Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Trening > Niewidomi sportowcy – biegacze. Jak trenują?

Niewidomi sportowcy – biegacze. Jak trenują?

Data publikacji 08.06.2022

Przeczytasz w 6 minut 1315 wyświetleń

Niewidomi sportowcy – biegacze. Jak trenują?

Miłość do sportu nie zna bariery niepełnosprawności. Słabowidzący i niewidomi sportowcy są obecni w różnych dyscyplinach – uprawiają sztuki walki, grają w ping ponga, a nawet trenują… strzelectwo sportowe. Również niewidomi biegacze są wśród nas – biegają fantastycznie, inspirują i pokazują, że chcieć, to móc! I nie – biegacze bez zmysłu wzroku wcale nie trenują tylko na bieżni.

W Polsce, pierwszy znany niewidomy biegacz to Ryszard Sawa – maratończyk, obecnie mający ponad 70 lat. Młodsze pokolenie reprezentuje 32-letnia Justyna Mazur – multimedalistka, paraolimpijka krótkodystansowa. Można – ale jak? Przeczytaj, jak trenują i startują w zawodach niewidomi biegacze!

Niewidomi sportowcy – brak wzroku nie zawsze znaczy to samo!

Gdy myślimy o braku wzroku, zwykle wyobrażamy sobie po prostu ciemność. Nie zawsze tak jest. Na profesjonalnych zawodach (także paraolimpijskich), niewidomi sportowcy są dzieleni na kategorie:

B1 – całkowicie niewidomi, bez dostrzegania nawet ostrych źródeł światła. W klasyfikacji chorób – T-11

B2 – sportowcy rozróżniający kolory, widzący zarysy kształtów. Po nabraniu doświadczenia decydują się na samodzielne trenowanie – T-12

B3 – osoby słabowidzące, ale zdolne do samodzielnego trenowania (a nawet prowadzenia samochodu!) – T-13

Te kategorie ,,obowiązują” też poza zawodami. 

Biegaczom, których zaliczylibyśmy do kategorii B2 (T-12),  łatwiej omijać duże przeszkody. Nie wpadną na rywali podczas maratonu, zdołają uniknąć starcia ze śmietnikiem stojącym na chodniku. Takie osoby mogą trenować z psem, a na dobrze znanych trasach samodzielnie.

Kategoria B1 (T-12) – całkowity brak wzroku – wymaga, by niewidomego wspierała sprawna osoba. Mimo doskonale wyczulonego zmysłu słuchu i wyczuwania drgań stopami, nie wszystkich niebezpieczeństw można uniknąc bez wizji.

Niewidomi sportowcy – bieganie z przewodnikiem

Niewidomy biegacz w trakcie treningów i startów w zawodach korzysta z pomocy przewodnika. Biegacz i przewodnik są podczas zawodów połączeni krótką linką. Na treningu, nie zawsze jest to konieczne. Para porozumiewa się podczas całej trasy, a na trudniejszych odcinkach trzyma za ręce.

Na długodystansowych biegach, niektórzy przewodnicy jadą na rowerach. Słabsze przygotowanie kondycyjne przewodnika nie jest przeszkodą do pomocy niewidomemu biegaczowi.

sport niewidomych biegaanie z przewodnikiem
Linka na nadgarstkach łączy niewidomego biegacza z jego przewodnikiem.

To, czy startujący w wyścigach przewodnicy są w ogóle klasyfikowani jako uczestnicy biegu, zależy od zawodów. Na Maratonie Londyńskim jeszcze do 2019 roku nie byli w ogóle uwzględniani.

Także Ty możesz zostać przewodnikiem niewidomego biegacza podczas zawodów! Wystarczy, że będziesz biegał trochę szybciej od niego (lub jechał na rowerze), miał doświadczenie w startach i chęć do pomocy. Czy może być coś bardziej satysfakcjonującego?

Czy można biegać z psem przewodnikiem będąc całkiem niewidomym?

