Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Czy suszone owoce są zdrowe? Jakie wybrać, na co uważać?

Czy suszone owoce są zdrowe? Jakie wybrać, na co uważać?

Data aktualizacji 07.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Czy suszone owoce są zdrowe? Jakie wybrać, na co uważać?

Owoce suszone to szybka energia w małej objętości. Chętnie łapiemy za nie, gdy przed kolejnym treningiem brakuje nam energii. Ale… czy to na pewno dobry pomysł? Wyjaśniamy, czy suszone owoce są zdrowe, jakie wybrać na diecie odchudzającej i jak rozsądnie korzystać z nich w kuchni. Przeczytaj!

Witaminy i kalorie w suszonych owocach

Owoce suszone, same w sobie są zdrowe. To zwykłe owoce, z których odparowano wodę – nic więcej. Dostarczają cennych witamin, minerałów i błonnika. Są co prawda wysokokaloryczne, ale to nie jest wada sama w sobie. Ci, którzy kalorii potrzebują – tak jak biegacze – wręcz cieszą się z możliwości łatwego uzupełnienia energii. Ci, którzy obawiają się o masę ciała, powinni po prostu spożywać je z umiarem.

O owocach suszonych mówi się, że są gęste kalorycznie. Oznacza to, że w niewielkiej objętości zawierają dużo energii. Zagęszczone są jednak nie tylko kalorie, ale też dobroczynne związki!

Kandyzowane i siarkowe pułapki

Gorzej, jeśli wybierzesz owoce kandyzowane. Kandyzowanie polega na smażeniu owoców w słodkim syropie. Smażenie zabija większośc witamin, a syrop podbija kaloryczność. Kandyzowane owoce to włącznie zdrowsze słodycze. Nie są tak wartościowe, jak owoce suszone bez dodatków, a stoją na tej samej półce sklepowej.

owoce suszone kandyzowane w miseczce
Owoce kandyzowane pięknie błyszczą… Nic dziwnego, że ludzie ,,na oko” sięgają właśnie po nie.

Czy suszone owoce są zdrowe? Jeśli dokonasz właściwego wyboru na zakupach, to tak! Czytaj opakowania uważnie. Zwracaj uwagę na skład – powinny w nim być tylko owoce. Syropom glukozowym i glukozowo-fruktozowym mówimy NIE. Suszone owoce i bez takich dodatków mają dużo cukrów prostych.

Unikać należy również owoców suszonych, które mają w składzie E220 – dwutlenek siarki. Niestety, wielu producentów suszy owoce właśnie przy użyciu tego związku. Nie jest obojętny dla organizmu. Jak już wybierać zdrowe łakocie, niech będą naprawdę zdrowe. Najlepiej stawiać na owoce suszone z certyfikatem BIO – droższe, ale po prostu najbezpieczniejsze.

Jakie gatunki suszonych owoców wybierać?

Można wysuszyć każde owoce… ale nie po każde opłaca się sięgać. Które warto postawić w swojej kuchni i jak na tym skorzystasz? 

Owoce suszone dla biegacza potrzebującego energii

Dla każdego biegacza lubiącego słodkie eksperymenty i mobilne przekąski, nieocenionym towarzyszem są słodkie owoce o wysokiej kaloryczności. Przed bieganiem, uzupełnią zasoby energii. Po bieganiu, w towarzystwie źródła białka, dodadzą organizmowi siły do regeneracji:

  • daktyle 
  • figi 
  • rodzynki
  • śliwki (lepiej nie przed bieganiem – dopiero po nim)
  • opcjonalnie – suszony banan. Świeże banany są dostępne przez cały rok, za niewielkie pieniądze, więc sięganie po te owoce w formie suszone… w naszej opinii nie ma większego sensu. Chyba, że po prostu je lubisz!

Wymienione owoce są doskonałe do energetycznych kuleczek, batoników domowej roboty, puddingów i ciast. Zawierają sporo cukrów prostych (daktyli można używać nawet zamiast cukru), więc pasują do posiłków okołotreningowych

daktylowe kulki mocy domowej roboty
Kulki mocy na bazie daktyli, z dodatkiem rodzynek – rozniesie Cię energia!

