Bieganie jest dziś jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z […]
Data aktualizacji 27.03.2023
Przeczytasz w 6 minut
Masz za sobą intensywny trening lub start w zawodach? Zapewne czujesz się wyczerpany – Twoje mięśnie osłabły, koncentracja się pogorszyła, a w całym ciele czujesz nieprzyjemną ciężkość. Doskonale to znamy i wiele razy przerobiliśmy na własnej skórze. Nie ma rady – po mocnych biegach potrzeba równie mocnej regeneracji. Dowiedz się, jak zregenerować organizm po intensywnym wysiłku, by tak szybko, jak to możliwe stanąć na nogi w pełni sił.
W przyrodzie nie istnieje żaden zamiennik dla snu. Dorosły człowiek, dla pełni zdrowia, musi spać przynajmniej 7h na dobę. Zawodowi biegacze sypiają nawet po 10 godzin, a w trakcie dnia ucinają sobie drzemki. Fizyczne wyczerpanie to czas, by gorliwie się nimi zainspirować.
Czas snu to nie wszystko. Sen musi być nieprzerwany, głęboki, bo tylko wtedy organizm zdoła przeprowadzić wszystkie regeneracyjne procesy bez zakłóceń. Zadbaj więc o przyjazne środowisko do wypoczynku. Przewietrz sypialnię — powietrze powinno być czyste, a temperatura wynosić maksymalnie 20 stopni Celsjusza. Zasłoń okna, by nie rozpraszało Cię żadne źródło światła.
Czy Twoja pościel jest dopasowana do pory roku, a materac i poduszka wygodne? Jeżeli nigdy nie zwracałeś na to specjalnej uwagi, bardzo możliwe, że niewygoda utrudnia Ci zasypianie oraz wybudza w ciągu nocy, ale… za bardzo się do niej przyzwyczaiłeś, by to zauważać! Ciało za to zauważa bra komfortu każdej nocy. Inwestycja w nowe wyposażenie łóżka to najlepsze, co możesz dla siebie zrobić.
Podstawa to oczywiście materac. Powinno się go wymieniać przynajmniej co 7 lat. Ile ma Twój? Pewnie o wiele więcej. Czas wysłać go na emeryturę i poszukać czegoś nowego, na czym wypoczniesz po królewsku. Szczególną renomą mogą się pochwalić materace ekologiczne, z pianek na bazie olejów roślinnych – dostaniesz takie w Plantpur: https://plantpur.pl/. Rozejrzyj się również za innymi materiałami pościelowymi niż zwykła bawełna oraz kołdrą i poduszką z nowoczesnymi wypełnieniami ułatwiającymi wygodne ułożenie się na łóżku.
Odpowiednie akcesoria do spania = jakościowy sen. Ten wydatek zwróci Ci się w doskonałym samopoczuciu i lepszych wynikach sportowych.
Dieta, dieta, dieta! Dla biegacza niezwykle ważne jest białko – podstawowy budulec mięśni i stawów. Jedz przynajmniej 1,4 gramy białka na kilogram masy ciała, a Twoje ciało będzie miało materiał do zagojenia mikrourazów. Nie ma sposobu na to, jak zregenerować organizm bez odpowiedniej ilości protein – dopóki nie będą mogły w pełni załatać się białkiem, potreningowy ból nigdy nie da Ci spokoju.
Witaminy i minerały to kolejne sojuszniczki powysiłkowej regeneracji. Każdy minerał i każda witamina mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania organizmu. Przykład? Od witaminy C zależy produkcja kolagenu w ciele, a kolagen buduje stawy. Z kolei wapń buduje Twoje kości – kości również ulegają mikrouszkodzeniom podczas wysiłku i tylko ten minerał jest w stanie je odbudować.
Twoja dieta (zwłaszcza w okresie wzmożonego wysiłku) musi obfitować w owoce, warzywa, nabiał i świeże mięso. Im zdrowsze żywienie, tym lepsza regeneracja.
Wszystkie procesy życiowe zachodzące w Twoim ciele potrzebują płynów. Nawodnienie pozwala łatwo uzupełnić oczywiście woda mineralna, ale to niejedyny napój, na jaki warto się zdecydować, by zregenerować organizm.
Ogranicz do minimum napoje z kofeiną. Kofeina działa moczopędnie. Jeśli będziesz jej spożywał dużo, wydalisz z organizmu minerały – i cała praca z nawadnianiem pójdzie na marne!
