Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]
Data publikacji 02.12.2021
Przeczytasz w 3 minut
2379 wyświetleń
Co oprócz zakwasów niemiłosiernie irytuje biegaczy? Oczywiście odciski od biegania! Te uporczywe pęcherze zrujnowały, a nawet uniemożliwiły trening już niejednemu. Jak sprawić, by odciski od biegania przestały być problemem? Przeczytaj nasze porady!
Czy trzeba mówić, że nieodpowiednie buty to z reguły główna przyczyna powstawania odcisków? Wysoka temperatura, tarcie skarpety, mocne uderzenia i uraz gotowy! Chodzi nie tylko o niedopasowanie butów do samej stopy, ale też do nawierzchni na trasie.
Niestety jednak, nawet dopasowane obuwie nie gwarantuje, że odciski po bieganiu się nie pojawią. Jeżeli wymarzone biegówki według wszelkich zasad zostały dobrze dopasowane, nie pozostaje nic innego niż je rozchodzić. Gruba skarpeta i w drogę – w końcu obuwie dopasuje sie do stopy.
Poza dopasowaniem i rozchodzeniem butów, od strony ,,sprzętowej” powinniśmy jeszcze zaopatrzyć się w specjalne antyodciskowe skarpety dla biegaczy. Bez problemu znajdziemy takie w sklepie sportowym. Przydadzą się także specjalne proszki i kremy zapobiegające powstawaniu odcisków.
Nawilżanie stóp pomoże zmniejszyć ich podatność na urazy a więc i odciski od biegania. Suchy naskórek dużo szybciej pęknie od intensywnego poruszania stopami. Za długie paznokcie także będą prowokowały pojawianie się odcisków na palcach. Dla komfortu biegania o stopy trzeba dbać kompleksowo.
Obawiając się odcisków – na przykład wkrótce przed zbliżającym się wyścigiem – warto profilaktycznie zakleić wrażliwe miejsca plastrami. Jak zapobiegać, to na całego!
Mleko się rozlało – skończyliśmy bieganie, odciski się pojawiły a nie chcemy przerywać treningów? Klasycznym sposobem stosowanym przez amatorów i profesjonalistów jest… maska z aspiryny.
Odciski i pęcherze usuniemy rozpuszczając 4-5 tabletki aspiryny w wodzie, tak aby powstała papka. Nakładamy ją na odcisk, zakładamy skarpetę i po minimum kwadransie zdejmujemy. Lepiej jednak potrzymać okład dłużej a nawet dolać do papki kilka kropel soku z cytryny.
Co jeszcze pomoże zmiękczyć naskórek? Gorąca kąpiel to odpowiedź na odciski a przy okazji na zakwasy – pomoże rozluźnić mięśnie. Trochę olejków eterycznych o działaniu przeciwbólowym, książka, relaksująca muzyka… To się nazywa regeneracja potreningowa!
Czy można przebijać pęcherze? Zawsze lepiej pozwolić ciału naturalnie się zregenerować, ale jeśli koniecznie chcemy wcześniej wyruszyć na intensywny trening… Cóż, można przebić pęcherz, ale trzeba to zrobić z maksymalną dbałością o higienę.
Wysterylizowana igła, a jeszcze lepiej jednorazówka z apteki to konieczność. Pęcherz przebijamy w kilku miejscach, przy krawędziach – nie robimy wielkiej dziury na środku! Po przebiciu ranę trzeba bardzo dokładnie odkazić i opatrzyć! Po około dwóch dniach wycinamy naskórek, znowu odkażamy i naklejamy plaster.
Ważne, by nie ignorować pęcherzy po treningach. Odciski od biegania mogą rzecz jasna pęknąć same, a gdy rana się otworzy wzrasta ryzyko zakażenia. Nie dając stopom odpocząć do czasu zagojenia lepiej samodzielnie przebić odciski po bieganiu w sterylnych warunkach.
Jak sprawić, by odciski od biegania przestały nas dręczyć po każdym treningu? Upewnić się że buty są dobrze dobrane, kupić skarpety oraz proszek przeciw odciskom i zadbać o stopy. Jeśli mimo wszystko odciski po bieganiu się pojawią, pozostaje zmiękczyć je maską z aspiryny i ewentualnie delikatnie przebić z pełną dbałością o higienę. Do dbania o stopy podejdź kompleksowo. Odciski, to tylko jeden problem. Są jeszcze wrastające paznokcie u nóg, czarne pazury, bóle rozcięgna podeszwowego…
Mogą Ci się spodobać:
Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]
Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]
Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]
Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]
Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]
W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]
Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]
Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]
Widok biegacza pokonującego trasę na bosaka raczej należy do rzadkości. […]
W życiu biegacza nie brakuje testów. Każdy trening, każde zawody, […]
Nawodnienie jest bardzo ważne i jako biegacz zapewne o tym […]
Biegi OCR, czyli biegi z przeszkodami, zyskują ostatnio coraz większe […]
Odżywczy, długi sen jest podstawą regeneracji organizmu. Biegacz powinien zwrócić […]
Wizja kąpieli w zimnej wodzie może odpychać i przerażać niejednego […]
Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]
W życiu każdego biegacza powinien przyjść moment, gdy postanowi wziąć […]
Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]
Kaprysy pogody nie ułatwiają życia biegaczom. Gdy już uda się […]
Jak zacząć biegać rano? Dla większości osób regularne bieganie rano […]
Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]
Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]
Masz za sobą intensywny trening lub start w zawodach? Zapewne […]
Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]
„Koniec z siedzeniem. Czas coś zmienić i wdrożyć więcej ruchu. […]
Trening, dieta i regeneracja — to trzy fundamenty budowy formy. […]
Dorosły człowiek potrzebuje 7-9 godzin snu i tego wypoczynku nie […]
Nogi biegacza na każdym treningu zaliczają całą masę wyzwań. Niestety, […]
Biegowe wyzwania to nie tylko start w ultramaratonie czy spektakularny […]
Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]
Bieganie to jeden z tych sportów, który szybko przynosi spektakularne […]