Zacząłeś biegać, aby zrzucić zbędne kilogramy, a po kilku tygodniach […]
Data publikacji 08.09.2022
Przeczytasz w 6 minut
944 wyświetleń
Węglowodany w ostatnich latach nie mają dobrej prasy. Coraz częściej słyszy się wręcz o konieczności całkowitego wykluczenia ich z jadłospisu na szczupłą sylwetkę… Jaka jest prawda? Czy makarony tuczą? Co zrobić, żeby nie tuczyły? Odpowiadamy, jak to wygląda od dietetycznej strony i skąd wzięły się nieporozumienia.
Nie tuczą. Możesz jeść makaron codziennie i cieszyć się szczupłą sylwetką. Tuczy bowiem nie sam produkt, a jego nadmiar i brak wiedzy w temacie komponowania posiłków.
Wszystko jasne? Nie. Skoro zadawałeś sobie pytanie o to, czy makaron tuczy, koniecznie czytaj dalej
Jeśli chodzi o kalorie w czystym makaronie, wygląda ona bardzo podobnie, niezależnie od tego jaki dokładnie rodzaj makaronu wybierzesz.
100 gram suchego makaronu to 350 kcal. Dotyczy to makaronów jajecznych, z roślin strączkowych i wszystkich zbóż. Różnią się pod względem makroskładników, ale nie kalorii.
Makaron zawsze należy ważyć przed obróbką termiczną. Po ugotowaniu, kaloryczność się nie zmienia, ale waga tak. Ugotowany makaron, zależnie od tego ile wody ,,wypije”, będzie ważył o wiele więcej. Jeśli w aplikacji do liczenia kalorii widzisz, że makaron ma 150 kalorii na 100 gram – to wartość po ugotowaniu! Nie przekładaj jej na suchy produkt.
Dzięki stosunkowo wysokiej kaloryczności, makarony to świetne źródła węglowodanów dla biegacza. Posiłki przedtreningowe z makaronem w roli głównej dodają energii do bicia rekordów. Zamiast więc likwidować makaron z diety, jedz go w taki sposób, by wyciągnąć z niego maksimum korzyści.
Ba – nawet jeśli nie biegasz, makaron jedzony z głową przyda się w Twojej diecie!
Jedynym wyjątkiem co do kaloryczności jest makaron konjac – jego kaloryczność jest praktycznie zerowa. Tak jak walory smakowe… Zastosowania makaronu konjac są takie same, jak zwykłego makaronu, ale smak nie przypomina zbożowych i strączkowych wariantów.
Konjac nie dostarczy Ci energii do treningu, więc nie stosuj go w posiłkach przed bieganiem.
A ,,makaron z cukinii” czyli cukinia pokrojona na cienkie paseczki… to nie makaron, tylko wciąż cukinia!
Nad tym, czy makaron tuczy, świat zaczął się zastanawiać na fali mody na diety niskowęglowodanowe. Eliminacja chleba, ziemniaków i makaronu miała pomóc ludziom w zgubieniu nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Dzisiaj, większośc już wie, że węglowodany są potrzebne w diecie, a ich jedzenie samo w sobie nie powoduje tycia. Wciąż jednak ludziom zdarza się obwiniać różne produkty spożywcze za niekontrolowany przyrost wagi…
Węglowodanowa panika nie jest jedyną przyczyną. Za tyciem miłośników makaronu stoi:
Tak więc – czy makarony tuczą? Nie – tuczy bezrefleksyjne jedzenie!
Warto spróbować innych makaronów, niż tylko pszenny. Na rynku są dostępne fit-makarony – bardziej wartościowe odżywczo, niż to co kupisz w każdym sklepie. Wybierając je sprawisz, że Twoje posiłki staną się bardziej sycące, niż dania bazujące na zwykłym makaronie.
Na diecie szczególnie dobre są:
Unikaj natomiast makaronu kukurydzianego. To węglowodanowa bomba z wysokim indeksem glikemicznym. Wybieranie go na co dzień ma sens wtedy, kiedy jesteś na diecie bezglutenowej. W innym wypadku, jako podstawa odżywczej diety, przegrywa nawet z makaronem pszennym.
Kukurydziany makaron znajduje zastosowanie w słodkich daniach, więc jeśli już go używać, to w towarzystwie twarogu, ze słodzikiem zamiast cukru. Pomoże doładować energię przed treningiem.
Makaron wybrany?
To teraz czas na kilka zasad:
Najważniejsze jest to ostatnie.
Czy makaron tuczy? Sam w sobie nie. Tuczą złe kompozycje posiłków i objadanie się ,,pod korek”.
Czy makarony tuczą? Jedzone roztropnie – wręcz przeciwnie. Stanowią wartościowy składnik codziennego jadłospisu.
Na makaron jest miejsce w każdej diecie – także tej zdrowej, która służy sylwetce. Nie ma powodu, by z niego rezygnować. Wystarczy zrezygnować ze złych przyzwyczajeń związanych z jedzeniem go!
Mogą Ci się spodobać:
Zacząłeś biegać, aby zrzucić zbędne kilogramy, a po kilku tygodniach […]
Jeżeli chcesz zacząć zdrowy tryb życia, poza aktywnością fizyczną, powinieneś […]
Jedzenie przed treningiem biegowym jest jak tankowanie paliwa. Różnica między […]
Płatki owsiane to produkt, który od lat podbija serca kolejnych […]
Biegasz, żeby jeść słodycze? Nie jesteś jedyny – milionom biegaczy […]
Posiłek bezpośrednio przed bieganiem może znacząco wpłynąć na wyniki treningowe […]