Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Korzyści płynące z jazdy rowerem

Korzyści płynące z jazdy rowerem

Data aktualizacji 16.09.2021

Przeczytasz w 7 minut

Korzyści płynące z jazdy rowerem

Jazda na rowerze to aktywność, która od dawna dla niektórych stała się hobby bądź pasją, przynosząca zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe korzyści. Z jazdy na rowerze zadowolone będzie zarówno ciało, jak dusza i Matka Natura! To przyjemna czynność, która pozwala na przebywanie na świeżym powietrzu poza domem, z dala od mniej korzystnych dla zdrowia atrakcji, takich jak oglądanie telewizji, gra na konsoli, które bardzo często powiązane są z częstymi wycieczkami do lodówki.

Jazda rowerem jest na tyle uniwersalną aktywnością, że zainteresować się nią mogą nie tylko młode i zdrowe osoby, ale także dzieci i osoby starsze. Ponadto, pod warunkiem posiadania odpowiedniego sprzętu, osoba niepełnosprawna również może czerpać przyjemność z jazdy rowerem. Dlaczego warto jeździć na rowerze? Przeczytaj!

Korzyści z jazdy na rowerze – praktyczna rozrywka

Dlaczego warto jeździć na rowerze? Jazda jednośladem łatwiej wpasowuje się w styl życia człowieka niż wiele innych aktywności fizycznych, ponieważ może być wykorzystywana również w sposób praktyczny do przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego, w przeciwieństwie do chociażby pływania, które także jest bardzo zdrową formą aktywności, ale znacznie bardziej ograniczona czy to przez porę roku czy dostępność do pływalni. Należy wspomnieć, że nasze stawy znacznie mniej ucierpią podczas jazdy rowerem niż dzieję się to podczas biegania, a przemieszczanie z punktu „A” do punktu „B” jest znacznie szybsze i osiągnięte przy mniejszym wysiłku. Jedną z wielu korzyści z jazdy na rowerze jest również to, że aktywność taka jest korzystna dla zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego oraz dla środowiska naturalnego.

Dlaczego warto jeździć na rowerze? Jedź po zdrowie!

Jedną z głównych zdrowotnych korzyści z jazdy na rowerze jest to, że wzmacnia serce, rozwija wytrzymałość i poprawia krążenie, co zmniejsza ryzyko chorób wieńcowych, będących jedną z głównych przyczyn zgonów. Potrzebujesz więcej argumentów na to dlaczego warto jeździć rowerem? Zyskanie wytrzymałości zmniejsza również ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworu i cukrzycy. Mięśnie pozostają wzmocnione i uaktywnione podczas jazdy na rowerze. W szczególności dotyczy to mięśni znajdujących się poniżej talii, a więc części ciała takich jak: uda, pośladki czy łydki. Wiele z osób, które mają osłabione lub uszkodzone stawy nie mogą biegać, by pozostawać w dobrej formie. Te osoby wybierają zatem jazdę na rowerze, co pomaga zachować im sprawność, gdyż jest to ćwiczenie o mniej negatywnym wpływie na stawy.

