Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Dieta > ,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

Data publikacji 29.08.2022

Przeczytasz w 6 minut 593 wyświetleń

,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

Zacząłeś biegać, aby zrzucić zbędne kilogramy, a po kilku tygodniach stajesz na wadze i widzisz… brak zmian? Przecież nie tak to miało wyglądać! Odpowiadamy na pytanie ,,dlaczego nie chudnę?” – przeczytaj, wyeliminuj błędy, a od teraz wszystko pójdzie zgodnie z planem.

W pierwszej części wyjaśniamy, czym jest deficyt kaloryczny i jak go wykreować. Jeśli znasz to pojęcie, jesteś na diecie z deficytem kalorycznym, biegasz i nie chudniesz, możesz pominąć dwa pierwsze akapity.

Pamiętaj – bieganie z nadwagą musi być ostrożne. Piszemy na ten temat w osobnym artykule: Bieganie z nadwagą – jak zacząć, by nie zrobić sobie krzywdy?

,,Dlaczego nie chudnę?” – bo nie jesteś w deficycie kalorycznym!

Jesz jak zawsze, ale zacząłeś biegać i nie chudniesz?

Oto najprostsza odpowiedź na pytanie, ,,czemu nie chudnę” – nie chudniesz, bo wciąż dostarczasz organizmowi nadmiar kalorii. Jeszcze prościej – bo jesz za dużo.

Do schudnięcia jest potrzebny deficyt kaloryczny. Deficyt kaloryczny to dostarczanie organizmowi mniejszej ilości energii, niż wykorzystuje każdego dnia. Można go wykreować albo jedząc mniej, albo trenując jeszcze więcej.

plan dietetyczny na odchudzanie od biegania
Niestety, bieganie nie zawsze załatwi sprawę… Deficyt kaloryczny bierze się głównie z diety!

Jeśli będziesz jadł za dużo względem potrzeb organizmu, sport może powstrzymać lub spowolnić tycie, ale go nie cofnie. Cofnie go tylko jedzenie mniej, lub bardziej wyczerpujące trenowanie.

Możesz schudnąć bez ćwiczeń, jeśli będziesz jadł mniej, niż spalasz. Możesz NIE schudnąć mimo ćwiczeń, jeśli będziesz jadł za dużo. Bieganie bez diety nie jest gwarantem zrzucenia wagi.

Wszystko jasne?

Co robić? Nie załamywać się.

Dla tych, którzy nigdy nie liczyli kalorii

Oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne (Całkowitą Przemianę Materii) przy pomocy jednego z darmowych internetowych kalkulatorów. Od Całkowitej Przemiany Materii odejmij około 300 kcal. Otrzymana liczba to ilość kalorii, jaką powinieneś spożywać, aby tracić na wadze.

Po określeniu, ile kalorii powinieneś jeść dla utraty wagi, licz kalorie z każdego posiłku. Korzystając z aplikacji na telefon (np. Fitatu lub Yazio), jest to bardzo proste. Z darmowymi aplikacjami łatwo rozplanujesz swój jadłospis. Zaopatrz się w wagę kuchenną – będzie niezbędna do kontrolowania diety.

Nie znasz się na liczeniu? Nie chcesz tego robić? Okej!

Jest jeszcze prostsza opcja. Udaj się do dietetyka – on obliczy wszystko za Ciebie i rozpisze dokładny jadłospis. Po Twojej stronie będzie leżało wyłącznie realizowanie przepisów i kontynuowanie treningów.

Jeśli nie masz wiedzy na temat diety, a liczenie kalorii Cię przeraża, konsultacja dietetyczna jest najlepszą inwestycją w zdrowie. Realizując zalecenia specjalisty, schudniesz bez samodzielnego kalkulowania kaloryczności posiłków.

,,Dlaczego nie chudnę”? Dla tych, którzy biegają i trzymają dietę

,,Biegam i nie chudnę, a liczę kalorie – co się dzieje?”. Cóż… tylko wydaje Ci się, że jesteś w deficycie kalorycznym. Niestety, organizmu nie da się oszukać. On dobrze wie, ile zjadłeś.

Jeśli biegasz, trzymasz dietę i nie chudniesz, idziemy o zakład, że popełniasz któryś z tych błędów dietetycznych. 

Spokojnie, to zdarzyło się każdemu na diecie odchudzającej!

,,Biegam i nie chudnę” – bo liczysz, że bieganie spali wszystkie grzeszki

Wychodzenie z założenia, że ,,wybiegasz” wszystko co zjesz, to za duży optymizm. Jeśli zależy Ci na utracie wagi, nie możesz jeść do woli, licząc, że ruch załatwi sprawę.  Zwykle tak nie jest…

dlaczego nie chudnę podjadanie rogalika
Croissant może mieć więcej kalorii, niż spalisz na treningu… Nie tędy droga!

