Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Porady > Czym jest kinesiotaping i jakie ma zastosowania dla biegaczy?

Czym jest kinesiotaping i jakie ma zastosowania dla biegaczy?

Data publikacji 09.05.2021

Przeczytasz w 6 minut 761 wyświetleń

Czym jest kinesiotaping i jakie ma zastosowania dla biegaczy?

Kinesiotaping jest jedną z metod tapingu polegającą na plastrowaniu taśmami miejsc, w których występują bóle mięśniowe i stawowe. Inaczej jest również nazywany plastrowaniem dynamicznym. Metoda ta jest używana w Azji od lat 70 XX w., gdzie dr Kenzo Kase opracował technologię produkcji taśm Kinesio Tex Gold. W Europie stała się popularna ok. 20 lat później, by na stałe stać się elementem wykorzystywanym w rehabilitacji.

Kinesiotaping w sporcie jest stosowany na szeroką skalę. Przyjął się również wśród biegaczy. Jest to metoda, która może być szczególnie przydatna przy zapaleniu ścięgna Achillesa lub rzepki. W przypadku kontuzji mięśni i stawów może być również dodatkiem do podejmowanej fizjoterapii. 

Taśmy kinezjologiczne to plastry nawinięte na rolki wykonane z bawełny. Zawierają klej – akryl medyczny. Są elastyczne i dopasowują się do ciała. Zwykle trzyma się je na skórze 3-5 dni, a ich wielką zaletą jest wodoodporność. Z naklejonymi taśmy kinezjologicznymi można się myć, chodzić na basen czy biegać podczas deszczu. 

Jak działa kinesiotaping?

Plastry do kinesiotaping są umieszczane na ciele według różnych technik. Wykorzystuje się do tego głównie odpowiednie naciągnięcie taśmy i ułożenie oklejanej części ciała. Dzięki odpowiedniemu naprężeniu, skóra minimalnie podnosi się i zwiększona zostaje przestrzeń pomiędzy powięzią a mięśniem. Następuje ograniczenie ucisku ciałek nerwowych, a naczynia limfatyczne i krwionośne pracują szybciej. W wyniku tych procesów rozpoczyna się redukcja odczuwanego bólu i poprawa funkcjonowania mięśni. Główną zaletą plastrowania dynamicznego jest możliwość większej swobody ruchu przy jednoczesnym ograniczeniu bólu. Ale to nie wszystko. Efekty mogą być o wiele szersze i wiążą się również z metodami oklejenia ciała. Wśród nich możemy wyróżnić: 

 • poprawę mikrokrążenia,
 • usunięcie obrzęków,
 • szybsze gojenie się siniaków,
 • wsparcie regeneracji,
 • skorygowanie pozycji stawów,
 • poprawę postawy,
 • zwiększenie zakresu ruchów w stawie,
 • zmniejszenie zastojów tkankowych,
 • redukcję napięć mięśniowych i powięziowych,
 • stymulację do pracy osłabionych mięśni, 
 • zmniejszenie stanów zapalnych,
 • większy komfort ruchu.
kinesiotaping w sporcie - biegacz z taśmą kinezjologiczną na łydkach
Obok kolan łydki są jedną z najczęstszych partii ciała oklejanych przez biegaczy zwykle w formie litery Y.

Jak wygląda aplikacja taśm do kinesiotapingu?

Aplikacja powinna zostać wykonana na ogolonej i dokładnie oczyszczonej skórze, co pozwala na precyzyjne i trwałe przyklejenie tapu. Do naklejania taśm używane są różne techniki. Ich dobór następuje na podstawie analizy kontuzji, a samo naklejenie taśmy wymaga specjalistycznej wiedzy na temat budowy ludzkiego ciała. Z tego względu powinny zostać one naklejone przez rehabilitanta bądź fizjoterapeute, który zna techniki kinesiotapingu. Plastrowanie nie polega na samym naklejeniu tapa w okolicach miejsca bólu. Jest to metoda, która wykorzystuje zarówno lokalizację urazu, jak i długość taśmy oraz napięcie taśmy i skóry.