Równocześnie, wymienione owoce są bogate w błonnik pokarmowy. Dlatego, jeśli jeść je przed treningiem… to z umiarem! Spożycie dużej ilości błonnika trawiennego przed aktywnością fizyczną może powodować problemy gastryczne. Szczególnie dotyczy to suszonych śliwek – mają właściwości przeczyszczające, wynikające nie tylko z udziału błonnika.

Uwaga na składy. Zwłaszcza suszone śliwki najczęściej są kandyzowane. Jeśli sięgasz po owoce w czekoladzie – wybierz te w czekoladzie gorzkiej, bo dadzą Ci trochę magnezu. Chipsy bananowe tylko udają zdrowe – jeśli sięgać po suszone banany, to te bez dodatków. Wystrzegaj się E220.

Jakie owoce suszone na odchudzanie? Mało kalorii, dużo radości

Suszone owoce generalnie nie są najlepszym wyborem w diecie odchudzającej. Dużo korzystniej pod względem gęstości kalorycznej wypadają świeże owoce. Staraj się bazować właśnie na nich – wypełnią żołądek niewielkim kosztem kalorycznym. 

Jabłka są dostępne przez cały rok, a w sezonie nie żałuj sobie truskawek, śliwek i malin.

A jeśli już, to jakie owoce suszone na odchudzanie wybrać? Jakiekolwiek, byle z umiarem. Jako najlepsze suszonki dla tnących kalorie wskazalibyśmy:

  • szeroko dostępne morele i śliwki. Mają 20-30 kcal na 1 owoc, czyli całkiem sporo – bo co to jest jedna suszona śliweczka. Zawierają jednak masę błonnika pokarmowego. Dodane z umiarem do owsianki czy jogurtu, pomogą zwiększyć ogólną sytość posiłku. W sezonie, na diecie odchudzającej wybierz świeże!
  • truskawki i maliny – to niskokaloryczne owoce, które doskonale dopełniają desery. W sezonie, zrób zapasy w zamrażarce. Poza sezonem – łap za suszone!
  • mango – duże płaty mango suszonego, bez dodatku cukru, dadzą Ci zajęcie (to jego często szukasz w kuchennych szafkach). Po wysuszeniu, mango ma mało kalorii w dużej objętości. Warto postawić te suszonki na stole w miejsce chipsów.
  • jabłko – jeśli lubisz. Jabłkowe chipsy są niskokaloryczne. Podobnie jednak jak z bananami… czemu po prostu nie pokroić świeżego jabłka, dostępnego przez cały rok? Decyzja należy do Ciebie – suszone jabłko jest w porządku, ale świeże to lepsza opcja.
owoce suszone na targu ekologicznym
Piękny widok, prawda?

Jakie owoce suszone na odchudzanie? Daktyle i figi stwarzają sporo możliwości kulinarnych – na ich bazie można przyrządzić zdrowe słodkości domowej roboty. Bardziej opłacalne kalorycznie będą jednak posiłki wysokobiałkowe na bazie odżywek białkowych o smaku czekolady. Decyzja – ponownie – jest po twojej stronie. Tylko pokazujemy możliwości!

Owoce suszone jako naturalne suplementy!

Każdemu biegaczowi (i nie tylko biegaczowi), polecamy suszone jagody aceroli i dzikiej róży. Oczywiście, zwróć uwagę na skład – mają być w nim wyłącznie owoce. Dla pewności, wybierz owoce suszone z ekologicznego sklepu, z certyfikatem BIO.

Jagody aceroli są najbogatszym źródłem witaminy C spośród wszystkich konkurentów. Bardzo dużo witaminy C zawiera również (znacznie łatwiej dostępna) dzika róża. 

Witamina C jest niezwykle ważna dla każdego biegacza. Bierze ona udział w wytwarzaniu kolagenu – białka budującego m.in. stawy kolanowe. Zamiast sięgać po witaminowe pigułki, dodaj suszone jagody do owsianki, jogurtu, domowej granoli, musli i ciasteczek. Twoim kolanom nie zabraknie materiału do odbudowy – witamina C na pewno nie zmarnuje się u biegacza!

