Nasz kalkulator tempa biegu jest bardzo prosty w obsłudze.
Chcąc poznać uśrednione tempo skorzystaj z lewego okna kalkulatora. Wystarczy, że w górnej części wprowadzisz czas biegu w godzinach, minutach i sekundach. W drugim wersie wprowadź przebiegnięty dystans podany w kilometrach. Tyle wystarczy – kliknij przycisk oblicz tempo, a program pokaże informację o średnim tempie.
Możesz wykorzystać tę stronę kalkulatora także do obliczenia, z jakim średnim tempem biec w przyszłości, by osiągnąć wymarzony wynik na konkretnym dystansie. Wtedy wprowadź planowany czas biegu i dystans do pokonania. Informacja o średnim tempie powie Ci, na jakich obrotach musisz działać, by zrealizować dany wynik.
Chcesz wykorzystać kalkulator prędkości biegu, by określić, w jakim czasie przebiegniesz planowany dystans utrzymując swoje średnie tempo? Przejdź do prawej strony. W górnym oknie wprowadź swoje średnie tempo w minutach i sekundach. Drugi wers to miejsce na podanie dystansu w kilometrach. Kliknij oblicz czas – gotowe!
Chcesz biegać coraz szybciej? Punktem wyjścia jest określenia aktualnego poziomu wytrenowania. Pomoże Ci w tym właśnie kalkulator biegowy. Na podstawie dystansu przebiegniętego w danym czasie określi, jakie jest Twoje średnie tempo, czyli jeden z najważniejszych biegowych parametrów. Ustali także, z jakim średnim tempem powinieneś biec, by przebić aktualną życiówkę.
Wykorzystaj informację o aktualnym średnim tempie w planowaniu następnych treningów. Podczas biegu monitoruj swoje tempo aplikacją lub zegarkiem. Staraj się jak najdłużej biec pozostając w okolicy średniej i spróbuj ją przebijać. Dzisiejsze średnie tempo to Twój treningowy rywal – ścigaj się z nim, by być coraz szybszym.
Marzy Ci się konkretny wynik? Chcesz zejść poniżej 30 minut na 5 kilometrów lub złamać barierę 2 godzin w półmaratonie? Kalkulator tempa biegu wyznaczy jakiego średniego tempa potrzebujesz, by to osiągnąć. Dążąc do niego na treningach z czasem uda Ci się wypracować szybkość umożliwiającą pobicie tej życiówki.
Określając średnie tempo dowiesz się w dużym przybliżeniu, jaki wynik uda Ci się uzyskać na najbliższych zawodach. Wystarczy, że poinformujesz kalkulator biegowy, jakie jest Twoje aktualne średnie tempo oraz dystans do przebiegnięcia. Z doświadczenia – prawdopodobnie i tak będziesz szybszy, bo atmosfera rywalizacji dodaje biegaczom skrzydeł!
Szacowanie czasów jest szczególnie ważne w biegach, na których organizatorzy ustalają limity czasowe. Jest to częste zwłaszcza na maratonach i półmaratonach. Przykład – limit dla uczestników półmaratonu wynosi 4 godziny. Biegacze muszą dotrzeć do połowy trasy nie później, niż w przeciągu 2 godzin. Wolniejsi są zatrzymywani – dla nich wyścig się kończy. Korzystając z kalkulatora będziesz wiedział, czy na pewno zdołasz pokonać dystans planowanych zawodów.
Nic nie motywuje tak, jak widok poprawiających się wyników. Obliczaj średnie tempo biegu przynajmniej raz w miesiącu i patrz, jak poprawiasz osiągi o kolejne sekundy. Porównuj rezultaty ze znajomymi biegaczami, chwal się kolejnymi poprawami tempa – kalkulator tempa biegu czarno na białym zilustruje efekty Twojej pracy.
A co jeśli okaże się, że Twoje średnie tempo nie zmienia się lub spada? To sygnał od organizmu, by przyjrzeć się swojemu sposobowi trenowania, regeneracji oraz odżywiania. W szlifowaniu formy pogorszenie wyników nie jest porażką, a naturalną konsekwencją błędów popełnianych przez każdego, nawet zawodowego sportowca. Najważniejsze, to być świadomym, że coś w pracy nad kondycją idzie niepomyślnie – tę świadomość daje korzystanie z kalkulatorów.