Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]
Data publikacji 19.04.2021
Przeczytasz w 6 minut
3859 wyświetleń
Bieganie jest sportem wymagającym dużego i regularnego wysiłku. Podczas niego aktywnie pracują mięśnie nóg i stawy. Z tego względu aktywni biegacze są narażeni na nieoczekiwane urazy i kontuzje, którym powinno się regularnie zapobiegać, ale również szybko reagować w przypadku ich wystąpienia. W tym celu skuteczne mogą okazać się maści, które dzięki odpowiednim składnikom będą stymulować do pracy układ krążenia, a także zapewnią regenerację i ulgę w bólu. Po jakie maści powinni sięgać biegacze? Sprawdźmy!
Maść dla sportowców na ścięgna, urazy czy kolana to najczęstsze produkty, jakie możemy spotkać na sklepowych półkach. Mają one różne składniki, mogą być zarówno naturalne, jak i z bardziej złożonym składem. Na rynku bez recepty dostępne są następujące preparaty:
Podobne składniki, jakie zawierają wymienione maści, często można spotkać również w formie żelu, a nawet sprayu. Do profilaktyki, jako dodatek do ćwiczeń czy wspomaganie rehabilitacji sprawdzą się maści ziołowe zawierające naturalne olejki. Więcej o działaniu olejków napiszemy w dalszej części artykułu. Sportowcy często sięgają również po maści niesteroidowe. Preparaty zawierające leki przeciwbólowe nie powinny być jednak stosowane przez dłuższy okres czasu bez konsultacji z lekarzem.
Pamiętajmy, że nie wolno lekceważyć mocnego bólu i leczyć go własnymi sposobami, gdyż może to prowadzić do poważnych urazów i kontuzji. W takiej sytuacji niezbędna będzie wizyta u lekarza. Dodatkowo wymienione wcześniej preparaty to zarówno maści na ścięgna, mięśnie czy stawy, które działają miejscowo i nie powinny być stosowane przez dłuższy czas bez konsultacji z lekarzem.
Są to produkty, które w składzie zawierają niesteroidowe leki przeciwzapalne. Niektóre z nich możemy znaleźć bez recepty, ale są również mocniejsze maści, które musi przepisać lekarz. Wykazują one działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Są to preparaty, które mają hamować występowanie bólu mięśni i stawów oraz łagodzić obrzęki. Są również stosowane w przypadku występowania pourazowych stanów zapalnych ścięgien i więzadeł. Wśród stosowanych w nich substancji aktywnych można wyróżnić:
Dzięki ich aplikacji bezpośrednio na miejsce występowania bólu, działanie jest szybsze niż w przypadku zażycia zawartych substancji aktywnych doustnie. Jest to spowodowane większą koncentracją produktu miejscowo, przez co działanie jest mocniejsze i bardziej odczuwalne.
Kolano jest stawem aktywnie wykorzystywanym przez biegaczy. Jest ono narażone na wiele kontuzji, które w mocnym przebiegu powinny być leczone pod okiem specjalisty. Jednak ból kolan może być również chwilowy i wynikać z jednorazowego przesilenia, a można wspomóc się maściami z domowej apteczki. Przy bólu stawu kolanowego warto zdecydować się na taką, w składzie której wysoko będą znajdować się składniki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Maść Tygrysia, czy też potocznie nazywana maść z kotkiem, to mieszanka ziołowych składników. Jest to naturalny produkt stosowany od wielu lat w krajach azjatyckich, skąd pochodzi, a także szeroko znany w Polsce. Posiada dwie wersje:
To specyfik rozgrzewający, który zawiera w sobie olejki roślinne tj. olejek kajeputowy, goździkowy czy cynamonowy oraz miętę i kamforę. Jest to maść stosowana na bóle mięśni i stawów oraz obrzęki. Jest wykorzystywana przy rozgrzewce oraz w masażu leczniczym. Znajduje zastosowanie również w przypadku przeziębień. Sprawdza się jako środek łagodzący bóle głowy, metoda na rozgrzanie organizmu podczas grypy oraz na złagodzenie kataru, a także jest stosowany na ukąszenia owadów.
Jest to maść o działaniu chłodzącym, które zapewniają składniki tj. mentol czy olej pichtowy. Jest to środek, po który sportowcy sięgają w celu stymulacji układu krążenia, co sprawdzi się przypadku zakwasów, obrzęków i w bólach stawowych. Jest to produkt, który jest polecany po treningu.
Zwykle występuje w dwóch wersjach – chłodzącej i rozgrzewającej. Posiada specyficzny, mocno ziołowy zapach, który zawdzięcza wyciągom z kasztanowca, mięty, rozmarynu, kamfory, arniki, mentolu, jałowca, tymianku czy szyszek chmielu, w zależności od konkretnego składu.
Jej rozgrzewająca wersja świetnie sprawdzi się przed treningiem, by dodatkowo pobudzić mięśnie do pracy np. w przypadku zakwasów. Poprawia krążenie przez rozszerzenie ścianek naczyń krwionośnych i zwiększa ich elastyczność, jednocześnie zwiększa ich ukrwienie. Dzięki tym właściwościom jest w stanie przygotować mięśnie do biegu. Maść końska chłodząca jest idealnym produktem, który ochłodzi i ukoi mięśnie po wysiłku, ale również da ulgę przy lekkich urazach i obrzękach.
