Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za […]
Data publikacji 21.09.2022
Przeczytasz w 5 minut
2979 wyświetleń
Większość ludzi na świecie kiedyś próbowała biegać. Chęci były dobre, a skończyło się jak zawsze – krótkim biegiem, zadyszką, kolką i paleniem w łydkach. Tak się nie da biegać! Co oni w tym widzą?! Bieganie jest beznadziejne! Wyjaśniamy, jak biegać, żeby się nie męczyć. po wyeliminowaniu tych pięciu błędów, zrozumiesz fenomen biegania i wreszcie zaczniesz pokonywać kilometry.
Zaawansowani biegacze pewnie złapali się za głowę widząc tytuł…
W bieganiu tak naprawdę nie chodzi o to, żeby się nie męczyć. Chodzi o to, by męczyć się przyjemnie, mądrze i zdrowo. Zmęczenie bieganiem jest naturalne, pożądane i naprawdę fajne!
Spokojnie. Teraz zastanawiasz się, jak biegać, żeby się nie męczyć… Ale wkrótce będziesz miał ochotę na dobre, sportowe zmęczenie.
Przejdźmy do rzeczy!
Podczas biegu, kluczowy jest rytmiczny, głęboki oddech angażujący przeponę. Pracujące mięśnie potrzebują tlenu. Jak oddychać podczas biegu?
Kiedy nauczysz się głębokiego oddychania w stałym rytmie, będziesz o krok bliżej do tego jak biegać, żeby się nie męczyć. A krok drugi to…
Chcesz biegać i się nie męczyć? Rób to drobnymi krokami. Lekko suń nad ziemią, odpychaj się, nie wybiegaj stopami przed tułów.
Skrócenie kroku pozwoli na prawidłowe lądowanie (na śródstopiu – nie na pięcie) oraz wydajne gospodarowanie siłami. Długi krok jest tylko dla sprinterów. U reszty biegaczy, wyłącznie marnuje energię.
Co jeszcze robić, żeby biegać i się nie męczyć?
No właśnie – jakim tempem powinieneś biegać?
Idealne tempo na długie dystanse to tempo, w którym bez przeszkód możesz rozmawiać. Jeśli biegasz samotnie, to mamrocz do siebie. Dookoła są ludzie? Udawaj, że na słuchawkach rozmawiasz przez telefon. Szybko wyczujesz jakie tempo jest dla Ciebie komfortowe, a wtedy będziesz mógł skończyć monolog.
Dla każdego będzie inne, w zależności od poziomu wysportowania, trybu życia i predyspozycji. Nie sugeruj się tym, że Twój kolega kończy 10 kilometrów ze średnim tempem 6:20, a koleżanka z 5:30. Jeśli okaże się, że dla Ciebie optymlane będzietempo 8:10 – w porządku! Nie od razu Kraków zbudowano! Możliwości Twojego organizmu będą się stale poprawiać.
Jak biegać, żeby się nie męczyć, ale nie biegać za wolno? Nie ma czegoś takiego, jak bieganie za wolno. Ważne, to biec dalej, do celu, na miarę własnych możliwości! Na początku niewielkich – to całkowicie normalne.
Zawsze jest tak, że gdy chcesz mocno przyspieszyć, łapie Cię zadyszka i kolka? To wiesz, co robić – nie przyspieszać na siłę. Trzymaj stałe tempo konwersacyjne, bez szarżowania.
Kiedy zauważysz, że biegasz bez zmęczenia, podkręcenie tempa zacznie Cię kusić. Spróbuj to zwalczyć – zaoszczędzoną energię wybiegasz na dodatkowym kilometrze.
Sprintem pobiegniesz szybko, ale nie zabiegniesz daleko. Na tym przecież polega sprint!
Ręce to dodatkowy napęd biegacza. Im mocniejsza będzie Twoja praca rąk podczas biegania, tym lepiej poradzisz sobie na trasie. Po dobrym treningu biegowym, spodziewaj się zakwasów nie tylko w nogach!
Trzymaj dłonie otwarte, ręce zgięte w łokciach, do kąta maksymalnie 90 stopni. Pracuj wzdłuż ciała, angażując ramiona. Unikaj machania rękami i zaciskania pięści – to niepotrzebne wytracanie energii.