Korzyści z jazdy na rowerze – sylwetka na medal

Utrzymanie prawidłowej masy ciała korzystnie wpływa nie tylko na uzyskanie dobrego samopoczucia, ale także wpływa korzystnie na zdrowie na wielu obszarach i na wiele sposobów. Dlaczego warto jeździć rowerem? Rowerzysta podczas jazdy potrafić spalić bardzo dużą ilość kalorii, zwłaszcza jeśli pokonuje dłuższy dystans lub trasę w tempie umiarkowanym lub szybkim. Jazda na rowerze ma również tę zaletę, że zwiększa metabolizm człowieka, czyli jego wewnętrzny silnik, nawet po zakończonej jeździe. Jako zalety jazdy na rowerze trzeba więc wymienić zmniejszenie masy ciała. Schudnięcie ogranicza obciążenie stawów, dzięki czemu jazda na rowerze staje się ogromną korzyścią dla tych, którzy cierpią na osłabione kolana. Utrata masy ciała, podobnie jak poprawa funkcji sercowo-naczyniowych, zmniejsza ryzyko udarów i dolegliwości serca. Kolejne korzyści z jazdy na rowerze to fakt, że wzmacnia ona układ odpornościowy, który zmniejsza ryzyko chorób wieńcowych serca, zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Jazda na rowerze znacznie poprawia koordynację wzrokowo-ruchową. Stabilizacja ciężaru ciała podczas poruszania nogami w ruchu okrężnym i używanie obu rąk do kierowania rowerem poprawia koordynację ruchową. Poprawa koordynacji poprawia z kolei zwinność, atletykę i szybkość reakcji, przydatną w codziennych zadaniach, co jest szczególnie pomocne osobom starszym. Mówiąc o tych zaletach, można stwierdzić, że jazda na rowerze wydłuża życie człowieka dzięki korzyściom zdrowotnym. To świetny sposób, aby zachować zdrowie, wraz z biegiem lat swojego życia. Chyba nie masz już wątpliwości co do tego dlaczego warto jeździć rowerem!

Zalety jazdy na rowerze – dla ciała i umysłu

Kolejne zdrowotne korzyści z jazdy na rowerze to poprawa zdrowia psychicznego. Każdy rodzaj ćwiczeń może stymulować i wzmacniać mózg. Korzystanie z roweru nie tylko zwiększa ilość krwi przepływającej przez serce i mięśnie, ale także mózg. Im więcej krwi jest przepompowywane przez mózg, tym efektywniej on funkcjonuje. Kiedy człowiek zmusza dodatkowe komórki nerwowe do pracy, powoduje to zwiększenie tworzenia się białek i innych związków. To działanie sprzyja powstawaniu nowych komórek mózgowych i połączeń neuronowych, przyspieszając działanie funkcji poznawczych.

Jeśli chodzi o zalety jazdy na rowerze, ćwiczenia pobudzają aktywność neuroprzekaźników, poprawiając sprawność komunikacji między starymi i nowo powstałymi komórkami mózgowymi. Pomyśl o tym jako o budowie sieci 5G, która zastępuje stare 4G, zawsze wtedy kiedy wybierasz się na relaksującą przejażdżkę po okolicy, dojeżdżając do szkoły lub trenując wybierając właśnie rower. Wraz z wiekiem coraz ważniejsze staje się wzmacnianie i rozwijanie komórek mózgowych przy jednoczesnej poprawie linii komunikacyjnych między nimi, ponieważ z biegiem lat mózg kurczy się, a linie komunikacyjne naturalnie stają się słabsze. Jazda na rowerze może chronić mózg i go regenerować, a większy i lepiej połączony mózg będzie działał sprawniej, wbrew powszechnym przypuszczeniom.

Dlaczego warto jeździć na rowerze? Osoby dorosłe pozostające aktywne fizycznie, mogą pochwalić się lepszą pamięcią, wyższym poziomem koncentracji, bardziej płynnym myśleniem, także większą zdolność rozwiązywania problemów od tych osób, które prowadzą jedynie siedzący tryb życia. Wszystkie aktywności – pływanie, bieganie czy rower pomagają zachować mózg w dobrej kondycji!

Dlaczego warto jeździć rowerem? W zgodzie z naturą

Zalety z jazdy na rowerze można wymieniać dalej! Jazda rowerem może pozytywnie wpływać również na rzecz poprawy środowiskowego naturalnego, szczególnie wtedy gdy ktoś do pracy lub szkoły dojeżdża rowerem. Do korzyści z jazdy na rowerze trzeba zaliczyć fakt, że to zmniejsza ślad węglowy człowieka, przez co został scharakteryzowany jako ekologiczny środek transportu, zwłaszcza kiedy jazdę rowerem porównamy z prowadzeniem samochodu spalającego paliwa kopalne podczas przemieszczania się po zatłoczonym mieście. Rowery nie emitują zanieczyszczeń powietrza i zmniejszają zależność populacji od paliw kopalnych. Według statystyk GUS-u prawie połowa społeczeństwa zamieszkuje okolice oddalone od swojego miejsca pracy o niecałe 10 kilometrów.

