Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Niewidomi sportowcy – biegacze. Jak trenują?

Niewidomi sportowcy – biegacze. Jak trenują?

Data aktualizacji 08.06.2022

Przeczytasz w 6 minut

Niewidomi sportowcy – biegacze. Jak trenują?

Miłość do sportu nie zna bariery niepełnosprawności. Słabowidzący i niewidomi sportowcy są obecni w różnych dyscyplinach – uprawiają sztuki walki, grają w ping ponga, a nawet trenują… strzelectwo sportowe. Również niewidomi biegacze są wśród nas – biegają fantastycznie, inspirują i pokazują, że chcieć, to móc! I nie – biegacze bez zmysłu wzroku wcale nie trenują tylko na bieżni.

W Polsce, pierwszy znany niewidomy biegacz to Ryszard Sawa – maratończyk, obecnie mający ponad 70 lat. Młodsze pokolenie reprezentuje 32-letnia Justyna Mazur – multimedalistka, paraolimpijka krótkodystansowa. Można – ale jak? Przeczytaj, jak trenują i startują w zawodach niewidomi biegacze!

Niewidomi sportowcy – brak wzroku nie zawsze znaczy to samo!

Gdy myślimy o braku wzroku, zwykle wyobrażamy sobie po prostu ciemność. Nie zawsze tak jest. Na profesjonalnych zawodach (także paraolimpijskich), niewidomi sportowcy są dzieleni na kategorie:

B1 – całkowicie niewidomi, bez dostrzegania nawet ostrych źródeł światła. W klasyfikacji chorób – T-11

B2 – sportowcy rozróżniający kolory, widzący zarysy kształtów. Po nabraniu doświadczenia decydują się na samodzielne trenowanie – T-12

B3 – osoby słabowidzące, ale zdolne do samodzielnego trenowania (a nawet prowadzenia samochodu!) – T-13

Te kategorie ,,obowiązują” też poza zawodami. 

Biegaczom, których zaliczylibyśmy do kategorii B2 (T-12),  łatwiej omijać duże przeszkody. Nie wpadną na rywali podczas maratonu, zdołają uniknąć starcia ze śmietnikiem stojącym na chodniku. Takie osoby mogą trenować z psem, a na dobrze znanych trasach samodzielnie.

Kategoria B1 (T-12) – całkowity brak wzroku – wymaga, by niewidomego wspierała sprawna osoba. Mimo doskonale wyczulonego zmysłu słuchu i wyczuwania drgań stopami, nie wszystkich niebezpieczeństw można uniknąc bez wizji.

Niewidomi sportowcy – bieganie z przewodnikiem

Niewidomy biegacz w trakcie treningów i startów w zawodach korzysta z pomocy przewodnika. Biegacz i przewodnik są podczas zawodów połączeni krótką linką. Na treningu, nie zawsze jest to konieczne. Para porozumiewa się podczas całej trasy, a na trudniejszych odcinkach trzyma za ręce.

Na długodystansowych biegach, niektórzy przewodnicy jadą na rowerach. Słabsze przygotowanie kondycyjne przewodnika nie jest przeszkodą do pomocy niewidomemu biegaczowi.

sport niewidomych biegaanie z przewodnikiem
Linka na nadgarstkach łączy niewidomego biegacza z jego przewodnikiem.

To, czy startujący w wyścigach przewodnicy są w ogóle klasyfikowani jako uczestnicy biegu, zależy od zawodów. Na Maratonie Londyńskim jeszcze do 2019 roku nie byli w ogóle uwzględniani.

Także Ty możesz zostać przewodnikiem niewidomego biegacza podczas zawodów! Wystarczy, że będziesz biegał trochę szybciej od niego (lub jechał na rowerze), miał doświadczenie w startach i chęć do pomocy. Czy może być coś bardziej satysfakcjonującego?

Czy można biegać z psem przewodnikiem będąc całkiem niewidomym?

