Bieganie jest dziś jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z […]
Data aktualizacji 18.03.2020
Przeczytasz w 7 minut
Bieganie może porządnie nudzić i to nie tylko podczas pierwszych wybiegań. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy biega się już od dłuższego czasu z konkretnym, ale długoterminowym celem, jak np. start w zawodach. Nic w tym dziwnego. Postępy mają swoją cenę – trzeba być regularnym. To zaś czasami może zabić największą pasję. Nieraz niechęć jest tak wielka, że nawet zaciskanie zębów nie pomaga. Opór przed bieganiem może nie być kwestią dnia czy paru treningów. Niestety może utrzymywać się przez długi czas. Co wtedy zrobić? Możesz sobie odpuścić, ale potem poczujesz się jeszcze gorzej, bo nie zrealizujesz swojego tygodniowego celu.
Najróżniejsi biegacze od lat zmagają się z tym nieprzyjemnym aspektem. Gdy pojawi się ten biegowy marazm, w parze z nim dostaje się też pustą głowę bez pomysłów na urozmaicenie i wzbudzenie ponownej ciekawości oraz pasji do biegania.
Przytłacza Cię biegowa nuda? Walczysz ze sobą, by pójść biegać?
Wychodzimy Ci na przeciw z garścią porad, jak przejść przez ten niełatwy okres. Sprawdź, jak pokonać nudę w trakcie biegu i opór przed wyjściem na trening.
Być może wiele z poniższych wskazówek świta Ci się w głowie, a Ty je z jakiegoś powodu odrzucasz. Jednak pamiętaj, że zawsze warto je wypróbować. W końcu na szali znajduje się Twój cel, progres i dobre samopoczucie.
Zmieniając swój trening nie tylko pokonasz nudę. Będziesz się również znacznie lepiej rozwijać. Spokojny trening z takim samym tempem i kilometrażem nic nie wniesie do Twojej kondycji, a nawet sylwetki. Dlatego :
Urozmaicanie treningu jest elementem obowiązkowym każdej trenującej osoby, która chce notować progres.
Jeśli jesteś początkującym biegaczem, być może nawet nie wiesz, jak ten trening można urozmaicić. Warto wypróbować:
Takie eksperymenty nie tylko ożywią Twój bieg, ale także znacznie podniosą Twoją szybkość, wytrzymałość, siłę, dynamikę czy VO2max. Są one po prostu obowiązkowym elementem treningu każdego biegacza, który chce się rozwijać.
Jeśli więc przeżywasz dzień, w którym wizja biegu zdecydowanie Cię odpycha, postaw na ćwiczenia ogólnorozwojowe, stretching czy trening siłowy. One również są niezbędne do tego, aby biegać coraz dłużej, szybciej, a przede wszystkim bardziej zdrowo.
Możesz też połączyć bieg z zajęciami siłowymi i ogólnorozwojowymi. Postaw na ćwiczenia z gumami . Weź do kieszeni jedną lub dwie taśmy mini band o różnych oporach. Pobiegnij spokojnym tempem do pobliskiego parku lub na polanę. Zrób trening z taśmami na nogi, plecy albo całe ciało. Następnie wróć spokojnym tempem. W domu jeszcze się porozciągaj i odpocznij. Zobaczysz, ile satysfakcji da Ci właśnie taki trening.
Nic tak nie ucieszy Twoich oczu, umysłu i organizmu, jak zmiana krajobrazu. Kiedy trudno Ci się zmobilizować na treningu i nie przynosi Ci on radości, a jedynie nudzi i zniechęca, wyjedź poza obszar swojego zamieszkania i zmień biegową trasę. Czekają Cię tam nie tylko inne widoki, ale także odmienna rzeźba terenu, która będzie nowym bodźcem dla Twoich mięśni. Taka zmiana bardzo pomoże również pod kątem dalszego rozwijania kondycji.
Widząc dookoła siebie nowe rzeczy aż będzie chciało Ci się pobiec dalej i szybciej. Wyskocz na łono natury, pobiegaj w górskich dolinkach lub nad jeziorem. Ciesz się przyrodą i pozwól wyciszyć się umysłowi. Po takim biegu odetchniesz pełną piersią, z uśmiechem i poczuciem spełnienia wrócisz do domu.
Gdy brak Ci motywacji, pobiegnij z innymi, którzy będą Cię wspierać swoją zaciętością i dyscypliną albo po prostu dopingiem i dobrym słowem. Grupa biegaczy to nie tylko motywacja, ale także oderwanie od monotonii samotnego biegania. Biegnąc spokojnym tempem z kimś u boku będziesz mógł porozmawiać, odwrócić swoją uwagę od liczby kilometrów do przebycia. Czas zleci o wiele szybciej, a także znacznie przyjemniej.
Biegając razem z innymi poznasz nie tylko wiele ciekawych ścieżek, ale również sposoby na trening. Być może nawiążesz nowe przyjaźnie czy skorzystasz z wiedzy biegaczy bardziej od siebie doświadczonych. I nawet jeśli jesteś typem samotnika, spróbuj biegu w grupie choć raz czy dwa. Niewykluczone, że pochłonie Cię klimat, jaki niesie ze sobą zmotywowana i radosna grupa biegnących współtowarzyszy.
Dobra muzyka nie tylko pomoże w bieganiu, ale także przy masie innych rożnych treningów. Po prostu potrafi dodać sił i chęci do pracy nad sobą oraz walki ze swoimi słabościami. Czasem jednak nadchodzi taki dzień, że nawet Twoja ulubiona muzyka nie pomaga w zmobilizowaniu się do biegania.
