Schyłek roku powinien stanowić dla mężczyzn idealny moment na odświeżenie […]
Data aktualizacji 21.01.2020
Przeczytasz w 6 minut
Rozgrzewka jest obowiązkowym elementem każdego treningu, trzeba ją przeprowadzić również przed zawodami. Różni się w zależności od tego, jak będziesz trenować czy jak długo będziesz biec. Może być krótsza lub dłuższa. Z tego artykułu dowiesz się jaka powinna być rozgrzewka przed maratonem.
42 km i 195 m – to dystans, z którym planujesz się zmierzyć. Wielu uważa, że przy tak długim i w miarę wolnym biegu (bo przecież nie wytrzymasz prawie 43 km biegu w tempie na 10 km) rozgrzewka nie jest potrzebna, ponieważ mięśnie rozgrzeją się w biegu przy pierwszych kilometrach. Oczywiście organizm podniesie temperaturę, a układ mięśniowy i krążenia w końcu się przystosują.
Pozostaje jednak pytanie: ile cennych minut przez to stracisz?
Dodatkowo, jeśli poniosą Cię nerwy i zaczniesz biec za szybko na pierwszych kilometrach, to bez rozgrzewki możesz się bardzo szybko zmęczyć. Mimo że organizm w końcu odzyska rezon, Ty nie nadrobisz już straconych zapasów i nie zniwelujesz powstałego uczucia zmęczenia w mięśniach i płucach. Ponadto bez rozgrzewki jesteś bardziej narażony na kontuzje.
Rozgrzewka jest ostatnim elementem przygotowania do zawodów, który pozwala w ich trakcie osiągnąć maksimum Twojego potencjału i możliwości.
Bieganie angażuje prawie wszystkie grupy mięśniowe. Toteż rozgrzewka powinna je „rozruszać” i uruchomić prawidłowe wzorce ruchowe, które będziesz wykonywał przez następne godziny. Jeśli częściej startujesz w długich biegach, przydadzą Ci się również porady na temat codziennych treningów – znajdziesz je w artykule ćwiczenia dla biegaczy długodystansowych.
Każda rozgrzewka, również ta przed maratonem, ma na celu przygotowanie Twojego:
Tym samym rozgrzewka:
Dobra rozgrzewka przede wszystkim pomoże Ci uniknąć kontuzji i szybkiego zmęczenia, pozwoli osiągnąć maksimum Twojej wydajności i powalczyć o jak najlepszy wynik.
Mimo wszystko rozgrzewka przed maratonem nie powinna trwać zbyt długo, męczyć czy powodować późniejszego uczucia ociężałych nóg albo rąk – w końcu to nie rozgrzewka przed bieganiem na 10 km. Nie powinna Ci zabrać energii, której będziesz potrzebować przez najbliższe 3-4 godziny. Nie trać więc na nią cennej energii (zasobów glikogenu), która będzie Ci potrzebna na tak długiej trasie, a w szczególności na jej końcówce.
Zapamiętaj, że im dłuższy bieg, tym krótsza i mniej intensywna powinna być rozgrzewka. Dłuższa i bardziej kompleksowa jest potrzebna na krótkich dystansach, które pokonuje się w szybkim tempie.
Rozgrzewka przed maratonem nie powinna trwać dłużej niż 15 minut.
Oznacza to, że na 30 minut przed startem powinieneś być już nie tylko na miejscu zawodów, ale także mieć numer startowy, zbędne rzeczy oddane do depozytu, a nawet być już po wizycie w toalecie. Rozgrzewkę zacznij 25 minut przed startem, a zakończ na 10 minut przed wyruszeniem na trasę. Ten czas pozwoli Ci na spokojne znalezienie swojej strefy startowej i krótkie oczekiwanie na „wystrzał”.
Pamiętaj również, że konieczne, dobre nawodnienie przed maratonem zaczyna się odpowiednio trzy lub cztery dni wcześniej.
Parę godzin przed przyjazdem na miejsce startu zrób rozgrzewkę mentalną. Dobrze się rozbudź po nocy, zjedz odpowiednie śniadanie dla biegacza składające się z węglowodanów. Już na tym etapie możesz wykonać lekkie ćwiczenia na rozgrzewkę i przebudzające ze snu, aby Twój umysł mógł się odpowiednio nastawić na to, co będzie się tego dnia działo.