Zaczynając uprawiać sport, możesz jeść więcej bez przytycia. Wciąż jednak nie będą to dwie czekolady, trzy pączki i paczka chipsów. Trzeba zachowac umiar w jedzeniu, bo tylko to gwarantuje utratę wagi.

Przyjmijmy, że podczas 40-minutowego treningu biegowego spaliłeś 350 kcal. To tyle, co pączek z lukrem. Jeśli zjesz pączka, spalone kalorie się wyrównają. Wyjdziesz na zero, więc waga będzie stała w miejscu…

,,Czemu nie chudnę?” – bo podjadasz

Na stole leży miseczka z chipsami – niby ich nie jesz, ale i tak ubywa… W pracy poczęstowałeś się ciasteczkiem (albo dwoma, bo były malutkie). Czekając, aż ryż się ugotuje, chrupałeś płatki śniadaniowe. Żona robiła ciasto, więc wylizałeś miskę z masy. 

Licznik kalorii szaleje, a Ty nawet tego nie rejestrujesz. 

Małe ciasteczko? 70 kcal. Pięć małych cukierków? 100 kcal. Jedno małe piwko? 250 kcal. Mały paseczek czekolady? 130 kcal. Mamy wymieniać dalej?

Poszedłeś pobiegać. Spaliłeś 400 kcal. Niestety, z wymienionych ,,grzeszków” dostarczyłeś organizmowi 550 kcal. Wciąż o 150 kcal za dużo.

,,Dlaczego nie chudnę”? – bo nie ważysz jedzenia

Łyżka Nutelli może mieć 80 kcal, ale jeśli nabierzesz ,,od serca”, może mieć 200 kcal. Kilka chipsów? Może miały 100 kcal, a może jednak nie było ich kilka i miały 300 kcal. Szacowanie kaloryczności na oko nigdy się nie sprawdza, bo w oku nie masz wagi. 

różne wielkości łyżek
Mierzenie na łyżki jest zdradliwe – łyżki są różne!

Nie bez powodu wspomnieliśmy o zaopatrzeniu się w wagę kuchenną. Waż wszystko, co jesz. Także oliwę do smażenia, masło do kanapki i miód do herbaty. Spokojnie – szybko wejdzie Ci to w nawyk.

Idąc na trening, wpakowałeś do ust ,,trochę” rodzynek, żeby dodać sobie energii do treningu? ,,Trochę” rodzynek mogło mieć więcej kalorii, niż spaliłes przez całą sesję biegania.

,,Biegam i nie chudnę” – bo popuszczasz pasa w weekend

Szczerze – jak to jest z tą Twoją dietą? 

Jeśli trzymasz dietę przez 5 dni w tygodniu, a weekend odpoczywasz także od odchudzania, nie licz na efekty. Jedna impreza z pizzą, ciastem i piwem może zniweczyć progres z całego tygodnia. Dietę odchudzająca należy trzymać przez cały tydzień. Licznik kalorii nie wyłącza się w piątek o 17:00.

…a szkoda. Też byśmy chcieli.

,,Dlaczego nie chudnę?” – bo lenisz się na treningu

Przeczytałeś, że bieganie spala 500 kcal na godzinę? Tak… Bieganie, a nie leniwe szuranie butami po asfalcie i przystawanie, by zrobić zdjęcia na Instagrama. Zanim powiesz ,,biegam i nie chudnę” zastanów się, czy… biegasz szczerze. Naprawdę się przykładasz? Organizmu nie oszukasz!

biegam i nie chudnę sprawdzanie telefonu w biegu
Biegaj! Nie przewijaj Facebooka!

Pamiętaj, że aplikacje do biegania i liczniki na bieżni także szacują kalorie zbyt optymistycznie. Traktuj je tylko pomocniczo. Jeśli licznik kalorii w telefonie pokazuje, że spaliłeś aż 600 kcal, ale podczas treningu w ogóle się nie zmęczyłeś… Ponownie – organizmu nie oszukasz!

Czy można chudnąć i NIE tracić na wadze?

Tak. Może być tak, że po rozpoczęciu ćwiczeń i diety, waga nie zmieni się przez kilka tygodni, chociaż będziesz spalał tłuszcz

Uwaga – są to względnie rzadkie przypadki. Najczęściej wina leży w błędach dietetycznych wskazanych powyżej.

Za to, że waga stoi w miejscu, może odpowiadać nadmiar wody w organizmie. Ten bierze się między innymi z błędów w codziennym nawadnianiu, stanów zapalnych oraz wahań hormonalnych (u kobiet przed miesiączką). 

