Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
 • Polski
 • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Czym jest kinesiotaping i jakie ma zastosowania dla biegaczy?

Czym jest kinesiotaping i jakie ma zastosowania dla biegaczy?

Data aktualizacji 09.05.2021

Przeczytasz w 6 minut

Czym jest kinesiotaping i jakie ma zastosowania dla biegaczy?

Kinesiotaping jest jedną z metod tapingu polegającą na plastrowaniu taśmami miejsc, w których występują bóle mięśniowe i stawowe. Inaczej jest również nazywany plastrowaniem dynamicznym. Metoda ta jest używana w Azji od lat 70 XX w., gdzie dr Kenzo Kase opracował technologię produkcji taśm Kinesio Tex Gold. W Europie stała się popularna ok. 20 lat później, by na stałe stać się elementem wykorzystywanym w rehabilitacji.

Kinesiotaping w sporcie jest stosowany na szeroką skalę. Przyjął się również wśród biegaczy. Jest to metoda, która może być szczególnie przydatna przy zapaleniu ścięgna Achillesa lub rzepki. W przypadku kontuzji mięśni i stawów może być również dodatkiem do podejmowanej fizjoterapii. 

Taśmy kinezjologiczne to plastry nawinięte na rolki wykonane z bawełny. Zawierają klej – akryl medyczny. Są elastyczne i dopasowują się do ciała. Zwykle trzyma się je na skórze 3-5 dni, a ich wielką zaletą jest wodoodporność. Z naklejonymi taśmy kinezjologicznymi można się myć, chodzić na basen czy biegać podczas deszczu. 

Jak działa kinesiotaping?

Plastry do kinesiotaping są umieszczane na ciele według różnych technik. Wykorzystuje się do tego głównie odpowiednie naciągnięcie taśmy i ułożenie oklejanej części ciała. Dzięki odpowiedniemu naprężeniu, skóra minimalnie podnosi się i zwiększona zostaje przestrzeń pomiędzy powięzią a mięśniem. Następuje ograniczenie ucisku ciałek nerwowych, a naczynia limfatyczne i krwionośne pracują szybciej. W wyniku tych procesów rozpoczyna się redukcja odczuwanego bólu i poprawa funkcjonowania mięśni. Główną zaletą plastrowania dynamicznego jest możliwość większej swobody ruchu przy jednoczesnym ograniczeniu bólu. Ale to nie wszystko. Efekty mogą być o wiele szersze i wiążą się również z metodami oklejenia ciała. Wśród nich możemy wyróżnić: 

 • poprawę mikrokrążenia,
 • usunięcie obrzęków,
 • szybsze gojenie się siniaków,
 • wsparcie regeneracji,
 • skorygowanie pozycji stawów,
 • poprawę postawy,
 • zwiększenie zakresu ruchów w stawie,
 • zmniejszenie zastojów tkankowych,
 • redukcję napięć mięśniowych i powięziowych,
 • stymulację do pracy osłabionych mięśni, 
 • zmniejszenie stanów zapalnych,
 • większy komfort ruchu.
kinesiotaping w sporcie - biegacz z taśmą kinezjologiczną na łydkach
Obok kolan łydki są jedną z najczęstszych partii ciała oklejanych przez biegaczy zwykle w formie litery Y.

Jak wygląda aplikacja taśm do kinesiotapingu?

Aplikacja powinna zostać wykonana na ogolonej i dokładnie oczyszczonej skórze, co pozwala na precyzyjne i trwałe przyklejenie tapu. Do naklejania taśm używane są różne techniki. Ich dobór następuje na podstawie analizy kontuzji, a samo naklejenie taśmy wymaga specjalistycznej wiedzy na temat budowy ludzkiego ciała. Z tego względu powinny zostać one naklejone przez rehabilitanta bądź fizjoterapeute, który zna techniki kinesiotapingu. Plastrowanie nie polega na samym naklejeniu tapa w okolicach miejsca bólu. Jest to metoda, która wykorzystuje zarówno lokalizację urazu, jak i długość taśmy oraz napięcie taśmy i skóry.