Zagorzali biegacze planują w ciągu roku okresy roztrenowania. To czas, w którym ograniczają aktywność fizyczną nawet do zera. Pozwalają sobie tylko na spacery, rekreacyjną jazdę na rowerze czy lekkie pływanie. Żadnych ostrych treningów – poświęcają ten czas w stu procentach na to, jak się zregenerować fizycznie i psychicznie.
Roztrenowanie trwa od 1 do 3 tygodni. Zasada jest prosta – im intensywniejszy okres treningowy miałeś = jesteś bardziej wyczerpany, tym dłuższy wypoczynek będzie Ci potrzebny.
Jeśli intensywnie biegasz, dłuższe okresy wypoczynku są niezbędne. Dzięki roztrenowaniu, mięśnie, stawy i kości mogą się w pełni zagoić – nadrobią to, czego nie zdążyły zregenerować w krótkich przerwach między biegami. Także układ nerwowy, odpornościowy i hormonalny dojdą do siebie, a psychika odpocznie od sportowej presji.
W domu możesz sobie pomóc prostymi metodami odnowy biologicznej. Po wysiłku zrób masaż całego ciała. Użyj do tego piankowego rollera, piłeczek rehabilitacyjnych lub specjalnego pistoletu. Na rynku jest wiele sprzętu do samodzielnego rozpieszczania się w ten sposób, więc nie musisz wysyłać domowników na kurs masażu!
Ciepłe kąpiele sprzyjają regeneracji. Pomagają spiętym mięśniom w rozluźnieniu, a Tobie w psychicznym relaksie. Alternatywą dla nich są zimne prysznice – to kolejny sojusznik w tym, jak się regenerować po ostrym wysiłku. Polewanie zmęczonych mięśni chłodnymi strumieniami łagodzi ból i stany zapalne. Obie metody termiczne warto przetestować na sobie.
Stres to największy wróg we współczesnym świecie… Postaraj się go zmniejszyć, a poprawi się nie tylko Twoja regeneracja, ale również cała jakość życia. Im mniej stresu, tym lepszy sen, łatwiejsze rozluźnianie mięśni i stabilniejsza gospodarka hormonalna.
W zmniejszeniu psychicznego napięcia pomagają:
Jeśli codzienność Cię przytłacza, nie wahaj się skorzystać z pomocy psychologicznej.
Szybko to wróg dobrego i dokładnego!
Wprowadzając w życie powyższe porady, znacznie poprawisz tempo swojej regeneracji, ale Twoje ciało zawsze będzie się domagało przynajmniej 2 dni odpoczynku między intensywnymi wysiłkami. Po prostu nie ma innej rady. Nawet najlepiej odżywiony, wyspany, nawodniony, wymasowany i odstresowany człowiek wciąż jest tylko człowiekiem.
Po dłuższym okresie wyczerpującego biegania będziesz musiał urządzić sobie przynajmniej tydzień roztrenowania. Tu chodzi o Twoje zdrowie i samopoczucie. Nie wszystko da się przyspieszyć – Ty zaś z pewnością nie przyspieszysz na treningu, jeśli będziesz się bronił przed odpoczynkiem!
Czy już wiesz, jak się zregenerować? Zadbać o siebie całościowo: zainwestować w superwygodny materac z eko-pianki, zaopatrzyć się w sprzęt do automasażu, jeść kolorowo i zrobić dłuższą przerwę od sportu, gdy czujesz taką potrzebę. Masz tylko jedno ciało – dbaj o nie tak mocno, jak mocno z niego korzystasz!
Mogą Ci się spodobać:
Bieganie jest dziś jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z […]
Przygotowanie motoryczne, które obejmuje zarówno siłę, szybkość, wytrzymałość, jak i […]
Co można zrobić dla swojego organizmu, by regularne bieganie i […]
Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]
Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się kompleksową opieką nad […]
Cukier jest jednym z najważniejszych składników w kuchni. Bez niego […]
Spróbowałeś nowych ćwiczeń, wydłużył dystans, wracasz do biegania po dłuższej […]
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Elektrolity to kluczowy element diety sportowców i osób aktywnych. Minerały, […]
Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]
Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]
Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]
Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]
BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]
Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]
Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]
Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]
Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]
Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]
Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]
Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest […]
Uczucie zmęczenia czasem towarzyszy każdemu – co jednak, jeśli uderza […]
Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]
Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną […]
O tym, co daje sport, można pisać książki – a […]
Zdrowy kręgosłup przez całe życie – marzenie, które może się […]
Skręcona kostka może się przydarzyć każdemu biegaczowi. Wymaga natychmiastowego, przemyślanego […]
Biegasz? Kochasz ten sport i nie wyobrażasz sobie bez niego […]