Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Sprzęt > Czy warto biegać na bieżni? 9 sytuacji, gdy bieżnia jest idealnym wyborem.

Czy warto biegać na bieżni? 9 sytuacji, gdy bieżnia jest idealnym wyborem.

Data publikacji 29.04.2019

Przeczytasz w 7 minut 2675 wyświetleń

Czy warto biegać na bieżni? 9 sytuacji, gdy bieżnia jest idealnym wyborem.

Jeżeli jesteś biegaczem asfaltowym, terenowym, to być może masz (tak jak większość biegaczy) złą opinię o bieżni. I naprawdę niepotrzebnie. Poniżej poznasz sytuacje i powody, dla których warto z niej korzystać.

A gdy już się zdecydujesz spróbować na niej treningu, to najważniejsze, abyś szedł z odpowiednim nastawieniem. Po prostu trening na bieżni jest inny, niż ten w terenie i musisz być na to przygotowany. Dlatego też podczas biegu na bieżni nie skupiaj się na tych różnicach, bo po co się negatywnie nakręcać. Przyjmij prawdę wcieloną, że jest inaczej i wynieś z niej, jak najwięcej dobrego. A więc…

Niekiedy bieżnia jest jedyną opcją na wykonanie
treningu danego dnia.

Czy warto biegać na bieżni? I po co to robić?

Tak, warto. Zresztą to już zasugerował sam wstęp. Gdyby nie bieżnia, to naprawdę wielu biegaczy nie miałoby jak utrzymywać regularność treningów i robić progres. I to jest właśnie główny powód, dla którego warto na niej biegać. Biegaj na niej wtedy, gdy z jakiś powodów nie możesz wyjść na trening na zewnątrz, aby nie mieć poczucia straconego dnia treningowego. Oraz po to, by być z siebie zadowolonym, że mimo różnych przeciwności poćwiczyłeś.

Kiedy biegać na bieżni?

I GDY MUSISZ MIEĆ NA OKU DZIECI.

Bieżnia jest wręcz ratunkiem dla rodziców małych dzieci. Szczególnie dla matek, dla których wyjście na zewnątrz, a nawet na siłownie bardzo często jest niemożliwe. A jak już wydaje się to możliwe i właśnie się zbierają do wyjścia, to jakimś cudownym sposobem dziecko dosłownie nagle się rozchoruje, albo ma napad złego humoru…no i trzeba zostać jednak w domu. Własna bieżnia w domu będzie idealnym wyjściem. Można pobiegać wtedy, gdy dzieci albo śpią, albo akurat samodzielnie się bawią. Dzięki bieżni domowej bieganie dla młodych mam nie jest już czymś niemożliwym i abstrakcyjnym.

Zresztą wcale nie łatwiej mają ojcowie dzieci. Często są cały dzień poza domem w pracy, a jak wracają zmęczeni to muszą od razu przejąć choć część obowiązków nad maluchami, bo żona już pada z nóg, albo po prostu chce ugotować obiad.

Jeżeli jesteś rodzicem to zapewne doskonale znasz każdą z opisywanych sytuacji. Postawienie bieżni w domu będzie dla Ciebie ratunkiem. Przecież o wiele lepiej zrobić trening na niej w mieszkaniu, równocześnie patrząc na dzieci, niż wcale go nie zrobić.

II GDY DZIEŃ JEST KRÓTKI.

Ten punkt dotyczy późnej jesieni, oraz zimy, gdy dzień robi się coraz krótszy i szybko się robi ciemno. Ciemno z rana, ciemno popołudniu, tak więc ciężko znaleźć odpowiednią porę na bieganie, kiedy jest jasno. Nieważne, czy jesteś mężczyzną, czy kobietą. Każdy może mieć obawy przed bieganiem po ciemku. W końcu w radiu, czy telewizji nierzadko słyszy się o napaściach. Nawet jeżeli nie obawiamy się człowieka, to niebezpodstawny jest lęk przed np. psami. Jeżeli te obawy miałyby spowodować, że nie wyjdziesz pobiegać, to wtedy właśnie postaw swoje nogi na bieżni.