Bieganie z psem przewodnikiem zyskuje na popularności. W Stanach Zjednoczonych znajduje się obecnie 11 akredytowanych szkół Guiding Eyes For The Blind. Szkoły te zajmują się tresurą psów przewodników, z którymi można trenować bieganie nawet na poziomie maratońskim.

Siłą rzeczy, bieganie z psem przewodnikiem, nawet najlepszym, jest mniej bezpieczne iz korzystanie z pomocy człowieka. Wymaga od niewidomego sportowca sporego doświadczenia w wykorzystywaniu zmysłu słuchu na trasie.

W Polsce, niewidomi biegacze korzystają z pomocy ludzkich przewodników. Jeśli jednak pojawią się szkoły gotowe na tresurę psów przewodników-trenerów, na pewno zobaczymy na zawodach także międzygatunkowe duety!

Gdzie trenują niewidomi sportowcy – biegacze?

Bieganie niewidomych amatorów na początku odbywa się tylko na bieżni lub hali sportowej. To istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa – bo jak tu biegać bez kontuzji, gdy nie widzisz przeszkód, a każdy krok jest niepewny? Zaczyna się od krótkich odcinków sprinterskich, stopniowo wydłużając trasę biegu.

Dopiero kiedy biegacz przyzwyczai się do szybkiego, pewnego poruszania, przychodzi pora na wyjście w otwarty teren. Polegając na zaufanym przewodniku, całkowicie niewidomi sportowcy przemierzają pola, a potem nawet pełne wyzwań góry i lasy. Robią to z taką sama przyjemnością, jak widzący biegacze. Słabowidzący i dostrzegający przebłyski światła, trenują na otwartych przestrzeniach nawet zupełnie samodzielnie.

trening niewidomych biegaczy niewidomi sportowcy
Ubita ścieżka bez korzeni i kamieni, na której słychać uderzenia kroków – tu mogą trenować niewidomi biegacze!

Ogromną rolę w treningu niewidomych biegaczy gra oczywiście słuch. Na Zachodzie, niewidomi sportowcy i ich przewodnicy tworzą grupy biegowe i wspólnie trenują na takich powierzchniach, które ,,robią hałas”. 

Tupanie butów, chrzęst żwiru i piachu – to pozwala całkowicie niewidomym orientować się w położeniu współbiegaczy nie gorzej, niż widzącym osobom.

A jak biegaczom słabowidzącym i niewidomym udaje się biec bez zbaczania ze ścieżki? 

Po pierwsze – wprawa. Orientacja przestrzenna przychodzi z czasem. Po drugie – jeśli to możliwe, trzymają się krawędzi drogi. Jedną nogę prowadzą po asfalcie, drugą po poboczu. Różnica faktur podłoża nie pozwala zboczyć ze szlaku. 

Co jeszcze jest ważne w treningu niewidomego i słabowidzącego?

Jeżeli niewidomy biegacz dostrzega kontury i przebłyski światła, bardzo ważne jest dla niego nie tylko miejsce, ale pora treningu oraz pogoda. W słoneczne dni poradzi sobie bez pomocy pełnosprawnej osoby. Gdy robi się ciemno a niebo przykryją chmury, trening staje się trudniejszy. Czasem wręcz niemożliwy. Trudniej im więc trenować jesienią i zimą, gdy dni są krótkie.

A czy niewidomi biegacze używają specjalnych butów, pomagających im wyłapywać wibracje? W tej chwili nie – poziom amortyzacji czy wysoki drop nie robi niewidomym biegaczom różnicy. Trwają jednak prace nad innowacyjnymi butami pomagającym orientować się w terenie.

Biegi niewidomych a kontuzje

Niewidomi biegacze zawsze będą wielokrotnie bardziej narażeni na kontuzje. Nawet doskonale słuchając swojego przewodnika, mogą potknąć się o lekko wystająca płytę chodnikową. Kiedy zaczynają trenować samodzielnie, wpadanie na przeszkody i raz po raz rozbijanie sobie kolan to pewnik.

