Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
 • Polski
 • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Porady > Masaż nóg — sposób na poprawę regeneracji biegacza. Dokładna instrukcja

Masaż nóg — sposób na poprawę regeneracji biegacza. Dokładna instrukcja

Data publikacji 22.03.2023

Przeczytasz w 8 minut 730 wyświetleń

Masaż nóg — sposób na poprawę regeneracji biegacza. Dokładna instrukcja

Trening, dieta i regeneracja — to trzy fundamenty budowy formy. Dzisiaj zajmijmy się tym ostatnim, najczęściej zaniedbywanym przez amatorskich biegaczy. Masaż nóg zalicza się do technik odnowy biologicznej. Nie oznacza to jednak, że musi być prowadzony w kurorcie SPA — możesz zrobić go w domu, by pomóc nogom w potreningowej regeneracji.

Jaki sprzęt będzie przydatny do robienia masaży nóg? Na co uważać i jak krok po kroku rozmasować każde miejsce? Przeczytaj!

Masaż masażowi nierówny

Istnieje wiele typów masażu nóg. Znamy m.in. masaż A.R.T., czy terapię punktów spustowych — specjalistyczne techniki realizowane w gabinecie fizjoterapeuty. 

My zajmiemy się łagodnym automasażem po bieganiu do przeprowadzenia w domu z wykorzystaniem drobnego sprzętu i Twoich własnych rąk. Nie jest tak efektowny dla biegaczy, jak profesjonalny masaż sportowy wykonany przez masażystę lub fizjoterapeutę. Jednakowoż amator po wyczerpującym treningu i tak skorzysta na tej technice regeneracyjnej. 

Nie będziemy zachęcać do odtwarzania specjalistycznego masażu sportowego w domu, ponieważ głęboka, mocna ingerencja w ciało wymaga wiedzy i doświadczenia. Przy nieprawidłowym przeprowadzeniu  można doprowadzić do uszkodzenia tkanek. Trzymamy się bezpiecznych ram!

Co daje masowanie nóg?

Dobrze przeprowadzony masaż nóg pozwoli Ci rozluźnić napięte mięśnie — dzięki masażowi pozbędziesz się skurczu. Podczas biegu, mięśnie ciągle pozostają przykurczone, dlatego, gdy kończyny stygną po treningu, czujesz sztywność. Masaż nóg zmniejszy to uczucie — będzie Ci się wygodniej chodziło, a mięśnie szybciej dojdą do siebie, ponieważ do rozluźnionych tkanek dopływa więcej krwi bogatej w substancje odżywcze.

To nie wszystko. Dzięki masażowi możesz szybko pozbyć się obrzęków dzięki przepchnięciu limfy w stronę węzłów chłonnych. Regularne masaże nóg pomagają także poprawić wygląd skóry — sprzyjają zachowaniu jędrności i zmniejszeniu cellulitu. Istotny jest także czynnik psychologiczny — sesja masażu relaksuje. Mentalne odprężenie sprzyja fizycznym aspektom regeneracji — redukuje napięcie mięśni oraz ułatwia zasypianie.

Po masażu nóg biegacze subiektywnie odczuwają mniejsze zmęczenie, czują się lżej i krócej odczuwają zakwasy. Oczywiście, reakcja jest indywidualna — jedni bardzo sobie chwalą tę technikę jako wręcz odmieniającą życie, a inni zauważają co najwyżej drobne rezultaty. Warto przetestować na sobie domowe techniki masażu, bo to może być Twój game changer, jeśli po intensywnych treningach narzekasz na bolesność mięśni. W najgorszym wypadku masaż nóg będzie dla Ciebie po prostu chwilą psychicznego rozluźnienia.

Kiedy NIE przeprowadzać masaży?

Nóg nie wolno masować, jeżeli czujesz mocny ból, miejsce jest opuchnięte lub skóra uszkodzona. Podejrzenia urazu skonsultuj z fizjoterapeutą. Samodzielna ingerencja — zwłaszcza tak można, jak masaż — może pogorszyć sytuację.

