Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Porady > Jak pokonać nudę podczas biegania? 10 sposobów, które Ci pomogą

Jak pokonać nudę podczas biegania? 10 sposobów, które Ci pomogą

Data publikacji 18.03.2020

Przeczytasz w 7 minut 1275 wyświetleń

Jak pokonać nudę podczas biegania? 10 sposobów, które Ci pomogą

Bieganie może porządnie nudzić i to nie tylko podczas pierwszych wybiegań. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy biega się już od dłuższego czasu z konkretnym, ale długoterminowym celem, jak np. start w zawodach. Nic w tym dziwnego. Postępy mają swoją cenę – trzeba być regularnym. To zaś czasami może zabić największą pasję. Nieraz niechęć jest tak wielka, że nawet zaciskanie zębów nie pomaga. Opór przed bieganiem może nie być kwestią dnia czy paru treningów. Niestety może utrzymywać się przez długi czas. Co wtedy zrobić? Możesz sobie odpuścić, ale potem poczujesz się jeszcze gorzej, bo nie zrealizujesz swojego tygodniowego celu.

Najróżniejsi biegacze od lat zmagają się z tym nieprzyjemnym aspektem. Gdy pojawi się ten biegowy marazm, w parze z nim dostaje się też pustą głowę bez pomysłów na urozmaicenie i wzbudzenie ponownej ciekawości oraz pasji do biegania.

Przytłacza Cię biegowa nuda? Walczysz ze sobą, by pójść biegać?

Wychodzimy Ci na przeciw z garścią porad, jak przejść przez ten niełatwy okres. Sprawdź, jak pokonać nudę w trakcie biegu i opór przed wyjściem na trening.

Sposoby na nudę podczas biegania

Być może wiele z poniższych wskazówek świta Ci się w głowie, a Ty je z jakiegoś powodu odrzucasz. Jednak pamiętaj, że zawsze warto je wypróbować. W końcu na szali znajduje się Twój cel, progres i dobre samopoczucie.

I ZRÓŻNICOWANY TRENING

Zmieniając swój trening nie tylko pokonasz nudę. Będziesz się również znacznie lepiej rozwijać. Spokojny trening z takim samym tempem i kilometrażem nic nie wniesie do Twojej kondycji, a nawet sylwetki. Dlatego :

Urozmaicanie treningu jest elementem obowiązkowym każdej trenującej osoby, która chce notować progres.

Jeśli jesteś początkującym biegaczem, być może nawet nie wiesz, jak ten trening można urozmaicić. Warto wypróbować:

 • interwały – bieganie szybkim tempem np. przez 30 sekund i przez minutę truchtem,
 • fartlek – to biegowa zabawa, biegniesz różne odcinki w różnym tempie, jak tylko Ci się podoba,
 • tempówki – to bieganie np. przez 20 minut w mocniejszym, ale możliwym do utrzymania i równym tempie,
 • siła biegowa – to ćwiczenia skupiające się na skipach, podbiegach, wieloskokach.

Takie eksperymenty nie tylko ożywią Twój bieg, ale także znacznie podniosą Twoją szybkość, wytrzymałość, siłę, dynamikę czy VO2max. Są one po prostu obowiązkowym elementem treningu każdego biegacza, który chce się rozwijać.

Jeśli więc przeżywasz dzień, w którym wizja biegu zdecydowanie Cię odpycha, postaw na ćwiczenia ogólnorozwojowe, stretching czy trening siłowy. One również są niezbędne do tego, aby biegać coraz dłużej, szybciej, a przede wszystkim bardziej zdrowo.

Możesz też połączyć bieg z zajęciami siłowymi i ogólnorozwojowymi. Postaw na ćwiczenia z gumami . Weź do kieszeni jedną lub dwie taśmy mini band o różnych oporach. Pobiegnij spokojnym tempem do pobliskiego parku lub na polanę. Zrób trening z taśmami na nogi, plecy albo całe ciało. Następnie wróć spokojnym tempem. W domu jeszcze się porozciągaj i odpocznij. Zobaczysz, ile satysfakcji da Ci właśnie taki trening.

