Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Trening > Czy codzienne bieganie ma sens?

Czy codzienne bieganie ma sens?

Data publikacji 19.05.2021

Przeczytasz w 6 minut 1165 wyświetleń

Czy codzienne bieganie ma sens?

Wiele osób, które są początkujące lub w obrębie swojej kariery biegowej nie podjęły współpracy z trenerem, decyduje się na codzienne bieganie. Jest to wyzwanie, które wymaga dużej siły woli i ogromnej motywacji. Czy jednak jest skuteczne? Nieodłącznym czynnikiem, który jest omawiany w kontekście treningów biegowych, jest regeneracja. Bieganie to bardzo złożona aktywność, której plan poszczególnych jednostek treningowych powinien być przemyślany. W tym artykule odpowiemy na pytanie, czy można codziennie biegać. 

Czy można biegać codziennie?

Oczywiście biegać codziennie można, jednak główną kwestią, którą należy rozważyć, jest to czy warto to robić. Trzeba podkreślić, że są sportowcy, którzy trenują mocno i wyczynowo, którzy podejmują się codziennych treningów. Przygotowują się oni jednak do tego wieloma latami. Co więcej, są pod opieką specjalistów – lekarzy i fizjoterapeutów, którzy są w stanie zapewnić im dogodne warunki. Jednak codzienne bieganie w przypadku biegacza, który dopiero zaczyna swoją przygodę, a nawet osób, które biegają od wielu lat nie jest wskazane. Tutaj opinie są mocno podzielone. Są sportowcy, którzy wskazują, że codzienne bieganie nie wpływa negatywnie na ich wyniki, jednak niektórzy fizjoterapeuci odradzają to rozwiązanie. Dlatego omówimy i wyjaśnimy oba podejścia. 

Bieganie – regeneracja mięśni 

Regeneracja to hasło, które często pojawia się wśród sportowców, nie bez przyczyny. Podczas biegu angażujemy do pracy całe ciało. Zwykle pierwsze na myśl przychodzą mięśnie nóg, ale przecież do utrzymania prawidłowej postawy spinamy również brzuch oraz intensywnie pracujemy rękami. Gdy będziemy biegać codziennie nasze mięśnie będą w nieustannym napięciu, co w konsekwencji może prowadzić do różnorodnych kontuzji. Włókna mięśniowe podczas treningów mogą się delikatnie nadrywać i by się zregenerować potrzebują trochę czasu. Po mocnym treningu mięśnie mogą regenerować się nawet do 48h. Nie jest możliwy skuteczny odpoczynek bez ani jednego dnia przerwy. Niektórym biegaczom wystarcza jeden dzień w tygodniu, a inni potrzebują nawet 2-3 dni. Szybkość regeneracji mięśni zależy od wielu czynników – wieku, genetyki, diety i suplementacji, poziomu stresu, ilości snu, ilości wykonywanych treningów (!), siły i wielkości mięśni oraz ich elastyczności – poziomu rozciągliwości. Jeśli potrzebujesz dobrze przygotować się do jakiegoś biegu, najlepiej skorzystaj z porad zawartych w artykule https://sbiegacza.pl/2021/05/25/jak-sie-przygotowac-do-biegu-terenowego/!

Jakie plusy daje dzień wolny od biegania? 

Dzień wolny od treningu dla wielu osób jest po prostu potrzebny i tu w grę nie wchodzi codzienne bieganie. Efekty, które osiągają są wynikiem czynników, które wpływają bezpośrednio nie tylko na regenerację samych mięśni, ale i ciała. Wśród nich wymienimy:

  • Odpoczynek psychiczny – nie każdy jest w stanie każe znieść ciągłą presję treningów. Chwila oddechu pozwala na powrót ze zdwojoną energią i motywacją.
  • Możliwość pogodzenia innych aktywności – praca, dom, spotkania z rodziną i przyjaciółmi na to wszystko potrzebujemy czasu. W dni w które zwyczajnie mamy dużo aktywności nie warto na siłę upychać treningu tylko po to, żeby był zrobiony. 
  • Mięśnie podczas dłuższego odpoczynku budują swoją moc – oznacza to, że nie podczas treningu, a właśnie po nim zdobywają odporność i uruchamiają mechanizmy, które sprawiają, że stają się silne i będą mniej się męczyć podczas kolejnych jednostek treningowych. 

Co daje bieganie codziennie?

Tak jak wspominaliśmy, są sportowcy, którzy biegają codziennie i niekoniecznie od razu się przetrenowują. Zwykle pierwszym skojarzeniem związanym z terminem “od jutra będę codziennie biegać :)” na myśl przychodzi codzienne pokonywanie co najmniej 10 km z wysoką intensywnością. Ale przecież nie o to w bieganiu chodzi! Dobrze dobrany plan treningowy będzie uwzględniać zarówno dni, gdzie będziemy pokonywać dystanse w wolnym tempie w formie luźnego biegu, jak i intensywne jednostki treningowe. Nie zawsze będą też one tak samo długie – czasem nawet treningi 3 km są potrzebne w planie. 

