Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Porady > Czym jest kinesiotaping i jakie ma zastosowania dla biegaczy?

Czym jest kinesiotaping i jakie ma zastosowania dla biegaczy?

Data publikacji 09.05.2021

Przeczytasz w 6 minut 1246 wyświetleń

Czym jest kinesiotaping i jakie ma zastosowania dla biegaczy?

Kinesiotaping jest jedną z metod tapingu polegającą na plastrowaniu taśmami miejsc, w których występują bóle mięśniowe i stawowe. Inaczej jest również nazywany plastrowaniem dynamicznym. Metoda ta jest używana w Azji od lat 70 XX w., gdzie dr Kenzo Kase opracował technologię produkcji taśm Kinesio Tex Gold. W Europie stała się popularna ok. 20 lat później, by na stałe stać się elementem wykorzystywanym w rehabilitacji.

Kinesiotaping w sporcie jest stosowany na szeroką skalę. Przyjął się również wśród biegaczy. Jest to metoda, która może być szczególnie przydatna przy zapaleniu ścięgna Achillesa lub rzepki. W przypadku kontuzji mięśni i stawów może być również dodatkiem do podejmowanej fizjoterapii. 

Taśmy kinezjologiczne to plastry nawinięte na rolki wykonane z bawełny. Zawierają klej – akryl medyczny. Są elastyczne i dopasowują się do ciała. Zwykle trzyma się je na skórze 3-5 dni, a ich wielką zaletą jest wodoodporność. Z naklejonymi taśmy kinezjologicznymi można się myć, chodzić na basen czy biegać podczas deszczu. 

Jak działa kinesiotaping?

Plastry do kinesiotaping są umieszczane na ciele według różnych technik. Wykorzystuje się do tego głównie odpowiednie naciągnięcie taśmy i ułożenie oklejanej części ciała. Dzięki odpowiedniemu naprężeniu, skóra minimalnie podnosi się i zwiększona zostaje przestrzeń pomiędzy powięzią a mięśniem. Następuje ograniczenie ucisku ciałek nerwowych, a naczynia limfatyczne i krwionośne pracują szybciej. W wyniku tych procesów rozpoczyna się redukcja odczuwanego bólu i poprawa funkcjonowania mięśni. Główną zaletą plastrowania dynamicznego jest możliwość większej swobody ruchu przy jednoczesnym ograniczeniu bólu. Ale to nie wszystko. Efekty mogą być o wiele szersze i wiążą się również z metodami oklejenia ciała. Wśród nich możemy wyróżnić: 

  • poprawę mikrokrążenia,
  • usunięcie obrzęków,
  • szybsze gojenie się siniaków,
  • wsparcie regeneracji,
  • skorygowanie pozycji stawów,
  • poprawę postawy,
  • zwiększenie zakresu ruchów w stawie,
  • zmniejszenie zastojów tkankowych,
  • redukcję napięć mięśniowych i powięziowych,
  • stymulację do pracy osłabionych mięśni, 
  • zmniejszenie stanów zapalnych,
  • większy komfort ruchu.
kinesiotaping w sporcie - biegacz z taśmą kinezjologiczną na łydkach
Obok kolan łydki są jedną z najczęstszych partii ciała oklejanych przez biegaczy zwykle w formie litery Y.

Jak wygląda aplikacja taśm do kinesiotapingu?

Aplikacja powinna zostać wykonana na ogolonej i dokładnie oczyszczonej skórze, co pozwala na precyzyjne i trwałe przyklejenie tapu. Do naklejania taśm używane są różne techniki. Ich dobór następuje na podstawie analizy kontuzji, a samo naklejenie taśmy wymaga specjalistycznej wiedzy na temat budowy ludzkiego ciała. Z tego względu powinny zostać one naklejone przez rehabilitanta bądź fizjoterapeute, który zna techniki kinesiotapingu. Plastrowanie nie polega na samym naklejeniu tapa w okolicach miejsca bólu. Jest to metoda, która wykorzystuje zarówno lokalizację urazu, jak i długość taśmy oraz napięcie taśmy i skóry.

