Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Sprzęt > Jaki plecak w góry wybrać i jak się do niego spakować?

Jaki plecak w góry wybrać i jak się do niego spakować?

Data publikacji 22.02.2021

Przeczytasz w 9 minut 1296 wyświetleń

Jaki plecak w góry wybrać i jak się do niego spakować?

Wybierając się w góry musimy mieć na uwadze, że plecak będzie naszym narzędziem podczas całej wędrówki. Jego wybór zależy od przeznaczenia, funkcjonalności oraz typu i długości wyprawy. Musimy mieć na uwadze, że inny plecak będziemy wybierać na jednodniową wycieczkę, a inny na kilkudniowy trekking bądź wysokogórską wspinaczkę. Nie zawsze plecaki na kółkach okażą się dobrym rozwiązaniem. W tym artykule przedstawimy Wam ich najważniejsze atrybuty i funkcjonalności, warte uwagi modele plecaków oraz podpowiemy, jaki plecak w góry wybrać. 

Jaki plecak w góry? Podstawowe cechy

Plecak górski jest przedmiotem, w którym wygląd schodzi na drugi plan. Na rynku oczywiście możemy spotkać plecaki do szkoły damskie, bardziej kobiece z różnymi estetycznymi dodatkami. Jednak są pewne funkcjonalności, na które należy zwrócić szczególną uwagę. 

Pojemność

W zależności od długości naszej wędrówki będziemy potrzebować większą bądź mniejszą pojemność plecaka. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dłuższych wypraw górskich. Wybierając się na jednodniową wycieczkę będzie potrzebny ograniczony asortyment. Z tego względu wystarczający będzie 50 litraż. Wybierając się na dłuższe wycieczki, gdzie w plecaku będzie potrzeba ulokowania śpiwora, możemy celować w plecaki o pojemności nawet do 80 litrów. Zmieścimy w nim bogaty asortyment i spokojnie wystarczy on na zaopatrzenie się we wszystkie potrzebne przedmioty. Na rynku są również dostępne plecaki o litrażu sięgającym 100-120 litrów. Są one jednak przeznaczone dla osób przenoszących bardzo duże ładunki. Jak spakować plecak w góry i co w nim zabrać? Odpowiedź znajdziecie w dalszej części. 

System nośny 

Jest to system odpowiedzialny za odpowiednie rozłożenie ciężaru na plecach. W tym celu zastosowane są różne atrybuty, które mają za zadanie utrzymać plecak w pionie. Jednym z nich jest stelaż. Może być on zewnętrzny i wewnętrzny. W wielu plecakach można go wyciągnąć, gdy nie posiadamy dużego bagażu. System nośny stanowią również wszystkie pasy znajdujące się w plecaku. Każdy z pasków odpowiada za rozłożenie ciężaru na różne części ciała. Plecaki najczęściej posiadają pasy biodrowe, piersiowe i paski na ramiona. Odpowiednio dobrany do ciała plecak z systemem nośnym umożliwia jego idealne dopasowanie, tak aby ograniczyć obciążenie poszczególnych partii ciała. Poniżej dowiecie się również jak spakować się w góry, by zachować odpowiedni balans. 

System wentylacyjny 

Odpowiednie przyleganie plecaka jest bardzo ważne, jednak musimy pamiętać, że bez dobrej wentylacji będzie on tylko utrudniać wędrówkę. Z tego względu przed zakupem należy sprawdzić, czy plecak posiada system wentylacyjny. Polega on na ograniczeniu powierzchni styku do minimum, zastosowaniu oddychającego materiału oraz siatki dystansowej oddzielającej plecy od całości plecaka. W sklepie warto dopytać sprzedawcę, czy zastosowany system nośny współgra z systemem wentylacji powietrza. 

Plecak CoolPack – Dwie komory

Jest to nic innego jak podział plecaka. Dzięki nim możemy pogrupować rzeczy na mniej i bardziej przydatne. Dwie komory umożliwiają lepszą organizację plecaka, co w górach jest bardzo istotne. Szybki dostęp do poszukiwanych rzeczy  jest w niektórych sytuacjach kluczowy. 

Kieszenie

Dobór ustawienia kieszeni jest kwestią indywidualną i tutaj ciężko dokładnie sprecyzować lepszą opcję. Są osoby, które cenią sobie większe i bardziej pojemne kieszenie, gdzie można zmieścić więcej przedmiotów. Inni wybiera mniejsze przegródki, które ułatwiają segregację. Wszystko zależy od preferencji turysty górskiego. 