Co z tym zrobić? Simon Wheatcroft – niewidomy biegacz ultra – ma jedną radę. Przyzwyczaić się. Biegi niewidomych to ogromne wyzwanie nie tylko dla ciała, ale przede wszystkim dla psychiki. Kolejne rozcięcie kolana, kolejne szwy na łokciu i kolekcja siniaków, którą można obdzielić całe osiedle? Niejeden aspirujący sportowiec wróciłby na kanapę.

Niewidomi sportowcy – biegacze – poza pozostawaniem twardymi, bardzo przykładają się do treningów wzmacniających. To pomaga nieco ograniczyć częstotliwość skręceń i nadwyrężeń podczas ścierania się z przeszkodami.

Sport niewidomych – nie tylko bieganie, ale też inne dyscypliny – to wielka inspiracja dla każdego, kto sądzi, że ,,nie da rady” zmienić swojego życia na aktywny. 

Technologia w służbie niewidomym biegaczom

Nieprzerwanie trwają prace nad różnorodnymi gadżetami, mającymi pomóc niewidomym biegaczom w samodzielnym trenowaniu. Na przykład Project Guidline – aplikacja na smartfony, która zamienia urządzenie w wykrywacz przeszkód na trasie, na bieżąco instruujący biegacza.

Project Guideline – nad projektem czuwa Google!

Z technologicznych pracowni zaczynaja wychodzic buty wykrywające przeszkody i kieszonkowe gadżety z sonarami. Nie oszukujmy się – minie jeszcze wiele lat, zanim bieganie niewidomych stanie się bezproblemowe. Ewolucja technologii zmierza jednak w bardzo w dobrym kierunku. Trzymamy kciuki za inżynierów zmieniających świat!


Niewidomi sportowcy są nie tylko na paraolimpiadach. Spotkasz ich na zawodach, gdzie razem ze swoimi przewodnikami mierzą się z pełnosprawnymi biegaczami. Jak wygląda sport niepełnosprawnych? Podobnie, jak pełnosprawnych, chociaż wymaga większej zapobiegliwości, zawziętości i tolerancji na ból.

Niewidomi biegacze i ich przewodnicy pojawiają się na każdej większej imprezie biegowej w Polsce. Rozejrzyj się podczas następnego startu, a na pewno zauważysz jakąś parę osób połączonych krótką linką. Może sam zostaniesz przewodnikiem niewidomego biegacza? Zachęcamy!

Mogą Ci się spodobać:

03 07.2024
Jak zacząć biegać? Bieganie dla początkujących

Jak zacząć biegać? Bieganie dla początkujących

Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]

17 04.2024
Technika biegania – jak prawidłowo biegać?

Technika biegania – jak prawidłowo biegać?

Technika biegania wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]

22 03.2024
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

01 03.2024
Canicross – co to jest i jak zacząć biegać z psem?

Canicross – co to jest i jak zacząć biegać z psem?

Canicross to kwintesencja międzygatunkowej współpracy sportowej. Pies to najlepszy przyjaciel […]

08 02.2024
Rozgrzewka przed bieganiem – co daje i jak ją poprawnie wykonać?

Rozgrzewka przed bieganiem – co daje i jak ją poprawnie wykonać?

Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]

04 01.2024
Ile kalorii spala bieganie? Straszna prawda

Ile kalorii spala bieganie? Straszna prawda

Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]

18 12.2023
Tempo biegu – wszystko co musi o nim wiedzieć początkujący

Tempo biegu – wszystko co musi o nim wiedzieć początkujący

Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]

15 12.2023
Runmageddon – co to jest? Czy ten bieg jest dla Ciebie?

Runmageddon – co to jest? Czy ten bieg jest dla Ciebie?

Wpisując „Runmageddon” w przeglądarkę internetową, zobaczysz zdjęcia ubłoconych, uśmiechniętych ludzi. […]

06 11.2023
Jak często biegać w Twoim przypadku?

Jak często biegać w Twoim przypadku?