Jeśli dotyka Was częsty ból jednego obszaru i jesteście w stanie go zidentyfikować, warto nauczyć się od fizjoterapeuty oklejania tego konkretnego miejsca. W internecie również można znaleźć filmy instruktażowe, gdzie specjaliści pokazują, jak naklejać tapy samodzielnie. Jest to jednak ostateczność, a oklejenie swojego ciała powinniśmy zostawić profesjonalistom. Do aplikacji potrzebna jest wiedza, która pozwala ustalić kierunek naklejenia tapa i miejsce naklejenia przyczep czy dobór optymalnego naprężenia taśmy. Wyszkolone osoby wiedzą również, w jakiej pozycji powinno być ułożone oklejane ciało. Zła aplikacja może spowodować pogłębienie bólu i dolegliwości, które miały zostać złagodzone. 

Kinesiotaping – techniki

Techniki wykorzystywane w tej metodzie są dostosowywane do indywidualnych potrzeb. Aplikacja jest dobierana na podstawie konkretnego urazu i intencji założenia plastra. Inaczej plaster zostanie naklejony w celu zredukowania opuchlizny, a inaczej, by wspomóc pracę mięśnia. Napięcie taśmy jest często dostosowywane do stopnia bólu, natomiast używane techniki mogą być łączone ze sobą w zależności od konkretnego przypadku.

TechnikaCelNapięcie taśmyInformacje dodatkowe
Mechanicznawsparcie funkcjonalne poprzez naturalne ułożenie mięśni, stawów lub powięzi25-50%
Powięziowazmniejsza napięcia powięzi25%-75%technika pulsacyjna
Funkcjonalnawsparcie ruchu, korygowanie postawy50%-75%napięcie taśmy uzależnione od maksymalnego zakresu ruchu w stawie/mięśniu
Przestrzennaredukcja bólu/obrzęku25%-75%
Limfatycznapoprawa krążenia krwi i chłonki, redukcja siniaków, obrzękudo 15%
Więzadłowa/ ścięgnowaodciążenie struktur więzadłowych, odpowiednie ułożenie tkanek ścięgien i więzadeł50-100%

Czym charakteryzują się poszczególne techniki korekcyjne? 

  • Mechaniczna – jest wykorzystywana do naturalnego ułożenia mięśni, powięzi lub stawów w celu stymulacji mechanoreceptorów, które odpowiadają za odczuwanie dotyku i ucisku. 
  • Powięziowa – ma za zadanie utrzymać tkankę powięziową w odpowiednim ułożeniu. Dobrana technika ustawia pozycję powięzi utrzymując ją w konkretnej pozycji lub/i ogranicza jej przemieszczanie się. Dzięki temu redukuje się możliwość układania się powięzi w sposób nieodpowiedni, który może powodować ból. 
  • Funkcjonalna – jako, że stanowi ona wsparcie dla aparatu ruchu, odpowiednio wspiera bądź ogranicza ruch wykonywany przez stawy. 
  • Przestrzenna – polega na stworzeniu optymalnej przestrzeni bezpośrednio nad miejscem występowania bólu. Dzięki temu zmniejsza się nacisk na powstałe obrzęki, poprawia krążenie krwi, a tym samym następuje redukcja bólu. Ta technika polega na odpowiednim ułożeniu tkanki łącznej poprzez zebranie skóry i powięzi plastrami. 
  • Limfatyczna – dzięki wykorzystaniu taśm “wachlarzy” w miejscach występowania naczyń limfatycznych wykonujemy drenaż, który tworzy obszary o mniejszym nacisku mięśni, co usprawnia przepływ limfy. Dzięki temu następuje zmniejszenie powstałych obrzęków. 
  • Więzadłowa / ścięgnowa – poprzez dość spore naprężenie zwykle od 75% zapewnia poprawne ułożenie tkanek, ścięgien i więzadeł

Wspomina się również o technice mięśniowej, która wspomaga lub osłabia pracę mięśni przy wykorzystaniu maksymalnego napięcia mięśnia bez naciągania taśmy. 