Sprzęty do masażu nóg

Do masowania przydadzą Ci się akcesoria. W domowych warunkach możesz użyć:

 • rolki do rolowania mięśni o różnych wielkościach
 • wałka do masażu
 • piłeczki tenisowej
 • gumowej piłeczki z kolcami (piłeczka rehabilitacyjna albo zabawka dla psa)
 • specjalnego pistoletu do masażu przeznaczonego dla sportowców

Profesjonalny masażysta ma w swoim gabinecie wiele akcesoriów i przede wszystkim umiejętności w rękach. Jeżeli zależy Ci na dogłębnej regeneracji — na przykład po sezonie startowym lub pierwszym maratonie — najlepiej umówić się do specjalisty. Taki wydatek przyniesie ulgę Tobie i zmęczonym mięśniom nóg.

Na razie zaopatrz się w piankowy roller i piłeczkę.

gumowe piłeczki rehabilitacyjne do masażu
Takie niepozorne akcesoria wkrótce bardzo Ci pomogą.

Jak przeprowadzić masaż samodzielnie?

Masaże trzeba przeprowadzać z dużym wyczuciem, bo źle przeprowadzony może przynieść Ci więcej szkody, niż pożytku. Ruchy nie mogą sprawiać Ci bólu. Masuj w granicach komfortu, bez żadnego zaciskania zębów. Jeśli mięsień jest obolały, tkliwy czy podpuchnięty, to może świadczyć o urazie — wtedy nie masuj, bo możesz pogorszyć sytuację.

Przed masowaniem wysmaruj nogi emulsją na bazie wody lub oliwką. Dzięki temu bez problemu wykonasz wszystkie ruchy.

Masaż nóg najlepiej przeprowadzić, gdy mięśnie są jeszcze rozgrzane po treningu. Jeżeli wykonujesz masaże poza porą treningową, kończyny należy uprzednio rozgrzaćOptymalny czas masowania jednej partii to około 10 minut. Gdy nogi będą wystarczająco dokładnie rozmasowane, powinieneś poczuć natychmiastową ulgę.

Kiedy wykonujesz masaż przyrządami, ręką sprawdzaj, jak reagują mięśnie. Przed rozpoczęciem dokładnie podotykaj partii do rozmasowania — czujesz, jaka jest napięta? Zacznij masować i co 1-2 minuty sprawdzaj dłonią, czy napięcie puściło.

Masaż stóp

Zacznijmy od dołu. Masaż stóp najlepiej przeprowadzić używając piłeczki tenisowej. Gładka, twarda piłka pomoże Ci rozluźnić mięśnie stóp, mocno napięte po bieganiu. 

Wystarczy, że staniesz na piłeczce i przez kilka minut będziesz ją delikatnie przetaczał, aż poczujesz, że stopa jest rozluźniona. Opcjonalnie możesz użyć gumowej pieczki z kolcami — to polecamy bardziej zaawansowanym, których piłeczka tenisowa już nie satysfakcjonuje. Na rynku są również specjalne wałki do masowania stóp (widzisz go na zdjęciu wyżej, ten zielony).

Stopom zawsze przyda się także klasyczny masaż palpacyjny. Nawilż skórę i przesuwaj rękami wzdłuż stopy, delikatnie uciskając. Mocniej rozmasuj piętę i nie zapomnij pomiętosić każdego palca — to pobudzi przepływ krwi.

masaże nóg na piłeczce z kolcami
Masaże piłeczkami rozluźniają mięśnie i pobudzają przepływ krwi w stopie.

Masaż łydek

Do masowania łydek najlepiej sprawdza się roller duży oraz minirollery do mięśni. Taki sprzęt dostaniesz w każdym sklepie sportowym.

Masaż nóg za pomocą dużego rollera wykonaj w taki sposób:

 • Usiądź na podłodze.
 • Połóż roller na środku łydki.
 • Drugą nogę ugnij, a z tyłu podeprzyj się rękami.
 • Oprzyj ciężar ciała o roller.
 • Za pomocą rąk odpychaj się, by przesuwać roller wzdłuż mięśnia.
 • Lekko przekręcaj stopę w trakcie rolowania (wtedy dokładniej wymasujesz każdy mięsień).
 • W podporze wyroluj przód łydki.
masaż mięsni łydki na rolerze
Przód też jest ważny!

Jeżeli czujesz napięcie w łydce w okolicy ścięgna Achillesa, użyj małego rollera.

