Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]
Data publikacji 25.07.2019
Przeczytasz w 6 minut
5145 wyświetleń
Bieganie jest Twoją pasją? Fantastycznie! A myślałeś o tym, by połączyć bieganie z pomaganiem? Pewnie tak, skoro czytasz ten artykuł. Zachęcamy do biegania i jednocześnie zbierania pieniędzy na akcje charytatywne. Dzięki temu przyczynisz się do budowania pięknego świata i dasz innym szansę na lepsze życie.
W tym artykule poznasz popularne i ciekawe akcje charytatywne, które towarzyszą różnym imprezom biegowym w Polsce.
Na świecie zbiórki pieniędzy na szczytne i dobre cele przy okazji różnych imprez biegowych od wielu lat są czymś bardzo powszechnym. Cieszą się one dużą popularnością. Niekiedy nawet aż 50% biegnących decyduje się na start głównie ze względu na cele charytatywne. To niesamowite, jak ludzie chcą pomagać innym. A jeszcze bardziej niesamowite, że można to połączyć z miłością do biegania.
W Polsce akcje charytatywne dla biegaczy również stają się coraz bardziej modne. I bardzo dobrze, bo w tym jest ogromny potencjał. Oto 5 przykładów akcji charytatywnych, które zawitały do Polski, lub też w niej powstały.
Inaczej: Pobiegnij dla tych, którzy nie mogą.
Ten bieg jest nadzwyczajny. Nie tylko dlatego, że podczas niego zbierane są datki na szczytny cel, ale również dlatego, że:
Prawda, że to nietypowe? Na całym świecie wygrywa tylko jeden mężczyzna i jedna kobieta, którzy wytrzymają najdłużej i nie dadzą się wyprzedzić poruszającej się mecie. Jadąca meta wyrusza pół godziny po starcie zawodników.
Każdy biegacz może sobie wyznaczyć własny cel, prędkość czy dystans, jaki chce przebyć zanim dogoni go meta. Nie jest łatwo. Zmęczenie niektórym szybko się daje we znaki, a meta jedzie coraz szybciej i szybciej.
Fundacja Wings for life world run 100% wpłat rejestracyjnych przeznacza na jeden konkretny cel. Jest nim badanie rdzenia kręgowego. Poszukują metod leczenia jego urazów.
W 2019 roku bieg odbył się 5 maja i była to już 6-ta edycja tej nietypowej zbiórki charytatywnej. Pierwsze miejsce zdobył Rosjanin Ivan, który uciekał przed samochodem aż przez 64,37 kilometry! Pierwsze miejsce wśród kobiet zdobyła również Rosjanka o imieniu Nina. Natomiast drugie miejsce zajęła Polka Dominika. Obie kobiety przebiegły po 53 km.
Ci odważni i dobrzy biegacze co roku zbierają pokaźną sumę na dalsze badania. Przykładowo w 2017 roku uzbierali aż 5,8 mln euro.
W Polsce bieg do tej pory odbywał się w Poznaniu. Samochodami kierowały znane osoby, takie jak Adam Małysz czy Michał Kościuszko. Bieg w 2019 roku wystartował o godzinie 13:00 polskiego czasu. Natomiast musisz wiedzieć, że Australijczycy biegnący w tym samym momencie mieli godzinę 21:00, a zawodnicy z Kalifornii 4:00 rano. I to właśnie jest kolejną cechą charakterystyczną tego biegu. Jednoczy biegaczy z całego świata, którzy biegną w tym samym momencie w różnych miejscowościach, na innych kontynentach.
Fundacja wyszła naprzeciw nawet tym, którzy nie mogą się stawić w jednej z lokalizacji biegu. Stworzyli bowiem aplikację dzięki, której możesz dołączyć się swoim biegiem do tego szczytnego celu. Na to rozwiązanie zdecydowało się już 10 tysięcy osób, które uciekały przed wirtualnym samochodem.
To jak? Może i Ty dołączysz do tego biegu? Następny odbywa się 3 maja 2020 roku.
To inicjatywa prowadzona przez PZU. W trakcie trwania różnych imprez biegowych można nieraz odnaleźć specjalne pomieszczenie lub namiot, w którym są rozstawione bieżnie, orbitreki, ergometry czy wioślarze. Każdy kilometr przebiegnięty na tych maszynach to 10 zł, które jest przeznaczane na różne akcje charytatywne.
Na których imprezach można znaleźć strefę „ Podziel się kilometrem”?
Na tych, którym sponsorem tytularnym jest PZU. Na przykład:
Kto może uczestniczyć w Podziel się kilometrem?
