Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Trening > Korzyści płynące z jazdy rowerem

Korzyści płynące z jazdy rowerem

Data publikacji 16.09.2021

Przeczytasz w 7 minut 3117 wyświetleń

Korzyści płynące z jazdy rowerem

Jazda na rowerze to aktywność, która od dawna dla niektórych stała się hobby bądź pasją, przynosząca zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe korzyści. Z jazdy na rowerze zadowolone będzie zarówno ciało, jak dusza i Matka Natura! To przyjemna czynność, która pozwala na przebywanie na świeżym powietrzu poza domem, z dala od mniej korzystnych dla zdrowia atrakcji, takich jak oglądanie telewizji, gra na konsoli, które bardzo często powiązane są z częstymi wycieczkami do lodówki.

Jazda rowerem jest na tyle uniwersalną aktywnością, że zainteresować się nią mogą nie tylko młode i zdrowe osoby, ale także dzieci i osoby starsze. Ponadto, pod warunkiem posiadania odpowiedniego sprzętu, osoba niepełnosprawna również może czerpać przyjemność z jazdy rowerem. Dlaczego warto jeździć na rowerze? Przeczytaj, a może za chwile rozważysz wyścig – duathlon?

Korzyści z jazdy na rowerze – praktyczna rozrywka

Dlaczego warto jeździć na rowerze? Jazda jednośladem łatwiej wpasowuje się w styl życia człowieka niż wiele innych aktywności fizycznych, ponieważ może być wykorzystywana również w sposób praktyczny do przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego, w przeciwieństwie do chociażby pływania, które także jest bardzo zdrową formą aktywności, ale znacznie bardziej ograniczona czy to przez porę roku czy dostępność do pływalni. Należy wspomnieć, że nasze stawy znacznie mniej ucierpią podczas jazdy rowerem niż dzieję się to podczas biegania, a przemieszczanie z punktu „A” do punktu „B” jest znacznie szybsze i osiągnięte przy mniejszym wysiłku. Jedną z wielu korzyści z jazdy na rowerze jest również to, że aktywność taka jest korzystna dla zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego oraz dla środowiska naturalnego.

Dlaczego warto jeździć na rowerze? Jedź po zdrowie!

Jedną z głównych zdrowotnych korzyści z jazdy na rowerze jest to, że wzmacnia serce, rozwija wytrzymałość i poprawia krążenie, co zmniejsza ryzyko chorób wieńcowych, będących jedną z głównych przyczyn zgonów. Potrzebujesz więcej argumentów na to dlaczego warto jeździć rowerem? Zyskanie wytrzymałości zmniejsza również ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworu i cukrzycy. Mięśnie pozostają wzmocnione i uaktywnione podczas jazdy na rowerze. W szczególności dotyczy to mięśni znajdujących się poniżej talii, a więc części ciała takich jak: uda, pośladki czy łydki. Wiele z osób, które mają osłabione lub uszkodzone stawy nie mogą biegać, by pozostawać w dobrej formie. Te osoby wybierają zatem jazdę na rowerze, co pomaga zachować im sprawność, gdyż jest to ćwiczenie o mniej negatywnym wpływie na stawy.