Jak biegać, żeby się nie męczyć? Iść na trasę z zapasem energii, który nie wyczerpie się po dwóch minutach. Ile wody dziennie pijesz? Jaki jest Twój ostatni posiłek przed bieganiem?
Zanim ruszysz na trening, upewnij się, że Twój mocz ma jasnosłomkowy kolor. To świadczy o prawidłowym nawodnieniu. Jeśli jest ciemniejszy, weź szklankę wody i powoli wypij ją krótkimi łykami. Po tym zabiegu poczujesz się orzeźwiony, lżejszy, bo już minimalne odwodnienie osłabia organizm.
Na 3-4 godziny przed bieganiem zjedz posiłek bogaty węglowodany złożone. Może to być na przykład makaron, kanapki z chlebem pełnoziarnistym czy kasza z warzywami. Takie lekkie danie doda Ci siły.
Posiłek przed bieganiem nie powinien być tłusty, wysokobłonnikowy ani ciężkostrawny. Po schabowym poczujesz się ciężko. Duża ilość błonnika zaowocuje problemami trawiennymi. Odpuść sobie także grzyby i stertę żółtego sera. Wszystko to, po zjedzeniu czego masz ochotę na drzemkę, może kompletnie nie sprawdzić się jako źródło energii na trasie!
Mimo zjedzenia węglowodanowego posiłku nie masz energii? Na 30 minut przed planowanym bieganiem możesz jeszcze wrzucić na ząb niewielką przekąskę bogatą w cukry proste.
Kiedy już rozpędzisz się na treningu, o poziom energii zadbają hormony. Do tego czasu jednak, zdaj się na energetyczne jedzenie!
Jak biegać, żeby się nie męczyć? Drobnym krokiem, głęboko oddychając, pracując ramionami i trzymając stałe tempo. Poza tym, zwróć uwagę na to, co jesz i ile pijesz przed bieganiem – może właśnie w tym leży problem braku sił?
Pamiętaj, że nie chodzi o to, by biegać i się nie męczyć, ale o to, aby zmęczenie było dla Ciebie przyjemnością. To stanie się szybciej, niż myślisz – wystarczy, że będziesz pamiętał o 5 wskazówkach!
Mogą Ci się spodobać:
Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za […]
Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]
Zdrowe stopy – bez nich daleko się nie zabiegnie. Łatwo […]
Łapiesz zadyszkę już po 10–20 minutach? Jesteś zmęczony, mięśnie odmawiają […]
Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]
Bieganie odmienia zdrowie, samopoczucie i całe życie. Nie obędzie się […]
Nowy Rok to nowy ja zostaw tym, którzy nie biegają […]
Stres to jeden z największych wrogów współczesnego człowieka… Co prawda […]
Spróbowałeś nowych ćwiczeń, wydłużył dystans, wracasz do biegania po dłuższej […]
Ceni i skład napojów izotonicznych dostępnych w popularnych sklepach potrafią […]
To pytanie przeważnie nurtuje początkujących biegaczy. Ponownie zaś zastanawia tych, […]
Niektórzy dbający o sylwetkę już od początku grudnia zaczynają się […]
Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]
Bieganie odmienia życie – i to nie tylko życie samego […]
W życiu biegacz przychodzi czasem moment, gdy trzeba dać sobie […]
Ból pięty po bieganiu to częsta dolegliwość, której absolutnie nie […]
Święta, urodziny, podziękowania – okazji do obdarowania znajomego biegacza nie […]
Dla milionów ludzi, na drodze do zdrowej sylwetki stoi jedna […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
VO2 max, czy też maksymalny pułap tlenowy, to pojęcie, które […]
Chcesz zacząć biegać? Doskonale trafiłeś! Niezależnie od tego, czy chcesz […]
Szczupła sylwetka – oczywistym wyborem wydaje się bieganie. Nic dziwnego, […]
Bieganie to nie sport – to stan umysłu. Każdy biegający […]
Bieganie w zimie to wyższa szkoła jazdy. Śliski chodnik, zacinający […]
Fotografia sportowa otwiera wiele kreatywnych możliwości i jest świetną okazją […]
Lekkoatletyka to nie tylko bieganie. To cały zestaw dyscyplin, na […]
Jak sama nazwa wskazuje, slow jogging to wolny (a nawet […]
Z motywacją bywa różnie. Ona po prostu przychodzi i odchodzi. […]
Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]
Jak zacząć biegać rano? Dla większości osób regularne bieganie rano […]