 • Usiądź na podłodze.
 • Podłóż miniroller pod ścięgno.
 • Przesuwaj nogę po rollerze w górę i w dół.

Możesz również użyć wałka do masażu — cieńszego, przeznaczonego do trzymania w rękach. Ruchy są bardzo podobne, z tą różnicą, że wałek przesuwasz wzdłuż mięśnia, używając rąk. Dokładnie tak jakbyś wałkował ciasto!

Masz pod ręką piłeczkę tenisową lub kolczastą? Przyłóż ją do łydki i przesuwaj płaską dłonią. Wykonuj koliste ruchy, miejsce w miejsce. 

Gdy poczujesz, że Twoje mięśnie się rozluźniły, przejdź do masażu relaksacyjnego. Po kolei wykonaj ruchy:

 • głaskania
 • ugniatania
 • rozcierania
 • oklepywania
 • ponownego głaskania

Zapamiętaj kolejność — z pierwszych liter wychodzi śmiesznie brzmiące słówko GUROG 😉 

Po takim kompletnym masażu nóg Twoje łydki będą wniebowzięte. Ty też, gdy poczujesz tę lekkość w zmęczonych kończynach!

Rozmasowywanie ud

Uda to bardzo silna — i  bardzo silnie pracująca — partia mięśniowa. Trzeba je wymasować z każdej strony. Do zajęcia się tak dużą partią najoptymalniejszy będzie roler lub wałek.

Zacznijmy od tyłu. Połóż roler na podłodze i usiądź. Oprzyj tył nogi na wałku, z tyłu podeprzyj się rękami i przesuwaj ciału wzdłuż, do góry i w dół. 

Następnie zrób tak samo, leżąc na boku — wyroluj prawą i lewą stronę zewnętrzną. Dalej, pamiętaj o stronie wewnętrznej. Na koniec wykonaj podpór przodem i dokładnie rozmasuj przednią część. 

Tylna, boczne zewnętrzne, boczne wewnętrzne, przód. Dokładne masaże nóg w obrębie ud zajmują sporo czasu, ale decydowanie warto. Zamiast rollera do mięśni możesz użyć wałka do masażu. Jeśli czujesz wyjątkowo mocne napięcie w którejś części uda, sięgnij po piłeczkę i rozmasuj to miejsce kolistymi ruchami.

Po wszystkim należy się chwila relaksu. Podobnie jak przy łydkach, preprowadź masaż metodą GUROG 😉

Masowanie nóg rollerem piankowy - uda
Masuj uda dokładnie, bez pośpiechu.

Kiedy umówić się na masaż nóg u fizjoterapeuty?

Domowe sesje masażu nie zastąpią profesjonalnego masażu sportowego wykonywanego w gabinecie specjalisty. Bądźmy szczerzy — mało kogo stać na częste zabiegi, a i potrzebują ich głównie bardzo zaawansowani biegacze. Jest jednak kilka momentów, gdy amator powinien przełknąć gorycz płatności i umówić się na sportowy masaż nóg:

 • po sezonie startowym,
 • po wyjątkowo wymagającym wyścigu (np. pierwszy maraton),
 • wracając do intensywnego biegania po kontuzji — fizjoterapeuta przy okazji sprawdzi, czy z urazem jest wszystko w porządku,
 • mając problemy z regeneracją — masaż pomoże na wiecznie obolałe mięśnie, a problem przeciągających się zakwasów zweryfikuje specjalista,
 • gdy czujesz, że stale masz napięte nogi z ołowiu… a sam nie wiesz dlaczego — fizjoterapeuta Ci powie i pomoże załatwić problem swoimi złotymi rękami
sportowy masaż nóg u fizjoterapeuty
Wprawne ręce działają cuda, gdy Twoje nogi są wyczerpane!

