Skręcona kostka może się przydarzyć każdemu biegaczowi. Wymaga natychmiastowego, przemyślanego […]
Data publikacji 10.07.2023
Przeczytasz w 5 minut
338 wyświetleń
Maraton – ile kilometrów ma legendarny dystans? Wbrew pozorom, odpowiedź nie sprowadza się do prostej liczby. Zanim zaczniesz przygotowania do pierwszego pokonania takiej trasy, przeczytaj ten artykuł i… uzbrój się w cierpliwość, bo dobre przygotowanie trwa miesiącami. Przedstawiamy różne spojrzenia na dystans maratonu. Dowiedz się, co kiedyś Cię czeka!
Dokładny dystans maratonu to dzisiaj 42,195 km. Tyle wynosi prawdziwy, regulaminowy maraton i od tego nie ma żadnych odstępstw. Obecnie widuje się wiele wydarzeń ochrzczonych mianem maratonu – maratony pompek, maratony wczesnego wstawania, a nawet maratony na 10 km… ale to tylko bardzo luźne inspiracje. Maraton jest jeden, odnosi się tylko do biegania i to biegania na 42,195 km.
Nie ma też sensu mówić o maratonie na 42 kilometry (w domyśle na 42,195 km), bo to masło maślane 😉
Czy to morderczy dystans? Cóż – tak. Nie istnieje coś takiego, jak łatwy maraton. Każdy jest niesamowitym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli sportowcowi zależy na dobrym wyniku.
Najkrótszy maraton ma 42,195 km i ani metra mniej. Inaczej nie jest to maraton, tylko bieg z inspirowaną nazwą.
Dobry wynik zaczyna się od zejścia z czasem poniżej 4 godzin. To całkiem spore osiągnięcie jak na amatora. Limity czasu na biegach maratońskich przeważnie wynoszą 6 godzin, co pozwala startować także gorzej przygotowanym sportowcom. Jeśli się zaweźmiesz i nie zejdziesz z trasy, możesz pokonać dystans truchtem czy marszobiegiem.
Aktualnie świat oczekuje na rekordzistę, który zejdzie z czasem maratonu poniżej 2 godzin. Najbliżej tego osiągnięcia jest Eliud Kipchoge – w 2022 roku ukończył Maraton Berliński z czasem 02:01:09. Czy przebiegnie sam siebie? Trzymamy kciuki!
Skąd taka dziwna liczba? Otóż jeszcze na pierwszej nowożytnej olimpiadzie (1896 rok, Ateny) maraton miał 40 km. Wygląda logicznie- ładna, okrągła liczba, nawet biblijna…
Zmieniło się to jednak na IV Igrzyskach Olimpijskich rozgrywanych w Londynie w 1908 roku. Metę biegu przesunięto o 2,195 km, by leżała w pobliżu miejsca, na którym siedział król Edward VII. To właśnie temu władcy biegacze zawdzięczają ponad 2 dodatkowe mordercze kilometry do pokonania!
Dlaczego w przyszłości nie wrócono do trasy 40 km? To już wiedzą tylko dalsi organizatorzy. Być może po prostu londyńczycy chcieli stworzyć kolejną tradycję do zapisania na wieki. Mieli wtedy bardzo, bardzo dużo do powiedzenia w olimpijskim świecie (i nie tylko olimpijskim).
Królewski dystans – tak dziś nazywa się maraton. Ile kilometrów będzie miał w przyszłości? Byle nie więcej – naszym zdaniem te 42,195 w zupełności wystarczy 😉
Zapewne wiesz, że dystans maratoński wziął się z greckiej mitologii. W 490 r. p.n.e. ateński posłaniec Filippides przebiegł tyle, by poinformować ateńczyków o wygranej bitwie z wojskami perskimi. Bitwa ta odbyła się właśnie pod Maratonem.
No właśnie… nie do końca tyle. Dystans między Maratonem a Atenami wynosi około 37 kilometrów – został zaokrąglony do 40 km na potrzeby ładnego wyglądania podczas pierwszych nowożytnych igrzysk.
Przegrani Persowie zamierzali podjąć desperacką próbę bezpośredniego najechania na Ateny. Atak mógłby się udać, gdyby mieszkańcy nie zostali powiadomieni o zwycięstwie przez Filippidesa. Niestety, sam posłaniec nie doświadczył za życia należnej mu chwały, bo po przekazaniu informacji padł martwy.