Korzyści z jazdy na rowerze – sylwetka na medal

Utrzymanie prawidłowej masy ciała korzystnie wpływa nie tylko na uzyskanie dobrego samopoczucia, ale także wpływa korzystnie na zdrowie na wielu obszarach i na wiele sposobów. Dlaczego warto jeździć rowerem? Rowerzysta podczas jazdy potrafić spalić bardzo dużą ilość kalorii, zwłaszcza jeśli pokonuje dłuższy dystans lub trasę w tempie umiarkowanym lub szybkim. Jazda na rowerze ma również tę zaletę, że zwiększa metabolizm człowieka, czyli jego wewnętrzny silnik, nawet po zakończonej jeździe. Jako zalety jazdy na rowerze trzeba więc wymienić zmniejszenie masy ciała. Schudnięcie ogranicza obciążenie stawów, dzięki czemu jazda na rowerze staje się ogromną korzyścią dla tych, którzy cierpią na osłabione kolana. Utrata masy ciała, podobnie jak poprawa funkcji sercowo-naczyniowych, zmniejsza ryzyko udarów i dolegliwości serca. Kolejne korzyści z jazdy na rowerze to fakt, że wzmacnia ona układ odpornościowy, który zmniejsza ryzyko chorób wieńcowych serca, zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Jazda na rowerze znacznie poprawia koordynację wzrokowo-ruchową. Stabilizacja ciężaru ciała podczas poruszania nogami w ruchu okrężnym i używanie obu rąk do kierowania rowerem poprawia koordynację ruchową. Poprawa koordynacji poprawia z kolei zwinność, atletykę i szybkość reakcji, przydatną w codziennych zadaniach, co jest szczególnie pomocne osobom starszym. Mówiąc o tych zaletach, można stwierdzić, że jazda na rowerze wydłuża życie człowieka dzięki korzyściom zdrowotnym. To świetny sposób, aby zachować zdrowie, wraz z biegiem lat swojego życia. Chyba nie masz już wątpliwości co do tego dlaczego warto jeździć rowerem!

Zalety jazdy na rowerze – dla ciała i umysłu

Kolejne zdrowotne korzyści z jazdy na rowerze to poprawa zdrowia psychicznego. Każdy rodzaj ćwiczeń może stymulować i wzmacniać mózg. Korzystanie z roweru nie tylko zwiększa ilość krwi przepływającej przez serce i mięśnie, ale także mózg. Im więcej krwi jest przepompowywane przez mózg, tym efektywniej on funkcjonuje. Kiedy człowiek zmusza dodatkowe komórki nerwowe do pracy, powoduje to zwiększenie tworzenia się białek i innych związków. To działanie sprzyja powstawaniu nowych komórek mózgowych i połączeń neuronowych, przyspieszając działanie funkcji poznawczych.

Jeśli chodzi o zalety jazdy na rowerze, ćwiczenia pobudzają aktywność neuroprzekaźników, poprawiając sprawność komunikacji między starymi i nowo powstałymi komórkami mózgowymi. Pomyśl o tym jako o budowie sieci 5G, która zastępuje stare 4G, zawsze wtedy kiedy wybierasz się na relaksującą przejażdżkę po okolicy, dojeżdżając do szkoły lub trenując wybierając właśnie rower. Wraz z wiekiem coraz ważniejsze staje się wzmacnianie i rozwijanie komórek mózgowych przy jednoczesnej poprawie linii komunikacyjnych między nimi, ponieważ z biegiem lat mózg kurczy się, a linie komunikacyjne naturalnie stają się słabsze. Jazda na rowerze może chronić mózg i go regenerować, a większy i lepiej połączony mózg będzie działał sprawniej, wbrew powszechnym przypuszczeniom.

Dlaczego warto jeździć na rowerze? Osoby dorosłe pozostające aktywne fizycznie, mogą pochwalić się lepszą pamięcią, wyższym poziomem koncentracji, bardziej płynnym myśleniem, także większą zdolność rozwiązywania problemów od tych osób, które prowadzą jedynie siedzący tryb życia. Wszystkie aktywności – pływanie, bieganie czy rower pomagają zachować mózg w dobrej kondycji!

Dlaczego warto jeździć rowerem? W zgodzie z naturą

Zalety z jazdy na rowerze można wymieniać dalej! Jazda rowerem może pozytywnie wpływać również na rzecz poprawy środowiskowego naturalnego, szczególnie wtedy gdy ktoś do pracy lub szkoły dojeżdża rowerem. Do korzyści z jazdy na rowerze trzeba zaliczyć fakt, że to zmniejsza ślad węglowy człowieka, przez co został scharakteryzowany jako ekologiczny środek transportu, zwłaszcza kiedy jazdę rowerem porównamy z prowadzeniem samochodu spalającego paliwa kopalne podczas przemieszczania się po zatłoczonym mieście. Rowery nie emitują zanieczyszczeń powietrza i zmniejszają zależność populacji od paliw kopalnych. Według statystyk GUS-u prawie połowa społeczeństwa zamieszkuje okolice oddalone od swojego miejsca pracy o niecałe 10 kilometrów.

