Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty do biegania > Nike Free Run – najnowszy model. Kiedy warto się zdecydować na te buty?

Nike Free Run – najnowszy model. Kiedy warto się zdecydować na te buty?

Data publikacji 19.12.2021

Przeczytasz w 8 minut 658 wyświetleń

Nike Free Run – najnowszy model. Kiedy warto się zdecydować na te buty?

Kolejne modele butów do biegania, które wchodzą na światowe rynki, rosną jak na drożdżach. Podeszwa jest coraz bardziej rozbudowana, mnóstwo w niej amortyzacji, a but staje się coraz wyższy.

Z tego powodu biegacza coraz więcej dzieli od podłoża. A przecież człowiek biegał od pradziejów i nie były mu do tego potrzebne żadne wymyślne dodatki. Nasi przodkowie biegali boso.

Właśnie w tym kierunku idą wszyscy zwolennicy biegania naturalnego i minimalistycznego. Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z tym trendem, seria obuwia biegowego Nike Free Run jest dla Ciebie. Zwłaszcza jej najnowszy przedstawiciel Nike Free Run 5.0.

To buty, które zaprojektowano z myślą o bieganiu minimalistycznym. Czy to jednak oznacza, że nie możesz w nich liczyć na żadne wsparcie dla swojej stopy? Nie do końca. Przyjrzeliśmy się bliżej największym zaletom i wadom butów Nike Free Run.

Bieganie naturalne i minimalistyczne – różnice

Można powiedzieć, że bieganie naturalne i minimalistyczne należą do jednej rodziny. Ale między tym rodzeństwem, jak to w życiu, są pewne różnice. Być może największą jest podejście do butów.

Oba te trendy zmierzają w kierunku naturalnej amortyzacji. Oznacza to, że powinna ją zapewniać sama stopa. A dokładniej – łuk śródstopia, wspierany przez ścięgno Achillesa. To zaprzeczenie istocie napakowanych piankami i poduszkami współczesnych butów.

Bieganie naturalne to moda bardziej radykalna. Zgodnie z nią najlepiej biegać po prostu boso.

Bieganie minimalistyczne dopuszcza bieganie w butach. Chodzi jednak o bieganie “ze śródstopia” i stawianie na buty z mniejszą amortyzacją.

buty męskie free run
Buty Nike Free Run 5.0 w akcji, źródło: Strona producenta Nike

Nike Free Run – najnowszy model. Z czego są wykonane buty Nike Free Run 5.0?

W ten ostatni trend mają się wpisywać buty Nike Free 5.0. Już na pierwszy rzut oka widać, że różnią się od popularnych butów na asfalt czy terenowe podłoża.

Cały but sprawia wrażenie bardzo szerokiego. Ten efekt potęguje płaska cholewka – wizualnie nawet nieco spłaszczona. Przy tym cały jej przód jest po prostu jednym kawałkiem dzianiny. Nie ma tam żadnych wzmocnień. Te pojawiają się dopiero na pięcie, w postaci naszywki.

Cholewka jest wykonana z bardzo lekkiej i miękkiej dzianiny. Jej dodatkowym atutem jest dbałość o ekologię. Nike zapewnia bowiem, że co najmniej 87% materiału do jej wykonania pochodzi z recyklingu.

I choć sam ten materiał powinien dobrze leżeć na stopie, amerykański producent na tym nie poprzestał. W śródstopiu znajdują się bowiem kevlarowe linki Flywire, które kończą się pętelkami na sznurowadła. To niezwykle wytrzymałe elementy, które pomogą uzyskać odpowiednie dociśnięcie cholewki do stopy.

Język jest właściwie w pełni zintegrowany z cholewką. Górną część buta uzupełnia uchwyt nad zapiętkiem.

Wnętrze buta i podeszwa

We wnętrzu butów Nike 5.0 Free Run znajduje się tekstylna wkładka. Obuwie po założeniu jest niezwykle miękkie.

Ta ostatnia cecha wynika z konstrukcji podeszwy. Jest ona cieńsza niż w większości butów biegowych Nike. W najgrubszym miejscu, pod piętą, ma 20 milimetrów. To właśnie budowa podeszwy jest jednym z głównych powodów, który predestynuje te buty do biegania minimalistycznego.

Podeszwa jest wykonana z jednego kawałka pianki. Od innych modeli wyróżnia ją również szereg nacięć. Dzięki nim jest niezwykle elastyczna. W połączeniu z miękką cholewką oznacza to, że buty można niemal zwinąć w rulon. Podeszwa wygina się pod każdym  kątem, dając stopie pełną swobodę.

Z przodu i z tyłu podeszwy dodatkowe wzmocnienie stanowią panele z gumy.