III GDY POGODA NIE ROZPIESZCZA.

Deszcz, czy śnieg, a może porywisty wiatr. Nie zawsze chce się biegać w takich warunkach. Szczególnie jeżeli jesteś ciepłolubny. Zauważ również, że biegając podczas zacinającego deszczu, czy śniegu, który leci w oczy, będziesz miał potem o wiele więcej prania. Będziesz przemoczony i ubłocony. Buty będą musiały porządnie wyschnąć. No… odechciewa się coraz bardziej.

Wybierając bieżnie nic mokrego nie będzie Ci wpadać w oczy. Możesz się ubrać na trening równie lekko, co w ciepły suchy dzień, a w dodatku buty pozostaną całkiem czyste.

Dlatego zastanów się, co będzie dla Ciebie lepsze. Trening na zewnątrz, gdy pogoda nie rozpieszcza i łatwo podczas biegu się przeziębić, czy bieżnia?

IV GDY SĄ UPAŁY, CZY TEŻ MRÓZ.

Ten punkt w sumie tyczy się powyższego. Jesteś na wakacjach w ciepłych krajach i chcesz utrzymywać regularność treningów? Nie jesteś przyzwyczajony do biegania podczas upałów? Sprawdź, czy na terenie ośrodka, w którym się znajdujesz, nie ma przypadkiem bieżni. Pozwoli Ci zrobić dobry trening zapewne w klimatyzowanym pomieszczeniu. Oczywiście możesz wyjść biegać w upale. Natomiast nie licz na to, że będzie to dobry trening, jeśli Twój organizm nie jest przyzwyczajony do wysiłku podczas takich temperatur.

Pięknie jest pobiegać w zimowy, słoneczny, mroźny dzień. W szczególności w terenie. Jednakże jeżeli obawiasz się oblodzonych ścieżek, to albo zainwestuj w odpowiednie nakładki na buty, lub też zastanów się nad siłownią.

V GDY NA ZEWNĄTRZ SMOG.

Za oknem wisi czapa smogu. Bieganie w takim czymś nie wyjdzie Ci na zdrowie, szczególnie gdy Twoje ścieżki prowadzą przez miasto. Czy wiesz, że biegając potrzebujesz ok 15 razy więcej powietrza niż podczas marszu? Oznacza to, że więcej nawdychasz się szkodliwej zawiesiny z powietrza. Biegając w smogu możesz sobie nieźle zaszkodzić, m.in.:

  • zmniejszy Ci się objętość płuc,
  • będziesz miał bóle i zawroty głowy,
  • możesz doświadczyć również bólu w klatce piersiowej,
  • i doprowadzić do częstych infekcji górnych dróg oddechowych.

Oczywiście do pewnych wartości poziomu smogu możesz użyć maseczki antysmogowej. Czy biega Ci się w niej wygodnie i czy całkowicie Cię ochroni przed PM10, czy PM2,5? Musisz szczerze odpowiedzieć sobie na to pytanie. Dla swojego dobra postaw na bieżnię.

W zimę bieżnia jest dobrą alternatywą. Jeżeli z powodu zimna i złej pogody, czy też smogu miałbyś odpuścić wiele treningów, to zdecyduj się wtedy na tą maszynę. Pozwoli Ci ona utrzymać formę, robić postępy i przygotuje na wczesno wiosenne starty w zawodach.

VI GDY MIESZKASZ W CENTRUM MIASTA.

Dla tych, którzy mieszkają w centrum miasta, nieraz łatwiej jest się dostać do pobliskiej siłowni i iść na bieżnie, niż jechać gdzieś, gdzie znajduje się odpowiednia ścieżka do biegania, np. park, pobliski las i tereny zielone. W końcu to nic przyjemnego biegać po chodniku wśród wolniej idących ludzi i obok smrodzących aut.

Czy bieganie na bieżni coś daje?