Zrób w domu zdrowe owoce suszone

Jest coś jeszcze lepszego, niż ekologiczne owoce niekandyzowane i niesiarkowane. Samodzielne suszenie tych owoców, które lubisz.

Suszyć można tylko owoce bez śladów nadpsucia. Pokrój na cienkie plasterki i umieść na słońcu, przy kaloryferze, bądź w piekarniku – 50-70 stopni, minimum 2h. Im mniejsze owoce, tym szybciej będą gotowe. A jeśli samodzielnie przygotowane owoce suszone skradną Ci serce, zaopatrz się w specjalną suszarkę.


Czy owoce suszone są zdrowe? To zależy od wyboru, którego dokonasz na zakupach. zrezygnuj z owoców kandyzowanych oraz siarkowanych (pamiętaj skrót – E220). Suszonki bez dodatków należą do zdrowych produktów. Włącz je do diety – szczególnie jagody dzikiej róży i aceroli, bo kolana biegacza potrzebują witaminy C!

Mogą Ci się spodobać:

15 01.2024
Czy cukier jest zdrowy? O wpływie cukru na organizm sportowca i kanapowca

Czy cukier jest zdrowy? O wpływie cukru na organizm sportowca i kanapowca

Czy cukier jest zdrowy, a może przeciwnicy słodzenia mają rację […]

12 01.2024
Batony energetyczne – przepisy. 10 pomysłów dla biegacza

Batony energetyczne – przepisy. 10 pomysłów dla biegacza

Batony energetyczne? Przepisy zgromadzone w tym artykule pozwolą biegaczowi raz […]

04 01.2024
Ile kalorii spala bieganie? Straszna prawda

Ile kalorii spala bieganie? Straszna prawda

Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]

02 01.2024
Dieta wegańska dla biegacza – jak połączyć bycie wege i bieganie?

Dieta wegańska dla biegacza – jak połączyć bycie wege i bieganie?

Dieta wegańska dla biegacza – czy to możliwe? Jeszcze kilka […]

07 12.2023
Co jeść na redukcji? Poradnik od A do Z

Co jeść na redukcji? Poradnik od A do Z

Co jeść na redukcji, by przyniosła ona zamierzone rezultaty – […]

06 12.2023
Co zamiast kawy? Pobudzające opcje na każdą okazję

Co zamiast kawy? Pobudzające opcje na każdą okazję

Co zamiast kawy, by dodać sobie sił do wysiłku fizycznego […]

22 11.2023
Banan przed treningiem – dlaczego to idealny owoc? Bananowo-biegowy poradnik

Banan przed treningiem – dlaczego to idealny owoc? Bananowo-biegowy poradnik

Banan przed treningiem to dla części sportowców wręcz rytuał. Po […]

15 11.2023
Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]

10 11.2023
Co zrobić z bananów? 15 przepisów i 15 dodatkowych inspiracji

Co zrobić z bananów? 15 przepisów i 15 dodatkowych inspiracji

Co zrobić z bananów – kulinarnych dzieł natury? Przedstawiamy 15 […]

30 10.2023
Odwodnienie organizmu – wszystko co musi o nim wiedzieć biegacz

Odwodnienie organizmu – wszystko co musi o nim wiedzieć biegacz

Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]

16 10.2023
Jakie białko wybrać dla biegacza? Poradnik odżywkowy

Jakie białko wybrać dla biegacza? Poradnik odżywkowy

Jakie białko wybrać spośród setek propozycji na rynku? Białko w […]

09 10.2023
Pomysły na przekąski dla biegaczy – 16 inspiracji

Pomysły na przekąski dla biegaczy – 16 inspiracji

Pomysły na przekąski, które wrzucisz na ząb bez obaw o […]

02 10.2023
W jakich produktach jest magnez? 10 najlepszych źródeł i inspiracje kulinarne

W jakich produktach jest magnez? 10 najlepszych źródeł i inspiracje kulinarne

W jakich produktach jest magnez – szalenie ważny minerał, nie […]

27 09.2023
Ile soli dziennie jeść? Czy sól przed treningiem coś daje? Wskazówki dla aktywnych

Ile soli dziennie jeść? Czy sól przed treningiem coś daje? Wskazówki dla aktywnych

Ile soli dziennie jeść jako osoba aktywna, by nie przesadzić […]

25 09.2023
Co najlepiej nawadnia organizm i… czy biegacz powinien to pić?