Maści przeciwzapalne sprawdzą się do łagodzenia obrzęków, siniaków i bólu. Są to tak naprawdę produkty wielokierunkowe, zarówno na urazy stawów, jak i mięśni. Co zawierają maści przeciwzapalne? Często znajdziemy w nich wyciągi z ziół, co wiąże się z ich specyficznym zapachem. Stosowane są rośliny tj.. undaria, konopie, gorzkla właściwa, aloes oraz zielona glinka. Składniki te mogą wykazywać działanie przeciwzakrzepowe, antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne. Taka maść dla biegaczy znajdzie zastosowanie podczas kontuzji, a także przy przeciążeniu mięśni bezpośrednio po treningu. Co więcej, maści przeciwzapalne zawierają bardzo często paracetamol, który jest środkiem przeciwbólowym.
Maść dla sportowców na zakwasy jest produktem łagodzącym ból miejscowo. Skuteczne w tym celu mogą okazać się maści przeciwbólowe i zapalne, a także maści chłodzące i rozgrzewające. Mogą one również występować w formie żelu. Pamiętajmy jednak, że zakwasy są elementem życia biegacza i łagodzenie ich środkami przeciwbólowymi powinno być ostatecznością. Na mocne zakwasy polecamy zastosowanie maści naturalnych, np. wymienionej wyżej maści końskie i tygrysiej.
Jako dodatek do pielęgnacji biegacze mogą dołączyć olejki, które będą nie tylko nawilżać skórę, ale również przyniosą ulgę zmęczonym mięśniom po biegu i wspomogą ich regenerację po wysiłku. Można również zaopatrzyć się w olejki energetyzujące, które stosuje się przed biegiem. Wpłyną one na lepsze krążenie krwi, co zwiększa elastyczność mięśni i podnosi efektywność biegu.
Olejki mogą stanowić dodatek do masażu, które w dodatku będą się lepiej wchłaniać, przy pobudzonej do krążenia krwi. Należy pamiętać, że olejków eterycznych nie powinno nakładać się bezpośrednio na skórę. Warto wymieszać je z innym olejkiem bazowym (nie eterycznym) bądź kremem do ciała. Na jedną porcję wystarczy kilka kropel olejku eterycznego. Na rynku można również znaleźć gotowe olejki rozgrzewające oraz łagodzące mięśnie przygotowane specjalnie dla sportowców. Występują one również w postaci maści np. Tei-Fu.
Wśród substancji mających pozytywny wpływ na mięśnie można wyróżnić olejki z:
Swoją nazwę zawdzięcza tajskim bokserom, którzy taką mieszankę stosowali przed i po walce, rozgrzewając tym sposobem mięśnie oraz chroniąc ciało przed ewentualną kontuzją. Jest to produkt polecany zarówno przed treningiem w celu rozgrzania mięśni i stawów, jak i po dla regeneracji, złagodzenia bólu, napięć i obrzęków. W swoim składzie posiada m.in. chłodzący mentol i olejek eukaliptusowy, który działa przeciwbólowo i poprawia ukrwienie mięśni oraz zawiera składniki pochodzenia naturalnego. Według opinii sportowców produkt w tej formule przy regularnym stosowaniu działa dłużej niż kremy i maści o tym samym przeznaczeniu. Olejek tajski często jest zamiennikiem dla sportowców, którzy wolą sięgnąć po naturalny olejek niż po chemiczną maść dla sportowców na urazy.
Chcesz dowiedzieć się więcej o produktach przydatnych dla biegaczy? Sprawdź nasz artykuł, gdzie rozwijamy temat plastrów! https://sbiegacza.pl/2021/04/29/plastry-dla-biegaczy/
Mogą Ci się spodobać:
Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]
Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]
Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]
Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]
Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]
O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]
Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]
Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez wygodnych i stylowych butów […]
Chcesz zacząć ćwiczyć, ale ubranie treningowe kojarzy Ci się z […]
Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]
Trudno wyobrazić sobie życie w XXI wieku bez butów. Na […]
Problem ze snem może dosłownie zrujnować życie, a już na […]
Szybko się męczę, a chcę biegać: takie wiadomości stale dostajemy […]
Obstawianie zawodów biegowych staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. […]
Maraton – ile kilometrów ma legendarny dystans? Wbrew pozorom, odpowiedź […]
Bieganie to popularna forma aktywności fizycznej, która przynosi wiele korzyści […]
Ból kolana po bieganiu zdarzył się kiedyś każdemu sportowcowi. Jeżeli […]
Cytaty motywacyjne – sport zna ich wiele, bo bez motywacji […]
Przetrenowanie to realne zagrożenie dla ambitnego biegacza. Po czym poznać, […]
Jakie suplementy na regenerację warto mieć w swojej sportowej szafeczce? […]
Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]
Bieg na 5 km – czas amatora mówi sporo o […]
Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]
Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]
Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]
Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]
Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]
W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]
Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]
Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]