Historycy spierają się, ile prawdy jest w tej legendzie. Mówi ona jednak sporo o mentalności potrzebnej maratończykom. Pokonując królewski dystans trzeba biec za wszelką cenę.
Na królewskim dystansie zmęczenie kłóci się z matematyką. Maraton to wcale nie jest dwa razy półmaraton. Jako biegacze, śmiało możemy powiedzieć, że maraton ma dystans 30 km + nieskończenie wiele.
Na 30 kilometrze biegacz uderza w ścianę. To mniej-więcej w tej części trasy organizmowi kończą się siły. Glikogen się wyczerpuje, mięśnie są zmęczone, głowa ma dość nawet nudy – bo na maratonie nie można mieć słuchawek, żeby odlecieć. W dodatku, współbiegaczy także ogarnia dziwny marazm – a skoro wszyscy biegną teraz wolniej, to czemu Ty miałbyś się męczyć. Byle do końca, już niedługo, tup tup tup…
Faktem jest, że ta ściana na 30-tym kilometrze to trochę samospełniająca się przepowiednia… Kto wie, ilu biegaczy nie doświadczyłoby zderzenia, gdyby zwyczajnie o niej nie wiedziało? Legendarna bariera 30 kilometrów nie wzięła się jednak znikąd, a z doświadczeń maratońskich zawodników.
Zależy od człowieka i okoliczności.
Najwyższe odnotowane wyniki biegów 24-godzinnych oscylują w okolicy 300 km. Rekord ustanowił litewski długodystansowiec Aleksandr Sorokin – 319,6 km.
Robert Karaś, ustanawiając rekord świata w 10-krotnym Ironmanie przebiegł 420 km z przerwami na sen.
Najdłuższy ultramaraton świata ma prawie 5000 km – to 3100-milowy Self Transcendence i też da się go ukończyć przy świetnej formie i jeszcze lepszej organizacji.
Ale zdarzają się też śmierci na dystansach półmaratonu – od udaru, od problemów z sercem, od czynników o których świat nie został poinformowany. Tysiące biegaczy nie są w stanie ukończyć krótszych dystansów i przedwcześnie schodzą z tras.
Górnej granicy nie ma. Nie ma też dolnej.
Ile kilometrów ma maraton? Zależy kiedy biegniesz! Jeżeli współcześnie, to ma 42,195 km. Jeżeli pomiędzy 1896 a 1908 rokiem, to 40 km. Jeżeli przed naszą erą, eskortując legendarnego Filippidesa, to około 37 km. Niby różnice nie są takie wielkie, ale po 30-tym kilometrze każdy następny liczy się podwójnie.
No cóż… podziękujmy Brytyjczykom i królowi Edwardowi VII. A mógł się przesiąść!
Mogą Ci się spodobać:
Skręcona kostka może się przydarzyć każdemu biegaczowi. Wymaga natychmiastowego, przemyślanego […]
Biegasz? Kochasz ten sport i nie wyobrażasz sobie bez niego […]
Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]
Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]
Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]
Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]
Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]
O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]
Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]
Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez wygodnych i stylowych butów […]
Chcesz zacząć ćwiczyć, ale ubranie treningowe kojarzy Ci się z […]
Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]
Trudno wyobrazić sobie życie w XXI wieku bez butów. Na […]
Problem ze snem może dosłownie zrujnować życie, a już na […]
Szybko się męczę, a chcę biegać: takie wiadomości stale dostajemy […]
Obstawianie zawodów biegowych staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. […]
Maraton – ile kilometrów ma legendarny dystans? Wbrew pozorom, odpowiedź […]
Bieganie to popularna forma aktywności fizycznej, która przynosi wiele korzyści […]
Ból kolana po bieganiu zdarzył się kiedyś każdemu sportowcowi. Jeżeli […]
Cytaty motywacyjne – sport zna ich wiele, bo bez motywacji […]
Przetrenowanie to realne zagrożenie dla ambitnego biegacza. Po czym poznać, […]
Jakie suplementy na regenerację warto mieć w swojej sportowej szafeczce? […]
Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]
Bieg na 5 km – czas amatora mówi sporo o […]
Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]
Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]
Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]
Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]
Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]
W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]