Bieganie z psem przewodnikiem zyskuje na popularności. W Stanach Zjednoczonych znajduje się obecnie 11 akredytowanych szkół Guiding Eyes For The Blind. Szkoły te zajmują się tresurą psów przewodników, z którymi można trenować bieganie nawet na poziomie maratońskim.

Siłą rzeczy, bieganie z psem przewodnikiem, nawet najlepszym, jest mniej bezpieczne iz korzystanie z pomocy człowieka. Wymaga od niewidomego sportowca sporego doświadczenia w wykorzystywaniu zmysłu słuchu na trasie.

W Polsce, niewidomi biegacze korzystają z pomocy ludzkich przewodników. Jeśli jednak pojawią się szkoły gotowe na tresurę psów przewodników-trenerów, na pewno zobaczymy na zawodach także międzygatunkowe duety!

Gdzie trenują niewidomi sportowcy – biegacze?

Bieganie niewidomych amatorów na początku odbywa się tylko na bieżni lub hali sportowej. To istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa – bo jak tu biegać bez kontuzji, gdy nie widzisz przeszkód, a każdy krok jest niepewny? Zaczyna się od krótkich odcinków sprinterskich, stopniowo wydłużając trasę biegu.

Dopiero kiedy biegacz przyzwyczai się do szybkiego, pewnego poruszania, przychodzi pora na wyjście w otwarty teren. Polegając na zaufanym przewodniku, całkowicie niewidomi sportowcy przemierzają pola, a potem nawet pełne wyzwań góry i lasy. Robią to z taką sama przyjemnością, jak widzący biegacze. Słabowidzący i dostrzegający przebłyski światła, trenują na otwartych przestrzeniach nawet zupełnie samodzielnie.

trening niewidomych biegaczy niewidomi sportowcy
Ubita ścieżka bez korzeni i kamieni, na której słychać uderzenia kroków – tu mogą trenować niewidomi biegacze!

Ogromną rolę w treningu niewidomych biegaczy gra oczywiście słuch. Na Zachodzie, niewidomi sportowcy i ich przewodnicy tworzą grupy biegowe i wspólnie trenują na takich powierzchniach, które ,,robią hałas”. 

Tupanie butów, chrzęst żwiru i piachu – to pozwala całkowicie niewidomym orientować się w położeniu współbiegaczy nie gorzej, niż widzącym osobom.

A jak biegaczom słabowidzącym i niewidomym udaje się biec bez zbaczania ze ścieżki? 

Po pierwsze – wprawa. Orientacja przestrzenna przychodzi z czasem. Po drugie – jeśli to możliwe, trzymają się krawędzi drogi. Jedną nogę prowadzą po asfalcie, drugą po poboczu. Różnica faktur podłoża nie pozwala zboczyć ze szlaku. 

Co jeszcze jest ważne w treningu niewidomego i słabowidzącego?

Jeżeli niewidomy biegacz dostrzega kontury i przebłyski światła, bardzo ważne jest dla niego nie tylko miejsce, ale pora treningu oraz pogoda. W słoneczne dni poradzi sobie bez pomocy pełnosprawnej osoby. Gdy robi się ciemno a niebo przykryją chmury, trening staje się trudniejszy. Czasem wręcz niemożliwy. Trudniej im więc trenować jesienią i zimą, gdy dni są krótkie.

A czy niewidomi biegacze używają specjalnych butów, pomagających im wyłapywać wibracje? W tej chwili nie – poziom amortyzacji czy wysoki drop nie robi niewidomym biegaczom różnicy. Trwają jednak prace nad innowacyjnymi butami pomagającym orientować się w terenie.

Biegi niewidomych a kontuzje

Niewidomi biegacze zawsze będą wielokrotnie bardziej narażeni na kontuzje. Nawet doskonale słuchając swojego przewodnika, mogą potknąć się o lekko wystająca płytę chodnikową. Kiedy zaczynają trenować samodzielnie, wpadanie na przeszkody i raz po raz rozbijanie sobie kolan to pewnik.

