Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Porady > ,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

Data publikacji 29.08.2022

Przeczytasz w 6 minut 2437 wyświetleń

,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

Zacząłeś biegać, aby zrzucić zbędne kilogramy, a po kilku tygodniach stajesz na wadze i widzisz… brak zmian? Przecież nie tak to miało wyglądać! Odpowiadamy na pytanie ,,dlaczego nie chudnę?” – przeczytaj, wyeliminuj błędy, a od teraz wszystko pójdzie zgodnie z planem.

W pierwszej części wyjaśniamy, czym jest deficyt kaloryczny i jak go wykreować. Jeśli znasz to pojęcie, jesteś na diecie z deficytem kalorycznym, biegasz i nie chudniesz, możesz pominąć dwa pierwsze akapity.

,,Dlaczego nie chudnę?” – bo nie jesteś w deficycie kalorycznym!

Jesz jak zawsze, ale zacząłeś biegać i nie chudniesz?

Oto najprostsza odpowiedź na pytanie, ,,czemu nie chudnę” – nie chudniesz, bo wciąż dostarczasz organizmowi nadmiar kalorii. Jeszcze prościej – bo jesz za dużo.

Do schudnięcia jest potrzebny deficyt kaloryczny. Deficyt kaloryczny to dostarczanie organizmowi mniejszej ilości energii, niż wykorzystuje każdego dnia. Można go wykreować albo jedząc mniej, albo trenując jeszcze więcej.

plan dietetyczny na odchudzanie od biegania
Niestety, bieganie nie zawsze załatwi sprawę… Deficyt kaloryczny bierze się głównie z diety!

Jeśli będziesz jadł za dużo względem potrzeb organizmu, sport może powstrzymać lub spowolnić tycie, ale go nie cofnie. Cofnie go tylko jedzenie mniej, lub bardziej wyczerpujące trenowanie.

Możesz schudnąć bez ćwiczeń, jeśli będziesz jadł mniej, niż spalasz. Możesz NIE schudnąć mimo ćwiczeń, jeśli będziesz jadł za dużo. Bieganie bez diety nie jest gwarantem zrzucenia wagi.

Wszystko jasne?

Co robić? Nie załamywać się.

Dla tych, którzy nigdy nie liczyli kalorii

Oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne (Całkowitą Przemianę Materii) przy pomocy jednego z darmowych internetowych kalkulatorów. Od Całkowitej Przemiany Materii odejmij około 300 kcal. Otrzymana liczba to ilość kalorii, jaką powinieneś spożywać, aby tracić na wadze.

Po określeniu, ile kalorii powinieneś jeść dla utraty wagi, licz kalorie z każdego posiłku. Korzystając z aplikacji na telefon (np. Fitatu lub Yazio), jest to bardzo proste. Z darmowymi aplikacjami łatwo rozplanujesz swój jadłospis. Zaopatrz się w wagę kuchenną – będzie niezbędna do kontrolowania diety.

Nie znasz się na liczeniu? Nie chcesz tego robić? Okej!

Jest jeszcze prostsza opcja. Udaj się do dietetyka – on obliczy wszystko za Ciebie i rozpisze dokładny jadłospis. Po Twojej stronie będzie leżało wyłącznie realizowanie przepisów i kontynuowanie treningów.

Jeśli nie masz wiedzy na temat diety, a liczenie kalorii Cię przeraża, konsultacja dietetyczna jest najlepszą inwestycją w zdrowie. Realizując zalecenia specjalisty, schudniesz bez samodzielnego kalkulowania kaloryczności posiłków.

Dla tych, którzy biegają i trzymają dietę

,,Biegam i nie chudnę, a liczę kalorie – co się dzieje?”. Cóż… tylko wydaje Ci się, że jesteś w deficycie kalorycznym. Niestety, organizmu nie da się oszukać. On dobrze wie, ile zjadłeś.

Jeśli biegasz, trzymasz dietę i waga nie spada, idziemy o zakład, że popełniasz któryś z tych błędów dietetycznych. 

Spokojnie, to zdarzyło się każdemu na diecie odchudzającej!

,,Biegam i nie chudnę” – bo liczysz, że bieganie spali wszystkie grzeszki

Wychodzenie z założenia, że ,,wybiegasz” wszystko co zjesz, to za duży optymizm. Jeśli zależy Ci na utracie wagi, nie możesz jeść do woli, licząc, że ruch załatwi sprawę.  Zwykle tak nie jest…

dlaczego nie chudnę podjadanie rogalika
Croissant może mieć więcej kalorii, niż spalisz na treningu… Nie tędy droga!

Zaczynając uprawiać sport, możesz jeść więcej bez przytycia. Wciąż jednak nie będą to dwie czekolady, trzy pączki i paczka chipsów. Trzeba zachowac umiar w jedzeniu, bo tylko to gwarantuje utratę wagi.