Jeśli dotyka Was częsty ból jednego obszaru i jesteście w stanie go zidentyfikować, warto nauczyć się od fizjoterapeuty oklejania tego konkretnego miejsca. W internecie również można znaleźć filmy instruktażowe, gdzie specjaliści pokazują, jak naklejać tapy samodzielnie. Jest to jednak ostateczność, a oklejenie swojego ciała powinniśmy zostawić profesjonalistom. Do aplikacji potrzebna jest wiedza, która pozwala ustalić kierunek naklejenia tapa i miejsce naklejenia przyczep czy dobór optymalnego naprężenia taśmy. Wyszkolone osoby wiedzą również, w jakiej pozycji powinno być ułożone oklejane ciało. Zła aplikacja może spowodować pogłębienie bólu i dolegliwości, które miały zostać złagodzone. 

Kinesiotaping – techniki

Techniki wykorzystywane w tej metodzie są dostosowywane do indywidualnych potrzeb. Aplikacja jest dobierana na podstawie konkretnego urazu i intencji założenia plastra. Inaczej plaster zostanie naklejony w celu zredukowania opuchlizny, a inaczej, by wspomóc pracę mięśnia. Napięcie taśmy jest często dostosowywane do stopnia bólu, natomiast używane techniki mogą być łączone ze sobą w zależności od konkretnego przypadku.

TechnikaCelNapięcie taśmyInformacje dodatkowe
Mechanicznawsparcie funkcjonalne poprzez naturalne ułożenie mięśni, stawów lub powięzi25-50%
Powięziowazmniejsza napięcia powięzi25%-75%technika pulsacyjna
Funkcjonalnawsparcie ruchu, korygowanie postawy50%-75%napięcie taśmy uzależnione od maksymalnego zakresu ruchu w stawie/mięśniu
Przestrzennaredukcja bólu/obrzęku25%-75%
Limfatycznapoprawa krążenia krwi i chłonki, redukcja siniaków, obrzękudo 15%
Więzadłowa/ ścięgnowaodciążenie struktur więzadłowych, odpowiednie ułożenie tkanek ścięgien i więzadeł50-100%

Czym charakteryzują się poszczególne techniki korekcyjne? 

 • Mechaniczna – jest wykorzystywana do naturalnego ułożenia mięśni, powięzi lub stawów w celu stymulacji mechanoreceptorów, które odpowiadają za odczuwanie dotyku i ucisku. 
 • Powięziowa – ma za zadanie utrzymać tkankę powięziową w odpowiednim ułożeniu. Dobrana technika ustawia pozycję powięzi utrzymując ją w konkretnej pozycji lub/i ogranicza jej przemieszczanie się. Dzięki temu redukuje się możliwość układania się powięzi w sposób nieodpowiedni, który może powodować ból. 
 • Funkcjonalna – jako, że stanowi ona wsparcie dla aparatu ruchu, odpowiednio wspiera bądź ogranicza ruch wykonywany przez stawy. 
 • Przestrzenna – polega na stworzeniu optymalnej przestrzeni bezpośrednio nad miejscem występowania bólu. Dzięki temu zmniejsza się nacisk na powstałe obrzęki, poprawia krążenie krwi, a tym samym następuje redukcja bólu. Ta technika polega na odpowiednim ułożeniu tkanki łącznej poprzez zebranie skóry i powięzi plastrami. 
 • Limfatyczna – dzięki wykorzystaniu taśm “wachlarzy” w miejscach występowania naczyń limfatycznych wykonujemy drenaż, który tworzy obszary o mniejszym nacisku mięśni, co usprawnia przepływ limfy. Dzięki temu następuje zmniejszenie powstałych obrzęków. 
 • Więzadłowa / ścięgnowa – poprzez dość spore naprężenie zwykle od 75% zapewnia poprawne ułożenie tkanek, ścięgien i więzadeł

Wspomina się również o technice mięśniowej, która wspomaga lub osłabia pracę mięśni przy wykorzystaniu maksymalnego napięcia mięśnia bez naciągania taśmy. 