Co z tym zrobić? Simon Wheatcroft – niewidomy biegacz ultra – ma jedną radę. Przyzwyczaić się. Biegi niewidomych to ogromne wyzwanie nie tylko dla ciała, ale przede wszystkim dla psychiki. Kolejne rozcięcie kolana, kolejne szwy na łokciu i kolekcja siniaków, którą można obdzielić całe osiedle? Niejeden aspirujący sportowiec wróciłby na kanapę.

Niewidomi sportowcy – biegacze – poza pozostawaniem twardymi, bardzo przykładają się do treningów wzmacniających. To pomaga nieco ograniczyć częstotliwość skręceń i nadwyrężeń podczas ścierania się z przeszkodami.

Sport niewidomych – nie tylko bieganie, ale też inne dyscypliny – to wielka inspiracja dla każdego, kto sądzi, że ,,nie da rady” zmienić swojego życia na aktywny. 

Technologia w służbie niewidomym biegaczom

Nieprzerwanie trwają prace nad różnorodnymi gadżetami, mającymi pomóc niewidomym biegaczom w samodzielnym trenowaniu. Na przykład Project Guidline – aplikacja na smartfony, która zamienia urządzenie w wykrywacz przeszkód na trasie, na bieżąco instruujący biegacza.

Project Guideline – nad projektem czuwa Google!

Z technologicznych pracowni zaczynaja wychodzic buty wykrywające przeszkody i kieszonkowe gadżety z sonarami. Nie oszukujmy się – minie jeszcze wiele lat, zanim bieganie niewidomych stanie się bezproblemowe. Ewolucja technologii zmierza jednak w bardzo w dobrym kierunku. Trzymamy kciuki za inżynierów zmieniających świat!


Niewidomi sportowcy są nie tylko na paraolimpiadach. Spotkasz ich na zawodach, gdzie razem ze swoimi przewodnikami mierzą się z pełnosprawnymi biegaczami. Jak wygląda sport niepełnosprawnych? Podobnie, jak pełnosprawnych, chociaż wymaga większej zapobiegliwości, zawziętości i tolerancji na ból.

Niewidomi biegacze i ich przewodnicy pojawiają się na każdej większej imprezie biegowej w Polsce. Rozejrzyj się podczas następnego startu, a na pewno zauważysz jakąś parę osób połączonych krótką linką. Może sam zostaniesz przewodnikiem niewidomego biegacza? Zachęcamy!

Mogą Ci się spodobać:

15 09.2023
Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]

11 09.2023
Plank – rodzaje. 30 wariantów i sposoby na kolejne utrudnienia

Plank – rodzaje. 30 wariantów i sposoby na kolejne utrudnienia

Plank – rodzaje klasycznej deski pozwalają ćwiczyć wręcz bez sięgania […]

06 09.2023
Kontuzje kolana – jak im zapobiec u biegacza?

Kontuzje kolana – jak im zapobiec u biegacza?

Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu […]

05 09.2023
Trening core dla biegacza – by biegać lepiej! 15 ćwiczeń, plan, efekty

Trening core dla biegacza – by biegać lepiej! 15 ćwiczeń, plan, efekty

Trening core musi znaleźć się w każdym biegowym planie. To […]

01 09.2023
Ćwiczenia na ramiona – 14 najlepszych dla biegacza. W domu, bez sprzętu!

Ćwiczenia na ramiona – 14 najlepszych dla biegacza. W domu, bez sprzętu!

Ćwiczenia na ramiona to dla biegacza obowiązkowy element doskonalenia formy. […]

10 08.2023
Trening w domu bez sprzętu. Plan w 5 wersjach dla każdego biegacza

Trening w domu bez sprzętu. Plan w 5 wersjach dla każdego biegacza

Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu […]

19 07.2023
Trening na uda dla biegacza – rób go, by biegać zdrowiej, dłużej i szybciej!

Trening na uda dla biegacza – rób go, by biegać zdrowiej, dłużej i szybciej!