Przyjmijmy, że podczas 40-minutowego treningu biegowego spaliłeś 350 kcal. To tyle, co pączek z lukrem. Jeśli zjesz pączka, spalone kalorie się wyrównają. Wyjdziesz na zero, więc waga będzie stała w miejscu…

,,Czemu nie chudnę?” – bo podjadasz

Na stole leży miseczka z chipsami – niby ich nie jesz, ale i tak ubywa… W pracy poczęstowałeś się ciasteczkiem (albo dwoma, bo były malutkie). Czekając, aż ryż się ugotuje, chrupałeś płatki śniadaniowe. Żona robiła ciasto, więc wylizałeś miskę z masy. 

Licznik kalorii szaleje, a Ty nawet tego nie rejestrujesz. 

Małe ciasteczko? 70 kcal. Pięć małych cukierków? 100 kcal. Jedno małe piwko? 250 kcal. Mały paseczek czekolady? 130 kcal. Mamy wymieniać dalej?

Poszedłeś pobiegać. Spaliłeś 400 kcal. Niestety, z wymienionych ,,grzeszków” dostarczyłeś organizmowi 550 kcal. Wciąż o 150 kcal za dużo.

,,Dlaczego nie chudnę”? – bo nie ważysz jedzenia

Łyżka Nutelli może mieć 80 kcal, ale jeśli nabierzesz ,,od serca”, może mieć 200 kcal. Kilka chipsów? Może miały 100 kcal, a może jednak nie było ich kilka i miały 300 kcal. Szacowanie kaloryczności na oko nigdy się nie sprawdza, bo w oku nie masz wagi. 

różne wielkości łyżek
Mierzenie na łyżki jest zdradliwe – łyżki są różne!

Nie bez powodu wspomnieliśmy o zaopatrzeniu się w wagę kuchenną. Waż wszystko, co jesz. Także oliwę do smażenia, masło do kanapki i miód do herbaty. Spokojnie – szybko wejdzie Ci to w nawyk.

Idąc na trening, wpakowałeś do ust ,,trochę” rodzynek, żeby dodać sobie energii do treningu? ,,Trochę” rodzynek mogło mieć więcej kalorii, niż spaliłes przez całą sesję biegania.

,,Biegam i nie chudnę” – bo popuszczasz pasa w weekend

Szczerze – jak to jest z tą Twoją dietą? 

Jeśli trzymasz dietę przez 5 dni w tygodniu, a weekend odpoczywasz także od odchudzania, nie licz na efekty. Jedna impreza z pizzą, ciastem i piwem może zniweczyć progres z całego tygodnia. Dietę odchudzająca należy trzymać przez cały tydzień. Licznik kalorii nie wyłącza się w piątek o 17:00.

…a szkoda. Też byśmy chcieli.

,,Dlaczego nie chudnę?” – bo lenisz się na treningu

Przeczytałeś, że bieganie spala 500 kcal na godzinę? Tak… Bieganie, a nie leniwe szuranie butami po asfalcie i przystawanie, by zrobić zdjęcia na Instagrama. Zastanów się, czy… biegasz szczerze. Naprawdę się przykładasz? Organizmu nie oszukasz!

biegam i nie chudnę sprawdzanie telefonu w biegu
Biegaj! Nie przewijaj Facebooka!

Pamiętaj, że aplikacje do biegania i liczniki na bieżni także szacują kalorie zbyt optymistycznie. Traktuj je tylko pomocniczo. Jeśli licznik kalorii w telefonie pokazuje, że spaliłeś aż 600 kcal, ale podczas treningu w ogóle się nie zmęczyłeś… Ponownie – organizmu nie oszukasz!

Czy można chudnąć i NIE tracić na wadze?

Tak. Może być tak, że po rozpoczęciu ćwiczeń i diety, waga nie zmieni się przez kilka tygodni, chociaż będziesz spalał tłuszcz

Uwaga – są to względnie rzadkie przypadki. Najczęściej wina leży w błędach dietetycznych wskazanych powyżej.

Za to, że waga stoi w miejscu, może odpowiadać nadmiar wody w organizmie. Ten bierze się między innymi z błędów w codziennym nawadnianiu, stanów zapalnych oraz wahań hormonalnych (u kobiet przed miesiączką). 

Temat nadmiaru wody w organizmie jest bardzo szeroki. Tutaj nie ma na niego miejsca. Wiedz po prostu, że jeśli jesteś absolutnie pewny, że nie popełniasz dietetycznych błędów, za wagowym rozczarowaniem może stać woda. Kontynuuj dietę i bieganie, ale popracuj nad swoim nawadnianiem, 

Waga nie spada za żadne skarby świata? Idź do lekarza. Ostatnim podejrzanym jest Twoje zdrowie. Trudności ze zrzuceniem wagi mimo wdrożenia diety i biegania mogą leżeć w hormonach. Dotyczy to również mężczyzn.

