Bieganie jest dziś jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z […]
Data aktualizacji 09.05.2021
Przeczytasz w 6 minut
Kinesiotaping jest jedną z metod tapingu polegającą na plastrowaniu taśmami miejsc, w których występują bóle mięśniowe i stawowe. Inaczej jest również nazywany plastrowaniem dynamicznym. Metoda ta jest używana w Azji od lat 70 XX w., gdzie dr Kenzo Kase opracował technologię produkcji taśm Kinesio Tex Gold. W Europie stała się popularna ok. 20 lat później, by na stałe stać się elementem wykorzystywanym w rehabilitacji.
Kinesiotaping w sporcie jest stosowany na szeroką skalę. Przyjął się również wśród biegaczy. Jest to metoda, która może być szczególnie przydatna przy zapaleniu ścięgna Achillesa lub rzepki. W przypadku kontuzji mięśni i stawów może być również dodatkiem do podejmowanej fizjoterapii.
Taśmy kinezjologiczne to plastry nawinięte na rolki wykonane z bawełny. Zawierają klej – akryl medyczny. Są elastyczne i dopasowują się do ciała. Zwykle trzyma się je na skórze 3-5 dni, a ich wielką zaletą jest wodoodporność. Z naklejonymi taśmy kinezjologicznymi można się myć, chodzić na basen czy biegać podczas deszczu.
Plastry do kinesiotaping są umieszczane na ciele według różnych technik. Wykorzystuje się do tego głównie odpowiednie naciągnięcie taśmy i ułożenie oklejanej części ciała. Dzięki odpowiedniemu naprężeniu, skóra minimalnie podnosi się i zwiększona zostaje przestrzeń pomiędzy powięzią a mięśniem. Następuje ograniczenie ucisku ciałek nerwowych, a naczynia limfatyczne i krwionośne pracują szybciej. W wyniku tych procesów rozpoczyna się redukcja odczuwanego bólu i poprawa funkcjonowania mięśni. Główną zaletą plastrowania dynamicznego jest możliwość większej swobody ruchu przy jednoczesnym ograniczeniu bólu. Ale to nie wszystko. Efekty mogą być o wiele szersze i wiążą się również z metodami oklejenia ciała. Wśród nich możemy wyróżnić:
Aplikacja powinna zostać wykonana na ogolonej i dokładnie oczyszczonej skórze, co pozwala na precyzyjne i trwałe przyklejenie tapu. Do naklejania taśm używane są różne techniki. Ich dobór następuje na podstawie analizy kontuzji, a samo naklejenie taśmy wymaga specjalistycznej wiedzy na temat budowy ludzkiego ciała. Z tego względu powinny zostać one naklejone przez rehabilitanta bądź fizjoterapeute, który zna techniki kinesiotapingu. Plastrowanie nie polega na samym naklejeniu tapa w okolicach miejsca bólu. Jest to metoda, która wykorzystuje zarówno lokalizację urazu, jak i długość taśmy oraz napięcie taśmy i skóry.
Jeśli dotyka Was częsty ból jednego obszaru i jesteście w stanie go zidentyfikować, warto nauczyć się od fizjoterapeuty oklejania tego konkretnego miejsca. W internecie również można znaleźć filmy instruktażowe, gdzie specjaliści pokazują, jak naklejać tapy samodzielnie. Jest to jednak ostateczność, a oklejenie swojego ciała powinniśmy zostawić profesjonalistom. Do aplikacji potrzebna jest wiedza, która pozwala ustalić kierunek naklejenia tapa i miejsce naklejenia przyczep czy dobór optymalnego naprężenia taśmy. Wyszkolone osoby wiedzą również, w jakiej pozycji powinno być ułożone oklejane ciało. Zła aplikacja może spowodować pogłębienie bólu i dolegliwości, które miały zostać złagodzone.
Techniki wykorzystywane w tej metodzie są dostosowywane do indywidualnych potrzeb. Aplikacja jest dobierana na podstawie konkretnego urazu i intencji założenia plastra. Inaczej plaster zostanie naklejony w celu zredukowania opuchlizny, a inaczej, by wspomóc pracę mięśnia. Napięcie taśmy jest często dostosowywane do stopnia bólu, natomiast używane techniki mogą być łączone ze sobą w zależności od konkretnego przypadku.