Co najlepiej nawadnia organizm i… czy biegacz powinien to pić?

Co najlepiej nawadnia organizm? Wcale nie klasyczna woda! Mimo iż […]

25 09.2023
Ochota na słodkie – jak wygrać? 10 sposobów zwalczających przyczyny apetytu

Ochota na słodkie – jak wygrać? 10 sposobów zwalczających przyczyny apetytu

Ochota na słodkie czasem dopada każdego. Nawet prowadzący najzdrowszy tryb […]

19 09.2023
Ile kalorii jeść, żeby schudnąć, gdy biegasz?

Ile kalorii jeść, żeby schudnąć, gdy biegasz?

Ile kalorii jeść, żeby schudnąć skutecznie i bez męczarni, a […]

18 09.2023
Suszone owoce jako przekąski – które są najmniej kaloryczne?

Suszone owoce jako przekąski – które są najmniej kaloryczne?

Suszone owoce mogą się okazać doskonałą przekąską o każdej porze […]

15 09.2023
Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]

22 08.2023
Jakie suplementy warto brać jako biegacz? Przestań marnować pieniądze!

Jakie suplementy warto brać jako biegacz? Przestań marnować pieniądze!

Jakie suplementy warto brać spośród setek preparatów dostępnych w aptekach? […]

16 08.2023
Jak schudnąć bez ćwiczeń? Wskazówki, gdy jest ZA WCZEŚNIE na bieganie

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Wskazówki, gdy jest ZA WCZEŚNIE na bieganie

Jak schudnąć bez ćwiczeń – co takie porady robią na […]

07 08.2023
Jak schudnąć po 40 roku życia? Bieganie, metabolizm i obalanie mitów

Jak schudnąć po 40 roku życia? Bieganie, metabolizm i obalanie mitów

Jak schudnąć po 40 urodzinach i później? Czy jak zaczniesz […]

21 07.2023
Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]

14 07.2023
Suplementacja omega 3 – to powinien wiedzieć biegacz!

Suplementacja omega 3 – to powinien wiedzieć biegacz!

Suplementacja omega 3 to gorący temat w dietetyce sportowej. Czy […]

20 06.2023
Zdrowe ciastka – 7 pomysłów dla ciastkoholika

Zdrowe ciastka – 7 pomysłów dla ciastkoholika

Zdrowe ciastka, które warto włączyć do diety sportowca – zrób […]

05 06.2023
Tanie dania – 12 zdrowych propozycji na słono i słodko

Tanie dania – 12 zdrowych propozycji na słono i słodko

Tanie dania mogą być zdrowe, pożywne i smaczne. Dieta sportowca […]

02 06.2023
Z czym makaron na obiad? 10 pomysłów dodających sił

Z czym makaron na obiad? 10 pomysłów dodających sił

Z czym makaron, by dodać sobie siły do planowanych ćwiczeń, […]

26 05.2023
Co można zrobić z czekolady, żeby było zdrowo? 10 pomysłów

Co można zrobić z czekolady, żeby było zdrowo? 10 pomysłów

Co można zrobić z czekolady, by pasowało do założeń zdrowej […]

19 05.2023
Pomysły na zdrowe śniadania – 10 opcji nie tylko dla biegacza

Pomysły na zdrowe śniadania – 10 opcji nie tylko dla biegacza

W gdyby tak w niedzielę wieczorem myśleć nie o nadchodzącym […]

12 05.2023
Dieta na stawy – co jeść, by wzmocnić układ ruchu biegacza?

Dieta na stawy – co jeść, by wzmocnić układ ruchu biegacza?

O tym, że bieganie zrujnuje nam stawy, słyszy się bez […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się