Czym jest Y, I, X i wachlarz? Kształty oklejeń

Kształty oklejeń w kinesiotapingu są dobierane na podstawie używanej techniki korekcyjnej oraz do wielkości i kształtu bolącego obszaru ciała. Nie ma gotowych kształtów, konieczne jest samodzielne wycięcie ich z tapa i skonstruowanie odpowiedniej formy. Przygotowanie różnorodnych kształtów jest istotne po to, by móc objąć naprężeniem cały obszar wymagający interwencji. 

Oklejenie “Y” jest jedną z najczęściej stosowanych konfiguracji. Głównie używany do stymulacji mięśni. Często ten typ oklejenia jest stosowany na łydki. 

Oklejenie “I” czyli najprostsza forma, która jest wykonana poprzez zwykłe odcięcie odpowiedniego kawałka taśmy. 

Oklejenie “X” jest wykorzystywany na obszary, które podczas ruchu mogą nieznacznie zmieniać położenie punktów, na które ma oddziaływać. U biegaczy często stosuje się różne odmiany X w obrębie stawu kolanowego. 

“Wachlarz” to oklejenie, które najczęściej jest używane do drenażu limfatycznego. Składają się na niego cienkie paski, które są naklejane na ciało zgodnie z przebiegiem naczyń limfatycznych. Odmianą wachlarza jest “sieć”, która również posiada cienkie paski, jednak są one złączone z dwóch stron. 

Kształty mogą być również dużo bardziej złożone, a ich forma będzie zależeć od anatomicznej budowy człowieka. Z tego względu warto udać się na ich aplikację do specjalisty, który będzie wiedział jak dobrać odpowiednią technikę i kształt oklejeń. 

Kinesiotaping – kolano

Staw kolanowy jest jednym z najczęstszych miejsc występowania kontuzji u biegaczy, a ból kolana podczas biegania doskwiera zarówno profesjonalnym sportowcom, jak i amatorom. Taśmy mogą zostać wykorzystane w celu redukcji powstałych obrzęków czy siniaków. Są one również stosowane w celu stabilizacji stawu po przebytych urazach oraz jako środek zapobiegawczy podczas treningu.

Kinesiotaping – co oznaczają kolory? 

Kolory taśm mogą wskazywać na odmienne zastosowanie. Nie sprawdza się to jednak w tym przypadku. Wszystkie taśmy, bez względu na to, czy są niebieskie, różowe czy zielone, mają takie same działanie i skład. Zakładając bądź wybierając tapy u specjalisty, można dopasowywać je jedynie według własnych preferencji. W tym miejscu warto również wspomnieć, że taśmy nie posiadają żadnych substancji wzmacniających, które można by było uznać za doping.

Wracasz do biegania po kontuzji kostki? Sprawdź, co oprócz taśm kinezjologicznych możesz zastosować!
https://sbiegacza.pl/2021/01/22/powrot-do-biegania-jak-wzmocnic-kostke-po-skreceniu/

Mogą Ci się spodobać:

21 09.2022
Jak biegać, żeby się nie męczyć? 5 wskazówek – tym razem będzie przyjemnie!

Jak biegać, żeby się nie męczyć? 5 wskazówek – tym razem będzie przyjemnie!

Większość ludzi na świecie kiedyś próbowała biegać. Chęci były dobre, […]

20 09.2022
Bieganie a odchudzanie – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie a odchudzanie – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie to cudowny sport, który niesie ze sobą wiele korzyści. […]

16 09.2022
Jak schudnąć? Porady, dieta

Jak schudnąć? Porady, dieta

Nadwaga może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, […]

15 09.2022
Komin do biegania – wielofunkcyjna chusta Buff. Co to jest i dlaczego musisz ją mieć?

Komin do biegania – wielofunkcyjna chusta Buff. Co to jest i dlaczego musisz ją mieć?

Chusta buff to z pozoru nic innego jak komin nakładany […]

12 09.2022
Wymówki – 9 powodów, przez które NIE zaczniesz biegać od poniedziałku

Wymówki – 9 powodów, przez które NIE zaczniesz biegać od poniedziałku

Chcesz zacząć biegać? Doskonały pomysł… o ile nie planujesz realizować […]

07 09.2022
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

07 09.2022
Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Biegasz w terenie? Więc mamy dla Ciebie pomysł na fantastyczne […]

02 09.2022
Jaki wybrać orbitrek do domu?

