o swojej biegowej akcji. Do tego celu możesz stworzyć fanpage, poinformować rodzinę, przyjaciół. To oni będą na Twoje specjalnie utworzone konto wpłacać datki.
 3. Żeby uzyskać pakiet startowy i dostać specjalny numer biegowy na tę imprezę, musisz uzbierać odpowiednio wcześniej minimalną kwotę. W 2019 roku na Ekiden kwota ta wynosiła aż 1000zł. Dlatego musisz się postarać!
 4. Po uzbieraniu kwoty, możesz pieniądze zbierać dalej.

W tej akcji charytatywnej wiele zależy od Ciebie. Warto spróbować, bo nic nie tracisz. Jeśli nie uda Ci się uzbierać kwoty minimalnej to zawsze możesz wykupić normalny numer biegowy.

TRICITY TRIAL 2019

Sam TriCity Trial nie jest akcją charytatywną. To bieg przełajowy w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Trasa nie jest łatwa, szczególnie ta najdłuższa, czyli ultramaraton. Liczne podbiegi i spore sumaryczne wzniesienie do pokonania.

Od 2019 roku TriCity Trail towarzyszy akcja charytatywna, która ma na celu wspomóc Hospicjum Pomorze Dzieciom. Akcje może wesprzeć każdy biegacz zapisujący się na jedną z trzech tras. Każdy kto wspomoże akcje dostanie w podziękowaniu aniołka, którego przygotowały dzieci z tego hospicjum.

TriCity Trial nie jest jedynym biegiem, któremu towarzyszy akcja charytatywna. Jest ich całe mnóstwo. Dlatego, gdy zapisujesz się na dane zawody, to zawsze zobacz na stronie organizatora, czy możesz swoją wpłatę rejestracyjną przeznaczyć na szczytny cel.

A Ty którą z powyższych akcji charytatywnych wybierzesz?

Mogą Ci się spodobać:

14 09.2022
Biegi górskie – jak się przygotować? Poradnik miejskiego biegacza

Biegi górskie – jak się przygotować? Poradnik miejskiego biegacza

Góry to potęga – tylko najlepiej przygotowani mogą zmierzyć się […]

14 09.2022
Bieganie na czczo – tak czy nie?

Bieganie na czczo – tak czy nie?

Trening biegowy rano, przed pracą, to dla wielu sportowców najlepszy […]

12 09.2022
Przygotowanie do półmaratonu – jak je skutecznie zrealizować?

Przygotowanie do półmaratonu – jak je skutecznie zrealizować?

Chcesz zostać maratończykiem? Wkrótce możesz być w połowie drogi do […]

07 09.2022
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

07 09.2022
Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Biegasz w terenie? Więc mamy dla Ciebie pomysł na fantastyczne […]

07 09.2022
Dowiedz się, czym są treningi EMS oraz czy to, coś dla Ciebie!

Dowiedz się, czym są treningi EMS oraz czy to, coś dla Ciebie!

Jesteś osobą aktywną i lubisz sport? A może jakiś czas […]

29 08.2022
Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Trafiłeś na portal dla biegaczy. W żadnym wypadku jednak, nie […]

29 08.2022
Jak biegać na bieżni elektrycznej? Poznaj pięć najważniejszych zasad

Jak biegać na bieżni elektrycznej? Poznaj pięć najważniejszych zasad

Bieżnie elektryczne do jeden z najpopularniejszych rodzajów sprzętu cardio. Umożliwia […]

25 08.2022
Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Bieganie jest przyjemne – miliony biegaczy codziennie dowodzą tego na […]

19 08.2022
Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – to słowo przyprawia o zawrót głowy najbardziej wytrawnych […]

12 08.2022
Bieganie czy rower – która aktywność jest lepsza?

Bieganie czy rower – która aktywność jest lepsza?