Technika | Cel | Napięcie taśmy | Informacje dodatkowe |
Mechaniczna | wsparcie funkcjonalne poprzez naturalne ułożenie mięśni, stawów lub powięzi | 25-50% | – |
Powięziowa | zmniejsza napięcia powięzi | 25%-75% | technika pulsacyjna |
Funkcjonalna | wsparcie ruchu, korygowanie postawy | 50%-75% | napięcie taśmy uzależnione od maksymalnego zakresu ruchu w stawie/mięśniu |
Przestrzenna | redukcja bólu/obrzęku | 25%-75% | – |
Limfatyczna | poprawa krążenia krwi i chłonki, redukcja siniaków, obrzęku | do 15% | – |
Więzadłowa/ ścięgnowa | odciążenie struktur więzadłowych, odpowiednie ułożenie tkanek ścięgien i więzadeł | 50-100% | – |
Wspomina się również o technice mięśniowej, która wspomaga lub osłabia pracę mięśni przy wykorzystaniu maksymalnego napięcia mięśnia bez naciągania taśmy.
Kształty oklejeń w kinesiotapingu są dobierane na podstawie używanej techniki korekcyjnej oraz do wielkości i kształtu bolącego obszaru ciała. Nie ma gotowych kształtów, konieczne jest samodzielne wycięcie ich z tapa i skonstruowanie odpowiedniej formy. Przygotowanie różnorodnych kształtów jest istotne po to, by móc objąć naprężeniem cały obszar wymagający interwencji.
Oklejenie “Y” jest jedną z najczęściej stosowanych konfiguracji. Głównie używany do stymulacji mięśni. Często ten typ oklejenia jest stosowany na łydki.
Oklejenie “I” czyli najprostsza forma, która jest wykonana poprzez zwykłe odcięcie odpowiedniego kawałka taśmy.
Oklejenie “X” jest wykorzystywany na obszary, które podczas ruchu mogą nieznacznie zmieniać położenie punktów, na które ma oddziaływać. U biegaczy często stosuje się różne odmiany X w obrębie stawu kolanowego.
“Wachlarz” to oklejenie, które najczęściej jest używane do drenażu limfatycznego. Składają się na niego cienkie paski, które są naklejane na ciało zgodnie z przebiegiem naczyń limfatycznych. Odmianą wachlarza jest “sieć”, która również posiada cienkie paski, jednak są one złączone z dwóch stron.
Kształty mogą być również dużo bardziej złożone, a ich forma będzie zależeć od anatomicznej budowy człowieka. Z tego względu warto udać się na ich aplikację do specjalisty, który będzie wiedział jak dobrać odpowiednią technikę i kształt oklejeń.
Staw kolanowy jest jednym z najczęstszych miejsc występowania kontuzji u biegaczy, a ból kolana podczas biegania doskwiera zarówno profesjonalnym sportowcom, jak i amatorom. Taśmy mogą zostać wykorzystane w celu redukcji powstałych obrzęków czy siniaków. Są one również stosowane w celu stabilizacji stawu po przebytych urazach oraz jako środek zapobiegawczy podczas treningu.
Kolory taśm mogą wskazywać na odmienne zastosowanie. Nie sprawdza się to jednak w tym przypadku. Wszystkie taśmy, bez względu na to, czy są niebieskie, różowe czy zielone, mają takie same działanie i skład. Zakładając bądź wybierając tapy u specjalisty, można dopasowywać je jedynie według własnych preferencji. W tym miejscu warto również wspomnieć, że taśmy nie posiadają żadnych substancji wzmacniających, które można by było uznać za doping.
Wracasz do biegania po kontuzji kostki? Sprawdź, co oprócz taśm kinezjologicznych możesz zastosować!
https://sbiegacza.pl/2021/01/22/powrot-do-biegania-jak-wzmocnic-kostke-po-skreceniu/
Mogą Ci się spodobać:
Bieganie jest dziś jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z […]
Przygotowanie motoryczne, które obejmuje zarówno siłę, szybkość, wytrzymałość, jak i […]
Co można zrobić dla swojego organizmu, by regularne bieganie i […]
Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]
Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się kompleksową opieką nad […]
Cukier jest jednym z najważniejszych składników w kuchni. Bez niego […]
Spróbowałeś nowych ćwiczeń, wydłużył dystans, wracasz do biegania po dłuższej […]
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Elektrolity to kluczowy element diety sportowców i osób aktywnych. Minerały, […]
Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]
Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]
Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]
Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]
BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]
Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]
Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]
Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]
Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]
Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]
Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]
Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest […]
Uczucie zmęczenia czasem towarzyszy każdemu – co jednak, jeśli uderza […]
Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]
Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną […]
O tym, co daje sport, można pisać książki – a […]
Zdrowy kręgosłup przez całe życie – marzenie, które może się […]
Skręcona kostka może się przydarzyć każdemu biegaczowi. Wymaga natychmiastowego, przemyślanego […]
Biegasz? Kochasz ten sport i nie wyobrażasz sobie bez niego […]