Możesz wykonać na przykład:
Taki lekki, dynamiczny stretching przed bieganiem pozwoli Ci się obudzić, a jednocześnie nie przeciąży organizmu i pozwoli Ci się odstresować.
Tempo maratońskie jest tym komfortowym, przynajmniej w początkowych minutach czy pierwszej godzinie. Nie powoduje dużych przeciążeń. Natomiast musisz mieć na uwadze, że wysiłek będzie bardzo długi. Dlatego też Twoja rozgrzewka nie powinna być za długa ani intensywna.
Rozgrzewkę zacznij od niedługiego truchtu – ok 2 km. Jeżeli masz taką możliwość, to zrób ją:
Dobrym sposobem na wizualizację końca biegu jest robienie rozgrzewki na ostatnich kilometrach trasy zawodów. Niestety taka rozgrzewka przed maratonem może być problematyczna, chociażby ze względu na długość trasy i czas, w którym masz zrobić rozgrzewkę, a potem przejść w strefę startową.
Jeżeli jest dosyć ciepło, rozgrzewaj się w cieniu, aby nie spowodować przegrzania organizmu i jak najdłużej zachować niższą temperaturę ciała.
Na początku biegnij wolniej niż w planowanym tempie startowym. Potem lekko przyśpieszaj, lecz dopiero pod koniec pierwszego kilometra lub minuty biegu przejdź do tempa startowego. Do tego możesz dorzucić niezbyt intensywne przebieżki – do czterech razy po 100 lub 80 metrów.
Po skończeniu etapu „biegowego” wykonaj parę ćwiczeń stretchingu dynamicznego:
Pamiętaj, by obroty kolanami i stopami zrobić jeszcze przed rozpoczęciem dwukilometrowego truchtu. Nie zapomnij również o lekkich skipach A i C. Możesz je wpleść w trucht.
Nie zapomnij również o ćwiczeniu otwierającym klatkę piersiową. Pomoże Ci ono głębiej oddychać.
W tym celu wyprostu się, unieś wyprostowane ręce na wysokość klatki piersiowej i odsuwaj je na boki, przysuwając do siebie łopatki. Z wydechem przesuń je z powrotem na przód. Powtórz kilka razy.
Jeżeli jednak przyjdziesz na miejsce startu na ostatnią chwilę, to pierwsze minuty biegu przeznacz właśnie na rozgrzanie mięśni. W tym celu pierwsze kilometry biegnij o 5% wolniej niż założone tempo startowe i powoli zwiększaj szybkość aż do założonego tempa, które chcesz utrzymać już przez cały bieg.
Będąc w trefie startowej staraj się rozluźnić zarówno ręce, jak i nogi. W tym celu strzepnij je parę razy, tak jakbyś chciał strącić z siebie muchę. Możesz również wykonywać lekkie przeskoki z nogi na nogę. Przygotuj się na wystrzał startera.
Mogą Ci się spodobać:
Schyłek roku powinien stanowić dla mężczyzn idealny moment na odświeżenie […]
Bieganie to naprawdę fajne hobby, ale i styl życia. Warto […]
Czy Twoje buty zdradzają Twoje aktywności? Nieprzyjemny zapach to problem, […]
Bieganie jest dziś jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z […]
Przygotowanie motoryczne, które obejmuje zarówno siłę, szybkość, wytrzymałość, jak i […]
Co można zrobić dla swojego organizmu, by regularne bieganie i […]
Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]
Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się kompleksową opieką nad […]
Cukier jest jednym z najważniejszych składników w kuchni. Bez niego […]
Spróbowałeś nowych ćwiczeń, wydłużył dystans, wracasz do biegania po dłuższej […]
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Elektrolity to kluczowy element diety sportowców i osób aktywnych. Minerały, […]
Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]
Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]
Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]
Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]
BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]
Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]
Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]
Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]
Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]
Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]
Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]
Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest […]
Uczucie zmęczenia czasem towarzyszy każdemu – co jednak, jeśli uderza […]
Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]
Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną […]
O tym, co daje sport, można pisać książki – a […]