Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
 • Polski
 • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Fit aplikacje, czyli przydatne aplikacje sportowe dla biegaczy

Fit aplikacje, czyli przydatne aplikacje sportowe dla biegaczy

Data aktualizacji 26.08.2019

Przeczytasz w 8 minut

Fit aplikacje, czyli przydatne aplikacje sportowe dla biegaczy

Niektóre aplikacje sportowe potrafią pomóc w budowaniu lepszej formy, dokształcaniu się w tematyce fitness i motywowaniu do ćwiczeń. Sporo z nich jest przydatnych dla biegaczy, a niektóre z nich zostały stworzone specjalnie dla nich. Sprawdź, jakie fit aplikacje przydadzą Ci się podczas codziennych treningów, planowania diety czy motywowania się do regularnej aktywności!

Fit aplikacje

W poprzednim artykule poznałeś aplikacje do biegania, które były ściśle związane z bieganiem. Czyli takie, które mierzą Twój dystans, czas, spalane kalorie itp. W dzisiejszym artykule natomiast poznasz kilka aplikacji, które pomogą Ci w:

 • utrzymywaniu regularności w treningach,
 • przekształceniu biegania w nawyk,
 • uzupełnieniu treningów biegowych o treningi siłowe i wzmacniające, co przełoży się na lepszą formę,
 • prowadzeniu i utrzymywaniu odpowiedniej diety biegacza,
 • urozmaiceniu biegania treningami interwałowymi,
 • rozciąganiu po treningu,
 • przeprowadzeniu rozgrzewki przed treningiem.

Jeżeli więc jesteś ich ciekaw, to czytaj dalej.

Aplikacja sportowa wzmacniająca motywację

Nieraz ciężko się zmobilizować, żeby iść biegać. Motywacja przychodzi i odchodzi. Tak to już z nią jest. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie nawyku, który sprawi, że będziesz wychodził na trening bez względu na poziom motywacji. Brzmi dobrze, prawda? Dzięki temu utrzymywałbyś regularność w treningach, a nie biegał, kiedy Ci się zachce.

7 WEEKS

To prosta i przejrzysta aplikacja. Przyda się w szczególności:

 • początkującym biegaczom, którzy jeszcze nie zbudowali treningowego nawyku, nie są „uzależnieni od biegania”, mają problem, aby się zmotywować do wyjścia i szukają wymówek,
 • biegaczom, którzy chcą uzupełniać treningi biegowe o sesje rozciągające, siłowe, wzmacniające.

7 Weeks przez 7 tygodni będzie pomagało Ci budować nowy dobry nawyk.

Aplikacje dla biegaczy
Źródło: Play Google 7 Weeks
Budowanie nawyku

Przypuśćmy, że chcesz zacząć biegać. Tworzysz w aplikacji zadanie „codzienne bieganie przez 3 minuty”. 3 minuty to mało, lecz jeśli wpiszesz: godzinne bieganie – to już sama nazwa będzie mogła Cię zniechęcić. Nie mówiąc już o podświadomości, która będzie wiedziała, że czeka Cię duży i długi wysiłek. Od razu znajdziesz tysiące wymówek i ważniejszych rzeczy do zrobienia. Postanów więc, że będziesz biegał, rozciągał się, wzmacniał mięśnie tylko np. przez 3 minuty. Na 3 minuty wysiłku zawsze znajdziesz czas. A jak już zaczniesz ćwiczyć, to pewnie nieraz te 3 minuty przeciągną się do 30 minut.

Ponadto miej na uwadze, że wykonując codziennie takie krótkie zadanie, będziesz z siebie zadowolony. Gdybyś jednak wymagał od siebie znacznie większego wysiłku przez np. 30 minut, a danego dnia ćwiczyłbyś tylko przez 15 minut, to nie będziesz usatysfakcjonowany. Bo przecież nie wykonałeś swojego zadania do końca. Mimo że ćwiczyłeś aż 15 minut, a nie 3 minuty.

W aplikacji 7 weeks stwórz sobie jedno lub dwa małe, szybkie do wykonania zadania.

Następnie pod każdym z nim masz napisać, jaki jest cel tego nawyku, co chcesz poprzez niego osiągnąć. Na koniec ustawiasz godzinę, o której aplikacja będzie Ci przypominała o Twoim zadaniu.