A teraz parę przykładów na to, że nieraz wybór bieżni jest świetnym pomysłem, gdy chcesz zrobić konkretny trening i polepszyć w bieganiu daną rzecz.

VII. GDY CHCESZ ĆWICZYĆ DŁUGIE PODBIEGI.

Z pewnych względów potrzebujesz poćwiczyć długie podbiegi. Być może takiej czekają Cię na zawodach. Jednakże, wokoło siebie masz tylko małe górki, lub nie masz ich wcale, a nie możesz sobie pozwolić na dłuższy wyjazd w poszukiwaniu odpowiednich podbiegów.

I właśnie tu z pomocą przychodzi bieżnia. Robisz na niej podbiegi tak długie jak chcesz, o takim nachyleniu, jak potrzebujesz. Możesz łatwo to nachylenie stopniowo zwiększać, tym samym robiąc postępy. Dodatkowo nie musisz potem zbiegać z górki. Choć oczywiście to też warto poćwiczyć, bo w terenie każdy podbieg kończy się kiedyś zbieganiem.

VIII. GDY CHCESZ ROBIĆ POWTARZALNE AKCENTY I UTRZYMYWAĆ TEMPO.

Masz problem w utrzymywaniu równego tempa? Bieżnia Ci w tym pomoże. Nastawiasz na daną prędkość i po prostu musisz w niej biec. Pobiegniesz za wolno, to spadniesz. Pobiegniesz za szybko, to zderzysz się z przodem bieżni.

Ta właściwość bieżni (że musisz utrzymywać stałe, dane tempo) jest przydatna podczas interwałów. Na danych, szybkich odcinkach, nawet gdy już jesteś zmęczony, nie możesz zwolnić. Dajesz z siebie naprawdę wszystko, bo musisz utrzymać tempo.

Trening na bieżni jest bardzo dobry w każdym z przypadków, gdy chcesz w nim zawrzeć powtarzalne akcenty np. gdy chcesz:

  • robić 100-u metrowe szybkie odcinki,
  • robić te szybkie odcinki przez 30 sekund,
  • a może potrzebujesz utrzymywać te samo tempo,
  • lub sukcesywnie je zwiększać o daną wartość,
  • robić równe odcinki z podbiegami o danym nachyleniu,
  • lub również to nachylenie stopniowo zwiększać.

IX GDY DOPIERO SIĘ ROZKRĘCASZ

Jesteś po kontuzji i chcesz zacząć powracać do treningów. W takim razie możesz sobie pomóc wybierając początkowo bieżnię. Będzie ona dobrym wyborem ze względu na mniejsze wstrząsy, jakim będą poddawane Twoje kości, stawy, mięśnie. Twój organizm będzie mógł się do tego stopniowo przyzwyczajać. Jednakże po paru razach zrób już próbny bieg na zewnątrz. A najlepiej skonsultuj to najpierw z Twoim lekarzem.

Czy bieganie na bieżni coś daje?

Tak daje. Przede wszystkim daje możliwość utrzymywania regularności treningów, a także pozwala na zrobienie takich ćwiczeń, jakie w terenie są trudne do wykonania. Nieraz jest ratunkiem przed smogiem, jedyną możliwością na pobieganie, gdy ma się małe dzieci, czy też mieszka się w centrum zatłoczonego miasta. Właśnie w tych przypadkach bieżnia sprawi, że będziesz nie tylko utrzymywał formę, ale także ją polepszał.

Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić w drugą stronę. Z pewnością bieżnia nie przygotuje Cię tak dobrze do startów, jak bieganie po asfalcie, lasach, czy górach. Choćby dlatego, że na zewnątrz będzie inaczej pracować Twoja stopa (szczególnie, gdy teren jest nierówny), jak i o wiele bardziej będzie zaangażowany mięsień dwugłowy uda.

