Piłka nożna to nie tylko rozgrywki klubowe czy wielkie imprezy […]
Data aktualizacji 30.08.2022
Przeczytasz w 6 minut
Zakup bieżni elektrycznej to decyzja na wiele lat – a przynajmniej tak powinno być, bo tego typu sprzęt nie należy do najtańszych. Solidna bieżnia elektryczna może odmienić życie sportowca-domatora, ale jeśli popełnisz jeden z tych kluczowych błędów, maszyna skończy swój żywot w czeluściach piwnicy… Przeczytaj, jakie 9 największych błędów popełniają kupujący bieżnie elektryczne i dokonaj dobrego wyboru!
Szerokość pasa biegowego to kluczowy czynnik odpowiadający za wygodę oraz bezpieczeństwo biegu. Na rynku dostaniesz bieżnie elektryczne, których szerokość zaczyna się od 40 centymetrów – to wymiar dla drobnych osób. Dla standardowego biegacza lepiej wybrać szerokość pasa minimum 45 centymetrów.
Niemniej istotna jest długość pasa biegowego. Dla osób niskich (do 160 centymetrów), może wystarczyć 120 centymetrów. Dla biegaczy 160-170 centymetrów wzrostu – 130 centymetrów pasa. Dla wyższych – jak najwięcej.
Wymiary pasa biegowego to najważniejsza kwestia przy wyborze bieżni elektrycznej. O wiele lepiej kupić sprzęt ze zbyt dużym pasem, niż z za małym. Zajmie nieco więcej miejsca w pomieszczeniu, ale warto.
Za mały pas może doprowadzić do wypadków – tym poważniejszym, im wyższe tempo rozwiniesz. O ile dasz radę je rozwinąć, zanim konieczność ostrożnego stawiania kroków doprowadzi Cię do szewskiej pasji.
Producenci bieżni elektrycznych zawsze podają, jaka jest moc ciągła i szczytowa bieżni elektrycznej. Moc szczytowa to wyższa wartość – mówi o tym, jak intensywnie bieżnia może pracować, ale tylko przez krótki czas. Może wyglądać imponująco… i na dłuższa metę nie ma większego znaczenia.
W rzeczywistości, ważniejsza jest dla Ciebie wartość mocy ciągłej. To ona określa wydajność bieżni na długich treningach. W solidnych bieżniach elektrycznych, wartość ta wynosi minimum 2 KM (konie mechaniczne).
Amortyzacja pasa bieżni to kolejny element odpowiadający za wygodę i bezpieczeństwo. W tanich bieżniach, niestety, amortyzacja często nie istnieje. Już krótki trening kończy się bólami kolan.
Kupując bieżnie elektryczne, zwróć uwagę na opis sprzętu. Jeśli producent informuje o zastosowaniu dodatkowych systemów amortyzacyjnych (lub po prostu o dobrej amortyzacji – to znaczy, że zwrócił na nią uwagę) – sprzęt dostaje dużego plusa!
W nowych modelach bieżni, amortyzacja pasa biegowego umożliwia długie treningi, bez nadmiernego obciążania stawów. Tak więc – nie oszczędzaj na siłę, bo ,,oszczędzisz” na zdrowiu.
Do biegania na bieżni – nawet tej z dobrą amortyzacją – potrzebne są dopasowane buty. Ale to już inna historia!
Maksymalna waga użytkownika bieżni plasuje się – w zależności od modelu – między 100 a 150 kilogramów. Jeśli masz dużą nadwagę i planujesz się jej pozbyć dzięki spacerom na bieżni, koniecznie zwróć na to uwagę. Co Ci po sprzęcie, którego nie będziesz mógł używać?
Przy zakupie bieżni elektrycznej, pomyśl również o domownikach. Może Ty nie masz nadwagi, ale Twój większy brat chętnie skorzystałby z takiego sprzętu?
Uwaga – z otyłością nie należy biegać! Nadmierna masa ciała to za duże obciążenie dla kolan biegacza. Dozwolone są jednak łagodne spacery, które można robić na bieżni.
Jak już pewnie zauważyłeś (i co podkreśliliśmy we wstępie), bieżnie elektryczne nie są tanim sprzętem. Nic dziwnego – porządna bieżnia to sprzęt zaawansowany technologicznie, wytrzymały, wygodny, służący przez wiele lat. Te walory muszą znaleźć uzasadnienie w cenie.
Najgorsze co możesz zrobić, to kupić na podstawie zdjęć, nawet bez czytania opisu, bo wygląda dobrze i mieści się w budżecie.
Skoro zakup bieżni elektrycznej jest tak poważną decyzją, przyłóż się do tego. Wstąp do stacjonarnego sklepu ze sprzętem i przetestuj bieżnię na własnych nogach. Dzięki temu upewnisz się, że wielkość pasa jest dla Ciebie odpowiednia.
Doczytaj o modelu w Internecie, przejrzyj recenzje, obejrzyj filmy producenta, prezentujące bieżnię. Upewnij się wszelkimi metodami, że interesujący Cię sprzęt jest tym jedynym.
Punkt powiązany z poprzednim.
Jak utopić kilka tysięcy na zakupie sprzętu treningowego? Dokonać go w sklepie, który nie istnieje. Niestety, internetowi oszuści mają się dobrze.