II CZAS NA INNE ŚCIEŻKI

Nic tak nie ucieszy Twoich oczu, umysłu i organizmu, jak zmiana krajobrazu. Kiedy trudno Ci się zmobilizować na treningu i nie przynosi Ci on radości, a jedynie nudzi i zniechęca, wyjedź poza obszar swojego zamieszkania i zmień biegową trasę. Czekają Cię tam nie tylko inne widoki, ale także odmienna rzeźba terenu, która będzie nowym bodźcem dla Twoich mięśni. Taka zmiana bardzo pomoże również pod kątem dalszego rozwijania kondycji.

Widząc dookoła siebie nowe rzeczy aż będzie chciało Ci się pobiec dalej i szybciej. Wyskocz na łono natury, pobiegaj w górskich dolinkach lub nad jeziorem. Ciesz się przyrodą i pozwól wyciszyć się umysłowi. Po takim biegu odetchniesz pełną piersią, z uśmiechem i poczuciem spełnienia wrócisz do domu.

III GRUPA NIE TYLKO MOTYWUJE

Gdy brak Ci motywacji, pobiegnij z innymi, którzy będą Cię wspierać swoją zaciętością i dyscypliną albo po prostu dopingiem i dobrym słowem. Grupa biegaczy to nie tylko motywacja, ale także oderwanie od monotonii samotnego biegania. Biegnąc spokojnym tempem z kimś u boku będziesz mógł porozmawiać, odwrócić swoją uwagę od liczby kilometrów do przebycia. Czas zleci o wiele szybciej, a także znacznie przyjemniej.

Biegając razem z innymi poznasz nie tylko wiele ciekawych ścieżek, ale również sposoby na trening. Być może nawiążesz nowe przyjaźnie czy skorzystasz z wiedzy biegaczy bardziej od siebie doświadczonych. I nawet jeśli jesteś typem samotnika, spróbuj biegu w grupie choć raz czy dwa. Niewykluczone, że pochłonie Cię klimat, jaki niesie ze sobą zmotywowana i radosna grupa biegnących współtowarzyszy.

IV AUDIOBOOKI ZAJMUJĄ MYŚLI

Dobra muzyka nie tylko pomoże w bieganiu, ale także przy masie innych rożnych treningów. Po prostu potrafi dodać sił i chęci do pracy nad sobą oraz walki ze swoimi słabościami. Czasem jednak nadchodzi taki dzień, że nawet Twoja ulubiona muzyka nie pomaga w zmobilizowaniu się do biegania.

Próbowałeś słuchać audiobooka?

Audiobook w postaci książki fantasy czy też literatury z zakresu samorozwoju skutecznie odsunie Twoje myśli od zniechęcających myśli. Zanim się obejrzysz, dobiegniesz do celu.

Audiobook jest dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że nie zamierzasz robić konkretnego treningu, podczas którego musisz kontrolować swoje tempo, kadencję itp. Bieganie z audiobookiem to trening na rozluźnienie i pokonanie swojej słabości, jaką jest niechęć do wyjścia.

V ZAWODY MOTYWUJĄ

To propozycja dla bardziej doświadczonych biegaczy.

Kolejne treningi już Cię bardzo nudzą, a tu jeszcze dużo pracy przed zawodami?

Wykonaj trening w czasie przypadkowych zawodów, które akurat będą się odbywać w Twojej okolicy. To świetny sposób na nudę. Ten start nie ma być wyścigiem po wynik, lecz treningiem. Mimo wszystko poczujesz pozytywną adrenalinę. Z pewnością pobiegniesz o wiele lepiej niż gdybyś znudzony zdecydował się na swój standardowy trening. Do przodu będą Cię „ciągnąć” współzawodnicy, którym akurat zależy na czasie i chcą pobiec dobrze. Satysfakcja po takim treningu i dobre samopoczucie gwarantowane.

aplikacja bieganie

VI BIEGANIE DO I Z PRACY

Jeśli pod koniec pracy już czujesz zbliżającą się wielkimi krokami niechęć do wybiegania, które zaplanowałeś na wieczór, to znak, że będziesz musiał coś zmienić. Połącz przyjemne z pożytecznym – wróć biegiem z pracy do domu. Nie musisz oczywiście przebiec całej trasy. Jeśli masz bardzo daleko, wystarczy, że podjedziesz kawałek autobusem lub pociągiem, a końcowy odcinek przebiegniesz. To wyrwie Cię z codziennej monotonii – nie tylko tej treningowej, ale również zawodowej. Tym samym zmienisz też prawdopodobnie swoją standardową trasę biegu.

