Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Data aktualizacji 04.11.2021
Przeczytasz w 5 minut
Czy pogoda ma wpływ na Twoją motywację do biegania? Kiedy za oknem jest ciemno, mokro lub zimno, niełatwo zmobilizować się do wyjścia na trening. Przerwa od biegania w terenie wydaje się wtedy kuszącą propozycją.
Nie musi to jednak oznaczać dodatkowych kilogramów i utraty formy. Wręcz przeciwnie – w tym czasie możesz wyszczuplić sylwetkę i poprawić formę. Świetną opcją będzie bieżnia do treningów pod dachem. To urządzenie, które stanowi świetną alternatywę do biegania na świeżym powietrzu.
Do wyboru masz kilka maszyn, które pomogą Ci w gubieniu kilogramów. Na siłowniach i w salonach fitness można korzystać z bieżni elektrycznych, mechanicznych, ciśnieniowych oraz antygrawitacyjnych. Te dwa pierwsze rodzaje bieżni dobrze nadają się także do użytku domowego. Wiąże się z nimi sporo zalet, których nie osiągniesz w czasie biegania w terenie.
Bez względu na model bieżni, trening na tym urządzeniu to szereg zalet. O pierwszej już wspomnieliśmy – na bieżni można trenować bez względu na pogodę. Zawsze masz pełen komfort, nic nie kapie Ci na głowę ani nie wieje po plecach.
Jeśli w dodatku zdecydujesz się na zakup bieżni, możesz z niej korzystać o każdej porze dnia. Na siłowni ograniczają Cię godziny otwarcia placówki.
Większość bieżni posiada systemy amortyzacyjne. Dzięki nim pas biegowy delikatnie ugina się pod naszymi stopami. To sprawia, że kolana oraz biodra są obciążone w mniejszym stopniu niż ma to miejsce na zwykłym podłożu, zwłaszcza na asfalcie.
Bieganie na bieżni jest więc bezpieczniejsze. Można na niej pokonać dłuższy dystans niż na zewnątrz bez przeciążania stawów.
Gdy biegasz w terenie, nie zawsze możesz pozwolić sobie na pokonywanie dłuższych podbiegów. Wszystko zależy od ukształtowania terenu. Tymczasem zdecydowana większość bieżni pozwala na regulację kąta nachylenia pasa biegowego.
Dzięki temu będziesz biegać pod górę bez wychodzenia z domu. Taki trening to nie tylko większy wysiłek, ale także trening dla partii mięśni, które w czasie biegu w płaskim terenie nie są angażowane.
Kiedy jesteś zdany tylko na siebie, nie zawsze łatwo będzie zmobilizować się do przyspieszenia kroku. Na bieżni możesz po prostu ustawić odpowiednią prędkość, która zmusi Cię do szybszego biegu. Sam ustawiasz poziom trudności, do którego musisz się dostosować. Dzięki temu łatwiej osiągniesz zamierzony efekt – lepszą formę lub spalanie tkanki tłuszczowej.
Nie każdy może pozwolić sobie na bieganie z drogim zegarkiem, nie wszyscy lubią biegać ze smartfonem. Na bieżni jedno ani drugie urządzenie nie będzie potrzebne. Wszystkie najważniejsze wyniki można monitorować na wyświetlaczu.
Zobaczymy tam licznik spalanych kalorii, skontrolujemy tętno, cały czas będziemy też informowani o tempie biegu. Wiele bieżni ma wbudowane programy treningowe dostosowane do poziomu zaawansowania biegacza. Pomagają osiągnąć zamierzony efekt.
Często bywa tak, że czas na trening znajdujemy jedynie wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. A bieganie o tej porze po mieście czy parku, zwłaszcza po zmroku, może być niebezpieczne. Na bieżni nie musimy mieć takich obaw. Biegamy we własnym domu lub w bezpiecznej siłowni.
Poza tym na bieżni zawsze biegamy po suchym podłożu. To zmniejsza ryzyko upadków i kontuzji, o które nietrudno na pokrytej wieczorną rosą nawierzchni.
Trening na bieżni ma mnóstwo zalet, ale nie jest oczywiście wolny od wad. Dla wielu jedną z największych będzie nuda. W terenie co chwilę zmienia się krajobraz, często biegamy po różnych rodzajach nawierzchni. Pod tym względem każdy trening na bieżni będzie wyglądać tak samo.
Jeśli trenujesz na bieżni na siłowni lub w klubie fitness, musisz też liczyć się z tym, że o niektórych porach urządzenie będzie oblegane. Nie ma tutaj pełni wolności, jaką jest bieganie na zewnątrz. Możesz zaplanować poranne cardio na 7 rano, a po przyjeździe okaże się, że wszystkie bieżnie są zajęte.
Również bieżnia we własnym domu ma parę wad. Pierwszą jest cena urządzenia. Zakup bieżni to już spora inwestycja. Do tego zajmie w domu czy w mieszkaniu sporo miejsca. Dla osób z dużą nadwagą problemem może być także limit maksymalnego obciążenia, czyli wagi biegacza. Posiada go każda bieżnia.
Trening na bieżni będzie interesującym rozwiązaniem zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych biegaczy. Ci pierwsi będą mogli w łatwy sposób zwiększać obciążenia oraz nauczyć się prawidłowej techniki biegu. Ci drudzy przeprowadzą pełny trening nawet przy załamaniu pogody.
Na bieżni mogą biegać osoby z nadwagą, a także biegacze wracający po kontuzjach. Bieżnie antygrawitacyjne często są zresztą używane właśnie w celach rehabilitacyjnych. Bieżnie ciśnieniowe pozwalają z kolei efektywniej zrzucać kilogramy.
Problemy ze znalezieniem odpowiedniego urządzenia mogą mieć osoby z otyłością. W tym przypadku zaleca się na początku inne metody redukcji wagi niż bieganie. Ostrożnie powinny trenować także osoby z chorobami serca.
Najwięcej przeciwwskazań dotyczy bieżni ciśnieniowych. Na niej biega się w specjalnej kapsule z podciśnieniem, która otacza ciało do wysokości bioder. Z tego urządzenia nie powinny korzystać m.in. osoby z zakrzepami, cukrzycą czy zapaleniem żył, a także z protezami stawów czy metalowymi elementami wszczepionymi w ciało.
Mogą Ci się spodobać:
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Technika biegania wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Canicross to kwintesencja międzygatunkowej współpracy sportowej. Pies to najlepszy przyjaciel […]
Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]
Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]
Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]
Wpisując „Runmageddon” w przeglądarkę internetową, zobaczysz zdjęcia ubłoconych, uśmiechniętych ludzi. […]
Częstotliwość treningów – to jedna z kwestii, które najczęściej męczą […]
Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]
Ćwiczenia na siłowni to ważny i bardzo korzystny składnik budowania […]
Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]
Plank – rodzaje klasycznej deski pozwalają ćwiczyć wręcz bez sięgania […]
Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu […]
Trening core musi znaleźć się w każdym biegowym planie. To […]
Ćwiczenia na ramiona to dla biegacza obowiązkowy element doskonalenia formy. […]
Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu […]
Trening na uda powinien robić każdy biegacz. Dzięki niemu poprawisz […]
Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]
Bieżnia lekkoatletyczna znajduje się w większości miast. Wygląda imponująco, toteż […]
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to przydatne elementy biegowego treningu uzupełniającego. Wystarczy […]
Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]
Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]
Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]
Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]
Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]
Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]
Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]
Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]
Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]