Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> ,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

Data aktualizacji 29.08.2022

Przeczytasz w 6 minut

,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

Zacząłeś biegać, aby zrzucić zbędne kilogramy, a po kilku tygodniach stajesz na wadze i widzisz… brak zmian? Przecież nie tak to miało wyglądać! Odpowiadamy na pytanie ,,dlaczego nie chudnę?” – przeczytaj, wyeliminuj błędy, a od teraz wszystko pójdzie zgodnie z planem.

W pierwszej części wyjaśniamy, czym jest deficyt kaloryczny i jak go wykreować. Jeśli znasz to pojęcie, jesteś na diecie z deficytem kalorycznym, biegasz i nie chudniesz, możesz pominąć dwa pierwsze akapity.

,,Dlaczego nie chudnę?” – bo nie jesteś w deficycie kalorycznym!

Jesz jak zawsze, ale zacząłeś biegać i nie chudniesz?

Oto najprostsza odpowiedź na pytanie, ,,czemu nie chudnę” – nie chudniesz, bo wciąż dostarczasz organizmowi nadmiar kalorii. Jeszcze prościej – bo jesz za dużo.

Do schudnięcia jest potrzebny deficyt kaloryczny. Deficyt kaloryczny to dostarczanie organizmowi mniejszej ilości energii, niż wykorzystuje każdego dnia. Można go wykreować albo jedząc mniej, albo trenując jeszcze więcej.

plan dietetyczny na odchudzanie od biegania
Niestety, bieganie nie zawsze załatwi sprawę… Deficyt kaloryczny bierze się głównie z diety!

Jeśli będziesz jadł za dużo względem potrzeb organizmu, sport może powstrzymać lub spowolnić tycie, ale go nie cofnie. Cofnie go tylko jedzenie mniej, lub bardziej wyczerpujące trenowanie.

Możesz schudnąć bez ćwiczeń, jeśli będziesz jadł mniej, niż spalasz. Możesz NIE schudnąć mimo ćwiczeń, jeśli będziesz jadł za dużo. Bieganie bez diety nie jest gwarantem zrzucenia wagi.

Wszystko jasne?

Co robić? Nie załamywać się.

Dla tych, którzy nigdy nie liczyli kalorii

Oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne (Całkowitą Przemianę Materii) przy pomocy jednego z darmowych internetowych kalkulatorów. Od Całkowitej Przemiany Materii odejmij około 300 kcal. Otrzymana liczba to ilość kalorii, jaką powinieneś spożywać, aby tracić na wadze.

Po określeniu, ile kalorii powinieneś jeść dla utraty wagi, licz kalorie z każdego posiłku. Korzystając z aplikacji na telefon (np. Fitatu lub Yazio), jest to bardzo proste. Z darmowymi aplikacjami łatwo rozplanujesz swój jadłospis. Zaopatrz się w wagę kuchenną – będzie niezbędna do kontrolowania diety.

Nie znasz się na liczeniu? Nie chcesz tego robić? Okej!

Jest jeszcze prostsza opcja. Udaj się do dietetyka – on obliczy wszystko za Ciebie i rozpisze dokładny jadłospis. Po Twojej stronie będzie leżało wyłącznie realizowanie przepisów i kontynuowanie treningów.

Jeśli nie masz wiedzy na temat diety, a liczenie kalorii Cię przeraża, konsultacja dietetyczna jest najlepszą inwestycją w zdrowie. Realizując zalecenia specjalisty, schudniesz bez samodzielnego kalkulowania kaloryczności posiłków.

Dla tych, którzy biegają i trzymają dietę

,,Biegam i nie chudnę, a liczę kalorie – co się dzieje?”. Cóż… tylko wydaje Ci się, że jesteś w deficycie kalorycznym. Niestety, organizmu nie da się oszukać. On dobrze wie, ile zjadłeś.

Jeśli biegasz, trzymasz dietę i waga nie spada, idziemy o zakład, że popełniasz któryś z tych błędów dietetycznych. 

Spokojnie, to zdarzyło się każdemu na diecie odchudzającej!

,,Biegam i nie chudnę” – bo liczysz, że bieganie spali wszystkie grzeszki

Wychodzenie z założenia, że ,,wybiegasz” wszystko co zjesz, to za duży optymizm. Jeśli zależy Ci na utracie wagi, nie możesz jeść do woli, licząc, że ruch załatwi sprawę.  Zwykle tak nie jest…

dlaczego nie chudnę podjadanie rogalika
Croissant może mieć więcej kalorii, niż spalisz na treningu… Nie tędy droga!