Częstotliwość treningów – to jedna z kwestii, które najczęściej męczą […]

30 10.2023
Odwodnienie organizmu – wszystko co musi o nim wiedzieć biegacz

Odwodnienie organizmu – wszystko co musi o nim wiedzieć biegacz

Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]

28 09.2023
Ćwiczenia na siłowni – 10 najbardziej przydatnych dla biegacza

Ćwiczenia na siłowni – 10 najbardziej przydatnych dla biegacza

Ćwiczenia na siłowni to ważny i bardzo korzystny składnik budowania […]

15 09.2023
Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]

11 09.2023
Plank – rodzaje. 30 wariantów i sposoby na kolejne utrudnienia

Plank – rodzaje. 30 wariantów i sposoby na kolejne utrudnienia

Plank – rodzaje klasycznej deski pozwalają ćwiczyć wręcz bez sięgania […]

06 09.2023
Kontuzje kolana – jak im zapobiec u biegacza?

Kontuzje kolana – jak im zapobiec u biegacza?

Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu […]

05 09.2023
Trening core dla biegacza – by biegać lepiej! 15 ćwiczeń, plan, efekty

Trening core dla biegacza – by biegać lepiej! 15 ćwiczeń, plan, efekty

Trening core musi znaleźć się w każdym biegowym planie. To […]

01 09.2023
Ćwiczenia na ramiona – 14 najlepszych dla biegacza. W domu, bez sprzętu!

Ćwiczenia na ramiona – 14 najlepszych dla biegacza. W domu, bez sprzętu!

Ćwiczenia na ramiona to dla biegacza obowiązkowy element doskonalenia formy. […]

10 08.2023
Trening w domu bez sprzętu. Plan w 5 wersjach dla każdego biegacza

Trening w domu bez sprzętu. Plan w 5 wersjach dla każdego biegacza

Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu […]

19 07.2023
Trening na uda dla biegacza – rób go, by biegać zdrowiej, dłużej i szybciej!

Trening na uda dla biegacza – rób go, by biegać zdrowiej, dłużej i szybciej!

Trening na uda powinien robić każdy biegacz. Dzięki niemu poprawisz […]

21 06.2023
Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]

15 06.2023
Bieżnia lekkoatletyczna – jak na niej biegać i czy w ogóle? Zalety i wady

Bieżnia lekkoatletyczna – jak na niej biegać i czy w ogóle? Zalety i wady

Bieżnia lekkoatletyczna znajduje się w większości miast. Wygląda imponująco, toteż […]

12 06.2023
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną dla biegaczy – 10 najskuteczniejszych

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną dla biegaczy – 10 najskuteczniejszych

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to przydatne elementy biegowego treningu uzupełniającego. Wystarczy […]

18 04.2023
Runmageddon – jak się do niego przygotować? 9 ćwiczeń i sprawdzone metody

Runmageddon – jak się do niego przygotować? 9 ćwiczeń i sprawdzone metody

Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]

05 04.2023
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

29 03.2023
Bieganie. Tętno maksymalne i strefy tętna dla biegacza. Z jakim tętnem biegać?

Bieganie. Tętno maksymalne i strefy tętna dla biegacza. Z jakim tętnem biegać?

Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]

29 03.2023
Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]

25 03.2023
Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]

21 03.2023
ĆWICZENIA NA NOGI. TRENING WZMACNIAJĄCY MIĘŚNIE NÓG BIEGACZA – 10 ĆWICZEŃ, KTÓRE WYKONASZ W DOMU

ĆWICZENIA NA NOGI. TRENING WZMACNIAJĄCY MIĘŚNIE NÓG BIEGACZA – 10 ĆWICZEŃ, KTÓRE WYKONASZ W DOMU

Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]

21 03.2023
Rozciąganie po bieganiu – ćwiczeNIa NA rozciągANIE nóg DLA BIEGACZY. 14 najlepszych

Rozciąganie po bieganiu – ćwiczeNIa NA rozciągANIE nóg DLA BIEGACZY. 14 najlepszych

Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]

02 02.2023
Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]

30 01.2023
Wydolność fizyczna – jak ją poprawić? Sposoby na zwiększenie sportowych możliwości

Wydolność fizyczna – jak ją poprawić? Sposoby na zwiększenie sportowych możliwości

Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się