Na masaż możesz się umówić przy okazji konsultacji fizjoterapeutycznej. Z pewnością taki zabieg Ci nie zaszkodzi. Kiedy będziesz rezerwował wizytę, przedstaw swój problem i zaznacz, że na wizycie chciałbyś po raz pierwszy spróbować masażu. Przekonasz się w praktyce, z czym to się je 😉 


Masaże nóg to dobry zwyczaj! Pomoże Ci zregenerować obolałe kończyny, rozluźnić się psychicznie i fizycznie, a do wykonania go potrzebujesz swoich rąk oraz kilku akcesoriów. Roller do masażu to obowiązkowe wyposażenie biegacza — wiele razy uratuje Twoje nogi. Przyda się także tenisowa piłeczka lub gumowa piłka z kolcami — nimi najlepiej masuje się stopy. Na koniec dobrze wygłaszcz, wyklep, pougniataj i rozetrzyj nogi – zasłużyły na wszystko, co najlepsze!

Pamiętaj — masaż nóg nie może sprawiać Ci bólu! Zanim zaczniesz, rozgrzej mięśnie i dokładnie wysmaruj je nawilżającą emulsją. Słuchaj swojego ciała — masowanie to moment, by w stu procentach się na nim skoncentrować.

Mogą Ci się spodobać:

21 09.2023
Joga dla biegaczy — na czym polega?

Joga dla biegaczy — na czym polega?

Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]

04 09.2023
Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]

01 09.2023
Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]

01 09.2023
Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]

31 08.2023
Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]

30 08.2023
Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]

25 08.2023
16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]

22 08.2023
Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez wygodnych i stylowych butów […]

14 08.2023
Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Chcesz zacząć ćwiczyć, ale ubranie treningowe kojarzy Ci się z […]

21 07.2023
Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]

19 07.2023
Skórzane buty są dobre na każdą okazję

Skórzane buty są dobre na każdą okazję

Trudno wyobrazić sobie życie w XXI wieku bez butów. Na […]

18 07.2023
Problem ze snem u biegacza – przyczyny i rozwiązania

Problem ze snem u biegacza – przyczyny i rozwiązania

Problem ze snem może dosłownie zrujnować życie, a już na […]

17 07.2023
Szybko się męczę! Co to oznacza i co robić?

Szybko się męczę! Co to oznacza i co robić?

Szybko się męczę, a chcę biegać: takie wiadomości stale dostajemy […]

14 07.2023
Na co zwrócić uwagę obstawiając zawody biegowe?

Na co zwrócić uwagę obstawiając zawody biegowe?

Obstawianie zawodów biegowych staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. […]

10 07.2023
Maraton – ile kilometrów ma królewski dystans? Cała prawda

Maraton – ile kilometrów ma królewski dystans? Cała prawda

Maraton – ile kilometrów ma legendarny dystans? Wbrew pozorom, odpowiedź […]

05 07.2023
Czy warto zainwestować w buty trekkingowe do biegania?

Czy warto zainwestować w buty trekkingowe do biegania?

Bieganie to popularna forma aktywności fizycznej, która przynosi wiele korzyści […]

04 07.2023
Ból kolana po bieganiu – co robić?

Ból kolana po bieganiu – co robić?

Ból kolana po bieganiu zdarzył się kiedyś każdemu sportowcowi. Jeżeli […]

23 06.2023
Cytaty motywacyjne – sport, walka, zdrowie. Zdania, które musi znać biegacz

Cytaty motywacyjne – sport, walka, zdrowie. Zdania, które musi znać biegacz

Cytaty motywacyjne – sport zna ich wiele, bo bez motywacji […]

23 06.2023
Przetrenowanie – objawy i sposoby. Działaj nim będzie za późno!

Przetrenowanie – objawy i sposoby. Działaj nim będzie za późno!

Przetrenowanie to realne zagrożenie dla ambitnego biegacza. Po czym poznać, […]

22 06.2023
Jakie suplementy na regenerację pomagają po bieganiu? Wyjaśniamy!

Jakie suplementy na regenerację pomagają po bieganiu? Wyjaśniamy!

Jakie suplementy na regenerację warto mieć w swojej sportowej szafeczce? […]

21 06.2023
Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]

09 06.2023
Bieg na 5 km – czas amatora. Jaki powinieneś mieć?

Bieg na 5 km – czas amatora. Jaki powinieneś mieć?

Bieg na 5 km – czas amatora mówi sporo o […]

09 06.2023
Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]

23 05.2023
Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]

22 05.2023
Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]

22 05.2023
Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]

17 05.2023
Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]

17 05.2023
Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]

15 05.2023
Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]

11 05.2023
Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się