Dosłownie każdy. Zawodnicy biegu, kibice, zwykły przechodzień, starsi, młodsi. Dla najmłodszych jest specjalna strefa. W ten sposób PZU chce zachęcić nie tylko do sportu, ale także do pomagania innym. Trzeba przyznać, że świetnie to ze sobą połączyli. Strefa „ Podziel się kilometrem” cieszy się dużym powodzeniem podczas imprez biegowych.
Bator Tabor, czy też w polskiej wersji Kompania Wrażeń, to społeczność biegaczy. Nie biegają oni po medale, dystanse, rekordy, tylko po to, żeby pomagać. Uczestniczą oni w wielu biegach – maratonach, półmaratonach, sztafetach. A każdy z nich stawia sobie za cel uzbierać konkretną sumę pieniędzy, która potem wspomaga dzieci chore na nowotwory.
Wśród tych biegaczy znajdują się wielokrotni maratończycy, jak i zwykli amatorzy biegania, którzy chcą połączyć pasję z pomaganiem.
Jak prowadzona jest zbiórka pieniędzy?
Biegacze zachęcają przyjaciół, rodzinę, kibiców do drobnych wpłat na konto Fundacji Bator Tabor. Każdy może wybrać spośród tej społeczności biegacza, dla którego „zaadoptuje” jego jeden kilometr.
Sama Fundacja Bator Tabor narodziła się na Węgrzech i działa od 2001 roku. Co roku umożliwiają chorym dzieciom z : Polski, Węgrzech, Czech i Słowacji udział w obozach letnich. Takie wakacje dają dzieciom nadzieję na normalne dzieciństwo pomimo choroby. Ponadto bardzo dobrze wpływają na proces zdrowienia. Dzieci na tych wakacjach mają różne atrakcje, takie jak jazda konna, wioślarstwo, strzelanie z łuku, taniec i inne aktywności sportowe. Dzięki temu mogą one odnosić sukcesy i poczuć się ważne.
Bator Tabor Runners robią naprawdę dobrą robotę.
Może i Ty zostaniesz jednym z nich?
Wystarczy wejść na stronę Fundacji Bator Tabor i zarejestrować się jako biegacz.
To świetna akcja charytatywna, w której to biegacz decyduje jaką fundację chce wesprzeć. Biegam Dobrze jest realizowany w trakcie Maratonu i Półmaratonu Warszawskiego, Ekiden – Maraton Sztafet.
Jak działa ta akcja?
W tej akcji charytatywnej wiele zależy od Ciebie. Warto spróbować, bo nic nie tracisz. Jeśli nie uda Ci się uzbierać kwoty minimalnej to zawsze możesz wykupić normalny numer biegowy.
Sam TriCity Trial nie jest akcją charytatywną. To bieg przełajowy w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Trasa nie jest łatwa, szczególnie ta najdłuższa, czyli ultramaraton. Liczne podbiegi i spore sumaryczne wzniesienie do pokonania.
Od 2019 roku TriCity Trail towarzyszy akcja charytatywna, która ma na celu wspomóc Hospicjum Pomorze Dzieciom. Akcje może wesprzeć każdy biegacz zapisujący się na jedną z trzech tras. Każdy kto wspomoże akcje dostanie w podziękowaniu aniołka, którego przygotowały dzieci z tego hospicjum.
TriCity Trial nie jest jedynym biegiem, któremu towarzyszy akcja charytatywna. Jest ich całe mnóstwo. Dlatego, gdy zapisujesz się na dane zawody, to zawsze zobacz na stronie organizatora, czy możesz swoją wpłatę rejestracyjną przeznaczyć na szczytny cel.
A Ty którą z powyższych akcji charytatywnych wybierzesz?
Mogą Ci się spodobać:
Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]
Plank – rodzaje klasycznej deski pozwalają ćwiczyć wręcz bez sięgania […]
Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu […]
Trening core musi znaleźć się w każdym biegowym planie. To […]
Ćwiczenia na ramiona to dla biegacza obowiązkowy element doskonalenia formy. […]
Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu […]
Trening na uda powinien robić każdy biegacz. Dzięki niemu poprawisz […]
Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]
Bieżnia lekkoatletyczna znajduje się w większości miast. Wygląda imponująco, toteż […]
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to przydatne elementy biegowego treningu uzupełniającego. Wystarczy […]
Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka — a przyjaciel to zawsze […]
Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]
Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]
Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]
Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]
Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]
Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]
Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]
Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]
Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]
Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]
Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]
Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]
Roznosi Cię energia, ale wciąż odczuwasz zakwasy po ostatnim treningu… […]
Nordic walking to jeden z najprostszych, najszerzej dostępnych sportów amatorskich. […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
VO2 max, czy też maksymalny pułap tlenowy, to pojęcie, które […]
Chcesz zacząć biegać? Doskonale trafiłeś! Niezależnie od tego, czy chcesz […]
Bieganie w zimie to wyższa szkoła jazdy. Śliski chodnik, zacinający […]