Uliczna moda zmienia swoje oblicze, a dresy nie są już […]
Data aktualizacji 01.03.2022
Przeczytasz w 5 minut
Plan treningowy to wcale nie jest coś dla zaawansowanych! Już początkujący sportowiec powinien dokładnie ustalić swój treningowy system. W ten sposób naprawdę osiągniesz postępy, będziesz w stanie je śledzić i łatwiej utrzymasz motywację. Jak ułożyć plan treningowy? Bieganie łatwo zaplanować – kieruj się tymi pięcioma krokami!
Plan treningowy biegacza ma być dopasowany do Twojego życia – nie odwrotnie. Ile czasu jesteś w stanie poświęcić na bieganie? Czy są dni, w których nie dasz rady upchnąć treningu za żadne skarby?
Jeżeli w poniedziałek zawsze masz zły nastrój po pracy, zaplanuj na ten dzień spokojne, relaksujące wybiegania. W piątek czujesz, że żyjesz? Niech to będzie dzień tempówek, w którym bijesz swoje rekordy.
Sobota i niedziela – weekend stwarza możliwości wyjazdu za miasto i poćwiczenia na łonie natury. To przyda się każdemu, a już szczególnie miejskiemu biegaczowi.
Masz nawyki, które ograniczają Ci możliwość swobodnych wypadów na trening? Nie rezygnuj z tradycyjnych spotkań ze znajomymi, a jeśli chcesz obejrzeć mecz… to go obejrzyj, a trening zrób wcześniej niż zwykle.
Jeżeli pracujesz od południa, przygotuj się na to, że będziesz musiał nauczyć się wczesnego wstawania. Gwarantujemy jednak, że szybko polubisz poranne treningi i zaczniesz wyskakiwać z łóżka jeszcze przed alarmem!
Najważniejsze – jeżeli tylko to możliwe, wszystko zaplanuj na miesiąc w przód. Niech każde odstępstwo od sztywnego harmonogramu będzie przewidziane.
No dobrze – a teraz biegnij do celu! Przykład!
Podstawowy cel każdego początkującego biegacza to ,,piątka”. Ukończone 5 kilometrów to chrzest biegacza i pierwszy sukces sportowca, niezależnie jaki czas uda mu się osiągnąć.
Określiłeś, że jesteś w stanie poświęcić na sport godzinę dziennie. Świetnie, ale i tak będziesz biegał co dwa dni. Początkującemu w zupełności wystarczy system dzień biegu-dzień regeneracji.
To ważne, byś uwzględniał w planie treningowym różne treningi biegowe – interwały, tempowki, długie biegi, podbiegi, fartlek, marszobieg – bo tylko kompleksowe ćwiczenie da Ci prawdziwy progres.
W dzień treningowy lub (jeśli bieg poprzedniego dnia był lekki, rekreacyjny) w dzień bez biegania – zaplanuj ćwiczenia siłowe.
Układając pierwszy plan treningowy dla biegacza weź pod uwagę sesje przygotowujące Cię do wejścia na wyższy poziom. Nie ścigaj się z wiatrem, dopóki nie doszlifujesz podstaw. Na pierwszych treningach skup się na technice, zamiast na finalnych osiągnięciach.
A co jeśli zależy Ci na poprawie tempa, wydłużeniu dystansu do 10 kilometrów, chcesz pobiec w biegu mikołajkowym organizowanym w Twoim mieście, albo popracować nad sylwetką? Weź to pod uwagę zanim wydrukujesz rozpisany plan i… przejdź do następnego kroku.
To łączy się z poprzednim krokiem. Weź kartkę i wypisz wszystkie problemy, jakie masz na treningu. Po bieganiu boli Cię kręgosłup, starasz się oddychać jak trzeba, ale i tak łapiesz zadyszkę po kilometrze? Nie umiesz pracować ramionami, zwalniasz do spaceru, gdy tylko przestaniesz myśleć o biegu? Bieganie… nudzi Cię?
Słabe strony dotyczą nie tylko tempa biegu, skaczącego tętna czy dystansu. Rozlicz się ze swoją dotychczasową biegową karierą, zwracając uwagę na każdy problematyczny detal. Musisz go wyeliminować, żeby bieganie było zdrowe i naprawdę Cię cieszyło.