Zaczynając uprawiać sport, możesz jeść więcej bez przytycia. Wciąż jednak nie będą to dwie czekolady, trzy pączki i paczka chipsów. Trzeba zachowac umiar w jedzeniu, bo tylko to gwarantuje utratę wagi.

Przyjmijmy, że podczas 40-minutowego treningu biegowego spaliłeś 350 kcal. To tyle, co pączek z lukrem. Jeśli zjesz pączka, spalone kalorie się wyrównają. Wyjdziesz na zero, więc waga będzie stała w miejscu…

,,Czemu nie chudnę?” – bo podjadasz

Na stole leży miseczka z chipsami – niby ich nie jesz, ale i tak ubywa… W pracy poczęstowałeś się ciasteczkiem (albo dwoma, bo były malutkie). Czekając, aż ryż się ugotuje, chrupałeś płatki śniadaniowe. Żona robiła ciasto, więc wylizałeś miskę z masy. 

Licznik kalorii szaleje, a Ty nawet tego nie rejestrujesz. 

Małe ciasteczko? 70 kcal. Pięć małych cukierków? 100 kcal. Jedno małe piwko? 250 kcal. Mały paseczek czekolady? 130 kcal. Mamy wymieniać dalej?

Poszedłeś pobiegać. Spaliłeś 400 kcal. Niestety, z wymienionych ,,grzeszków” dostarczyłeś organizmowi 550 kcal. Wciąż o 150 kcal za dużo.

,,Dlaczego nie chudnę”? – bo nie ważysz jedzenia

Łyżka Nutelli może mieć 80 kcal, ale jeśli nabierzesz ,,od serca”, może mieć 200 kcal. Kilka chipsów? Może miały 100 kcal, a może jednak nie było ich kilka i miały 300 kcal. Szacowanie kaloryczności na oko nigdy się nie sprawdza, bo w oku nie masz wagi. 

różne wielkości łyżek
Mierzenie na łyżki jest zdradliwe – łyżki są różne!

Nie bez powodu wspomnieliśmy o zaopatrzeniu się w wagę kuchenną. Waż wszystko, co jesz. Także oliwę do smażenia, masło do kanapki i miód do herbaty. Spokojnie – szybko wejdzie Ci to w nawyk.

Idąc na trening, wpakowałeś do ust ,,trochę” rodzynek, żeby dodać sobie energii do treningu? ,,Trochę” rodzynek mogło mieć więcej kalorii, niż spaliłes przez całą sesję biegania.

,,Biegam i nie chudnę” – bo popuszczasz pasa w weekend

Szczerze – jak to jest z tą Twoją dietą? 

Jeśli trzymasz dietę przez 5 dni w tygodniu, a weekend odpoczywasz także od odchudzania, nie licz na efekty. Jedna impreza z pizzą, ciastem i piwem może zniweczyć progres z całego tygodnia. Dietę odchudzająca należy trzymać przez cały tydzień. Licznik kalorii nie wyłącza się w piątek o 17:00.

…a szkoda. Też byśmy chcieli.

,,Dlaczego nie chudnę?” – bo lenisz się na treningu

Przeczytałeś, że bieganie spala 500 kcal na godzinę? Tak… Bieganie, a nie leniwe szuranie butami po asfalcie i przystawanie, by zrobić zdjęcia na Instagrama. Zastanów się, czy… biegasz szczerze. Naprawdę się przykładasz? Organizmu nie oszukasz!

biegam i nie chudnę sprawdzanie telefonu w biegu
Biegaj! Nie przewijaj Facebooka!

Pamiętaj, że aplikacje do biegania i liczniki na bieżni także szacują kalorie zbyt optymistycznie. Traktuj je tylko pomocniczo. Jeśli licznik kalorii w telefonie pokazuje, że spaliłeś aż 600 kcal, ale podczas treningu w ogóle się nie zmęczyłeś… Ponownie – organizmu nie oszukasz!

Czy można chudnąć i NIE tracić na wadze?

Tak. Może być tak, że po rozpoczęciu ćwiczeń i diety, waga nie zmieni się przez kilka tygodni, chociaż będziesz spalał tłuszcz

Uwaga – są to względnie rzadkie przypadki. Najczęściej wina leży w błędach dietetycznych wskazanych powyżej.

Za to, że waga stoi w miejscu, może odpowiadać nadmiar wody w organizmie. Ten bierze się między innymi z błędów w codziennym nawadnianiu, stanów zapalnych oraz wahań hormonalnych (u kobiet przed miesiączką). 