Codziennie, gdy wyjdziesz biegać, odhaczasz czerwonym krzyżykiem, że zadanie jest wykonane. Gdy jednak tego nie zrobisz, to zaznaczasz ten dzień w kalendarzu aplikacji za pomocą kółka.

Zaglądanie w kalendarzyk działa bardzo motywująco, tym bardziej jeśli znajduje się tam wiele czerwonych krzyżyków. Co ciekawe, jeśli masz pod rząd zaznaczonych już sporo dni pomarańczowymi kółkami Twoja motywacja będzie spadać. Łatwo będzie Ci wtedy pomyśleć, że skoro jest już tak wiele tych kółek, to nic się nie stanie, jak zaznaczysz jeszcze jedno… Wtedy lepiej jest stworzyć zadanie od początku z uprzednim zastanowieniem się, co należy zmienić, aby tym razem poszło Ci lepiej.

Aplikacja jest darmowa i naprawdę warto ją wypróbować. Jest ona też bardzo wszechstronna i za jej pomocą będziesz mógł zbudować również inne pozytywne zwyczaje – np. zdrowe nawyki żywieniowe.

Aplikacje sportowe do wprowadzania ćwiczeń uzupełniających

Każdy biegacz, który przygotowuje się do maratonu, wie, że:

 • bez rozgrzewki ani rusz,
 • rozciąganie po bieganiu jest niezbędne, gdy chce się biegać prawidłowo, bez kontuzji i szybciej się regenerować,
 • bez dodatkowego bodźca dla mięśni w postaci treningów siłowych, wzmacniających nie będzie się coraz szybszym, nie pobiegnie się też dłużej.

Przeczytaj także artykuł, w którym prezentujemy ćwiczenia wzmacniające dla biegaczy.

WARM-UP EXERCISES – FLEXIBILITY TRAINING

Jako początkujący biegacz nie masz pomysłu na rozgrzewkę? Zainstaluj tę aplikację. Za darmo dostajesz aż 28 rozgrzewek na różnym poziomie. Już pierwsza rozgrzewka przed bieganiem z programu Basic dobrze się nadaje dla każdego początkującego biegacza czy przed biegiem o niskiej intensywności (truchtem).

Źródło: Play Google Warmup Exercises

Ćwiczenia te to nic innego jak rozciąganie dynamiczne. Na początku trener audio i jednocześnie filmik prezentują Ci, jak będzie wyglądało dane ćwiczenie, a następnie wykonują je wraz z Tobą. Wibracje oznajmiają, że czas przejść do kolejnego ćwiczenia.

Rozgrzewki nie trwają dłużej niż 10 minut, a przy każdej z nich jest zaznaczona ich intensywność. W całej aplikacji znajdziesz ćwiczenia na wszystkie grupy mięśniowe. Możesz skorzystać z przygotowanych rozgrzewek, lub też stworzyć własną z różnych ćwiczeń zawartych w aplikacji. Masz wgląd również do statystyk, które pokazują sumaryczny czas, jaki spędziłeś na ćwiczeniach.

W wersji PRO będziesz miał dostęp do jeszcze większej ilości ćwiczeń, będziesz mógł tworzyć o wiele więcej własnych planów treningowych oraz zmieniać kolejność wykonywanych ćwiczeń w przygotowanych już rozgrzewkach.

Zainstaluj Warm-up Exercises wtedy, gdy prowadzisz kanapowe życie i jeszcze nie zacząłeś biegać. Wykonuj przez 14 dni ćwiczenia, by wstępnie przygotować ciało na rozpoczęcie biegania.

ĆWICZENIA ROZCIĄGAJĄCE – TRENING GIBKOŚCI

Często rozciąganie porównuje się nawet do higieny, o którą należy dbać. Każdy biegacz powinien się rozciągać. Nie każdy jednak wie, jak to robić. Ćwiczenia Rozciągające – Trening Gibkości ma dla Ciebie sporo ćwiczeń rozciągających. Aplikacja posiada sporo treningów. Tobie najbardziej przydadzą się te:

 • rozgrzewka przed bieganiem,
 • rozciąganie po bieganiu,
 • rozciąganie całego ciała,
 • rozciąganie dolnej części pleców,
 • zwalczanie bólu kolan (premium),
 • zwalczanie bólu kolan z użyciem wałka piankowego (premium).