Design butów Nike Free Run 5.0

Minimalizm konstrukcyjny, który cechuje buty Free Run, w pewien sposób przekłada się na minimalizm wizualny. Amerykański producent przygotował pięć wersji kolorystycznych tego modelu. Próżno szukać jednak ekstrawaganckich zestawień. Wszystkie opierają się na klasycznych, stonowanych kolorach. Ewentualnie pojawiają się drobne urozmaicenia.

białe buty free run
Buty Nike Free Run 5.0, wersja podstawowa, źródło: Strona producenta Nike

W najnowszej wersji butów Free Run podstawowy wariant kolorystyczny jest oparty na odcieniu bieli Off White. To przyjemna dla oka, delikatna barwa. Cały przód cholewki i pięta są utrzymane w takim tonie.

By szukać bardziej kolorowych akcentów, trzeba przesunąć wzrok na tył buta. Tam znajduje się różowy panel na pięcie z beżowym dodatkiem. Róż znajdziemy też w kilku miejscach na podeszwie.

Do tego dochodzi stonowany odcień zieleni. Ponownie chodzi o akcent na podeszwie, ale również wnętrze butów.

ciemna wersja butów free run
Buty Nike Free Run 5.0, wersja czarno-szara, źródło: Strona producenta Nike

Druga wersja kolorystyczna również nie męczy wzroku. W tym przypadku otrzymujemy połączenie czerni i szarości. Ten pierwszy kolor znajduje się na cholewce. Nie jest to co prawda czerń jednolita, bo materiał zdobią czarne “cętki”, ale udało się uniknąć nadmiernej pstrokacizny.

Czarne panele znajdziemy też na podeszwie. Reszta obuwia jest szara. Konkretnie jest to odcień Dark Smoke Grey. Taki kolor ma logotyp Nike i panel na cholewce, a także podeszwa.

Nike Free Run 5.0 z kolorową wstawką
Buty Nike Free Run 5.0, wersja z turkusową wstawką, źródło: Strona producenta Nike

Miłośnicy bardziej intensywnych kolorów w końcu znajdą je w trzeciej wersji Free Run 5.0. Tym razem czarną cholewkę wzbogaca bowiem dość mocny róż, a także jasny kolor turkusowy. To odcień Dynamic, który przyciąga wzrok.

Nie ma go jednak zbyt dużo. Turkusowa jest tylko pętla nad zapiętkiem, niewielki panel na pięcie i wzór na wkładce. Róż także funkcjonuje w okolicach pięty. Oba wyróżniające się kolory znajdziemy też na białej podeszwie. Większość cholewki jest natomiast czarna.

Nike free run w pełni czarne
Buty Nike Free Run 5.0, wersja Off Noir, źródło: Strona producenta Nike

Żadnych urozmaiceń kolorystycznych nie doczekamy się natomiast w kolejnej wersji. Ta jest w całości utrzymana w czerni. Co prawda wprawne oko wyróżni odcienie tego koloru, ale to buty, które naprawdę są czarne jak noc. Podkreśla to szczególnie odcień Off Noir.

nike free run czarno-białe
Buty Nike Free Run 5.0, wersja czarno-biała, źródło: Strona producenta Nike

Klasyczną kolorystykę ma również ostatnia wersja Nike Free Run. To kolorystyka oparta na zasadzie kontrastu. Czarnej cholewce towarzyszy biała podeszwa. Całość uzupełnia szary logotyp Nike na cholewce i guma w tym kolorze pod podeszwą.

Jak zwykle, biegacze mają do dyspozycji szeroki zakres rozmiarów. Obuwie Free Run 5.0 można kupić w numerach od 38,5 do 49,5.

Nike Free RN 5.0 damskie – kolorystyka

Obecnie buty Nike Free Run 5.0 nie są dostępne w wersji damskiej. Dla kobiet przeznaczona jest pokrewna linia Nike Free RN 5.0 Next Nature.

Jak buty Nike Free Run pomagają w trakcie biegu?

O ile zwykle zadaniem butów do biegania jest pomoc w pokonywaniu kolejnych kilometrów, o tyle w bieganiu minimalistycznym nie powinno być o tym mowy. Podeszwa i but nie powinny ani pomagać, ani przeszkadzać w biegu.

W butach Free Run 5.0 ta zasada została zachowana do pewnego stopnia. Nie znajdziemy w nich bowiem nadmiaru technologii. Nie ma rozwiązań, które wspierają stabilność w czasie biegu. Usztywnienie pięty jest delikatne, niemal niewyczuwalne. Brak też wsparcia dla łuku stopy, co zachęca do biegania “ze śródstopia”.