Co więcej częste bieganie tylko i wyłącznie na bieżni może osłabić Twój aparat ruchu, ponieważ organizm nie będzie musiał się „uodparniać” na wstrząsy, jakie mają miejsce podczas biegania na zewnątrz. W końcu bieżnia ma dobrą amortyzację i nawet najtwardszy bieżnik maszyny jest bardziej miękki niż asfalt.

Dlatego też traktuj bieżnie jako dobrą alternatywę, czy uzupełnienie treningu. Lub dbaj o to, by choć raz w tygodniu wybrać bieganie w plenerze, zamiast na rolce w mało przewiewnym pomieszczeniu.

Mogą Ci się spodobać:

27 09.2023
Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu przyda się biegaczowi? Lista naprawdę opłacalnych

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu przyda się biegaczowi? Lista naprawdę opłacalnych

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu warto mieć, gdy do […]

21 09.2023
Odzież rowerowa na sezon jesienny – jak ją skompletować?

Odzież rowerowa na sezon jesienny – jak ją skompletować?

Gdy kończy się lato, zarówno biegacze, jak i kolarze oraz […]

12 09.2023
Garmin Venu 2 i Venu 3 – zmiany. Czy warto dopłacić do nowego modelu?

Garmin Venu 2 i Venu 3 – zmiany. Czy warto dopłacić do nowego modelu?

Garmin Venu 2 to smartwatch sportowy, który spokojnie można zaliczyć […]

17 07.2023
Bluzy z nadrukiem własnym do biegania – jak wybrać odpowiedni model?

Bluzy z nadrukiem własnym do biegania – jak wybrać odpowiedni model?

Bluzy z nadrukiem własnym to jeden z ulubionych rodzajów odzieży […]

16 06.2023
Odpowiednia odzież do ćwiczeń, czyli jaka?

Odpowiednia odzież do ćwiczeń, czyli jaka?

Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa do zachowanie organizmu w dobrej […]

01 06.2023
Ręcznik dla sportowca – jaki wybrać dla biegacza?

Ręcznik dla sportowca – jaki wybrać dla biegacza?

Ręcznik dla sportowca przyda się każdemu, kto na poważnie traktuje […]

10 05.2023
Tania bieżnia do domu – ranking 5 najlepszych do 3000 zł

Tania bieżnia do domu – ranking 5 najlepszych do 3000 zł

Własna bieżnia przyda się przez cały rok – czy to […]

08 05.2023
Pistolet do masażu – ranking 5 najlepszych modeli 

Pistolet do masażu – ranking 5 najlepszych modeli 

Pistolet do masażu to poręczna maszyna, która szybko rozluźni napięte […]

05 05.2023
Pistolet do masażu — jak używać tego sprzętu?

Pistolet do masażu — jak używać tego sprzętu?

Budzisz się na drugi dzień po solidnym treningu i… wolałbyś […]

27 04.2023
Canicross – co to i jak zacząć biegać z najlepszym partnerem?

Canicross – co to i jak zacząć biegać z najlepszym partnerem?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka — a przyjaciel to zawsze […]

20 03.2023
T-shirt kontra singlet. zalety i wady najważniejszych koszulek dla biegaczy

T-shirt kontra singlet. zalety i wady najważniejszych koszulek dla biegaczy

Regularne treningi biegowe to świetny sposób na to, by zadbać […]

01 03.2023
Nerka – praktyczny dodatek dla biegacza

Nerka – praktyczny dodatek dla biegacza

Dla większości kobiet i mężczyzn smartfon czy karta płatnicza stanowią […]

03 02.2023
Co zabrać na morsowanie? Niezbędnik morsującego biegacza

Co zabrać na morsowanie? Niezbędnik morsującego biegacza

Morsowanie wymaga odwagi, otwartości na nowe doświadczenia, wiedzy i… odrobiny […]

23 01.2023
Bielizna termoaktywna nie tylko do biegania od Gatta Active

Bielizna termoaktywna nie tylko do biegania od Gatta Active

Na trening w zimie nie wystarczy się ubrać ,,po prostu […]