Tkanina i jej wodoodporność

Jest to kluczowa właściwość, która jest potrzebna przy zmiennych warunkach górskich. W przypadku tkaniny, która nie jest wodoodporna polecamy zdecydować się na plecak, który posiada pokrowiec przeciwdeszczowy. Często ten atrybut jest również stosowany jako podwójna ochrona w plecakach, które są produkowane z materiałów wodoodpornych. 

jaki plecak w góry

Plecak w góry – ranking najciekawszych modeli

W sklepach z plecakami górskimi można znaleźć tak duży asortyment, że nie sposób wymienić tutaj nawet części oferowanych modeli. Poniżej przedstawiamy 3 warte uwagi plecaki z różnych półek cenowych. 

Plecak Brandit US Cooper Large

Plecak w występujący we wzorze moro oraz kolorze czarnym o pojemności 40 l. Stylem wykonania lekko przypomina plecaki wojskowe. Posiada system nośny z siatką, co gwarantuje dodatkową wentylację. Jest wyposażony w konstrukcję pasów, które zapewniają stabilność i odpowiednie rozłożenie ciężaru. Dodatkowo posiada system 4 komór, które umożliwiają łatwą organizację plecaka. Jego cena waha się w granicach 100-140 zł. Jeśli nie wiecie, jaki plecak w góry na 3 dni wybrać, to będzie idealny model dla Was. 

Survivor III 35L granatowy

Jest to plecak turystyczny z średniej półki cenowej. Jest wykonany z odpornego poliestru, posiada wejście zabezpieczone ściągaczem oraz pokrowiec przeciwdeszczowy. Rozłożenie ciężaru plecaka reguluje pas biodrowy, a za cyrkulację przepływu powietrza odpowiada siateczka. Dodatkowo posiada wiele kieszeni zewnętrznych i wewnętrznych. Jeśli zastanawiacie się, jaki plecak w góry 35l wybrać, to polecamy właśnie ten model. 

Gregory Zulu 35 S/M

Jest to plecak, na który trzeba poświęcić kwotę ok. 500 zł. Producent zapewnia że jego litraż wynosi 21-40 l. Jest to model, który posiada wszystkie odpowiednie funkcjonalności potrzebne na zarówno jednodniowe jak i tygodniowe wycieczki. Jest w nim zastosowany Free Float, czyli system nośny oparty na siatce i oparty został na siatce i elastycznych prętach. Dzięki niemu użytkownik nie musi się obawiać o wentylację. System nośny jest wspierany przez pas biodrowy i boczny gwarantując optymalny rozkład masy. Zawiera pokrowiec przeciwdeszczowy, zewnętrzne kieszenie oraz uchwyty. Jest równiez kompatybilny z systemem hydracyjnym. Jedynym minusem jest tylko jedna wbudowana komora wewnętrzna. Są jednak osoby, które cenią takie rozwiązania. 

Jaki plecak trekkingowy wybrać?

Do odpowiedzi na to pytanie należy podejść zadaniowo. Tak naprawdę nie ma konkretnych modeli, które będą odpowiednie dla wszystkich. W zależności od długości wędrówki, wysokości i posiadanego bagaży należy dobrać plecak z odpowiednimi funkcjonalnościami, które wymieniliśmy powyżej. 

Wycieczki szkolne, czyli jaki plecak w góry na dziecko?

Dzieci wybierające się na pierwsze wędrówki po górach zazwyczaj zaczynają od jednodniowych i dość krótkich wędrówek. Oczywiście jest im potrzebny wysoki komfort i również potrzebują odpowiedniego plecaka. Jednak ze względu na to, że nie zazwyczaj wybierają się na krótkie i bezpieczne dystanse nie ma potrzeby wyposażania ich w plecak większy niż 20 l. Na rynku jest dostępnych wiele plecaków z licznymi przegródkami, pasami oraz systemami wentylacyjnymi o mniejszym litrażu. Będą one idealne dla dzieci na ich pierwsze górskie wyprawy. 

jaki plecak trekkingowy wybrać

Jaki plecak na jednodniowe wycieczki w góry?