Czym jest Y, I, X i wachlarz? Kształty oklejeń

Kształty oklejeń w kinesiotapingu są dobierane na podstawie używanej techniki korekcyjnej oraz do wielkości i kształtu bolącego obszaru ciała. Nie ma gotowych kształtów, konieczne jest samodzielne wycięcie ich z tapa i skonstruowanie odpowiedniej formy. Przygotowanie różnorodnych kształtów jest istotne po to, by móc objąć naprężeniem cały obszar wymagający interwencji. 

Oklejenie “Y” jest jedną z najczęściej stosowanych konfiguracji. Głównie używany do stymulacji mięśni. Często ten typ oklejenia jest stosowany na łydki. 

Oklejenie “I” czyli najprostsza forma, która jest wykonana poprzez zwykłe odcięcie odpowiedniego kawałka taśmy. 

Oklejenie “X” jest wykorzystywany na obszary, które podczas ruchu mogą nieznacznie zmieniać położenie punktów, na które ma oddziaływać. U biegaczy często stosuje się różne odmiany X w obrębie stawu kolanowego. 

“Wachlarz” to oklejenie, które najczęściej jest używane do drenażu limfatycznego. Składają się na niego cienkie paski, które są naklejane na ciało zgodnie z przebiegiem naczyń limfatycznych. Odmianą wachlarza jest “sieć”, która również posiada cienkie paski, jednak są one złączone z dwóch stron. 

Kształty mogą być również dużo bardziej złożone, a ich forma będzie zależeć od anatomicznej budowy człowieka. Z tego względu warto udać się na ich aplikację do specjalisty, który będzie wiedział jak dobrać odpowiednią technikę i kształt oklejeń. 

Kinesiotaping – kolano

Staw kolanowy jest jednym z najczęstszych miejsc występowania kontuzji u biegaczy, a ból kolana podczas biegania doskwiera zarówno profesjonalnym sportowcom, jak i amatorom. Taśmy mogą zostać wykorzystane w celu redukcji powstałych obrzęków czy siniaków. Są one również stosowane w celu stabilizacji stawu po przebytych urazach oraz jako środek zapobiegawczy podczas treningu.

Kinesiotaping – co oznaczają kolory? 

Kolory taśm mogą wskazywać na odmienne zastosowanie. Nie sprawdza się to jednak w tym przypadku. Wszystkie taśmy, bez względu na to, czy są niebieskie, różowe czy zielone, mają takie same działanie i skład. Zakładając bądź wybierając tapy u specjalisty, można dopasowywać je jedynie według własnych preferencji. W tym miejscu warto również wspomnieć, że taśmy nie posiadają żadnych substancji wzmacniających, które można by było uznać za doping.

Wracasz do biegania po kontuzji kostki? Sprawdź, co oprócz taśm kinezjologicznych możesz zastosować!
https://sbiegacza.pl/2021/01/22/powrot-do-biegania-jak-wzmocnic-kostke-po-skreceniu/

Mogą Ci się spodobać:

23 05.2023
Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]

22 05.2023
Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]

22 05.2023
Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]

18 05.2023
Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]

17 05.2023
Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]

17 05.2023
Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]

15 05.2023
Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]

11 05.2023
Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]

09 05.2023
Czy bieganie boso jest lepsze od biegania w butach? 7 korzyści biegania na bosaka

Czy bieganie boso jest lepsze od biegania w butach? 7 korzyści biegania na bosaka

Widok biegacza pokonującego trasę na bosaka raczej należy do rzadkości. […]

24 04.2023
Test Coopera — obowiązkowy sprawdzian biegacza. Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Test Coopera — obowiązkowy sprawdzian biegacza. Wszystko co musisz o nim wiedzieć

W życiu biegacza nie brakuje testów. Każdy trening, każde zawody, […]

18 04.2023
Nawodnienie biegacza – co pić przed, podczas oraz po bieganiu?