Próbowałeś słuchać audiobooka?
Audiobook w postaci książki fantasy czy też literatury z zakresu samorozwoju skutecznie odsunie Twoje myśli od zniechęcających myśli. Zanim się obejrzysz, dobiegniesz do celu.
Audiobook jest dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że nie zamierzasz robić konkretnego treningu, podczas którego musisz kontrolować swoje tempo, kadencję itp. Bieganie z audiobookiem to trening na rozluźnienie i pokonanie swojej słabości, jaką jest niechęć do wyjścia.
To propozycja dla bardziej doświadczonych biegaczy.
Kolejne treningi już Cię bardzo nudzą, a tu jeszcze dużo pracy przed zawodami?
Wykonaj trening w czasie przypadkowych zawodów, które akurat będą się odbywać w Twojej okolicy. To świetny sposób na nudę. Ten start nie ma być wyścigiem po wynik, lecz treningiem. Mimo wszystko poczujesz pozytywną adrenalinę. Z pewnością pobiegniesz o wiele lepiej niż gdybyś znudzony zdecydował się na swój standardowy trening. Do przodu będą Cię „ciągnąć” współzawodnicy, którym akurat zależy na czasie i chcą pobiec dobrze. Satysfakcja po takim treningu i dobre samopoczucie gwarantowane.
Jeśli pod koniec pracy już czujesz zbliżającą się wielkimi krokami niechęć do wybiegania, które zaplanowałeś na wieczór, to znak, że będziesz musiał coś zmienić. Połącz przyjemne z pożytecznym – wróć biegiem z pracy do domu. Nie musisz oczywiście przebiec całej trasy. Jeśli masz bardzo daleko, wystarczy, że podjedziesz kawałek autobusem lub pociągiem, a końcowy odcinek przebiegniesz. To wyrwie Cię z codziennej monotonii – nie tylko tej treningowej, ale również zawodowej. Tym samym zmienisz też prawdopodobnie swoją standardową trasę biegu.
Spróbuj pobiec również do pracy – być może będziesz miał okazję zobaczyć wschód słońca. Taki ładny widok z pewnością wynagrodzi Twoją walkę z samym sobą i wcześniejszą pobudkę. Bieganie rano może być inspirujące!
Popracuj nad techniką biegu. Będzie to z wielkim pożytkiem dla Ciebie i Twojej biegowej przyszłości. Ponadto może być to również całkiem ciekawe. Może to odwróci Twoją uwagę od nudy?
Jak to zrobić?
Zdziwisz się, jak bardzo taka zabawa może wciągnąć.
Skoro wybiegania w ładną pogodę już Cię nudzą, podejmij wyzwanie i pobiegnij wtedy, gdy pada, gdy wieje, gdy jest dużo śniegu. Z pewnością odmieni to Twój trening. Pozwoli również powalczyć z samym sobą na nieco innym poziomie. Czy wytrzymasz nieprzyjemne, zimne krople wody na swojej twarzy? Jak długo zdołasz biec w niewydeptanym śniegu? Obudź w sobie coś pierwotnego i nie daj się wystraszyć gorszej pogodzie. Pamiętaj tylko o odpowiednim ubiorze – pewnie przyda Ci się czapka do biegania.
Cele długofalowe nie zawsze wystarczą, by znaleźć chęci do biegania. Równie ważne są cele krótkoterminowe, nawet te, które wyznaczamy sobie na pojedynczy trening. Dlatego nie zapominaj o nich. Pozwolą Ci zapobiegać treningowej nudzie. Może pomoże Ci w tym specjalna aplikacja? Bieganie i jego cele nie muszą być związane z wysiłkiem fizycznym. Dlatego też zaplanuj, że właśnie dziś:
Gdy niechęć do biegania jest już naprawdę olbrzymia, wykonaj plan minimum. Załóż, że wyjdziesz pobiegać tylko na pięć minut. To nic trudnego, prawda? Nawet nie pochłania czasu. W końcu czym wielkim jest przebiegnięcie tak krótkiego odcinka?
Gdy po tym czasie poczujesz, że trening się nie klei, irytuje Cię, wróć ze spokojnym sercem do domu. W końcu zrealizowałeś swój plan. Super!
Bardzo prawdopodobne jest jednak, że w ciągu tych pięciu minut „poczujesz wiatr w żaglach” i zrobisz pełny, satysfakcjonujący trening.
Mogą Ci się spodobać:
Bieganie jest dziś jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z […]
Przygotowanie motoryczne, które obejmuje zarówno siłę, szybkość, wytrzymałość, jak i […]
Co można zrobić dla swojego organizmu, by regularne bieganie i […]
Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]
Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się kompleksową opieką nad […]
Cukier jest jednym z najważniejszych składników w kuchni. Bez niego […]
Spróbowałeś nowych ćwiczeń, wydłużył dystans, wracasz do biegania po dłuższej […]
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Elektrolity to kluczowy element diety sportowców i osób aktywnych. Minerały, […]
Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]
Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]
Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]
Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]
BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]
Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]
Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]
Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]
Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]
Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]
Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]
Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest […]
Uczucie zmęczenia czasem towarzyszy każdemu – co jednak, jeśli uderza […]
Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]
Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną […]
O tym, co daje sport, można pisać książki – a […]
Zdrowy kręgosłup przez całe życie – marzenie, które może się […]
Skręcona kostka może się przydarzyć każdemu biegaczowi. Wymaga natychmiastowego, przemyślanego […]
Biegasz? Kochasz ten sport i nie wyobrażasz sobie bez niego […]