Spróbuj pobiec również do pracy – być może będziesz miał okazję zobaczyć wschód słońca. Taki ładny widok z pewnością wynagrodzi Twoją walkę z samym sobą i wcześniejszą pobudkę. Bieganie rano może być inspirujące!

VII PRACA NAD TECHNIKĄ

Popracuj nad techniką biegu. Będzie to z wielkim pożytkiem dla Ciebie i Twojej biegowej przyszłości. Ponadto może być to również całkiem ciekawe. Może to odwróci Twoją uwagę od nudy?

Jak to zrobić?

 • Licz kroki, by dowiedzieć się, jaką ich liczbę wykonujesz w ciągu minuty; tym samym staraj się biec tak, aby kadencja wynosiła w spokojnym biegu ok. 170, a w drugim zakresie intensywności 180,
 • Pilnuj, aby biec wyprostowanym, równocześnie rozluźnij barki i nie zaciskaj pięści,
 • Przebiegnij króciutki odcinek, podczas którego będziesz lądować na śródstopiu, a nie na pięcie,

Zdziwisz się, jak bardzo taka zabawa może wciągnąć.

VIII WALKA Z NATURĄ

Skoro wybiegania w ładną pogodę już Cię nudzą, podejmij wyzwanie i pobiegnij wtedy, gdy pada, gdy wieje, gdy jest dużo śniegu. Z pewnością odmieni to Twój trening. Pozwoli również powalczyć z samym sobą na nieco innym poziomie. Czy wytrzymasz nieprzyjemne, zimne krople wody na swojej twarzy? Jak długo zdołasz biec w niewydeptanym śniegu? Obudź w sobie coś pierwotnego i nie daj się wystraszyć gorszej pogodzie. Pamiętaj tylko o odpowiednim ubiorze – pewnie przyda Ci się czapka do biegania.

IX POMYSŁOWY CEL NA TRENING

Cele długofalowe nie zawsze wystarczą, by znaleźć chęci do biegania. Równie ważne są cele krótkoterminowe, nawet te, które wyznaczamy sobie na pojedynczy trening. Dlatego nie zapominaj o nich. Pozwolą Ci zapobiegać treningowej nudzie. Może pomoże Ci w tym specjalna aplikacja? Bieganie i jego cele nie muszą być związane z wysiłkiem fizycznym. Dlatego też zaplanuj, że właśnie dziś:

 • zrobisz trzy szybkie sprinty na odcinkach 200 m,
 • odnajdziesz nową, ciekawą trasę biegową,
 • porozmawiasz z innym biegaczem lub biegaczką.

X W 5 MINUT SIĘ NIE ZNUDZISZ

Gdy niechęć do biegania jest już naprawdę olbrzymia, wykonaj plan minimum. Załóż, że wyjdziesz pobiegać tylko na pięć minut. To nic trudnego, prawda? Nawet nie pochłania czasu. W końcu czym wielkim jest przebiegnięcie tak krótkiego odcinka?

Gdy po tym czasie poczujesz, że trening się nie klei, irytuje Cię, wróć ze spokojnym sercem do domu. W końcu zrealizowałeś swój plan. Super!

Bardzo prawdopodobne jest jednak, że w ciągu tych pięciu minut „poczujesz wiatr w żaglach” i zrobisz pełny, satysfakcjonujący trening.

Mogą Ci się spodobać:

21 09.2022
Jak biegać, żeby się nie męczyć? 5 wskazówek – tym razem będzie przyjemnie!

Jak biegać, żeby się nie męczyć? 5 wskazówek – tym razem będzie przyjemnie!

Większość ludzi na świecie kiedyś próbowała biegać. Chęci były dobre, […]

20 09.2022
Bieganie a odchudzanie – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie a odchudzanie – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie to cudowny sport, który niesie ze sobą wiele korzyści. […]

16 09.2022
Jak schudnąć? Porady, dieta

Jak schudnąć? Porady, dieta

Nadwaga może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, […]

15 09.2022
Komin do biegania – wielofunkcyjna chusta Buff. Co to jest i dlaczego musisz ją mieć?

Komin do biegania – wielofunkcyjna chusta Buff. Co to jest i dlaczego musisz ją mieć?