Temat nadmiaru wody w organizmie jest bardzo szeroki. Tutaj nie ma na niego miejsca. Wiedz po prostu, że jeśli jesteś absolutnie pewny, że nie popełniasz dietetycznych błędów, za wagowym rozczarowaniem może stać woda. Kontynuuj dietę i bieganie, ale popracuj nad swoim nawadnianiem, 

Waga nie spada za żadne skarby świata? Idź do lekarza. Ostatnim podejrzanym jest Twoje zdrowie. Trudności ze zrzuceniem wagi mimo wdrożenia diety i biegania mogą leżeć w hormonach. Dotyczy to również mężczyzn.

,,Dlaczego nie chudnę?” – słowa otuchy

Zdajemy sobie sprawę, że wszystkie obostrzenia, liczby i warunki mogą przyprawiać o zawrót głowy. Spokojnie – to tylko tak strasznie wygląda

konsultacja dietetyczna gdy nie chudniesz od biegania
Pamiętaj – przy problemach z odchudzaniem, najlepszym pomysłem jest konsultacja dietetyczna!

Zrobiłeś już jeden z najważniejszych kroków do zrzucenia wagi – zacząłeś biegać. Do kompletu potrzebujesz tylko:

  • diety z deficytem kalorycznym (do ułożenia samemu lub przez dietetyka)
  • wagi kuchennej
  • pozbycia się odruchu ,, jak leży, to zjem”
  • szczerości z samym sobą  w kwestii intensywności treningów i podjadania

To tej ostatniej zwykle brakuje ludziom. Zanim się poddasz, wyeliminuj wskazane błędy dietetyczne. Przyłóż się do trzymania diety, bo to właśnie odżywianie jest najważniejsze przy odchudzaniu. Bieganie to wyłącznie pomoc w wykreowaniu deficytu kalorycznego.


,,Dlaczego nie chudnę”? Pewnie już wiesz! Mamy nadzieję, że znalazłeś przyczynę problemu. Odchudzanie nie jest trudne, ale wymaga uważności, szczerości i odrobiny wiedzy. Jeśli nie posiadasz tej ostatniej, udaj się do dietetyka po gotowy jadłospis. Waga kuchenna na pewno Ci się przyda! Powodzenia!

Mogą Ci się spodobać:

03 10.2022
Jak zrobić granolę i musli? Moc zbóż nie tylko dla biegacza!

Jak zrobić granolę i musli? Moc zbóż nie tylko dla biegacza!

Zboża to kopalnia węglowodanów złożonych, witamin, minerałów i błonnika. Jest […]

30 09.2022
Co jeść po wieczornym treningu, by się wyspać i zregenerować? 5 przykładów

Co jeść po wieczornym treningu, by się wyspać i zregenerować? 5 przykładów

Biegasz wieczorową porą? Dopasuj swój posiłek do takiego trybu życia. […]

29 09.2022
Jaki jest najskuteczniejszy sposób na odchudzanie? Sprawdź!

Jaki jest najskuteczniejszy sposób na odchudzanie? Sprawdź!

Pragniesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów i chcesz zadbać o swoje […]

27 09.2022
Najlepsze mięso drobiowe dla biegacza

Najlepsze mięso drobiowe dla biegacza

Codzienne wybory dietetyczne budują zdrowie i formę. W jadłospisie biegacza […]

22 09.2022
Jaki chleb jest najzdrowszy i najmniej kaloryczny? Pieczywo dla biegacza na diecie

Jaki chleb jest najzdrowszy i najmniej kaloryczny? Pieczywo dla biegacza na diecie

Nie wiesz co zjeść? To zjedz kanapkę. Kto tak nie […]

20 09.2022
Bieganie a odchudzanie – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie a odchudzanie – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie to cudowny sport, który niesie ze sobą wiele korzyści. […]

16 09.2022
Jak schudnąć? Porady, dieta

Jak schudnąć? Porady, dieta

Nadwaga może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, […]

15 09.2022
Z czym naleśniki? 10 pomysłów dla każdego biegacza!

Z czym naleśniki? 10 pomysłów dla każdego biegacza!

Danie, które nigdy się nie nudzi? Naleśniki! Na weekendowe śniadania, […]

14 09.2022
Bieganie na czczo – tak czy nie?

Bieganie na czczo – tak czy nie?

Trening biegowy rano, przed pracą, to dla wielu sportowców najlepszy […]

08 09.2022
Czy makarony tuczą? Odpowiedź nie tylko dla biegacza!

Czy makarony tuczą? Odpowiedź nie tylko dla biegacza!