Dlaczego warto jeździć na rowerze? Całkowite zanieczyszczenie powietrza zostałoby zredukowane o ponad pięć procent, gdyby te osoby zaczęły jeździć do pracy rowerem zamiast samochodem. Pojazdy wytwarzają prawie jedną trzecią całego dwutlenku węgla i 80 procent całego tlenku węgla emitowanego do powietrza każdego roku. Krótsze podróże są proporcjonalnie gorsze ze względu na uwzględnienie nagrzewania silnika pojazdu, a właściwie jego niedogrzaniem, co przekłada się bezpośrednio na wzrost zużycia paliwa i jego szybsze zużycie.

Jazda naszym jednośladem do pracy, w momencie kiedy moglibyśmy sobie na to pozwolić w związku z pokonywaniem krótkich dystansów, miałoby duży wpływ na redukcję gazów powodujących zmiany klimatyczne. Jeszcze jeden powód dlaczego warto jeździć rowerem? Kondycja fizyczna rowerzystów jest generalnie znacznie lepsza niż u kierowców, którzy w wielu przypadkach są otyli. W konsekwencji oznacza to, że rowerzyści zużywają mniej energii w wielu dziedzinach swojego życia zawodowego, takich jak np. produkcji czy usługach.

Korzyści z jazdy na rowerze są liczne nie tylko dla samych rowerzystów, ale także dla środowiska, a więc dla całego społeczeństwa. To zdrowe dla serca hobby, które może zwiększyć aktywność mózgu i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. To także interesująca aktywność na świeżym powietrzu, która stymuluje zmysły, funkcje poznawcze, które są przytępione przez zbyt długie przebywanie w pomieszczeniu w towarzystwie telewizora i ulubionych seriali. Inne zalety jazdy na rowerze? Tak jak podczas biegania, rowerzyści mogą cieszyć się towarzystwem i rozmową z innym kolarzem podczas wspólnego wypadu za miasto. Jazda rowerem, bardziej niż bieganie jest przyjazna dla twoich stawów i można się nią cieszyć jak w przypadku joggingu o każdej porze roku. Wszechstronna jazda na rowerze to pożyteczne zajęcie i hobby dla każdego.

A po zaprzyjaźnieniu się z rowerem… czas na triathlon! Przeczytaj jak się przygotować do triathlonu: https://sbiegacza.pl/2022/05/30/przygotowanie-do-triathlonu-jak-to-zrobic-potrojne-wyzwanie-dla-biegacza

Mogą Ci się spodobać:

04 10.2022
Trening kalisteniczny – dla biegacza bez sprzętu! Zalety i przykładowy plan

Trening kalisteniczny – dla biegacza bez sprzętu! Zalety i przykładowy plan

Trening biegacza to nie tylko przemierzanie kolejnych kilometrów. Żeby kompleksowo […]

29 09.2022
Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]

29 09.2022
Jaki jest najskuteczniejszy sposób na odchudzanie? Sprawdź!

Jaki jest najskuteczniejszy sposób na odchudzanie? Sprawdź!

Pragniesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów i chcesz zadbać o swoje […]

26 09.2022
Ile kalorii spalamy podczas codziennych czynności? 10 zamienników treningu 

Ile kalorii spalamy podczas codziennych czynności? 10 zamienników treningu 

Nie chce Ci się iść na trening? Więc zaraz znajdziemy […]

14 09.2022
Biegi górskie – jak się przygotować? Poradnik miejskiego biegacza

Biegi górskie – jak się przygotować? Poradnik miejskiego biegacza

Góry to potęga – tylko najlepiej przygotowani mogą zmierzyć się […]

14 09.2022
Bieganie na czczo – tak czy nie?

Bieganie na czczo – tak czy nie?

Trening biegowy rano, przed pracą, to dla wielu sportowców najlepszy […]

12 09.2022
Przygotowanie do półmaratonu – jak je skutecznie zrealizować?

Przygotowanie do półmaratonu – jak je skutecznie zrealizować?

Chcesz zostać maratończykiem? Wkrótce możesz być w połowie drogi do […]

07 09.2022
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

07 09.2022
Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Biegasz w terenie? Więc mamy dla Ciebie pomysł na fantastyczne […]

07 09.2022
Dowiedz się, czym są treningi EMS oraz czy to, coś dla Ciebie!

