Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Czy bieganie odchudza? 5 warunków, by tak było

Czy bieganie odchudza? 5 warunków, by tak było

Data aktualizacji 25.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Czy bieganie odchudza? 5 warunków, by tak było

Odchudzanie to proces długofalowy. Tak jak w tydzień nie nabrałeś zbędnych kilogramów, w tydzień ich nie zrzucisz. Ten artykuł pomoże Ci wytrwać – nie zniechęcić się, nie popsuć sobie zdrowia, nie popełniać błędów rujnujących Twoje wysiłki. Dzięki wytrwałości, osiągniesz swój cel. Czy bieganie odchudza? Co zrobić, żeby nie pogubić się na drodze do wymarzonej sylwetki? 

Zanim przystąpisz do biegania, upewnij się, że Twoja aktualna waga pozwala na taką aktywność. Bezpiecznie biegać mogą osoby z BMI maksymalnie 25. Uprawiać marszobiegi i slow jogging – do BMI 30. Powyżej BMI 30 (otyłość) należy pozostać przy spacerach, rowerze oraz pływaniu.

Czy bieganie odchudza? Krótkie wyjaśnienie

Ostateczne rozstrzygnięcie kwestii tego, czy bieganie odchudza! 

Można powiedzieć, że tak. To stwierdzenie jest jednak powszechnie przyjętym skrótem myślowym. Odchudza bowiem nie sam ruch, ale deficyt kaloryczny. Ruch pomaga go wypracować. Podstawa odchudzania to jednak zawsze dieta. Sport nie jest uniwersalną terapią redukującą tłuszcz – nie pomoże, gdy wciąż będziesz jadł za dużo. 

posiłki na diecie odchudzającej
Jedząc mniej, wejdziesz w deficyt kaloryczny. Biegając do kompletu, zwiększysz deficyt = schudniesz szybciej, a końcowo Twoja sylwetka będzie wyglądała świetnie, bo sport wzmocni mięśnie.

Lepsze pytanie to: czy bieganie pomaga schudnąć? Tak, pomagao ile mu na to pozwolisz. Niestety, ludzie, którzy chcą zrzucić nadprogramową wagę dzięki biegom, często popełniają błędy rujnujące ich wysiłek…

Jeśli chcesz, by bieganie naprawdę pomogło Ci schudnąć, zastosuj się do pięciu reguł podanych poniżej. Pilnuj ich, a całość odchudzającej terapii – diety połączonej z ruchem – da Ci wymarzone efekty.

1 – Nie będziesz nagradzał się jedzeniem

Po treningu należy się ciasteczko? Niestety – nie wtedy gdy chcesz schudnąć. 

Jeśli po treningu biegowym wsuniesz pączki, uzupełnić spalone kalorie. Wyjdziesz przynajmniej na zero kaloryczne. Po kilku tygodniach treningów ze smacznymi nagrodami nie dość, że nie zrzucisz ani kilograma, to możesz nawet przytyć.

Czy bieganie odchudza? Nie wtedy, kiedy po dobrym treningu odpuszczasz sobie założoną dietę. Bieganie, a potem nadrabianie kalorii chwilami przyjemności, to strata czasu.

Inna metoda jedzeniowych nagród

Zamiast tabliczki czekolady, paczki czipsów czy burgera z McDonalda, najedz się smacznie i porządnie. Po bieganiu powinno się zjeść posiłek bogaty w białko oraz węglowodany proste. To Twoja okazja, by zjeść iście królewski posiłek bez najmniejszych wyrzutów sumienia.

Proteinowe omlety z owocami, naleśniki z twarogiem, jednoporcjowy sernik, domowy burger drobiowy – to tylko kilka przykładów posiłków po bieganiu, które możesz włączyć do diety odchudzającej. Wystarczy dopasować ich kaloryczność i makroskładniki do dietetycznych założeń – tak, żeby danie zmieściło się w dziennym limicie kalorii.

Nie chce Ci się, lub nie potrafisz samodzielnie komponować posiłków dopasowanych do diety? Zawsze możesz skorzystać z pomocy dietetyka przy układaniu jadłospisu. To najpewniejsza opcja dla każdego, kto nie jest zorientowany w tematyce żywienia.