Długość trwania zależy od wybranego treningu, np. rozgrzewka przed bieganiem trwa 3 minuty, a rozciąganie po bieganiu 5 minut. Dlatego jeżeli zaplanowałeś intensywny bieg, to ćwiczenia zaproponowane w aplikacji należy traktować jako część rozgrzewki czy rozluźniania.

Ćwiczenia Rozciągające można również traktować jak ściągę. Gdy już nie masz pomysłu na swój własny stretching, to wystarczy zajrzeć do aplikacji i przejrzeć parę propozycji.

Sporo zaletą tej aplikacji jest możliwość tworzenia własnych treningów poprzez dodawanie do nich różnych ćwiczeń z puli dostępnych.

Dodatkowo aplikacja:

 • pokazuje ilość spalonych kalorii, czas przeznaczony na rozciąganie,
 • przypomina o ćwiczeniach,
 • pokazuje wykres spadku Twojej masy ciała,
 • jest po polsku.

Przyda Ci się jeśli jesteś zarówno początkującym, jak i zaawansowanym biegaczem.

FITIFY – ĆWICZENIA W DOMU BEZ SPRZĘTU

Tu za darmo dostaniesz sporo treningów, którymi powinieneś uzupełniać bieganie. W innych artykułach nieraz poświęcaliśmy uwagę treningom wzmacniającym mięśnie całego ciała. Były ćwiczenia bez sprzętu, z BOSU, TRX czy z piłką gimnastyczną. Z tą aplikacją będziesz mógł rozszerzyć te treningi.

Aplikacja oferuje ponad 850 różnych ćwiczeń, 20 treningów siłowych oraz 15 treningów rozluźniających, również za pomocą rollera (co biegaczowi się bardzo przyda po treningach biegowych).

Źródło: Play Google Fitify

Jeśli dopiero zaczynasz wdrażać treningi uzupełniające, to za pomocą tej aplikacji wdrożysz się w świat treningu siłowego, wzmacniającego i poznasz wiele nowych ćwiczeń. Znajdziesz wśród nich również ćwiczenia rozciągające oraz interwały.

Podczas ćwiczeń widzisz filmik instruktażowy i odmierzany jest czas trwania. Dużym plusem jest także to, że aplikacja jest również po polsku. Ale musisz się przygotować na to, że jednak sporo planów treningowych dostępnych jest po zakupieniu wersji Premium. Mimo wszystko warto ją zainstalować i się nią wspomagać.

Tę fit aplikację polecimy jednak tym, którzy umieją przebiec 5-10 km bez zatrzymywania. Trzeba przyznać, że treningi są intensywne i wymagają dobrej kondycji. Nawet jeśli się zaznaczy na początku, że prowadzi się siedzący tryb życia, a ze sportem ma się niewiele wspólnego.

HIIT TRENING INTERWAŁOWY

Chcesz poprawić swoją szybkość lub spalić tłuszczyk? Interwały Ci w tym pomogą. Ponadto interwały to dobry sposób na urozmaicanie ciągłego biegu w tym samym tempie. A jeśli chcesz wykonywać taki trening, to warto go robić z HIIT Trening Interwałowy, który jest rozbudowanym timerem.

Aplikacja będzie odliczała czas każdego powtórzenia, rundy itp. Przypomni Ci również o nadchodzących ćwiczeniach, poda harmonogram treningów na 30 dni. Sygnałami dźwiękowymi będzie Cię powiadamiała o przebiegu treningu (np. początku i końcu przerwy).

Wśród listy treningów znajdziesz m.in. fartlek (trwający 46 minut) czy czterominutową tabatę. Po wybraniu treningu i włączeniu timera przechodzisz do wykonywania swojego planu. Timer powiadamia Cię dźwiękowo o rozpoczęciu rozgrzewki, jej zakończeniu i przejściu do właściwego treningu. Innymi dźwiękami będziesz informowany również o tym, że teraz masz np. biec szybko albo wolno, co jest szczególnie przydatne przy wyborze treningu fartlek. Timer ten przyda Ci, się jeśli wiesz jakie ćwiczenia, chcesz wykonywać.

Aplikacja sportowe z dietą

Zdrowe odżywianie nie tylko pomaga w chudnięciu, ale także w budowaniu formy i regeneracji po treningu. Poniższa aplikacja pomoże Ci to robić skutecznie.