Dowiedz się, czym są treningi EMS oraz czy to, coś dla Ciebie!

Jesteś osobą aktywną i lubisz sport? A może jakiś czas […]

29 08.2022
Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Trafiłeś na portal dla biegaczy. W żadnym wypadku jednak, nie […]

29 08.2022
Jak biegać na bieżni elektrycznej? Poznaj pięć najważniejszych zasad

Jak biegać na bieżni elektrycznej? Poznaj pięć najważniejszych zasad

Bieżnie elektryczne do jeden z najpopularniejszych rodzajów sprzętu cardio. Umożliwia […]

25 08.2022
Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Bieganie jest przyjemne – miliony biegaczy codziennie dowodzą tego na […]

19 08.2022
Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – to słowo przyprawia o zawrót głowy najbardziej wytrawnych […]

12 08.2022
Bieganie czy rower – która aktywność jest lepsza?

Bieganie czy rower – która aktywność jest lepsza?

Chcesz zmienić swój styl życia na aktywniejszy, schudnąć i poprawić […]

09 08.2022
Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

A więc stało się. Bieganie to już za mało, a […]

14 07.2022
Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza to jeden z jego motorów napędowych. Gdy się […]

07 07.2022
Spalanie mięśni – jak mu zapobiec u biegacza? 3 główne zasady

Spalanie mięśni – jak mu zapobiec u biegacza? 3 główne zasady

Bieganie to doskonała pomoc w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Niemniej, trzeba […]

30 06.2022
Schłodzenie po bieganiu – po co i jak je przeprowadzać?

Schłodzenie po bieganiu – po co i jak je przeprowadzać?

O tym, że przed bieganiem trzeba się rozgrzać, wiedzą wszyscy. […]

28 06.2022
Praca rąk podczas biegania – dlaczego jest tak istotna?

Praca rąk podczas biegania – dlaczego jest tak istotna?

Na naszym blogu wiele mówimy o wzmacnianiu ramion i zwracaniu […]

27 06.2022
Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania to najbardziej naturalna rzecz na świecie. […]

24 06.2022
Trening na skakance – co daje biegaczowi i jak skakać na skakance?

Trening na skakance – co daje biegaczowi i jak skakać na skakance?

Skakanka to świetne narzędzie treningowe dla małych dziewczynek… i dla […]

20 06.2022
Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki dla biegaczy, mogłoby się wydawać, są niczym innym jak […]

20 06.2022
Jak przygotować się do treningu?

Jak przygotować się do treningu?

Wiele osób, które wykonują regularnie ćwiczenia, szuka sposobu na bardziej […]

17 06.2022
Kadencja w biegu – jak wpływa na Twoje wyniki?

Kadencja w biegu – jak wpływa na Twoje wyniki?

Biegacz bez techniki… będzie biegaczem maksymalnie tydzień. W najlepszym razie, […]

15 06.2022
Marszobiegi zamiast biegania. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Marszobiegi zamiast biegania. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Marszobiegi to coś dla każdego, kto pragnie zwiększyć swoją aktywność […]

10 06.2022
Bieganie metodą Gallowaya – na czym polega?

Bieganie metodą Gallowaya – na czym polega?

,,Bieganie metodą Gallowaya” to nie tylko książka słynnego olimpijczyka. To […]

08 06.2022
Niewidomi sportowcy – biegacze. Jak trenują?

Niewidomi sportowcy – biegacze. Jak trenują?

Miłość do sportu nie zna bariery niepełnosprawności. Słabowidzący i niewidomi […]

06 06.2022
Przedtreningówka przed bieganiem – suplementy dodające mocy na trasie

Przedtreningówka przed bieganiem – suplementy dodające mocy na trasie

Są takie dni, w których już ruszenie się z kanapy […]

06 06.2022
Ćwiczenia z gumami dla biegaczy – 10 łatwych, skutecznych i przyjemnych propozycji

Ćwiczenia z gumami dla biegaczy – 10 łatwych, skutecznych i przyjemnych propozycji

Biegaczu! Masz już swój komplet gum oporowych? Jeśli nie – […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się