Odnosząc się do wspomnianej wcześniej regeneracji, osoby, które decydują się na codzienne biegi zapewniają, że wystarczająca ilość snu, zdrowa dieta z supemetacją dobraną do indywidualnych potrzeb, a także odpowiednia regeneracja po bieganiu i przed nim, czyli rozgrzewka i rozciąganie, pozytywnie wpływają na regenerację mięśni. A ten czynnik połączony z dobranym planem i wypracowaną techniką nie przyczyni się do kontuzji. 

Czy można biegać codziennie 10 km?

Odnośnie biegów na konkretne dystanse często wypowiadają się aktywni biegacze, którzy trenują od wielu lat, a w swojej karierze próbowali wielu planów treningowych. Opinie? Jak zwykle są podzielone. Z jednej strony możemy usłyszeć, że codzienne bieganie powoduje przetrenowanie, a przy tym osłabienie organizmu i kontuzje. Natomiast inni sportowcy chwalą sobie możliwość codziennego “odświeżenia umysłu”, oderwania się od codziennych spraw i nie wspominają o wzmożonych urazach. Część z nich podkreśla, że tylko raz na jakiś czas włączają do swoich planów codzienne bieganie. Co daje zatem taka forma aktywności? Jednym motywacje i efekty, a innym spadek formy i przeciążenia. Wszystko zależy od dobranego planu treningowego. 

Kilka słów o planie treningowym i współpracy z trenerem 

Odpowiedź na to pytanie dla każdego biegacza będzie inna. W obu przypadkach, zarówno u osób, które biegają codziennie, jak i u tych, którzy preferują dni przeznaczone na odpoczynek, forma wzrasta dzięki odpowiednio dobranej regeneracji. Niejednokrotnie podkreślaliśmy, że przetrenowanie skutkuje brakiem efektów, a żeby temu zapobiec należy ustalić plan treningowy, który pokieruje nasze treningi. 

Jeśli nie do końca wiemy, w jaki sposób rozpisać swoje biegi, warto podjąć współpracę z trenerem, który podpowie nam, w którą stronę zmierzać. Może być to na zasadzie jednorazowej konsultacji lub stałej relacji. Każdy trener stara się jak najlepiej poznać swojego podopiecznego, po to by dostosować jego treningi do aktualnych możliwości, stanu wytrenowania, stażu, który posiadamy, oraz naszego trybu życia i codziennych aktywności. Czasem zlecają również badania, które pomogą w określeniu progów tlenowych. Dzięki nim są w stanie dobrać odpowiedni poziom intensywności, a także dostosować regenerację i treningi uzupełniające. 

Tylko niektórzy trenerzy rozpisują swoim podopiecznym treningi codziennie. Jednak warto podkreślić, że zwykle nie jest to plan na stałe, a raczej na pewien okres czasu. Głównie skupiają się na doborze treningów w taki sposób, by biegacz mógł zrealizować efektywny trening, zregenerować swoje siły i z odpowiednią energią przystąpić do kolejnego biegu. Tylko taki schemat działania pozwala na regularne treningi, które nie dopuszczą do przetrenowania, a przyczynią się do zwiększenia wyników. 

Współpraca z osobą, która wie jak funkcjonuje organizm człowieka, może pomóc w odpowiedzi na pytanie, czy warto biegać codziennie. Dobry trener jest osobą doświadczoną i posiada pod sobą kilku biegaczy. Na podstawie obserwacji innych sportowców i naszego ciała zdecyduje, czy codzienne bieganie jest odpowiednie dla nas. 

Więcej o wadach i zaletach codziennego biegania przeczytasz w naszym drugim artykule!
https://sbiegacza.pl/2019/03/28/czy-mozna-biegac-codziennie-przeczytaj-za-nim-zaczniesz-codziennie-biegac/

Mogą Ci się spodobać:

14 09.2022
Biegi górskie – jak się przygotować? Poradnik miejskiego biegacza

Biegi górskie – jak się przygotować? Poradnik miejskiego biegacza

Góry to potęga – tylko najlepiej przygotowani mogą zmierzyć się […]

14 09.2022
Bieganie na czczo – tak czy nie?

Bieganie na czczo – tak czy nie?

Trening biegowy rano, przed pracą, to dla wielu sportowców najlepszy […]

12 09.2022
Przygotowanie do półmaratonu – jak je skutecznie zrealizować?

Przygotowanie do półmaratonu – jak je skutecznie zrealizować?

Chcesz zostać maratończykiem? Wkrótce możesz być w połowie drogi do […]

07 09.2022
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

07 09.2022
Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Biegasz w terenie? Więc mamy dla Ciebie pomysł na fantastyczne […]

07 09.2022
Dowiedz się, czym są treningi EMS oraz czy to, coś dla Ciebie!

Dowiedz się, czym są treningi EMS oraz czy to, coś dla Ciebie!