Słowa otuchy

Zdajemy sobie sprawę, że wszystkie obostrzenia, liczby i warunki mogą przyprawiać o zawrót głowy. Spokojnie – to tylko tak strasznie wygląda

konsultacja dietetyczna gdy nie chudniesz od biegania
Pamiętaj – przy problemach z odchudzaniem, najlepszym pomysłem jest konsultacja dietetyczna!

Zrobiłeś już jeden z najważniejszych kroków do zrzucenia wagi – zacząłeś biegać. Do kompletu potrzebujesz tylko:

  • diety z deficytem kalorycznym (do ułożenia samemu lub przez dietetyka)
  • wagi kuchennej
  • pozbycia się odruchu ,, jak leży, to zjem”
  • szczerości z samym sobą  w kwestii intensywności treningów i podjadania

To tej ostatniej zwykle brakuje ludziom. Zanim się poddasz, wyeliminuj wskazane błędy dietetyczne. Przyłóż się do trzymania diety, bo to właśnie odżywianie jest najważniejsze przy odchudzaniu. Bieganie to wyłącznie pomoc w wykreowaniu deficytu kalorycznego.


,,Dlaczego nie chudnę”? Pewnie już wiesz! Mamy nadzieję, że znalazłeś przyczynę problemu. Odchudzanie nie jest trudne, ale wymaga uważności, szczerości i odrobiny wiedzy. Jeśli nie posiadasz tej ostatniej, udaj się do dietetyka po gotowy jadłospis. Waga kuchenna na pewno Ci się przyda! Powodzenia!

Mogą Ci się spodobać:

21 09.2023
Joga dla biegaczy — na czym polega?

Joga dla biegaczy — na czym polega?

Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]

04 09.2023
Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]

01 09.2023
Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]

01 09.2023
Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]

31 08.2023
Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]

30 08.2023
Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]

25 08.2023
16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]

22 08.2023
Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez wygodnych i stylowych butów […]

14 08.2023
Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Chcesz zacząć ćwiczyć, ale ubranie treningowe kojarzy Ci się z […]

21 07.2023
Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]

19 07.2023
Skórzane buty są dobre na każdą okazję

Skórzane buty są dobre na każdą okazję

Trudno wyobrazić sobie życie w XXI wieku bez butów. Na […]

18 07.2023
Problem ze snem u biegacza – przyczyny i rozwiązania

Problem ze snem u biegacza – przyczyny i rozwiązania

Problem ze snem może dosłownie zrujnować życie, a już na […]

17 07.2023
Szybko się męczę! Co to oznacza i co robić?

Szybko się męczę! Co to oznacza i co robić?

Szybko się męczę, a chcę biegać: takie wiadomości stale dostajemy […]

14 07.2023
Na co zwrócić uwagę obstawiając zawody biegowe?

Na co zwrócić uwagę obstawiając zawody biegowe?

Obstawianie zawodów biegowych staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. […]

10 07.2023
Maraton – ile kilometrów ma królewski dystans? Cała prawda

Maraton – ile kilometrów ma królewski dystans? Cała prawda

Maraton – ile kilometrów ma legendarny dystans? Wbrew pozorom, odpowiedź […]

05 07.2023
Czy warto zainwestować w buty trekkingowe do biegania?

Czy warto zainwestować w buty trekkingowe do biegania?

Bieganie to popularna forma aktywności fizycznej, która przynosi wiele korzyści […]

04 07.2023
Ból kolana po bieganiu – co robić?

Ból kolana po bieganiu – co robić?

Ból kolana po bieganiu zdarzył się kiedyś każdemu sportowcowi. Jeżeli […]

23 06.2023
Cytaty motywacyjne – sport, walka, zdrowie. Zdania, które musi znać biegacz

Cytaty motywacyjne – sport, walka, zdrowie. Zdania, które musi znać biegacz

Cytaty motywacyjne – sport zna ich wiele, bo bez motywacji […]

23 06.2023
Przetrenowanie – objawy i sposoby. Działaj nim będzie za późno!

Przetrenowanie – objawy i sposoby. Działaj nim będzie za późno!

Przetrenowanie to realne zagrożenie dla ambitnego biegacza. Po czym poznać, […]

22 06.2023
Jakie suplementy na regenerację pomagają po bieganiu? Wyjaśniamy!

Jakie suplementy na regenerację pomagają po bieganiu? Wyjaśniamy!

Jakie suplementy na regenerację warto mieć w swojej sportowej szafeczce? […]

21 06.2023
Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]

09 06.2023
Bieg na 5 km – czas amatora. Jaki powinieneś mieć?

Bieg na 5 km – czas amatora. Jaki powinieneś mieć?

Bieg na 5 km – czas amatora mówi sporo o […]

09 06.2023
Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]

23 05.2023
Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]

22 05.2023
Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]

22 05.2023
Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]

17 05.2023
Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]

17 05.2023
Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]

15 05.2023
Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]

11 05.2023
Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się