Jeśli dotyka Was częsty ból jednego obszaru i jesteście w stanie go zidentyfikować, warto nauczyć się od fizjoterapeuty oklejania tego konkretnego miejsca. W internecie również można znaleźć filmy instruktażowe, gdzie specjaliści pokazują, jak naklejać tapy samodzielnie. Jest to jednak ostateczność, a oklejenie swojego ciała powinniśmy zostawić profesjonalistom. Do aplikacji potrzebna jest wiedza, która pozwala ustalić kierunek naklejenia tapa i miejsce naklejenia przyczep czy dobór optymalnego naprężenia taśmy. Wyszkolone osoby wiedzą również, w jakiej pozycji powinno być ułożone oklejane ciało. Zła aplikacja może spowodować pogłębienie bólu i dolegliwości, które miały zostać złagodzone. 

Kinesiotaping – techniki

Techniki wykorzystywane w tej metodzie są dostosowywane do indywidualnych potrzeb. Aplikacja jest dobierana na podstawie konkretnego urazu i intencji założenia plastra. Inaczej plaster zostanie naklejony w celu zredukowania opuchlizny, a inaczej, by wspomóc pracę mięśnia. Napięcie taśmy jest często dostosowywane do stopnia bólu, natomiast używane techniki mogą być łączone ze sobą w zależności od konkretnego przypadku.

TechnikaCelNapięcie taśmyInformacje dodatkowe
Mechanicznawsparcie funkcjonalne poprzez naturalne ułożenie mięśni, stawów lub powięzi25-50%
Powięziowazmniejsza napięcia powięzi25%-75%technika pulsacyjna
Funkcjonalnawsparcie ruchu, korygowanie postawy50%-75%napięcie taśmy uzależnione od maksymalnego zakresu ruchu w stawie/mięśniu
Przestrzennaredukcja bólu/obrzęku25%-75%
Limfatycznapoprawa krążenia krwi i chłonki, redukcja siniaków, obrzękudo 15%
Więzadłowa/ ścięgnowaodciążenie struktur więzadłowych, odpowiednie ułożenie tkanek ścięgien i więzadeł50-100%

Czym charakteryzują się poszczególne techniki korekcyjne? 

 • Mechaniczna – jest wykorzystywana do naturalnego ułożenia mięśni, powięzi lub stawów w celu stymulacji mechanoreceptorów, które odpowiadają za odczuwanie dotyku i ucisku. 
 • Powięziowa – ma za zadanie utrzymać tkankę powięziową w odpowiednim ułożeniu. Dobrana technika ustawia pozycję powięzi utrzymując ją w konkretnej pozycji lub/i ogranicza jej przemieszczanie się. Dzięki temu redukuje się możliwość układania się powięzi w sposób nieodpowiedni, który może powodować ból. 
 • Funkcjonalna – jako, że stanowi ona wsparcie dla aparatu ruchu, odpowiednio wspiera bądź ogranicza ruch wykonywany przez stawy. 
 • Przestrzenna – polega na stworzeniu optymalnej przestrzeni bezpośrednio nad miejscem występowania bólu. Dzięki temu zmniejsza się nacisk na powstałe obrzęki, poprawia krążenie krwi, a tym samym następuje redukcja bólu. Ta technika polega na odpowiednim ułożeniu tkanki łącznej poprzez zebranie skóry i powięzi plastrami. 
 • Limfatyczna – dzięki wykorzystaniu taśm “wachlarzy” w miejscach występowania naczyń limfatycznych wykonujemy drenaż, który tworzy obszary o mniejszym nacisku mięśni, co usprawnia przepływ limfy. Dzięki temu następuje zmniejszenie powstałych obrzęków. 
 • Więzadłowa / ścięgnowa – poprzez dość spore naprężenie zwykle od 75% zapewnia poprawne ułożenie tkanek, ścięgien i więzadeł

Wspomina się również o technice mięśniowej, która wspomaga lub osłabia pracę mięśni przy wykorzystaniu maksymalnego napięcia mięśnia bez naciągania taśmy. 

Czym jest Y, I, X i wachlarz? Kształty oklejeń

Kształty oklejeń w kinesiotapingu są dobierane na podstawie używanej techniki korekcyjnej oraz do wielkości i kształtu bolącego obszaru ciała. Nie ma gotowych kształtów, konieczne jest samodzielne wycięcie ich z tapa i skonstruowanie odpowiedniej formy. Przygotowanie różnorodnych kształtów jest istotne po to, by móc objąć naprężeniem cały obszar wymagający interwencji. 