Jeśli zastanawiacie się, jaki plecak w góry na jeden dzień będzie odpowiedni – przychodzimy z pomocą. Jednodniowe wycieczki dają sporą wygodę w doborze  plecaka. Nie musimy się bowiem martwić o śpiwór czy namiot. W związku z tym wystarczająca będzie pojemność od 25 do 50 litrów, choć i ten najmniejszy litraż powinien być wystarczający. Pozostaje tylko dobór odpowiedniego modelu. Wybierając się na wędrówkę zimową warto pomyśleć o plecaku zimowym. Jest odporny na zmiany temperatury oraz posiada uchwyty na narty czy raki. Na wycieczkę po zielonym szlaku odpowiedni również będzie standardowy plecak na co dzień. Nie posiada on jednak tyle udogodnień, co plecak trekkingowy, który właśnie najbardziej polecamy jako plecak w góry na 1 dzień.

Jaki plecak w góry na 2 dni?

Na takie wyprawy idealne będą plecaki do 50 litrów i ich funkcjonalności, które polecaliśmy powyżej. Nawet w przypadku zmiany bazy noclegowej, 50 l jest pojemnością, która pozwoli na przeniesienie niezbędnego bagażu.  

Jaki plecak w góry na 5 dni?

Te samy rady będą przydatne dla osób zastanawiających się, jaki plecak na tygodniowy wyjazd wybrać. Wybierając się w góry na kilka dni musimy sobie odpowiedzieć na zasadnicze pytanie – gdzie będziemy nocować. Pytanie, które bezpośrednio nie kojarzy się z tematem da nam odpowiedź w kwestii doboru plecaka. W zależności od tego, czy będziemy nocować w jednej bazie noclegowej, do której codziennie będziemy wracać, czy też będziemy zmieniać nocleg lub nocować w namiocie wybierzemy inny plecak. 

W pierwszym przypadku sprawdzi się taki sam ekwipunek, jak na jednodniowe wycieczki. Z racji tego, że plecaki trekkingowe często mają do 50 litrów pojemności, sprawdzą się również na 5 dni. Zmieścimy tam bowiem sporo asortymentu. W przypadku, kiedy od plecaka zależy Wasza samowystarczalność, polecamy sięgnąć po plecak trekkingowo-transportowy. Spokojnie pomieści większy bagaż potrzebny na kilka dni. Należy mieć jednak na uwadze, że jest on ogromny i sam, bez ekwipunku, waży sporo. 

Jaki plecak w Tatry?

Ciężko tutaj podać jednoznaczną odpowiedź. Warto korzystać ze wskazówek, które proponowaliśmy powyżej. Wybierając plecak na wędrówkę po tatrach należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • porę roku i prognozę pogody,
  • długość wędrówki, czyli ilość dni spędzonych w górach,
  • bazę noclegową – jeśli decydujemy się na zmienianie bazy często może być potrzebny śpiwór bądź namiot. Z tego względu będziemy potrzebować większej pojemności,
  • długość wędrówki i baza noclegowa – im dłuższa wędrówka przy zmianie bazy noclegowej, tym więcej ciuchów i prowiantu musimy zmieścić w plecaku. 
jaki plecak w tatry

Co zabrać na wyjazd w góry ?

Nie ważne, czy wyjeżdżacie na jeden dzień, czy na kilkudniową wyprawę, jest niepisany bazowy ekwipunek, który powinien posiadać każdy wędrowca. W Waszym plecaku przede wszystkim powinny się znaleźć apteczka, czołówka oraz mapa. Zimą powinny znaleźć się w nim zapasowe rękawiczki, skarpetki oraz czapka. Nie zapominajcie o pożywnym posiłku. Podczas każdej wyprawy niezbędny będzie prowiant, by zachować pełnię sił. Przydatny również będzie termos z ciepłym napojem. Podczas kilkudniowych wypraw można również zaopatrzyć się w kuchenkę turystyczną. 

Odpowiedni ubiór – co zabrać ze sobą w góry?

Pamiętajcie również o odpowiednim ubiorze. W górach pogoda często się zmienia. Z tego powodu musimy być przygotowani na różne scenariusze. Dobór odpowiedniego asortymentu pomoże nam w nieoczekiwanych sytuacjach, które każdego mogą spotkać na szlaku. Zimą stosujcie ubiór na cebulkę i wybierajcie wodoodporne i termoodporne ubrania.  Natomiast latem nie zapominajcie o polarze i kurtce przeciwdeszczowej. Plecaki turystyczne są na tyle pojemne, że spokojnie się w nich zmieszczą i będą czekać na niespodziewany deszcz lub śnieg. 