Jesteś osobą aktywną i lubisz sport? A może jakiś czas […]

29 08.2022
Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Trafiłeś na portal dla biegaczy. W żadnym wypadku jednak, nie […]

29 08.2022
Jak biegać na bieżni elektrycznej? Poznaj pięć najważniejszych zasad

Jak biegać na bieżni elektrycznej? Poznaj pięć najważniejszych zasad

Bieżnie elektryczne do jeden z najpopularniejszych rodzajów sprzętu cardio. Umożliwia […]

25 08.2022
Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Bieganie jest przyjemne – miliony biegaczy codziennie dowodzą tego na […]

19 08.2022
Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – to słowo przyprawia o zawrót głowy najbardziej wytrawnych […]

12 08.2022
Bieganie czy rower – która aktywność jest lepsza?

Bieganie czy rower – która aktywność jest lepsza?

Chcesz zmienić swój styl życia na aktywniejszy, schudnąć i poprawić […]

09 08.2022
Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

A więc stało się. Bieganie to już za mało, a […]

14 07.2022
Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza to jeden z jego motorów napędowych. Gdy się […]

07 07.2022
Spalanie mięśni – jak mu zapobiec u biegacza? 3 główne zasady

Spalanie mięśni – jak mu zapobiec u biegacza? 3 główne zasady

Bieganie to doskonała pomoc w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Niemniej, trzeba […]

30 06.2022
Schłodzenie po bieganiu – po co i jak je przeprowadzać?

Schłodzenie po bieganiu – po co i jak je przeprowadzać?

O tym, że przed bieganiem trzeba się rozgrzać, wiedzą wszyscy. […]

28 06.2022
Praca rąk podczas biegania – dlaczego jest tak istotna?

Praca rąk podczas biegania – dlaczego jest tak istotna?

Na naszym blogu wiele mówimy o wzmacnianiu ramion i zwracaniu […]

27 06.2022
Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania to najbardziej naturalna rzecz na świecie. […]

24 06.2022
Trening na skakance – co daje biegaczowi i jak skakać na skakance?

Trening na skakance – co daje biegaczowi i jak skakać na skakance?

Skakanka to świetne narzędzie treningowe dla małych dziewczynek… i dla […]

20 06.2022
Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki dla biegaczy, mogłoby się wydawać, są niczym innym jak […]

20 06.2022
Jak przygotować się do treningu?

Jak przygotować się do treningu?

Wiele osób, które wykonują regularnie ćwiczenia, szuka sposobu na bardziej […]

17 06.2022
Kadencja w biegu – jak wpływa na Twoje wyniki?

Kadencja w biegu – jak wpływa na Twoje wyniki?

Biegacz bez techniki… będzie biegaczem maksymalnie tydzień. W najlepszym razie, […]

15 06.2022
Marszobiegi zamiast biegania. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Marszobiegi zamiast biegania. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Marszobiegi to coś dla każdego, kto pragnie zwiększyć swoją aktywność […]

10 06.2022
Bieganie metodą Gallowaya – na czym polega?

Bieganie metodą Gallowaya – na czym polega?

,,Bieganie metodą Gallowaya” to nie tylko książka słynnego olimpijczyka. To […]

08 06.2022
Niewidomi sportowcy – biegacze. Jak trenują?

Niewidomi sportowcy – biegacze. Jak trenują?

Miłość do sportu nie zna bariery niepełnosprawności. Słabowidzący i niewidomi […]

06 06.2022
Przedtreningówka przed bieganiem – suplementy dodające mocy na trasie

Przedtreningówka przed bieganiem – suplementy dodające mocy na trasie

Są takie dni, w których już ruszenie się z kanapy […]

06 06.2022
Ćwiczenia z gumami dla biegaczy – 10 łatwych, skutecznych i przyjemnych propozycji

Ćwiczenia z gumami dla biegaczy – 10 łatwych, skutecznych i przyjemnych propozycji

Biegaczu! Masz już swój komplet gum oporowych? Jeśli nie – […]

30 05.2022
Przygotowanie do triathlonu – jak to zrobić? Potrójne wyzwanie dla biegacza!

Przygotowanie do triathlonu – jak to zrobić? Potrójne wyzwanie dla biegacza!

Stało się – bieganie to już za mało, a Ty […]

27 05.2022
Bieganie metodą Skarżyńskiego – na czym polega trening według polskiej legendy?

Bieganie metodą Skarżyńskiego – na czym polega trening według polskiej legendy?

Bieganie metodą Skarżyńskiego to zbiór zasad treningowych, wypracowanych na podstawie […]

26 05.2022
Pływanie a bieganie – dlaczego warto trenować nie tylko na ziemi?

Pływanie a bieganie – dlaczego warto trenować nie tylko na ziemi?

Biegaczom nie można odmówić twardego stąpania po ziemi! Miejsce wody […]

24 05.2022
Trening siłowy dla biegacza – jak często ćwiczyć na siłowni?

Trening siłowy dla biegacza – jak często ćwiczyć na siłowni?

Do ciągłego progresowania nie wystarczy tylko biegać! Jeżeli zależy Ci […]