Oklejenie “Y” jest jedną z najczęściej stosowanych konfiguracji. Głównie używany do stymulacji mięśni. Często ten typ oklejenia jest stosowany na łydki. 

Oklejenie “I” czyli najprostsza forma, która jest wykonana poprzez zwykłe odcięcie odpowiedniego kawałka taśmy. 

Oklejenie “X” jest wykorzystywany na obszary, które podczas ruchu mogą nieznacznie zmieniać położenie punktów, na które ma oddziaływać. U biegaczy często stosuje się różne odmiany X w obrębie stawu kolanowego. 

“Wachlarz” to oklejenie, które najczęściej jest używane do drenażu limfatycznego. Składają się na niego cienkie paski, które są naklejane na ciało zgodnie z przebiegiem naczyń limfatycznych. Odmianą wachlarza jest “sieć”, która również posiada cienkie paski, jednak są one złączone z dwóch stron. 

Kształty mogą być również dużo bardziej złożone, a ich forma będzie zależeć od anatomicznej budowy człowieka. Z tego względu warto udać się na ich aplikację do specjalisty, który będzie wiedział jak dobrać odpowiednią technikę i kształt oklejeń. 

Kinesiotaping – kolano

Staw kolanowy jest jednym z najczęstszych miejsc występowania kontuzji u biegaczy, a ból kolana podczas biegania doskwiera zarówno profesjonalnym sportowcom, jak i amatorom. Taśmy mogą zostać wykorzystane w celu redukcji powstałych obrzęków czy siniaków. Są one również stosowane w celu stabilizacji stawu po przebytych urazach oraz jako środek zapobiegawczy podczas treningu.

Kinesiotaping – co oznaczają kolory? 

Kolory taśm mogą wskazywać na odmienne zastosowanie. Nie sprawdza się to jednak w tym przypadku. Wszystkie taśmy, bez względu na to, czy są niebieskie, różowe czy zielone, mają takie same działanie i skład. Zakładając bądź wybierając tapy u specjalisty, można dopasowywać je jedynie według własnych preferencji. W tym miejscu warto również wspomnieć, że taśmy nie posiadają żadnych substancji wzmacniających, które można by było uznać za doping.

Wracasz do biegania po kontuzji kostki? Sprawdź, co oprócz taśm kinezjologicznych możesz zastosować!
https://sbiegacza.pl/2021/01/22/powrot-do-biegania-jak-wzmocnic-kostke-po-skreceniu/

Mogą Ci się spodobać:

08 05.2024
Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]

05 05.2024
Budowa łydki – biegaczu, poznaj swój napęd!

Budowa łydki – biegaczu, poznaj swój napęd!

Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]

03 04.2024
Jak oddychać podczas biegania? – 8 wskazówek jak robić to prawidłowo

Jak oddychać podczas biegania? – 8 wskazówek jak robić to prawidłowo

Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]

27 03.2024
Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]

22 03.2024
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

12 03.2024
Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]

04 03.2024
Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki pokochaniu aktywności? […]

27 02.2024
BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]

08 02.2024
Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]

31 01.2024
30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]

19 01.2024
Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]

27 12.2023
Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]

22 12.2023
Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]

21 12.2023
Sauna – właściwości prozdrowotne

Sauna – właściwości prozdrowotne

Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]

20 12.2023
Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

23 11.2023
Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest […]

20 11.2023
Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia czasem towarzyszy każdemu – co jednak, jeśli uderza […]

15 11.2023
Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]

03 11.2023
Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną […]

20 10.2023
Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

O tym, co daje sport, można pisać książki – a […]

05 10.2023
Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup przez całe życie – marzenie, które może się […]

03 10.2023
Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka może się przydarzyć każdemu biegaczowi. Wymaga natychmiastowego, przemyślanego […]

26 09.2023
Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Biegasz? Kochasz ten sport i nie wyobrażasz sobie bez niego […]

21 09.2023
Joga dla biegaczy — na czym polega?

Joga dla biegaczy — na czym polega?

Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]

04 09.2023
Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]

01 09.2023
Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]

01 09.2023
Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]

31 08.2023
Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]

30 08.2023
Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]

25 08.2023
16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się