Zawody biegowe to rozrywka nie tylko dla sportowych zapaleńców. Zobacz jakie wyścigi odbywają się na przestrzeni całego roku. Bieżące plany ustalaj tak, żeby na wymarzonych biegach być w szczytowej formie. Miej na uwadze, że prawdopodobnie wystartujesz dopiero w następnej edycji.
Im bardziej wymagające zawody, tym dłuższe przygotowanie. Do szlifowania formy przed poważnym wyścigiem powinieneś przystąpić przynajmniej 2 miesiące wcześniej. Pierwszy półmaraton to nie jest coś, do czego można podchodzić z marszu. Przecież nawet przy luźnym podejściu do sportu, przynajmniej trochę Ci zależy, prawda?
Wybierz wyścig, dla którego chcesz trenować. Dowolny. Jego wizja zawsze będzie Cię motywować.
No właśnie! Gdy już określisz swoje możliwości organizacyjne, cel i zrobisz listę problemów, czas to wszystko podsumować oraz indywidualnie opracować treningową rozpiskę.
Na podstawie poprzednich kroków zrób plan treningowy na brudno. Niech obejmuje miesiąc. Potem zabieraj notatki i idź do trenera. To najlepsza inwestycja, jaką zafundujesz sobie w tym roku.
Konsultacja z trenerem to jedyna opcja, która gwarantuje, że Twój plan treningowy biegacza będzie skuteczny oraz możliwy do realizacji. Potrzebujesz rad, wyjaśnień skąd biorą się Twoje problemy i określenia, czy dasz radę z obecną kondycja osiągnąć ,,piątkę” do lata.
Powiedz trenerowi o wymarzonych wyścigach. Wiesz, że wielu bardzo chętnie rusza na zawody wraz z podopiecznymi?
Jeżeli zależy Ci tylko na rekreacyjnym bieganiu, przypominającym raczej jogging, możesz zaplanować sobie pół godziny biegania bez zadyszki co dwa dni. Da się biegać kierując się zasadą ,,byle przyjemnie, a wyjdzie co wyjdzie”. Wystarczy tylko… nie liczyć na poważne wyniki.
I takie podejście też jest dobre. Tylko pilnuj techniki oraz doboru butów do biegania, żebyś nie zrobił sobie krzywdy.
Każdy biegacz, który chce wejść na wyższy poziom niż rekreacja, będzie musiał skonsultować się z trenerem. Im wcześniej to zrobisz, tym szybciej zrealizujesz swoje cele oraz wyeliminujesz słabości.
Koniecznie chcesz samodzielnie ułożyć plan? Możesz tego spróbować posługując się książką trenera Jacka Danielsa. Na czym polega jego metoda? Przeczytaj tutaj: https://sbiegacza.pl/2022/04/23/bieganie-metoda-danielsa-na-czym-polega.
Mogą Ci się spodobać:
Uliczna moda zmienia swoje oblicze, a dresy nie są już […]
Moda zmienia się błyskawicznie, ale pewne elementy garderoby nigdy nie […]
Wybór odpowiedniej odzieży sportowej to podstawa, by cieszyć się komfortem […]
Bieganie to pasja, która wymaga nie tylko determinacji i regularnych […]
W dzisiejszych czasach zdrowie i dobre samopoczucie są priorytetami dla […]
Schyłek roku powinien stanowić dla mężczyzn idealny moment na odświeżenie […]
Bieganie to naprawdę fajne hobby, ale i styl życia. Warto […]
Czy Twoje buty zdradzają Twoje aktywności? Nieprzyjemny zapach to problem, […]
Bieganie jest dziś jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z […]
Przygotowanie motoryczne, które obejmuje zarówno siłę, szybkość, wytrzymałość, jak i […]
Co można zrobić dla swojego organizmu, by regularne bieganie i […]
Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]
Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się kompleksową opieką nad […]
Cukier jest jednym z najważniejszych składników w kuchni. Bez niego […]
Spróbowałeś nowych ćwiczeń, wydłużył dystans, wracasz do biegania po dłuższej […]
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Elektrolity to kluczowy element diety sportowców i osób aktywnych. Minerały, […]
Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]
Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]
Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]
Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]
BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]
Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]
Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]
Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]
Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]
Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]
Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]