MYFITNESSPAL

To kalkulator kalorii. Posiada obszerną bazę produktów. Można dodawać zarówno swoje ulubione produkty, jak i całe posiłki. Aplikacja pokaże Ci składniki odżywcze: ilość kalorii, białka, węglowodanów, cukru, błonnika, a nawet cholesterolu.

Źródło: Play Google MyFitnessPal

Lecz to nie tylko kalkulator kalorii. MyFitnessPal posiada również bazę 350 ćwiczeń. Możesz:

 • określać swoje cele,
 • łączyć dietę z ćwiczeniami,
 • dodawać własne ćwiczenia,
 • śledzić swoje postępy w raportach.

Po określeniu celu, aplikacja powie Ci, ile kalorii masz dziennie spożywać. Następnie kontrolujesz tę liczbę poprzez dodawanie produktów do swoich posiłków w aplikacji, która wylicza, ile kalorii masz na swoim talerzu. MyFitnessPal z pewnością jest przydatne. Niestety nieco irytujące może być widoczne nawoływanie do zakupienia konta Premium.

Co myślisz o powyższych aplikacjach dla sportowców? Którą z nich przetestujesz? A może korzystasz z innych podobnych aplikacji, które fajnie Ci się sprawdzają?

Mogą Ci się spodobać:

25 10.2023
Polar Pacer i Pacer Pro – który kupić do biegania? Charakterystyki modeli

Polar Pacer i Pacer Pro – który kupić do biegania? Charakterystyki modeli

Polar Pacer – ta propozycja fińskiego giganta gości na nadgarstkach […]

27 09.2023
Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu przyda się biegaczowi? Lista naprawdę opłacalnych

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu przyda się biegaczowi? Lista naprawdę opłacalnych

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu warto mieć, gdy do […]

21 09.2023
Odzież rowerowa na sezon jesienny – jak ją skompletować?

Odzież rowerowa na sezon jesienny – jak ją skompletować?

Gdy kończy się lato, zarówno biegacze, jak i kolarze oraz […]

12 09.2023
Garmin Venu 2 i Venu 3 – zmiany. Czy warto dopłacić do nowego modelu?

Garmin Venu 2 i Venu 3 – zmiany. Czy warto dopłacić do nowego modelu?

Garmin Venu 2 to smartwatch sportowy, który spokojnie można zaliczyć […]

17 07.2023
Bluzy z nadrukiem własnym do biegania – jak wybrać odpowiedni model?

Bluzy z nadrukiem własnym do biegania – jak wybrać odpowiedni model?

Bluzy z nadrukiem własnym to jeden z ulubionych rodzajów odzieży […]

16 06.2023
Odpowiednia odzież do ćwiczeń, czyli jaka?

Odpowiednia odzież do ćwiczeń, czyli jaka?

Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa do zachowanie organizmu w dobrej […]

01 06.2023
Ręcznik dla sportowca – jaki wybrać dla biegacza?

Ręcznik dla sportowca – jaki wybrać dla biegacza?

Ręcznik dla sportowca przyda się każdemu, kto na poważnie traktuje […]

10 05.2023
Tania bieżnia do domu – ranking 5 najlepszych do 3000 zł

Tania bieżnia do domu – ranking 5 najlepszych do 3000 zł

Własna bieżnia przyda się przez cały rok – czy to […]

08 05.2023
Pistolet do masażu – ranking 5 najlepszych modeli 

Pistolet do masażu – ranking 5 najlepszych modeli 

Pistolet do masażu to poręczna maszyna, która szybko rozluźni napięte […]

05 05.2023
Pistolet do masażu — jak używać tego sprzętu?

Pistolet do masażu — jak używać tego sprzętu?

Budzisz się na drugi dzień po solidnym treningu i… wolałbyś […]

20 03.2023
T-shirt kontra singlet. zalety i wady najważniejszych koszulek dla biegaczy

T-shirt kontra singlet. zalety i wady najważniejszych koszulek dla biegaczy

Regularne treningi biegowe to świetny sposób na to, by zadbać […]

01 03.2023
Nerka – praktyczny dodatek dla biegacza

Nerka – praktyczny dodatek dla biegacza

Dla większości kobiet i mężczyzn smartfon czy karta płatnicza stanowią […]

03 02.2023
Co zabrać na morsowanie? Niezbędnik morsującego biegacza

Co zabrać na morsowanie? Niezbędnik morsującego biegacza

Morsowanie wymaga odwagi, otwartości na nowe doświadczenia, wiedzy i… odrobiny […]