Temat nadmiaru wody w organizmie jest bardzo szeroki. Tutaj nie ma na niego miejsca. Wiedz po prostu, że jeśli jesteś absolutnie pewny, że nie popełniasz dietetycznych błędów, za wagowym rozczarowaniem może stać woda. Kontynuuj dietę i bieganie, ale popracuj nad swoim nawadnianiem, 

Waga nie spada za żadne skarby świata? Idź do lekarza. Ostatnim podejrzanym jest Twoje zdrowie. Trudności ze zrzuceniem wagi mimo wdrożenia diety i biegania mogą leżeć w hormonach. Dotyczy to również mężczyzn.

Słowa otuchy

Zdajemy sobie sprawę, że wszystkie obostrzenia, liczby i warunki mogą przyprawiać o zawrót głowy. Spokojnie – to tylko tak strasznie wygląda

konsultacja dietetyczna gdy nie chudniesz od biegania
Pamiętaj – przy problemach z odchudzaniem, najlepszym pomysłem jest konsultacja dietetyczna!

Zrobiłeś już jeden z najważniejszych kroków do zrzucenia wagi – zacząłeś biegać. Do kompletu potrzebujesz tylko:

  • diety z deficytem kalorycznym (do ułożenia samemu lub przez dietetyka)
  • wagi kuchennej
  • pozbycia się odruchu ,, jak leży, to zjem”
  • szczerości z samym sobą  w kwestii intensywności treningów i podjadania

To tej ostatniej zwykle brakuje ludziom. Zanim się poddasz, wyeliminuj wskazane błędy dietetyczne. Przyłóż się do trzymania diety, bo to właśnie odżywianie jest najważniejsze przy odchudzaniu. Bieganie to wyłącznie pomoc w wykreowaniu deficytu kalorycznego.


,,Dlaczego nie chudnę”? Pewnie już wiesz! Mamy nadzieję, że znalazłeś przyczynę problemu. Odchudzanie nie jest trudne, ale wymaga uważności, szczerości i odrobiny wiedzy. Jeśli nie posiadasz tej ostatniej, udaj się do dietetyka po gotowy jadłospis. Waga kuchenna na pewno Ci się przyda! Powodzenia!

Mogą Ci się spodobać:

17 04.2024
Co jeść po bieganiu – 8 szybkich posiłków na rano i wieczór

Co jeść po bieganiu – 8 szybkich posiłków na rano i wieczór

Co jeść po bieganiu, by najlepiej wesprzeć swoje zmęczone ciało? […]

15 01.2024
Czy cukier jest zdrowy? O wpływie cukru na organizm sportowca i kanapowca

Czy cukier jest zdrowy? O wpływie cukru na organizm sportowca i kanapowca

Czy cukier jest zdrowy, a może przeciwnicy słodzenia mają rację […]

12 01.2024
Batony energetyczne – przepisy. 10 pomysłów dla biegacza

Batony energetyczne – przepisy. 10 pomysłów dla biegacza

Batony energetyczne? Przepisy zgromadzone w tym artykule pozwolą biegaczowi raz […]

04 01.2024
Ile kalorii spala bieganie? Straszna prawda

Ile kalorii spala bieganie? Straszna prawda

Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]

02 01.2024
Dieta wegańska dla biegacza – jak połączyć bycie wege i bieganie?

Dieta wegańska dla biegacza – jak połączyć bycie wege i bieganie?

Dieta wegańska dla biegacza – czy to możliwe? Jeszcze kilka […]

07 12.2023
Co jeść na redukcji? Poradnik od A do Z

Co jeść na redukcji? Poradnik od A do Z

Co jeść na redukcji, by przyniosła ona zamierzone rezultaty – […]

06 12.2023
Co zamiast kawy? Pobudzające opcje na każdą okazję

Co zamiast kawy? Pobudzające opcje na każdą okazję

Co zamiast kawy, by dodać sobie sił do wysiłku fizycznego […]

22 11.2023
Banan przed treningiem – dlaczego to idealny owoc? Bananowo-biegowy poradnik

Banan przed treningiem – dlaczego to idealny owoc? Bananowo-biegowy poradnik

Banan przed treningiem to dla części sportowców wręcz rytuał. Po […]

15 11.2023
Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]

10 11.2023
Co zrobić z bananów? 15 przepisów i 15 dodatkowych inspiracji

Co zrobić z bananów? 15 przepisów i 15 dodatkowych inspiracji

Co zrobić z bananów – kulinarnych dzieł natury? Przedstawiamy 15 […]

30 10.2023
Odwodnienie organizmu – wszystko co musi o nim wiedzieć biegacz

Odwodnienie organizmu – wszystko co musi o nim wiedzieć biegacz

Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]