Dlaczego warto jeździć na rowerze? Całkowite zanieczyszczenie powietrza zostałoby zredukowane o ponad pięć procent, gdyby te osoby zaczęły jeździć do pracy rowerem zamiast samochodem. Pojazdy wytwarzają prawie jedną trzecią całego dwutlenku węgla i 80 procent całego tlenku węgla emitowanego do powietrza każdego roku. Krótsze podróże są proporcjonalnie gorsze ze względu na uwzględnienie nagrzewania silnika pojazdu, a właściwie jego niedogrzaniem, co przekłada się bezpośrednio na wzrost zużycia paliwa i jego szybsze zużycie.

Jazda naszym jednośladem do pracy, w momencie kiedy moglibyśmy sobie na to pozwolić w związku z pokonywaniem krótkich dystansów, miałoby duży wpływ na redukcję gazów powodujących zmiany klimatyczne. Jeszcze jeden powód dlaczego warto jeździć rowerem? Kondycja fizyczna rowerzystów jest generalnie znacznie lepsza niż u kierowców, którzy w wielu przypadkach są otyli. W konsekwencji oznacza to, że rowerzyści zużywają mniej energii w wielu dziedzinach swojego życia zawodowego, takich jak np. produkcji czy usługach.

Korzyści z jazdy na rowerze są liczne nie tylko dla samych rowerzystów, ale także dla środowiska, a więc dla całego społeczeństwa. To zdrowe dla serca hobby, które może zwiększyć aktywność mózgu i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. To także interesująca aktywność na świeżym powietrzu, która stymuluje zmysły, funkcje poznawcze, które są przytępione przez zbyt długie przebywanie w pomieszczeniu w towarzystwie telewizora i ulubionych seriali. Inne zalety jazdy na rowerze? Tak jak podczas biegania, rowerzyści mogą cieszyć się towarzystwem i rozmową z innym kolarzem podczas wspólnego wypadu za miasto. Jazda rowerem, bardziej niż bieganie jest przyjazna dla twoich stawów i można się nią cieszyć jak w przypadku joggingu o każdej porze roku. Wszechstronna jazda na rowerze to pożyteczne zajęcie i hobby dla każdego.

A po zaprzyjaźnieniu się z rowerem… czas na triathlon! Przeczytaj jak się przygotować do triathlonu: https://sbiegacza.pl/2022/05/30/przygotowanie-do-triathlonu-jak-to-zrobic-potrojne-wyzwanie-dla-biegacza

Mogą Ci się spodobać:

18 06.2024
Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki pokochaniu aktywności? […]

17 04.2024
Technika biegania – jak prawidłowo biegać?

Technika biegania – jak prawidłowo biegać?

Technika biegania wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]

22 03.2024
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

01 03.2024
Canicross – co to jest i jak zacząć biegać z psem?

Canicross – co to jest i jak zacząć biegać z psem?

Canicross to kwintesencja międzygatunkowej współpracy sportowej. Pies to najlepszy przyjaciel […]

08 02.2024
Rozgrzewka przed bieganiem – co daje i jak ją poprawnie wykonać?

Rozgrzewka przed bieganiem – co daje i jak ją poprawnie wykonać?

Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]

04 01.2024
Ile kalorii spala bieganie? Straszna prawda

Ile kalorii spala bieganie? Straszna prawda

Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]

18 12.2023
Tempo biegu – wszystko co musi o nim wiedzieć początkujący

Tempo biegu – wszystko co musi o nim wiedzieć początkujący

Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]

15 12.2023
Runmageddon – co to jest? Czy ten bieg jest dla Ciebie?

Runmageddon – co to jest? Czy ten bieg jest dla Ciebie?

Wpisując „Runmageddon” w przeglądarkę internetową, zobaczysz zdjęcia ubłoconych, uśmiechniętych ludzi. […]

06 11.2023
Jak często biegać w Twoim przypadku?

Jak często biegać w Twoim przypadku?