Cały but jest skonstruowany z myślą o jak największej elastyczności. Podeszwa uzyskuje to dzięki wspomnianym nacięciom, ale i cholewka jest elastyczna niczym skarpeta. W ten sposób buty mają imitować chodzenie boso.

Mimo wszystko jednak w butach znalazła się amortyzacja. Nie jest może szczególnie gruba, ale daje wrażenie niezwykłej miękkości. W ten sposób z pewnością model ten odcina się od biegania naturalnego.

Stopa w butach Free Run 5.0 dobrze się też przetacza. Dzieje się tak mimo niewielkiego, liczącego sobie 6 mm dropu. Do zalet i charakterystycznych cech tego modelu można też zaliczyć to, że biega się w nim bardzo cicho.

Technologie w butach Nike Free Run

Jak wspomnieliśmy, buty do biegania minimalistycznego nie są nafaszerowane technologiami. W cholewce znajdują się linki Flywire, wykonane z niezwykle wytrzymałego kevlaru. Dzięki temu rozwiązaniu elastyczna cholewka jest trzymana w ryzach i nie rozciąga się nadmiernie wraz z kolejnymi kilometrami.

Warto też na moment zatrzymać się nad amortyzacją, która w końcu znajduje się w tych butach. Zapewnia ją pianka Phylite. To jednolita struktura z tworzywa sztucznego, która wyróżnia się elastycznością i sporą wytrzymałością.

Nike Free Run Trail – do biegania naturalnego w terenie

buty terenowe nike free run
Buty Nike Free Run Trail, źródło: Strona producenta Nike

W serii Free Run znajdziemy również buty trailowe. W tym przypadku podeszwa jest zbudowana w podobny sposób, ale nieco wzmocniona. Wszystko po to, by lepiej zabezpieczyć stopę w terenie, który może nie być dla niej najbardziej przyjazny.

Nike Free Run Trail są też nieco cięższe niż wersja 5.0. Jedną z przyczyn jest materiał użyty do wykonania cholewki. Nie ma w nim delikatnej tkaniny, a solidniejszy zamsz. Stopa nie będzie się w nim jednak nadmiernie pocić, gdyż but posiada elementy wykonane z siateczki.

Wady butów Nike Free Run

Nike Free Run 5.0 to but minimalistyczny, ale nie każdemu będzie odpowiadać. Z pewnością zastrzeżenia mogą mieć osoby, które spodziewały się obuwia zupełnie pozbawionego wsparcia dla stopy.

Pod tym kątem buty Free Run 5.0 nie spełniają bowiem do końca założeń biegania minimalistycznego. Mimo wszystko jest w nich obecna amortyzacja. Nawet jeśli nie ma jej przesadnie dużo.

Minusem tego modelu może być również giętka podeszwa. Nacięcia, którymi jest poszatkowana, sprawiają problemy na trasie pokrytej żwirem czy kamyczkami. Takie elementy po prostu wbijają się w podeszwę, co prowadzi do sporego dyskomfortu.

U kogo buty Nike Free Run sprawdzą się najlepiej?

Buty Nike Free Run to model przeznaczony przede wszystkim do biegania “ze śródstopia”. Zachęca do tego cała konstrukcja butów. Da się w nich biegać “z pięty”, ale jest to mniej komfortowe. Dzięki temu w czasie biegania w tym modelu pracuje znacznie więcej mięśni stóp niż w innych butach.

Nawierzchnią, na której te buty spisują się najlepiej, jest zdecydowanie asfalt. Najlepiej, by nie było na nim zbyt wielu kamyczków. Na innych utwardzonych ścieżkach, gdzie takich drobnych elementów może się pojawić więcej, bieganie w butach Free Run może być uciążliwe.

Ten model może stanowić idealny pomost między klasycznymi butami do biegania a bardziej “odchudzonymi” modelami obuwia do biegania minimalistycznego. Nike Free Run to idealne buty na początek przygody z bieganiem minimalistycznym. Pomogą biegaczowi poczuć, jak pracuje bosa stopa. Jednocześnie jednak nie zostawią go zupełnie bez wsparcia.

Źródło pobrania zdjęcia głównego: Strona producenta Nike

Mogą Ci się spodobać:

19 09.2022
Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]

27 07.2022
Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

01 07.2022
Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]

27 06.2022
Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

15 06.2022
Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]

10 06.2022
Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]

07 06.2022
Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]

03 06.2022
Saucony Guide 15 – jak prezentuje się ta propozycja?

Saucony Guide 15 – jak prezentuje się ta propozycja?