Chcesz zmienić swój styl życia na aktywniejszy, schudnąć i poprawić […]

09 08.2022
Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

A więc stało się. Bieganie to już za mało, a […]

14 07.2022
Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza to jeden z jego motorów napędowych. Gdy się […]

07 07.2022
Spalanie mięśni – jak mu zapobiec u biegacza? 3 główne zasady

Spalanie mięśni – jak mu zapobiec u biegacza? 3 główne zasady

Bieganie to doskonała pomoc w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Niemniej, trzeba […]

30 06.2022
Schłodzenie po bieganiu – po co i jak je przeprowadzać?

Schłodzenie po bieganiu – po co i jak je przeprowadzać?

O tym, że przed bieganiem trzeba się rozgrzać, wiedzą wszyscy. […]

28 06.2022
Praca rąk podczas biegania – dlaczego jest tak istotna?

Praca rąk podczas biegania – dlaczego jest tak istotna?

Na naszym blogu wiele mówimy o wzmacnianiu ramion i zwracaniu […]

27 06.2022
Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania to najbardziej naturalna rzecz na świecie. […]

24 06.2022
Trening na skakance – co daje biegaczowi i jak skakać na skakance?

Trening na skakance – co daje biegaczowi i jak skakać na skakance?

Skakanka to świetne narzędzie treningowe dla małych dziewczynek… i dla […]

20 06.2022
Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki dla biegaczy, mogłoby się wydawać, są niczym innym jak […]

20 06.2022
Jak przygotować się do treningu?

Jak przygotować się do treningu?

Wiele osób, które wykonują regularnie ćwiczenia, szuka sposobu na bardziej […]

17 06.2022
Kadencja w biegu – jak wpływa na Twoje wyniki?

Kadencja w biegu – jak wpływa na Twoje wyniki?

Biegacz bez techniki… będzie biegaczem maksymalnie tydzień. W najlepszym razie, […]

15 06.2022
Marszobiegi zamiast biegania. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Marszobiegi zamiast biegania. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Marszobiegi to coś dla każdego, kto pragnie zwiększyć swoją aktywność […]

10 06.2022
Bieganie metodą Gallowaya – na czym polega?

Bieganie metodą Gallowaya – na czym polega?

,,Bieganie metodą Gallowaya” to nie tylko książka słynnego olimpijczyka. To […]

08 06.2022
Niewidomi sportowcy – biegacze. Jak trenują?

Niewidomi sportowcy – biegacze. Jak trenują?

Miłość do sportu nie zna bariery niepełnosprawności. Słabowidzący i niewidomi […]

06 06.2022
Przedtreningówka przed bieganiem – suplementy dodające mocy na trasie

Przedtreningówka przed bieganiem – suplementy dodające mocy na trasie

Są takie dni, w których już ruszenie się z kanapy […]

06 06.2022
Ćwiczenia z gumami dla biegaczy – 10 łatwych, skutecznych i przyjemnych propozycji

Ćwiczenia z gumami dla biegaczy – 10 łatwych, skutecznych i przyjemnych propozycji

Biegaczu! Masz już swój komplet gum oporowych? Jeśli nie – […]

30 05.2022
Przygotowanie do triathlonu – jak to zrobić? Potrójne wyzwanie dla biegacza!

Przygotowanie do triathlonu – jak to zrobić? Potrójne wyzwanie dla biegacza!

Stało się – bieganie to już za mało, a Ty […]

27 05.2022
Bieganie metodą Skarżyńskiego – na czym polega trening według polskiej legendy?

Bieganie metodą Skarżyńskiego – na czym polega trening według polskiej legendy?

Bieganie metodą Skarżyńskiego to zbiór zasad treningowych, wypracowanych na podstawie […]

26 05.2022
Pływanie a bieganie – dlaczego warto trenować nie tylko na ziemi?

Pływanie a bieganie – dlaczego warto trenować nie tylko na ziemi?

Biegaczom nie można odmówić twardego stąpania po ziemi! Miejsce wody […]

24 05.2022
Trening siłowy dla biegacza – jak często ćwiczyć na siłowni?

Trening siłowy dla biegacza – jak często ćwiczyć na siłowni?

Do ciągłego progresowania nie wystarczy tylko biegać! Jeżeli zależy Ci […]