Jaki wybrać orbitrek do domu?

Chcesz wyrzeźbić swoje ciało i nabrać formy, nie masz czasu […]

29 08.2022
Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Trafiłeś na portal dla biegaczy. W żadnym wypadku jednak, nie […]

29 08.2022
,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

Zacząłeś biegać, aby zrzucić zbędne kilogramy, a po kilku tygodniach […]

25 08.2022
Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Bieganie jest przyjemne – miliony biegaczy codziennie dowodzą tego na […]

19 08.2022
Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – to słowo przyprawia o zawrót głowy najbardziej wytrawnych […]

09 08.2022
Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

A więc stało się. Bieganie to już za mało, a […]

08 08.2022
Rehabilitacja sportowa przy pomocy nowoczesnych urządzeń

Rehabilitacja sportowa przy pomocy nowoczesnych urządzeń

W sporcie rehabilitacja to podstawa owocnej kariery. Dzięki odpowiednim zabiegom […]

28 07.2022
Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

14 07.2022
Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza to jeden z jego motorów napędowych. Gdy się […]

30 06.2022
Bóle stawów po bieganiu – jak sobie pomóc?

Bóle stawów po bieganiu – jak sobie pomóc?

Bóle stawów po bieganiu dotyczą w pierwszej kolejności początkujących sportowców, […]

27 06.2022
Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania to najbardziej naturalna rzecz na świecie. […]

23 06.2022
Oparzenia słoneczne – nie tylko po bieganiu! Co robić? Poradnik

Oparzenia słoneczne – nie tylko po bieganiu! Co robić? Poradnik

Upalne lato czas zacząć! Niestety, słońce to nie tylko witamina […]

22 06.2022
Ból piszczeli po bieganiu – co go powoduje i jak sobie z nim poradzić?

Ból piszczeli po bieganiu – co go powoduje i jak sobie z nim poradzić?

Ból piszczeli po bieganiu to jeden z najczęstszych problemów biegaczy. […]

22 06.2022
Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]

20 06.2022
Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki dla biegaczy, mogłoby się wydawać, są niczym innym jak […]

08 06.2022
Ból głowy po bieganiu – co go powoduje i jak pożegnać problem?

Ból głowy po bieganiu – co go powoduje i jak pożegnać problem?

Czy zdarza Ci się odczuwać pulsujący ból głowy po bieganiu? […]

06 06.2022
Jaką odzież do biegania kupić?

Jaką odzież do biegania kupić?

Powszechnie mówi się, że sport to zdrowie, dlatego nic dziwnego, […]

06 06.2022
Woda – skarb niezbędny do życia

Woda – skarb niezbędny do życia

Wodę należy pić codziennie w odpowiednich ilościach. Nawet niewielki jej […]

02 06.2022
,,Twarz biegacza” – o co z nią chodzi i jak zapobiegać?

,,Twarz biegacza” – o co z nią chodzi i jak zapobiegać?

O tym, jak bieganie wpływa na wygląd i zdrowie można […]

01 06.2022
Wpływ biegania na hormony – nie tylko endorfiny!

Wpływ biegania na hormony – nie tylko endorfiny!

O ,,haju biegacza” słyszał chyba każdy. Jeśli tu jesteś, prawdopodobnie […]

26 05.2022
Czarne paznokcie u nóg po bieganiu- co robić i kiedy iść do podologa?

Czarne paznokcie u nóg po bieganiu- co robić i kiedy iść do podologa?

Zdejmujesz skarpetki, a tam… pedicure, o który na pewno nie […]

20 05.2022
Czy bieganie pomaga na cellulit? Sport w walce z pomarańczową skórką

Czy bieganie pomaga na cellulit? Sport w walce z pomarańczową skórką

Cellulit to problem głównie kobiet, w każdym wieku i na […]

18 05.2022
Kiedy bieganie szkodzi? 5 alarmujących sytuacji

Kiedy bieganie szkodzi? 5 alarmujących sytuacji

Bieganie to piękny sport – wiele się mówi o jego […]