Saucony Guide 15 to nowiutka propozycja jednej z flagowej serii […]

01 06.2022
Buty Kalenji Kiprun Long 2 – tanie i dobre, czy tylko tanie?

Buty Kalenji Kiprun Long 2 – tanie i dobre, czy tylko tanie?

Tanie buty do biegania, które nie obcięły ceny kosztem jakości […]

21 05.2022
Używane buty do biegania – tak czy nie?

Używane buty do biegania – tak czy nie?

Dobry sprzęt za niewielkie pieniądze? Kto by się nie skusił! […]

19 05.2022
Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Wybór odpowiedniej pary butów do biegania może może być trudnym […]

14 05.2022
Nike Air Huarache – buty bez Swoosha. Czy nadają się do biegania?

Nike Air Huarache – buty bez Swoosha. Czy nadają się do biegania?

Nike Huarache to klasyk wśród propozycji tej marki. Zwalają z […]

11 05.2022
Adidas Springblade – funkcjonalne, czy tylko designerskie?

Adidas Springblade – funkcjonalne, czy tylko designerskie?

Adidas Springblade to historia z 2013 roku. Miały być rewolucją […]

03 05.2022
Buty do biegania – oryginał czy podróbka? Dowiedz się jak to rozpoznać!

Buty do biegania – oryginał czy podróbka? Dowiedz się jak to rozpoznać!

Chcesz kupić markowe buty do biegania od słynnego producenta? Nie […]

26 04.2022
Buty do biegania z egzoszkieletem – przyszłość biegania czy tylko ciekawostka?

Buty do biegania z egzoszkieletem – przyszłość biegania czy tylko ciekawostka?

Nowoczesne buty do biegania coraz częściej wyglądają jak wyjęte z […]

21 04.2022
New Balance Fresh Foam Tempo – dla jakich biegaczy będą idealne?

New Balance Fresh Foam Tempo – dla jakich biegaczy będą idealne?

Marki New Balance nie trzeba nikomu przedstawiać! Ich odzież i […]

18 04.2022
Inov-8 Mudclaw 300 – skąd wzięła się ich popularność?

Inov-8 Mudclaw 300 – skąd wzięła się ich popularność?

Inov-8 Mudclaw 300 – o tej propozycji słyszał każdy biegacz […]

15 04.2022
Asics Gel Nimbus – jak prezentuje się najnowszy model? Sprawdzamy Nimbus 24!

Asics Gel Nimbus – jak prezentuje się najnowszy model? Sprawdzamy Nimbus 24!

Asics Gel Nimbus 24 to świeżutka propozycja, która ujrzała światło […]

11 04.2022
Saucony Endorphin – co cechuje buty z tej serii?

Saucony Endorphin – co cechuje buty z tej serii?

Endorfiny – to one dodają nam sił podczas każdego treningu […]

18 03.2022
Buty do biegania. Damskie modele w niskiej cenie dla początkujących biegaczek

Buty do biegania. Damskie modele w niskiej cenie dla początkujących biegaczek

Czy tanie buty do biegania damskie to dobry pomysł? Bieganie […]

11 03.2022
Adidas Duramo – najnowszy model. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Adidas Duramo – najnowszy model. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]

04 03.2022
Adidas Runfalcon – najnowszy model. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Adidas Runfalcon – najnowszy model. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]

25 02.2022
Adidas Solar Boost – najnowszy model. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Adidas Solar Boost – najnowszy model. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]

19 02.2022
Adidas Supernova – najnowszy model. Czy zakup tańszych butów do biegania ma sens?

Adidas Supernova – najnowszy model. Czy zakup tańszych butów do biegania ma sens?

Kiedy stawiamy na najdroższe modele butów do biegania, takie jak […]

17 02.2022
Adidas Ultraboost – najnowszy model. Jak spisuje się but zaprojektowany wyłącznie przez kobiety?

Adidas Ultraboost – najnowszy model. Jak spisuje się but zaprojektowany wyłącznie przez kobiety?

Sport przez lata był domeną mężczyzn. Zawody w boksie, rzucie […]

13 02.2022
Wkładki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

Wkładki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

O butach do biegania mówi się co niemiara nawet na […]

07 02.2022
Adidas Galaxy – najnowszy model. Czy warto postawić na wielofunkcyjne buty do biegania?

Adidas Galaxy – najnowszy model. Czy warto postawić na wielofunkcyjne buty do biegania?

Regularne pojawianie się na biegowych trasach zazwyczaj idzie w parze […]

27 01.2022
Buty do biegania z amortyzacją. Technologie w butach do biegania

Buty do biegania z amortyzacją. Technologie w butach do biegania

Wyścig technologiczny wśród producentów obuwia do biegania trwa od lat. […]