Węglowodany w ostatnich latach nie mają dobrej prasy. Coraz częściej […]

07 09.2022
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

01 09.2022
Płatki owsiane – jak jeść? 10 inspiracji na wykorzystanie ich w kuchni biegacza

Płatki owsiane – jak jeść? 10 inspiracji na wykorzystanie ich w kuchni biegacza

Płatki owsiane to produkt, który od lat podbija serca kolejnych […]

29 08.2022
,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

Zacząłeś biegać, aby zrzucić zbędne kilogramy, a po kilku tygodniach […]

24 08.2022
Zdrowe słodycze (nie tylko) dla biegaczy – co wybrać? 7 opcji

Zdrowe słodycze (nie tylko) dla biegaczy – co wybrać? 7 opcji

Biegasz, żeby jeść słodycze? Nie jesteś jedyny – milionom biegaczy […]

12 08.2022
Jak dawkować glutaminę aby była skuteczna?

Jak dawkować glutaminę aby była skuteczna?

Glutamina to jeden z aminokwasów białkowych, który ma ogromny wpływ […]

11 08.2022
Zdrowe przekąski, dla których warto biegać – 10 propozycji

Zdrowe przekąski, dla których warto biegać – 10 propozycji

Biegasz, aby jeść i nie tyć? Szlachetna motywacja, a jaka […]

08 08.2022
Jabłczan kreatyny – jak wpływa na masę mięśniową?

Jabłczan kreatyny – jak wpływa na masę mięśniową?

Jabłczan kreatyny to stabilna forma kreatyny, która ma bardzo skuteczny […]

05 08.2022
Ile kalorii można spalić w czasie treningu biegowego?

Ile kalorii można spalić w czasie treningu biegowego?

Chcesz schudnąć? Bieganie Ci w tym pomoże! Ten sport spala […]

03 08.2022
Suplementacja dla biegacza – konieczność czy zbędny dodatek?

Suplementacja dla biegacza – konieczność czy zbędny dodatek?

Wielu początkujących sportowców zastanawia się nad suplementacją dla biegacza. Nic […]

29 07.2022
Fit makarony – który wybrać? Propozycje dla 6 biegaczy

Fit makarony – który wybrać? Propozycje dla 6 biegaczy

Makaron – co byśmy bez niego zrobili! Lekkostrawne, smaczne źródło […]

08 07.2022
Brak apetytu po treningu – dlaczego biegaczom nie chce się jeść?

Brak apetytu po treningu – dlaczego biegaczom nie chce się jeść?

Właśnie spaliłeś setki kalorii podczas wymagającej sesji biegania. Czas na […]

07 07.2022
Spalanie mięśni – jak mu zapobiec u biegacza? 3 główne zasady

Spalanie mięśni – jak mu zapobiec u biegacza? 3 główne zasady

Bieganie to doskonała pomoc w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Niemniej, trzeba […]

29 06.2022
Bieganie bez diety – czy to może się udać?

Bieganie bez diety – czy to może się udać?

Jeżeli chcesz zacząć zdrowy tryb życia, poza aktywnością fizyczną, powinieneś […]

24 06.2022
Napoje izotoniczne – skuteczne nawodnienie organizmu

Napoje izotoniczne – skuteczne nawodnienie organizmu

Napoje izotoniczne to funkcjonalny rodzaj płynów. Ich głównym zadaniem jest […]

22 06.2022
Dieta ketogeniczna dla początkujących

Dieta ketogeniczna dla początkujących

Dieta ketogeniczna jest określana również jako dieta ketogenna. Jej zasady […]

14 06.2022
Bieganie podczas karmienia piersią – czy wolno to robić?

Bieganie podczas karmienia piersią – czy wolno to robić?

Ciąża to niezwykły okres w życiu każdej kobiety – a […]

06 06.2022
Przedtreningówka przed bieganiem – suplementy dodające mocy na trasie

Przedtreningówka przed bieganiem – suplementy dodające mocy na trasie

Są takie dni, w których już ruszenie się z kanapy […]

31 05.2022
Intermittent fasting – post przerywany. Czy taki styl odżywiania sprawdzi się u biegacza?

Intermittent fasting – post przerywany. Czy taki styl odżywiania sprawdzi się u biegacza?

Dieta biegacza ma być jednym z jego głównych sojuszników w […]

24 05.2022
Dieta keto a bieganie – czy bieganie bez węglowodanów jest możliwe?

Dieta keto a bieganie – czy bieganie bez węglowodanów jest możliwe?

Węglowodany są niezbędne do biegania na najwyższych obrotach… a może […]

08 05.2022
Najlepsze źródła wapnia dla biegaczy

Najlepsze źródła wapnia dla biegaczy

Jedną z zalet biegania jest wzmacnianie kości – to nie […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się