Trening na uda powinien robić każdy biegacz. Dzięki niemu poprawisz […]

21 06.2023
Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]

15 06.2023
Bieżnia lekkoatletyczna – jak na niej biegać i czy w ogóle? Zalety i wady

Bieżnia lekkoatletyczna – jak na niej biegać i czy w ogóle? Zalety i wady

Bieżnia lekkoatletyczna znajduje się w większości miast. Wygląda imponująco, toteż […]

12 06.2023
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną dla biegaczy – 10 najskuteczniejszych

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną dla biegaczy – 10 najskuteczniejszych

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to przydatne elementy biegowego treningu uzupełniającego. Wystarczy […]

01 06.2023
Tempo biegu – wszystko co musi o nim wiedzieć początkujący

Tempo biegu – wszystko co musi o nim wiedzieć początkujący

Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]

27 04.2023
Canicross – co to i jak zacząć biegać z najlepszym partnerem?

Canicross – co to i jak zacząć biegać z najlepszym partnerem?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka — a przyjaciel to zawsze […]

18 04.2023
Runmageddon – jak się do niego przygotować? 9 ćwiczeń i sprawdzone metody

Runmageddon – jak się do niego przygotować? 9 ćwiczeń i sprawdzone metody

Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]

05 04.2023
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

30 03.2023
Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]

29 03.2023
Bieganie. Tętno maksymalne i strefy tętna dla biegacza. Z jakim tętnem biegać?

Bieganie. Tętno maksymalne i strefy tętna dla biegacza. Z jakim tętnem biegać?

Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]

29 03.2023
Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]

27 03.2023
Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]

25 03.2023
Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]

21 03.2023
ĆWICZENIA NA NOGI. TRENING WZMACNIAJĄCY MIĘŚNIE NÓG BIEGACZA – 10 ĆWICZEŃ, KTÓRE WYKONASZ W DOMU

ĆWICZENIA NA NOGI. TRENING WZMACNIAJĄCY MIĘŚNIE NÓG BIEGACZA – 10 ĆWICZEŃ, KTÓRE WYKONASZ W DOMU

Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]

21 03.2023
Rozciąganie po bieganiu – ćwiczeNIa NA rozciągANIE nóg DLA BIEGACZY. 14 najlepszych

Rozciąganie po bieganiu – ćwiczeNIa NA rozciągANIE nóg DLA BIEGACZY. 14 najlepszych

Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]

02 02.2023
Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]

02 02.2023
Rozgrzewka przed bieganiem – zasady i ćwiczenia na rozgrzewkę

Rozgrzewka przed bieganiem – zasady i ćwiczenia na rozgrzewkę

Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]

30 01.2023
Wydolność fizyczna – jak ją poprawić? Sposoby na zwiększenie sportowych możliwości

Wydolność fizyczna – jak ją poprawić? Sposoby na zwiększenie sportowych możliwości

Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]

19 12.2022
Czy można ćwiczyć z zakwasami? Bieganie i ćwiczenia wzmacniające

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Bieganie i ćwiczenia wzmacniające

Roznosi Cię energia, ale wciąż odczuwasz zakwasy po ostatnim treningu… […]

29 11.2022
Nordic walking – jak chodzić z kijkami? Dokładna instrukcja

Nordic walking – jak chodzić z kijkami? Dokładna instrukcja

Nordic walking to jeden z najprostszych, najszerzej dostępnych sportów amatorskich. […]

29 11.2022
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

28 11.2022
VO2max trening biegacza. Jak zwiększyć pułap tlenowy? Bieganie świadome dla aktywnych

VO2max trening biegacza. Jak zwiększyć pułap tlenowy? Bieganie świadome dla aktywnych

VO2 max, czy też maksymalny pułap tlenowy, to pojęcie, które […]

24 11.2022
Bieganie dla początkujących – 10 rzeczy które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie dla początkujących – 10 rzeczy które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Chcesz zacząć biegać? Doskonale trafiłeś! Niezależnie od tego, czy chcesz […]

22 11.2022
Bieganie w zimie – poradnik dobrego zimowego treningu

Bieganie w zimie – poradnik dobrego zimowego treningu

Bieganie w zimie to wyższa szkoła jazdy. Śliski chodnik, zacinający […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się