Chusta buff to z pozoru nic innego jak komin nakładany […]

12 09.2022
Wymówki – 9 powodów, przez które NIE zaczniesz biegać od poniedziałku

Wymówki – 9 powodów, przez które NIE zaczniesz biegać od poniedziałku

Chcesz zacząć biegać? Doskonały pomysł… o ile nie planujesz realizować […]

07 09.2022
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

07 09.2022
Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Biegasz w terenie? Więc mamy dla Ciebie pomysł na fantastyczne […]

02 09.2022
Jaki wybrać orbitrek do domu?

Jaki wybrać orbitrek do domu?

Chcesz wyrzeźbić swoje ciało i nabrać formy, nie masz czasu […]

29 08.2022
Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Trafiłeś na portal dla biegaczy. W żadnym wypadku jednak, nie […]

29 08.2022
,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

Zacząłeś biegać, aby zrzucić zbędne kilogramy, a po kilku tygodniach […]

25 08.2022
Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Bieganie jest przyjemne – miliony biegaczy codziennie dowodzą tego na […]

19 08.2022
Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – to słowo przyprawia o zawrót głowy najbardziej wytrawnych […]

09 08.2022
Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

A więc stało się. Bieganie to już za mało, a […]

08 08.2022
Rehabilitacja sportowa przy pomocy nowoczesnych urządzeń

Rehabilitacja sportowa przy pomocy nowoczesnych urządzeń

W sporcie rehabilitacja to podstawa owocnej kariery. Dzięki odpowiednim zabiegom […]

28 07.2022
Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

14 07.2022
Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza to jeden z jego motorów napędowych. Gdy się […]

30 06.2022
Bóle stawów po bieganiu – jak sobie pomóc?

Bóle stawów po bieganiu – jak sobie pomóc?

Bóle stawów po bieganiu dotyczą w pierwszej kolejności początkujących sportowców, […]

27 06.2022
Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania to najbardziej naturalna rzecz na świecie. […]

23 06.2022
Oparzenia słoneczne – nie tylko po bieganiu! Co robić? Poradnik

Oparzenia słoneczne – nie tylko po bieganiu! Co robić? Poradnik

Upalne lato czas zacząć! Niestety, słońce to nie tylko witamina […]

22 06.2022
Ból piszczeli po bieganiu – co go powoduje i jak sobie z nim poradzić?

Ból piszczeli po bieganiu – co go powoduje i jak sobie z nim poradzić?

Ból piszczeli po bieganiu to jeden z najczęstszych problemów biegaczy. […]

22 06.2022
Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]

20 06.2022
Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki dla biegaczy, mogłoby się wydawać, są niczym innym jak […]

08 06.2022
Ból głowy po bieganiu – co go powoduje i jak pożegnać problem?

Ból głowy po bieganiu – co go powoduje i jak pożegnać problem?

Czy zdarza Ci się odczuwać pulsujący ból głowy po bieganiu? […]

06 06.2022
Jaką odzież do biegania kupić?

Jaką odzież do biegania kupić?

Powszechnie mówi się, że sport to zdrowie, dlatego nic dziwnego, […]

06 06.2022
Woda – skarb niezbędny do życia

Woda – skarb niezbędny do życia

Wodę należy pić codziennie w odpowiednich ilościach. Nawet niewielki jej […]

02 06.2022
,,Twarz biegacza” – o co z nią chodzi i jak zapobiegać?

,,Twarz biegacza” – o co z nią chodzi i jak zapobiegać?

O tym, jak bieganie wpływa na wygląd i zdrowie można […]

01 06.2022
Wpływ biegania na hormony – nie tylko endorfiny!

Wpływ biegania na hormony – nie tylko endorfiny!

O ,,haju biegacza” słyszał chyba każdy. Jeśli tu jesteś, prawdopodobnie […]

26 05.2022
Czarne paznokcie u nóg po bieganiu- co robić i kiedy iść do podologa?

Czarne paznokcie u nóg po bieganiu- co robić i kiedy iść do podologa?

Zdejmujesz skarpetki, a tam… pedicure, o który na pewno nie […]

20 05.2022
Czy bieganie pomaga na cellulit? Sport w walce z pomarańczową skórką

Czy bieganie pomaga na cellulit? Sport w walce z pomarańczową skórką

Cellulit to problem głównie kobiet, w każdym wieku i na […]

18 05.2022
Kiedy bieganie szkodzi? 5 alarmujących sytuacji

Kiedy bieganie szkodzi? 5 alarmujących sytuacji

Bieganie to piękny sport – wiele się mówi o jego […]