Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]
Data publikacji 17.05.2023
Przeczytasz w 5 minut
137 wyświetleń
W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością trzeba zaliczyć potreningową bolesność, szczególnie po sesjach, na których dałeś z siebie wszystko. Szczęśliwie, na rynku nie brakuje środków pomocnych w biegowych dolegliwościach. Niektóre zawarte w nim składniki są wyjątkowo skuteczne. Co powinna zawierać dobra maść na bolące mięśnie? Przeczytaj i zwracaj uwagę na składy kupowanych lekarstw – warto, by w maści znajdowała się przynajmniej jedna z tych pozycji.
Żywokost lekarski zwany również koszywałtem to roślina występująca na podmokłych terenach. Spotykana jest w większości krajów europejskich i części Azji. W Polsce rośnie pospolicie – jej walory z pewnością jednak pospolite nie są. Żywokost jest niezwykle ceniony za swoje właściwości przeciwbólowe i regeneracyjne. Wykorzystuje się go w walce z nadwyrężeniami stawów, kości oraz mięśni. Swoją nazwę żywokost zawdzięcza właśnie ożywianiu kości.
Maści żywokostowe przyspieszają odnawianie tkanki łącznej (czyli m.in. chrząstki stawu kolanowego), toteż są obowiązkowym wyposażeniem biegaczy długodystansowych – przeciążenia każdej części układu ruchu nie są im obce. Sprawdzi się także wtedy, gdy wracasz do formy po cięższej kontuzji – skręceniu a nawet złamaniu.
Preparatów z koszywałtem nie można przyjmować doustnie ze względu na obecność toksycznych związków. Bezpieczna natomiast będzie nalewka do nacierania stawów, okłady, kremy, żele czy maść na bolące mięśnie. Po użyciu trzeba dokładnie umyć ręce.
W maść żywokostową zaopatrz się w zaufanym miejscu – wtedy będziesz miał pewność, że zawartość ekstraktu jest wystarczająco duża dla pełnej skuteczności. Sprawdzone preparaty żywokostowe dostaniesz między innymi w drogerii Dr. Max.
Ta roślina o jakże urokliwej nazwie, występująca w pustynnych rejonach Afryki Południowej, jest bardzo silnym środkiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Wykorzystuje się ją w zmianach reumatycznych, urazach zewnętrznych oraz zapaleniach stawów – także zapaleniach wynikających z przeciążeń.
Za walory rośliny odpowiadają flawonoidy, irydoidy, kwasy fenolowe, triterpeny i sterole. Można przyjmować czarci pazur doustnie, w formie kapsułek i pastylek, jak również miejscowo pod postacią kremów oraz maści. Na dolegliwości ze strony mięśni i stawów zaleca się właśnie stosowanie zewnętrzne.
Nazwa czarciego pazura wzięła się od jego wyglądu. Budują go zakrzywione, haczykowate wypustki. Alternatywna nazwa to hakorośl rozesłana.
Arnika występuje na górach i podgórzach w całej Europie. Swoim wyglądem przypomina astry z domowego ogródka – nie bez powodu, bo należy właśnie do kwiatowej rodziny astrowatych. Jej intensywnie żółte kwiaty należy jednak podziwiać z daleka – to roślina pod ścisłą ochroną w warunkach naturalnych. Na potrzeby farmaceutyczne, arnika górska jest specjalnie hodowana.
Jaką moc skrywa te roślina? Arnika ma liczne zastosowania – znajduje się w niej ponad 150 zidentyfikowanych substancji. Powszechnie jest wykorzystywana w terapii urazów, podrażnień, wrzodów, obrzęków i stanów zapalnych.
U sportowców używanie preparatów z arniką pomaga uśmierzyć ból obciążonych mięśni, a przy tym uderza w sedno problemu – stany zapalne. Zmniejszenie stanu zapalnego ułatwia tkankom regenerację. Przydaje się również na codzienne urazy, takie jak stłuczenia i siniaki.
Kasztanowca z pewnością nie trzeba przedstawiać. Czy wiedziałeś, że wyciągi z tego drzewa działają mocno przeciwzapalnie, łagodzą obrzęki oraz uszczelniają naczynia krwionośne? Sprawdzają się w walce ze stanami zapalnymi po treningach, zwalczaniu skutków drobnych urazów i regenerowaniu skóry.
Stosowanie maści z kasztanowca poprawia ukrwienie w mięśniach. To sprzyja gojeniu tkanek poddanych wyczerpującemu treningowi – krew transportuje przecież substancje odżywcze niezbędne do odnowy.