Jeśli nie wierzysz, że wartościowy posiłek po biegowym treningu może zastąpić Twoje ukochane eklerki… Tysiące gotowych przepisów na posiłki po zakończeniu treningu znajdziesz w mediach społecznościowych – głównie na Instagramie – pod hashtagami: #potreningowy, #posilekpotreningowy, #wysokobiałkowe. Rzuć okiem, a raz na zawsze przestaniesz myśleć o nagradzaniu się za trening słodyczami.

pancakes proteinowe z bananem i czekoladą
Dieta odchudzająca to nie jest życie na liściu sałaty. Posiłki mogą wyglądać tak – i będziesz chudnął!

2 – Zdrowy deficyt kaloryczny

Dieta typu schudnij 5 kilo w tydzień, zwłaszcza w połączeniu z intensywnym wysiłkiem fizycznym, nie pozwoli nikomu trwale schudnąć. Zanim organizm odmówi Ci posłuszeństwa dążysz co najwyżej zrzucić kilka kilogramów wody i chęci do życia.

Czy bieganie odchudza? Tak, pod warunkiem, że będziesz na rozsądnym deficycie kalorycznym – czyli 200 kcal do maksymalnie 500 kcal.

Zapomnij o dietach 1200 kcal (to zapotrzebowanie kaloryczne dwuletniego dziecka). Jeśli przejdziesz na taką głodówkę, a do kompletu będziesz biegać, szybko padniesz z wycieńczenia, zniechęcisz się, wrócisz do starych nawyków i ostatecznie nie schudniesz. Ciało oraz psychika po prostu się zbuntują. Nie dlatego, że nie masz silnej woli. Dlatego, że ewolucja wykształciła u ludzi mechanizmy przetrwania. Uruchamiają się w ekstremalnych sytuacjach – a taką sytuacją jest głodzenie + wysiłek.

Głodówkami tylko napytasz sobie biedy. Dobra dieta odchudzająca to taka, na której masz energię, czujesz się dobrze i nie czekasz, aż się skończy

3 – Odpoczywanie pomiędzy treningami

Żeby utrzymać dietę, motywację do treningu i mieć dużo energii, musisz odpoczywać. Nie ma rady – dbaj o sen, bo jego nie zastąpi żadna ilość kawy! 

Badacze udowodnili, że osoby, które nie dosypiają, spożywają więcej kalorii. Z braku nocnego odpoczynku poszukują energii w jedzeniu. Niestety, kalorie z tego jedzenia liczą się jak każde inne. Poza tym, niewyspany człowiek nie ma siły na życie, a co dopiero na sport. Brak snu może zrujnować Twoje dietetyczne założenia, ponieważ organizm nie da rady

4 – Bieganie na miarę swoich możliwości

Biegasz, bo chcesz poprawić sylwetkę, a nie zostać wyczynowym atletą. Więc nie trenuj jak wyczynowy atleta.

Masz słabą kondycję, prawda? W takim razie, na początku przygody ze sportem, spróbuj nordic walkingu, powolnego joggingu i marszobiegów. Dzięki nim przygotujesz organizm na bieganie. W międzyczasie dokształć się na temat poprawnej techniki biegania – dobrze trafiłeś, bo na SBiegacza bardzo dużo o niej piszemy.

kobieta uprawiająca nordic walking
Nie jesteś w stanie biegać bez przerwy przez kilkadziesiąt minut? Na początku, mało kto jest. Marsze, marszobiegi, slow jogging, kijki – to doskonały wstęp, który również pomaga schudnąć.

Dopasowanie intensywności biegania do swoich możliwości jest konieczne, by biegać przynajmniej dopóki nie zrzucisz wagi. Jeśli przeforsujesz swoje ciało zbyt intensywnym wysiłkiem, odchudzanie skończysz u fizjoterapeuty, z kategorycznym zakazem biegania. Podobne ryzyko zachodzi przy bieganiu bez dbania o technikę. Taki trening będzie nieprzyjemny, a nawet niebezpieczny.

Co prawda możesz schudnąć dzięki samej diecie, bez uprawiania sportu… ale po co Ci kontuzja zmuszająca do odpoczynku? 

5 – Regularność

To czy bieganie pomaga schudnąć, zależy od tego, ile biegania faktycznie będzie w Twoim życiu. 

Jeden trening w tygodniu jest lepszy, niż nic – zawsze dobrze jest się poruszać. Nie przełoży się jednak na wymiernie efekty odchudzania, ani nie poprawi kondycji o 180 stopni. 

Żeby sport rzeczywiście zrobił różnicę, trzeba coś poćwiczyć, (albo przynajmniej wyjść na długi spacer) kilka razy w tygodniu. Niech będzie to łagodny wysiłek, zgodny z Twoimi możliwościami, ale niech będzie!