Inny sposób na ulgę dla portfela? Zakup sprzętu po ,,okazyjnej” cenie i po miesiącu otrzymanie bezużytecznego bubla, który nie przypomina bieżni ze zdjęcia.
Zamiast nabierać się na niemożliwe promocje, zaopatrz się w sprzęt w sprawdzonym sklepie ze sprzętem sportowym. Nie brakuje ich w polskim Internecie. Korzystaj – nie daj się nabrać.
Zanim zdecydujesz się na zakup bieżni elektrycznej, pomyśl, co dokładnie chcesz na niej robić. Długie sesje truchtania? Treningi interwałowe? Podbiegi? Bieganie z zegarkiem?
Twoje treningowe preferencje decydują o detalach sprzętu:
Nowoczesne bieżnie elektryczne spełniają potrzeby dosłownie każdego biegacza. Trzeba tylko przyłożyć się do czytania opisów.
I nie popełnić kolejnego błędu, jakim jest…
Po raz kolejny przypominamy, że bieżnie elektryczne to inwestycje na lata. Preferencje treningowe zaś, z czasem się zmieniają.
Być może za rok, z miłośnika podbiegów, przeistoczysz się w serialowego truchtacza lub przeciwnie – wielbiciela interwałów. Jeszcze częściej dzieje się w drugą stronę – jednostajny bieg nudzi się po zakończeniu ostatniego sezonu Breaking Bad.
Dlatego, warto dopłacić za kilka urozmaiceń na zapas. Wybierz model mający 10-20 programów treningowych – nie musi ich być 40, jeśli teraz lubisz spokojne bieganie. Bluetooth, chociaż nie masz zegarka? Prędzej czy później smartwatch biegowy i tak zacznie Cię kusić.
Najbardziej zaawansowany model za kilkanaście tysięcy? Niekoniecznie. Najbardziej ubogi, tylko do truchtania? Cóż… Najlepiej wybrać coś w połowie!
Ostatni, ale jakże istotny błąd!
Pudełka, instrukcje, styropian, paragony – zachowaj ,,świstki” w teczkach, a kartony znieś do piwnicy:
Musisz wyrzucić pudło? Sprawdź, czy żaden dokument nie zawieruszył się w kartonie. Niby drobnostka… a jak często ludzie o tym zapominają!
Poznałeś największe błędy przy wyborze bieżni elektrycznej – teraz określ swoje preferencje treningowe i ruszaj do sklepu stacjonarnego. Pamiętaj – najważniejsza jest szerokość pasa – warunkuje bezpieczeństwo i wygodę treningu! Dla pewności, lepiej kupić większy model, aby wszyscy domownicy mogli skorzystać z maszyny.
Mogą Ci się spodobać:
Piłka nożna to nie tylko rozgrywki klubowe czy wielkie imprezy […]
Decyzja między bieganiem a treningiem w domu może być trudniejsza, […]
Koszulki do biegania z długim rękawem to nie tylko element […]
Obuwie piłkarskie, znane również jako korki, odgrywa kluczową rolę w […]
Jeśli zastanawiasz się, jakie słuchawki bezprzewodowe są najlepsze do treningu, […]
Okulary przeciwsłoneczne amerykańskiej marki Oakley to nie tylko modny dodatek, […]
Polar Pacer – ta propozycja fińskiego giganta gości na nadgarstkach […]
Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu warto mieć, gdy do […]
Gdy kończy się lato, zarówno biegacze, jak i kolarze oraz […]
Garmin Venu 2 to smartwatch sportowy, który spokojnie można zaliczyć […]
Bluzy z nadrukiem własnym to jeden z ulubionych rodzajów odzieży […]
Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa do zachowanie organizmu w dobrej […]
Ręcznik dla sportowca przyda się każdemu, kto na poważnie traktuje […]
Własna bieżnia przyda się przez cały rok – czy to […]
Pistolet do masażu to poręczna maszyna, która szybko rozluźni napięte […]
Budzisz się na drugi dzień po solidnym treningu i… wolałbyś […]
Regularne treningi biegowe to świetny sposób na to, by zadbać […]
Dla większości kobiet i mężczyzn smartfon czy karta płatnicza stanowią […]
Morsowanie wymaga odwagi, otwartości na nowe doświadczenia, wiedzy i… odrobiny […]
Na trening w zimie nie wystarczy się ubrać ,,po prostu […]
Dobrej jakości bielizna termoaktywna to podstawa wyposażenia każdego biegacza. Dlaczego […]
Aplikacje do biegania mają pomagać podczas treningu. Dzięki nim będziesz […]
Jeśli jesteś zwolennikiem stosowania nowych technologii w bieganiu, bieganie z […]
Szukasz kurtki? Znalazłeś… i to niejedną! Kurtki 4F to setki […]
Nordic walking to doskonały wstęp do przygody ze sportem. Żeby […]
Smartwatch Suunto 7 ukazał się na rynku w styczniu 2020 […]
Włączasz muzykę. Biegniesz, biegniesz… i zwalniasz, bo musisz przystanąć by […]
Święta, urodziny, podziękowania – okazji do obdarowania znajomego biegacza nie […]
Skarpetki kompresyjne do biegania to przykład sprzętu, wokół którego narosło […]
Prawdziwi miłośnicy biegania nie zatrzymują się bez względu na porę […]