Niezależnie od pory roku dobierajecie profesjonalne buty z antypoślizgową powierzchnią. Góry to nie miejsce na trampki i adidasy. Powinny być one dobrze rozchodzone. Wychodząc w nowych butach w góry, jest ryzyko otarcia skóry. 

A więc co zabrać w góry? Lista może być bardzo długa. Odpowiedni sprzęt, dostosowany do pogody i pory roku gwarantuje bezpieczeństwo podczas długiej górskiej wędrówki. 

Jak spakować plecak w góry? 

Zabierając się do pakowania plecaka powinniśmy go podzielić na 2 lub 3 części. 

Na samym spodzie powinny znajdować się rzeczy, których nie będziemy używać podczas samej wspinaczki będzie to np. śpiwór czy ciuchy na zmianę. Środek powinniśmy wypełnić najcięższymi rzeczami, które pomogą zachować balans. Jeśli ciężar będzie źle rozłożony może to wpływać na Waszą równowagę. Na samą górę powinniśmy zostawić rzeczy, które są na bieżąco potrzebne. Będzie to prowiant, ciuchy wierzchnie oraz niezbędny sprzęt, który może być potrzebny w nagłej sytuacji. 

Pamiętajcie, że bardzo ważne jest równomierne rozłożenie rzeczy w środku plecaka. Dzięki temu nie będzie się łamać, ani Was uwierać. Wystające rzeczy mogą również uszkodzić plecak. Najlepiej puste miejsca wypełniać miękkimi rzeczami takimi jak zapasowe ciuchy. 

Plecak w góry – jaki wybrać? Podsumowanie. 

W tym artykule staraliśmy się wam przybliżyć najważniejsze funkcje plecaków turystycznych. Przedstawiliśmy również modele z różnych półek cenowych. Teraz powinniście wiedzieć, jaki plecak na jednodniowe wycieczki wybrać, na jaki zdecydować się podczas dłuższych wędrówek oraz jakie właściwości powinien posiadać. 

Mogą Ci się spodobać:

21 09.2022
Jaki model torebek damskich wybrać?

Jaki model torebek damskich wybrać?

Nie musisz mieć dziesiątek torebek, aby wyglądać stylowo. Do podstawowej […]

02 09.2022
Jaki wybrać orbitrek do domu?

Jaki wybrać orbitrek do domu?

Chcesz wyrzeźbić swoje ciało i nabrać formy, nie masz czasu […]

30 08.2022
Największe błędy przy wyborze bieżni elektrycznej

Największe błędy przy wyborze bieżni elektrycznej

Zakup bieżni elektrycznej to decyzja na wiele lat – a […]

29 08.2022
Spodenki na zawody biegowe – co warto o nich wiedzieć?

Spodenki na zawody biegowe – co warto o nich wiedzieć?

Bieganie to sport, który może wydawać się wymagający, jednak jest […]

19 08.2022
Sklep piłkarski – odzież nie tylko dla aktywnych

Sklep piłkarski – odzież nie tylko dla aktywnych

Powszechnym, błędnym przekonaniem na temat odzieży sportowej jest to, że […]

12 08.2022
Jak wybrać matę do akupresury?

Jak wybrać matę do akupresury?

Domowy zestaw do akupresury to prosty i skuteczny sposób na […]

04 08.2022
Ręczniki z mikrofibry – dlaczego są tak popularne?

Ręczniki z mikrofibry – dlaczego są tak popularne?

Jeżeli raz użyjesz tego produktu, zachwycisz się jego właściwościami. Ręczniki […]

18 07.2022
Jaki ​smartwatch z pulsoksymetrem? Ranking 7 propozycji!

Jaki ​smartwatch z pulsoksymetrem? Ranking 7 propozycji!

Chcesz jeszcze lepiej monitorować swoją formę? Wracasz do biegania po […]

15 07.2022
Shock Absorber Ultimate Run Bra czy Panache Sport? Cechy i porównanie

Shock Absorber Ultimate Run Bra czy Panache Sport? Cechy i porównanie

Dobry stanik do biegania to obowiązkowy element wyposażenia każdej biegaczki. […]

13 07.2022
Pulsoksymetr – co to jest? Czy warto kupić smartwatch z pulsoksymetrem?

Pulsoksymetr – co to jest? Czy warto kupić smartwatch z pulsoksymetrem?