Częstotliwość treningów – to jedna z kwestii, które najczęściej męczą […]

30 10.2023
Odwodnienie organizmu – wszystko co musi o nim wiedzieć biegacz

Odwodnienie organizmu – wszystko co musi o nim wiedzieć biegacz

Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]

28 09.2023
Ćwiczenia na siłowni – 10 najbardziej przydatnych dla biegacza

Ćwiczenia na siłowni – 10 najbardziej przydatnych dla biegacza

Ćwiczenia na siłowni to ważny i bardzo korzystny składnik budowania […]

15 09.2023
Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]

11 09.2023
Plank – rodzaje. 30 wariantów i sposoby na kolejne utrudnienia

Plank – rodzaje. 30 wariantów i sposoby na kolejne utrudnienia

Plank – rodzaje klasycznej deski pozwalają ćwiczyć wręcz bez sięgania […]

06 09.2023
Kontuzje kolana – jak im zapobiec u biegacza?

Kontuzje kolana – jak im zapobiec u biegacza?

Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu […]

05 09.2023
Trening core dla biegacza – by biegać lepiej! 15 ćwiczeń, plan, efekty

Trening core dla biegacza – by biegać lepiej! 15 ćwiczeń, plan, efekty

Trening core musi znaleźć się w każdym biegowym planie. To […]

01 09.2023
Ćwiczenia na ramiona – 14 najlepszych dla biegacza. W domu, bez sprzętu!

Ćwiczenia na ramiona – 14 najlepszych dla biegacza. W domu, bez sprzętu!

Ćwiczenia na ramiona to dla biegacza obowiązkowy element doskonalenia formy. […]

10 08.2023
Trening w domu bez sprzętu. Plan w 5 wersjach dla każdego biegacza

Trening w domu bez sprzętu. Plan w 5 wersjach dla każdego biegacza

Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu […]

19 07.2023
Trening na uda dla biegacza – rób go, by biegać zdrowiej, dłużej i szybciej!

Trening na uda dla biegacza – rób go, by biegać zdrowiej, dłużej i szybciej!

Trening na uda powinien robić każdy biegacz. Dzięki niemu poprawisz […]

21 06.2023
Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]

15 06.2023
Bieżnia lekkoatletyczna – jak na niej biegać i czy w ogóle? Zalety i wady

Bieżnia lekkoatletyczna – jak na niej biegać i czy w ogóle? Zalety i wady

Bieżnia lekkoatletyczna znajduje się w większości miast. Wygląda imponująco, toteż […]

12 06.2023
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną dla biegaczy – 10 najskuteczniejszych

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną dla biegaczy – 10 najskuteczniejszych

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to przydatne elementy biegowego treningu uzupełniającego. Wystarczy […]

18 04.2023
Runmageddon – jak się do niego przygotować? 9 ćwiczeń i sprawdzone metody

Runmageddon – jak się do niego przygotować? 9 ćwiczeń i sprawdzone metody

Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]

05 04.2023
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

29 03.2023
Bieganie. Tętno maksymalne i strefy tętna dla biegacza. Z jakim tętnem biegać?

Bieganie. Tętno maksymalne i strefy tętna dla biegacza. Z jakim tętnem biegać?

Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]

29 03.2023
Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]

25 03.2023
Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]

21 03.2023
ĆWICZENIA NA NOGI. TRENING WZMACNIAJĄCY MIĘŚNIE NÓG BIEGACZA – 10 ĆWICZEŃ, KTÓRE WYKONASZ W DOMU

ĆWICZENIA NA NOGI. TRENING WZMACNIAJĄCY MIĘŚNIE NÓG BIEGACZA – 10 ĆWICZEŃ, KTÓRE WYKONASZ W DOMU

Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]

21 03.2023
Rozciąganie po bieganiu – ćwiczeNIa NA rozciągANIE nóg DLA BIEGACZY. 14 najlepszych

Rozciąganie po bieganiu – ćwiczeNIa NA rozciągANIE nóg DLA BIEGACZY. 14 najlepszych

Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]

02 02.2023
Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]

30 01.2023
Wydolność fizyczna – jak ją poprawić? Sposoby na zwiększenie sportowych możliwości

Wydolność fizyczna – jak ją poprawić? Sposoby na zwiększenie sportowych możliwości

Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się