Nawodnienie biegacza – co pić przed, podczas oraz po bieganiu?

Nawodnienie jest bardzo ważne i jako biegacz zapewne o tym […]

13 04.2023
Biegi OCR – czym są, jak się do nich przygotować? Najpopularniejsze biegi OCR w Polsce

Biegi OCR – czym są, jak się do nich przygotować? Najpopularniejsze biegi OCR w Polsce

Biegi OCR, czyli biegi z przeszkodami, zyskują ostatnio coraz większe […]

12 04.2023
Jak poprawić jakość snu? 10 sposobów

Jak poprawić jakość snu? 10 sposobów

Odżywczy, długi sen jest podstawą regeneracji organizmu. Biegacz powinien zwrócić […]

06 04.2023
Morsowanie – jak zacząć? Poradnik dla biegającego początkującego morsa

Morsowanie – jak zacząć? Poradnik dla biegającego początkującego morsa

Wizja kąpieli w zimnej wodzie może odpychać i przerażać niejednego […]

05 04.2023
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

01 04.2023
Jak rzucić bieganie raz na zawsze? 10 porad

Jak rzucić bieganie raz na zawsze? 10 porad

W życiu każdego biegacza powinien przyjść moment, gdy postanowi wziąć […]

30 03.2023
Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]

30 03.2023
Przeziębienie a bieganie — czy możesz iść na trening z infekcją? 

Przeziębienie a bieganie — czy możesz iść na trening z infekcją? 

Kaprysy pogody nie ułatwiają życia biegaczom. Gdy już uda się […]

29 03.2023
Jak zacząć biegać rano? – 10 porad na poranne bieganie

Jak zacząć biegać rano? – 10 porad na poranne bieganie

Jak zacząć biegać rano? Dla większości osób regularne bieganie rano […]

29 03.2023
Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]

27 03.2023
Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]

27 03.2023
Jak zregenerować organizm po intensywnym wysiłku?

Jak zregenerować organizm po intensywnym wysiłku?

Masz za sobą intensywny trening lub start w zawodach? Zapewne […]

25 03.2023
Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]

23 03.2023
Bieganie na bieżni dla początkujących – 10 wskazówek, jak zacząć na niej biegać od zera

Bieganie na bieżni dla początkujących – 10 wskazówek, jak zacząć na niej biegać od zera

„Koniec z siedzeniem. Czas coś zmienić i wdrożyć więcej ruchu. […]

22 03.2023
Masaż nóg — sposób na poprawę regeneracji biegacza. Dokładna instrukcja

Masaż nóg — sposób na poprawę regeneracji biegacza. Dokładna instrukcja

Trening, dieta i regeneracja — to trzy fundamenty budowy formy. […]

28 02.2023
Poradnik na lepszy sen – 20 dobrych praktyk nie tylko dla biegacza

Poradnik na lepszy sen – 20 dobrych praktyk nie tylko dla biegacza

Dorosły człowiek potrzebuje 7-9 godzin snu i tego wypoczynku nie […]

27 02.2023
Ból kostki bez urazu u biegacza — z czego wynika i jak mu zaradzić?

Ból kostki bez urazu u biegacza — z czego wynika i jak mu zaradzić?

Nogi biegacza na każdym treningu zaliczają całą masę wyzwań. Niestety, […]

15 02.2023
Biegowe wyzwania – 8 pomysłów na luźny challenge

Biegowe wyzwania – 8 pomysłów na luźny challenge

Biegowe wyzwania to nie tylko start w ultramaratonie czy spektakularny […]

02 02.2023
Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

02 02.2023
Efekty biegania po miesiącu – jakiej zmiany się spodziewać?

Efekty biegania po miesiącu – jakiej zmiany się spodziewać?

Bieganie to jeden z tych sportów, który szybko przynosi spektakularne […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się