Elektronika dla biegaczy – o tym można pisać grube książki! […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

11 07.2022
Kompresyjna koszulka treningowa męska: dlaczego warto w niej ćwiczyć?

Kompresyjna koszulka treningowa męska: dlaczego warto w niej ćwiczyć?

Odzież treningowa może przybierać różne formy, a jedną z takich […]

04 07.2022
Idealne koszulki dla aktywnych mężczyzn

Idealne koszulki dla aktywnych mężczyzn

Regularne uprawianie aktywności fizycznej to najlepszy sposób na to, aby […]

27 06.2022
Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania to najbardziej naturalna rzecz na świecie. […]

27 06.2022
W czym najlepiej biegać, a czego unikać?

W czym najlepiej biegać, a czego unikać?

Bieganie jest jedną z najbardziej popularnych form aktywności fizycznej. Sport […]

27 06.2022
Gumy oporowe — kiedy warto włączyć je do ćwiczeń?

Gumy oporowe — kiedy warto włączyć je do ćwiczeń?

Są tanie, nie zajmują dużo miejsca, do tego pozwalają osiągać […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

24 06.2022
Trening na skakance – co daje biegaczowi i jak skakać na skakance?

Trening na skakance – co daje biegaczowi i jak skakać na skakance?

Skakanka to świetne narzędzie treningowe dla małych dziewczynek… i dla […]

13 06.2022
Zegarek Garmin Instinct i Garmin Instinct 2 – co cechuje te modele?

Zegarek Garmin Instinct i Garmin Instinct 2 – co cechuje te modele?

Zegarki Garmin to najwyższa półka, jeśli chodzi o sprzęt sportowy […]

25 05.2022
Niezbędne akcesoria na lato do biegania – spraw je sobie jak najszybciej!

Niezbędne akcesoria na lato do biegania – spraw je sobie jak najszybciej!

Zbliża się czerwiec, a więc to ostatni dzwonek na uzupełnienie […]

16 05.2022
Zegarek do biegania – Polar czy Garmin a może inna marka? Charakterystyka gigantów!

Zegarek do biegania – Polar czy Garmin a może inna marka? Charakterystyka gigantów!

Nadszedł czas – czas kupienia prawdziwego zegarka do biegania! Rynek […]

29 04.2022
Zegarek do biegania Polar Ignite 2 – czym różni się od poprzednika?

Zegarek do biegania Polar Ignite 2 – czym różni się od poprzednika?

Polar Ignite 2 to druga odsłona dobrze przyjętego zegarka ze […]

03 04.2022
Plecak do biegania – co musi mieć żeby naprawdę się przydać?

Plecak do biegania – co musi mieć żeby naprawdę się przydać?

Chcesz kupić sobie plecak do biegania? Zwróć szczególna uwgae na […]

01 04.2022
Chusta do biegania – oryginalna czy tańszy zamiennik?

Chusta do biegania – oryginalna czy tańszy zamiennik?

Akcesoria do biegania, które koniecznie trzeba mieć? Chusta do biegania […]

29 03.2022
Jaka smycz do biegania z psem? Akcesoria czworonożnego biegacza

Jaka smycz do biegania z psem? Akcesoria czworonożnego biegacza

Chcesz połączyć przyjemne z… przyjemnym? Bieganie z psem to jest […]

28 03.2022
Kijki do biegania – jak dobrać długość i na co uważać?

Kijki do biegania – jak dobrać długość i na co uważać?

Kije do biegania przydają się nie tylko na trasach ultra! […]

26 03.2022
Jaki bidon do biegania sprawdzi się na trasie?

Jaki bidon do biegania sprawdzi się na trasie?

Nawodnienie biegacza trzeba gdzieś zapakować! Bez solidnego bidonu ani rusz! […]

25 03.2022
Strój do fitnessu, jogi i pilatesu. Kroje i materiały w rytmie natury

Strój do fitnessu, jogi i pilatesu. Kroje i materiały w rytmie natury

Wraz z pierwszymi tegorocznymi promieniami słońca coraz śmielej myślimy o […]

15 03.2022
Puchary i statuetki nie tylko na zawody

Puchary i statuetki nie tylko na zawody

Puchary i statuetki zwykle kojarzą się nam ze sportowymi zawodami, […]

15 03.2022
Rękawiczki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

Rękawiczki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

Czy rękawiczki do biegania czymkolwiek różnią się od naszego ,,zwykłego” […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się