23 01.2023
Bielizna termoaktywna nie tylko do biegania od Gatta Active

Bielizna termoaktywna nie tylko do biegania od Gatta Active

Na trening w zimie nie wystarczy się ubrać ,,po prostu […]

19 01.2023
Bielizna termoaktywna do biegania? – tylko Brubeck

Bielizna termoaktywna do biegania? – tylko Brubeck

Dobrej jakości bielizna termoaktywna to podstawa wyposażenia każdego biegacza. Dlaczego […]

27 12.2022
Aplikacje do biegania – 6 najlepszych aplikacji dla biegaczy

Aplikacje do biegania – 6 najlepszych aplikacji dla biegaczy

Aplikacje do biegania mają pomagać podczas treningu. Dzięki nim będziesz […]

21 12.2022
Pulsometr do biegania na klatkę piersiową – ranking 5 najlepszych modeli

Pulsometr do biegania na klatkę piersiową – ranking 5 najlepszych modeli

Jeśli jesteś zwolennikiem stosowania nowych technologii w bieganiu, bieganie z […]

15 12.2022
Kurtki 4F – jak wybrać odpowiedni model? 

Kurtki 4F – jak wybrać odpowiedni model? 

Szukasz kurtki? Znalazłeś… i to niejedną! Kurtki 4F to setki […]

06 12.2022
Jakie kijki do nordic walking wybrać? Poradnik 

Jakie kijki do nordic walking wybrać? Poradnik 

Nordic walking to doskonały wstęp do przygody ze sportem. Żeby […]

06 12.2022
Zegarek Suunto 7 – czy warto wybrać akurat ten model? Mocne i słabe strony

Zegarek Suunto 7 – czy warto wybrać akurat ten model? Mocne i słabe strony

Smartwatch Suunto 7 ukazał się na rynku w styczniu 2020 […]

06 12.2022
Słuchawki bezprzewodowe do biegania – 5 zaawansowanych modeli

Słuchawki bezprzewodowe do biegania – 5 zaawansowanych modeli

Włączasz muzykę. Biegniesz, biegniesz… i zwalniasz, bo musisz przystanąć by […]

05 12.2022
Prezent dla biegacza i biegaczki – co kupić na różne okazje?

Prezent dla biegacza i biegaczki – co kupić na różne okazje?

Święta, urodziny, podziękowania – okazji do obdarowania znajomego biegacza nie […]

01 12.2022
Skarpetki kompresyjne do biegania – czy serio coś dają? Badania naukowe

Skarpetki kompresyjne do biegania – czy serio coś dają? Badania naukowe

Skarpetki kompresyjne do biegania to przykład sprzętu, wokół którego narosło […]

15 11.2022
Softshell do biegania – jaki wybrać?

Softshell do biegania – jaki wybrać?

Prawdziwi miłośnicy biegania nie zatrzymują się bez względu na porę […]

30 10.2022
Dres męski – 3 wskazówki, jak wybrać właściwy model do biegania

Dres męski – 3 wskazówki, jak wybrać właściwy model do biegania

Bieganie to jedna z najbardziej uniwersalnych aktywności fizycznych. Nie wymaga […]

26 10.2022
Lumeny, IPX i diody, czyli dwa słowa o czołówkach

Lumeny, IPX i diody, czyli dwa słowa o czołówkach

Latarka to na wszelkich dalekich wyprawach, trekkingach czy nawet zwykłym […]

25 10.2022
Softshell – kurtka do zadań specjalnych!

Softshell – kurtka do zadań specjalnych!

Jesienią treningi na świeżym powietrzu mogą być naprawdę przyjemne. Wystarczy […]

25 10.2022
Czym powinny charakteryzować się najlepsze zegarki do biegania?

Czym powinny charakteryzować się najlepsze zegarki do biegania?

Prowadzisz aktywny tryb życia i biegasz niemal każdego dnia? Jeśli […]

18 10.2022
Guma oporowa – co warto wiedzieć?

Guma oporowa – co warto wiedzieć?

Guma oporowa to taśma do ćwiczeń, która jest wykorzystywana do […]

17 10.2022
Klasyczny T-shirt, czyli cichy bohater drugiego planu

Klasyczny T-shirt, czyli cichy bohater drugiego planu

Kwestia wyboru ubrań dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się