19 01.2023
Bielizna termoaktywna do biegania? – tylko Brubeck

Bielizna termoaktywna do biegania? – tylko Brubeck

Dobrej jakości bielizna termoaktywna to podstawa wyposażenia każdego biegacza. Dlaczego […]

27 12.2022
Aplikacje do biegania – 6 najlepszych aplikacji dla biegaczy

Aplikacje do biegania – 6 najlepszych aplikacji dla biegaczy

Aplikacje do biegania mają pomagać podczas treningu. Dzięki nim będziesz […]

21 12.2022
Pulsometr do biegania na klatkę piersiową – ranking 5 najlepszych modeli

Pulsometr do biegania na klatkę piersiową – ranking 5 najlepszych modeli

Jeśli jesteś zwolennikiem stosowania nowych technologii w bieganiu, bieganie z […]

15 12.2022
Kurtki 4F – jak wybrać odpowiedni model? 

Kurtki 4F – jak wybrać odpowiedni model? 

Szukasz kurtki? Znalazłeś… i to niejedną! Kurtki 4F to setki […]

06 12.2022
Jakie kijki do nordic walking wybrać? Poradnik 

Jakie kijki do nordic walking wybrać? Poradnik 

Nordic walking to doskonały wstęp do przygody ze sportem. Żeby […]

06 12.2022
Zegarek Suunto 7 – czy warto wybrać akurat ten model? Mocne i słabe strony

Zegarek Suunto 7 – czy warto wybrać akurat ten model? Mocne i słabe strony

Smartwatch Suunto 7 ukazał się na rynku w styczniu 2020 […]

06 12.2022
Słuchawki bezprzewodowe do biegania – 5 zaawansowanych modeli

Słuchawki bezprzewodowe do biegania – 5 zaawansowanych modeli

Włączasz muzykę. Biegniesz, biegniesz… i zwalniasz, bo musisz przystanąć by […]

05 12.2022
Prezent dla biegacza i biegaczki – co kupić na różne okazje?

Prezent dla biegacza i biegaczki – co kupić na różne okazje?

Święta, urodziny, podziękowania – okazji do obdarowania znajomego biegacza nie […]

01 12.2022
Skarpetki kompresyjne do biegania – czy serio coś dają? Badania naukowe

Skarpetki kompresyjne do biegania – czy serio coś dają? Badania naukowe

Skarpetki kompresyjne do biegania to przykład sprzętu, wokół którego narosło […]

15 11.2022
Softshell do biegania – jaki wybrać?

Softshell do biegania – jaki wybrać?

Prawdziwi miłośnicy biegania nie zatrzymują się bez względu na porę […]

30 10.2022
Dres męski – 3 wskazówki, jak wybrać właściwy model do biegania

Dres męski – 3 wskazówki, jak wybrać właściwy model do biegania

Bieganie to jedna z najbardziej uniwersalnych aktywności fizycznych. Nie wymaga […]

26 10.2022
Lumeny, IPX i diody, czyli dwa słowa o czołówkach

Lumeny, IPX i diody, czyli dwa słowa o czołówkach

Latarka to na wszelkich dalekich wyprawach, trekkingach czy nawet zwykłym […]

25 10.2022
Softshell – kurtka do zadań specjalnych!

Softshell – kurtka do zadań specjalnych!

Jesienią treningi na świeżym powietrzu mogą być naprawdę przyjemne. Wystarczy […]

25 10.2022
Czym powinny charakteryzować się najlepsze zegarki do biegania?

Czym powinny charakteryzować się najlepsze zegarki do biegania?

Prowadzisz aktywny tryb życia i biegasz niemal każdego dnia? Jeśli […]

18 10.2022
Guma oporowa – co warto wiedzieć?

Guma oporowa – co warto wiedzieć?

Guma oporowa to taśma do ćwiczeń, która jest wykorzystywana do […]

17 10.2022
Klasyczny T-shirt, czyli cichy bohater drugiego planu

Klasyczny T-shirt, czyli cichy bohater drugiego planu

Kwestia wyboru ubrań dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się