Konopie nie od dziś słyną ze swoich szerokich właściwości wspomagających sportowców. Kremy, balsamy oraz maści konopne wykazują działanie przeciwbólowe, rozluźniające regenerujące i antyzapalne. Pomagają na dolegliwości ze strony stawów oraz mięśni.
Przy okazji, dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych, natłuszczają skórę – tym zaskarbiły sobie sympatię osób z suchą cerą i skłonnością do łuszczenia. O natłuszczenie oraz regenerację naskórka dba również obecność witamin A, E, K, D.
Produkty konopne dostaniesz w wielu miejscach – niestety jednak nie zawsze stężenia ekstraktów są wystarczające, by stosowanie przynosiło pożądane rezultaty. Ponownie więc zwracamy Twoją uwagę na wybieranie zaufanych źródeł.
Maść na bolące mięśnie może mieć właściwości chłodzące. Są one bardzo pożądane przy świeżych stanach zapalnych po zakończonych ćwiczeniach. Potraktowanie obolałej partii chłodzącą maścią złagodzi zapalenie, dzięki czemu tkanki zaczną się szybciej regenerować, a Ty nie będziesz czuł srogiego bólu. Nie od dziś wiadomo, że na bóle najlepsze są chłodne okłady, a wcieranie chłodzącej maści to swego rodzaju okład od wewnątrz i na zewnątrz.
Za chłodzące walory maści najczęściej odpowiadają rośliny kojarzące się z chłodem i świeżością – mięta, aloes i eukaliptus. Zewnętrzne stosowanie ich przynosi natychmiastową ulgę w bólach o różnej etiologii, w tym ten treningowej. Jeśli widzisz w składzie maści mentol, wyciąg z eukaliptusa bądź aloesu, spodziewaj się, że po nałożeniu warstwy poczujesz na skórze chłodny powiew.
Maść przeciwbólowa może zawierać także skuteczne składniki aktywne, z jakimi wielokrotnie miałeś do czynienia sięgając po leki doustne. Są to m.in.:
Te popularne, dokładnie przebadane składniki aktywne na pierwszym miejscu służą przytępianiu bólu. Przy zastosowaniu miejscowym działają bardzo szybko, wręcz z minuty na minutę. Warto stawiać na preparaty, które mają w składzie którąś z tych substancji, by leczenie przeciążeń było dla Ciebie mniej uciążliwe.
Dobra maść na mięśnie i stawy może uratować Twoje samopoczucie po wyczerpującym treningu oraz pomóc dojść do siebie po kontuzji. Skuteczne preparaty kupisz w drogeriach i aptekach – polecamy zwłaszcza szeroki wybór przeciwbólowych, regeneracyjnych smarowideł w Dr. Max.
Pamiętaj jednak, że najważniejszy w leczeniu urazów jest odpoczynek. Zrezygnuj z treningów aż do całkowitego ustąpienia niepokojącego bólu. Jeżeli dolegliwości nie mijają, ruszaj do lekarza – maści nie pomogą na poważne urazy wymagające interwencji medycznej!
Mogą Ci się spodobać:
Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]
Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]
Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]
Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]
Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]
W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]
Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]
Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]
Widok biegacza pokonującego trasę na bosaka raczej należy do rzadkości. […]
W życiu biegacza nie brakuje testów. Każdy trening, każde zawody, […]
Nawodnienie jest bardzo ważne i jako biegacz zapewne o tym […]
Biegi OCR, czyli biegi z przeszkodami, zyskują ostatnio coraz większe […]
Odżywczy, długi sen jest podstawą regeneracji organizmu. Biegacz powinien zwrócić […]
Wizja kąpieli w zimnej wodzie może odpychać i przerażać niejednego […]
Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]
W życiu każdego biegacza powinien przyjść moment, gdy postanowi wziąć […]
Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]
Kaprysy pogody nie ułatwiają życia biegaczom. Gdy już uda się […]
Jak zacząć biegać rano? Dla większości osób regularne bieganie rano […]
Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]
Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]
Masz za sobą intensywny trening lub start w zawodach? Zapewne […]
Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]
„Koniec z siedzeniem. Czas coś zmienić i wdrożyć więcej ruchu. […]
Trening, dieta i regeneracja — to trzy fundamenty budowy formy. […]
Dorosły człowiek potrzebuje 7-9 godzin snu i tego wypoczynku nie […]
Nogi biegacza na każdym treningu zaliczają całą masę wyzwań. Niestety, […]
Biegowe wyzwania to nie tylko start w ultramaratonie czy spektakularny […]
Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]
Bieganie to jeden z tych sportów, który szybko przynosi spektakularne […]