Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Data aktualizacji 11.10.2022
Przeczytasz w 4 minut
Prawidłowe przeprowadzanie rozgrzewki to coś, w czym trzeba zorientować się jeszcze przed pierwszym treningiem biegowym. Istnieje spore grono biegaczy, którzy pomijają ten etap treningu… ale zdecydowanie odradzamy dołączanie do niego! Ile powinna trwać rozgrzewka przed bieganiem? Przeczytaj!
Zdajemy sobie sprawę, że są biegacze, którzy od lat nabijają kilometry, a rozgrzewki nie robili, nie robią i nie zamierzają. Uważają to za stratę czasu i energii. W porządku – to ich decyzja (mamy szczerą nadzieję, że nie wyjdzie im bokiem).
My jednak uważamy, że rozgrzewka jest obowiązkowa przed każdym treningiem biegowym. Nawet, jeśli ma to być trening mało intensywny, na pół godziny, bez śrubowania tempa.
Rozgrzewka wstępnie podnosi tętno, przygotowuje mięśnie, ścięgna i stawy na ruch, a efektem tego są większe możliwości na trasie. Tak – po wydaniu odrobiny energii podczas rozgrzewki, będziesz miał… więcej energii do bicia swojej życiówki.
Po drugie – i ważniejsze – rozgrzane mięśnie, ścięgna i stawy to mniejsza szansa na kontuzję. Po rozgrzaniu, tkanki są elastyczne, więc trudniej je uszkodzić zaczynając intensywny wysiłek.
Pomijanie rozgrzewki jest jednym z bardziej dochodowych źródeł gotówki dla fizjoterapeutów…
Dlatego tak ważne jest to, byś robił rozgrzewkę przed każdym treningiem. Dla swojego bezpieczeństwa i wygody. Mimo, że Andrzej i Wiola nie robią, a biegają bez kontuzji. Po co wywoływać wilka z lasu?
Rozgrzewkę dobrze jest zacząć już w domu. Delikatnie truchtaj podczas zakładania kurtki, na początek trasy ruszaj szybkim marszem, z zaangażowaniem ramion. A gdy już dotrzesz na miejsce, przejdź do dynamicznego rozciągania całego ciała, truchtania w miejscu i skipów. Niech ćwiczenia trwają przynajmniej 15 minut. Może być dłużej – 20-25 minut rozgrzewki jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziło!
W drugą stronę – jeśli koniecznie chcesz skrócić czas poświęcony na ćwiczenia… niech będzie 10 minut ćwiczeń (sumiennych! angażuj się w każdy ruch!) i 5 minut spokojnego truchtu przed ostatecznym biegiem.
Podsumowując – ile powinna trwać rozgrzewka? Albo 15 minut ćwiczeń rozgrzewających, albo, jeśli bardzo nie lubisz machania kończynami, 10 minut ćwiczeń + 5 minut truchtu.
Możemy się tak umówić?
15 minut rozgrzewki przed każdym treningiem to wcale nie jest długo o ile chcesz rozgrzać się porządnie.
Chodzi przecież nie tylko o machanie rękami i nogami. Pokręć szyją, by rozluźnić ją po całym dniu pochylenia nad klawiaturą. Porozciągaj dłonie, zmęczone dźwiganiem zakupów – podczas biegu mają być luźne. Rozgrzej stopy stawaniem na palcach. Bierz głębokie oddechy, by wstępnie dotlenić organizm.
To nie ma być 15 minut katorżniczych ćwiczeń HIIT z trenerką z Youtube. Rozgrzewka ma po prostu kompleksowo przygotować Cię na wysiłek – Cię, a nie tylko Twoje nogi.
Argument podczas rozgrzewki tracimy energię jest dość zabawny. Równie dobrze można powiedzieć, że zejście po schodach, a potem dotarcie spacerem do parku, odbiera energię, więc trzeba jechać windą i samochodem…
Jeśli 15 minut lekkich ćwiczonek naprawdę jest w stanie odebrać komuś energię do biegania… To czas przyjrzeć się albo swojemu zdrowiu, albo diecie, albo planowi ćwiczeń na rozgrzewkę. Gdzieś jest poważny błąd.
Biegacze startujący w zawodach przystępują do rozgrzewki nawet godzinę przed rozpoczęciem biegu. Wszystko zależy od dystansu.
Z reguły, im krótszy bieg, tym dłuższa rozgrzewka. Półmaratończycy i maratończycy rozgrzewają się na pierwszych kilometrach, więc przed startem nie czują potrzeby robienia zbyt wielu ćwiczeń.
W przypadku biegów na 5 czy 10 kilometrów, gdy tempo od początku jest duże, trzeba wejść na linię startu lepiej przygotowanym. Nie ma czasu na rozgrzewanie się w biegu – zanim to nastąpi, rywale będą już na mecie.
Ile powinna trwać rozgrzewka na zawodach krótkodystansowych? Przynajmniej tak długi czas, jak na treningach – przyda się około 15 minut ćwiczeń rozgrzewających całe ciało. Przed wystrzałem startera, truchtaj. Skończ rozgrzewkę na moment przed rozpoczęciem biegu.
Optymalna liczba minut? 10-15 minut ćwiczeń + 10-15 minut przebieżek. Później będziesz gotowy ruszyć z kopyta… prosto po medal!
Przed treningiem, poświęć na rozgrzewkę około 15 minut. Przed zawodami na krótkich dystansach, oprócz 15 minut ćwiczeń, dołóż sobie 10-15 minut przebieżek. Przed półmaratonem i maratonem, możesz skrócić rozgrzewkę, bo rozgrzejesz się na pierwszych kilometrach.
Grunt, by rozgrzewka była. Nie wywołuj wilka z lasu – brak rozgrzewki niejednego już doprowadził do poważnej kontuzji. Po co testować swój organizm? Na pewno nie dla zaoszczędzenia energii – dobrze rozgrzany pobiegniesz znacznie lepiej!
Mogą Ci się spodobać:
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Technika biegania wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Canicross to kwintesencja międzygatunkowej współpracy sportowej. Pies to najlepszy przyjaciel […]
Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]
Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]
Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]
Wpisując „Runmageddon” w przeglądarkę internetową, zobaczysz zdjęcia ubłoconych, uśmiechniętych ludzi. […]
Częstotliwość treningów – to jedna z kwestii, które najczęściej męczą […]
Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]
Ćwiczenia na siłowni to ważny i bardzo korzystny składnik budowania […]
Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]
Plank – rodzaje klasycznej deski pozwalają ćwiczyć wręcz bez sięgania […]
Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu […]
Trening core musi znaleźć się w każdym biegowym planie. To […]
Ćwiczenia na ramiona to dla biegacza obowiązkowy element doskonalenia formy. […]
Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu […]
Trening na uda powinien robić każdy biegacz. Dzięki niemu poprawisz […]
Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]
Bieżnia lekkoatletyczna znajduje się w większości miast. Wygląda imponująco, toteż […]
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to przydatne elementy biegowego treningu uzupełniającego. Wystarczy […]
Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]
Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]
Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]
Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]
Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]
Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]
Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]
Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]
Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]