16 10.2023
Jakie białko wybrać dla biegacza? Poradnik odżywkowy

Jakie białko wybrać dla biegacza? Poradnik odżywkowy

Jakie białko wybrać spośród setek propozycji na rynku? Białko w […]

09 10.2023
Pomysły na przekąski dla biegaczy – 16 inspiracji

Pomysły na przekąski dla biegaczy – 16 inspiracji

Pomysły na przekąski, które wrzucisz na ząb bez obaw o […]

02 10.2023
W jakich produktach jest magnez? 10 najlepszych źródeł i inspiracje kulinarne

W jakich produktach jest magnez? 10 najlepszych źródeł i inspiracje kulinarne

W jakich produktach jest magnez – szalenie ważny minerał, nie […]

27 09.2023
Ile soli dziennie jeść? Czy sól przed treningiem coś daje? Wskazówki dla aktywnych

Ile soli dziennie jeść? Czy sól przed treningiem coś daje? Wskazówki dla aktywnych

Ile soli dziennie jeść jako osoba aktywna, by nie przesadzić […]

25 09.2023
Co najlepiej nawadnia organizm i… czy biegacz powinien to pić?

Co najlepiej nawadnia organizm i… czy biegacz powinien to pić?

Co najlepiej nawadnia organizm? Wcale nie klasyczna woda! Mimo iż […]

25 09.2023
Ochota na słodkie – jak wygrać? 10 sposobów zwalczających przyczyny apetytu

Ochota na słodkie – jak wygrać? 10 sposobów zwalczających przyczyny apetytu

Ochota na słodkie czasem dopada każdego. Nawet prowadzący najzdrowszy tryb […]

19 09.2023
Ile kalorii jeść, żeby schudnąć, gdy biegasz?

Ile kalorii jeść, żeby schudnąć, gdy biegasz?

Ile kalorii jeść, żeby schudnąć skutecznie i bez męczarni, a […]

18 09.2023
Suszone owoce jako przekąski – które są najmniej kaloryczne?

Suszone owoce jako przekąski – które są najmniej kaloryczne?

Suszone owoce mogą się okazać doskonałą przekąską o każdej porze […]

15 09.2023
Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]

22 08.2023
Jakie suplementy warto brać jako biegacz? Przestań marnować pieniądze!

Jakie suplementy warto brać jako biegacz? Przestań marnować pieniądze!

Jakie suplementy warto brać spośród setek preparatów dostępnych w aptekach? […]

16 08.2023
Jak schudnąć bez ćwiczeń? Wskazówki, gdy jest ZA WCZEŚNIE na bieganie

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Wskazówki, gdy jest ZA WCZEŚNIE na bieganie

Jak schudnąć bez ćwiczeń – co takie porady robią na […]

07 08.2023
Jak schudnąć po 40 roku życia? Bieganie, metabolizm i obalanie mitów

Jak schudnąć po 40 roku życia? Bieganie, metabolizm i obalanie mitów

Jak schudnąć po 40 urodzinach i później? Czy jak zaczniesz […]

21 07.2023
Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]

14 07.2023
Suplementacja omega 3 – to powinien wiedzieć biegacz!

Suplementacja omega 3 – to powinien wiedzieć biegacz!

Suplementacja omega 3 to gorący temat w dietetyce sportowej. Czy […]

20 06.2023
Zdrowe ciastka – 7 pomysłów dla ciastkoholika

Zdrowe ciastka – 7 pomysłów dla ciastkoholika

Zdrowe ciastka, które warto włączyć do diety sportowca – zrób […]

05 06.2023
Tanie dania – 12 zdrowych propozycji na słono i słodko

Tanie dania – 12 zdrowych propozycji na słono i słodko

Tanie dania mogą być zdrowe, pożywne i smaczne. Dieta sportowca […]

02 06.2023
Z czym makaron na obiad? 10 pomysłów dodających sił

Z czym makaron na obiad? 10 pomysłów dodających sił

Z czym makaron, by dodać sobie siły do planowanych ćwiczeń, […]

26 05.2023
Co można zrobić z czekolady, żeby było zdrowo? 10 pomysłów

Co można zrobić z czekolady, żeby było zdrowo? 10 pomysłów

Co można zrobić z czekolady, by pasowało do założeń zdrowej […]

19 05.2023
Pomysły na zdrowe śniadania – 10 opcji nie tylko dla biegacza

Pomysły na zdrowe śniadania – 10 opcji nie tylko dla biegacza

W gdyby tak w niedzielę wieczorem myśleć nie o nadchodzącym […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się