Pomiędzy treningami biegowymi musisz mieć czas na regenerację. Jak często biegać? Jako niedoświadczony amator, rób to 3-4 razy w tygodniu  – co dwa dni.

Co jeśli nie możesz zrobić treningu?

Oczywiście, zdarzają się dni, kiedy czas na bieganie jest bardzo ograniczony, a i pogoda nie zachęca do szaleństwa na świeżym powietrzu. Jeśli nie możesz wyjść z domu na zaplanowany trening, nie rezygnuj z aktywności na ten dzień. 

Rozruszaj się w czterech ścianach. Wykonaj serię ćwiczeń z trenerem z filmiku na Youtube, potańcz przez pół godziny, pokręć hula-hop podczas oglądania programu informacyjnego. W domu można zrobić bardzo dużo – trzeba tylko chcieć! Tak więc, jeśli będziesz musiał zrobić sobie wolne od biegania, zastąp je inną aktywnością. 


Czy bieganie odchudza? Pomaga wypracować deficyt kaloryczny, ale żeby mieć pewność powodzenia, trzeba popracować nad dietą. Nie nagradzaj się za udany trening nadprogramowymi batonikami, ale nie idź też w drugą stronę – głodówki na dłuższą metę w niczym Ci nie pomogą. Skończą się załamaniem, rezygnacją z postanowienia, a może nawet problemami zdrowotnymi…

Czy bieganie pomaga schudnąć, jeśli ciągle je pomijasz? Oczywiście, że nie. A gdy robisz wprost przeciwnie – popadasz w treningowy szał, próbując z dnia na dzień biegać szybko i długo? Też nie, bo Twoje plany z dużym prawdopodobieństwem szybko pokrzyżuje kontuzja. Odchudzanie z sukcesem, wyklucza popadanie w skrajności.

Bieganie odchudza w długiej perspektywie. Żeby sylwetka skorzystała na sporcie, musisz podejść do tego procesu z wiedzą i troską o swoje ciało. Dzięki temu utrzymasz motywację, polubisz treningi, schudniesz zdrowo oraz wypracujesz dobre nawyki na całe życie.

Mogą Ci się spodobać:

10 09.2024
Korzyści z zakupów spożywczych online: co powinieneś wiedzieć

Korzyści z zakupów spożywczych online: co powinieneś wiedzieć

Odkryj zalety robienia zakupów spożywczych w sieci. Poznaj wygodę, oszczędność […]

16 08.2024
Papryka faszerowana – jakie nadzienie wybrać? Odkryj nowe smaki!

Papryka faszerowana – jakie nadzienie wybrać? Odkryj nowe smaki!

Faszerowana papryka to danie, które otwiera mnóstwo kulinarnych możliwości. Jej […]

17 04.2024
Co jeść po bieganiu – 8 szybkich posiłków na rano i wieczór

Co jeść po bieganiu – 8 szybkich posiłków na rano i wieczór

Co jeść po bieganiu, by najlepiej wesprzeć swoje zmęczone ciało? […]

15 01.2024
Czy cukier jest zdrowy? O wpływie cukru na organizm sportowca i kanapowca

Czy cukier jest zdrowy? O wpływie cukru na organizm sportowca i kanapowca

Czy cukier jest zdrowy, a może przeciwnicy słodzenia mają rację […]

12 01.2024
Batony energetyczne – przepisy. 10 pomysłów dla biegacza

Batony energetyczne – przepisy. 10 pomysłów dla biegacza

Batony energetyczne? Przepisy zgromadzone w tym artykule pozwolą biegaczowi raz […]

04 01.2024
Ile kalorii spala bieganie? Straszna prawda

Ile kalorii spala bieganie? Straszna prawda

Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]

02 01.2024
Dieta wegańska dla biegacza – jak połączyć bycie wege i bieganie?

Dieta wegańska dla biegacza – jak połączyć bycie wege i bieganie?

Dieta wegańska dla biegacza – czy to możliwe? Jeszcze kilka […]

07 12.2023
Co jeść na redukcji? Poradnik od A do Z

Co jeść na redukcji? Poradnik od A do Z

Co jeść na redukcji, by przyniosła ona zamierzone rezultaty – […]

06 12.2023
Co zamiast kawy? Pobudzające opcje na każdą okazję

Co zamiast kawy? Pobudzające opcje na każdą okazję

Co zamiast kawy, by dodać sobie sił do wysiłku fizycznego […]

22 11.2023
Banan przed treningiem – dlaczego to idealny owoc? Bananowo-biegowy poradnik

Banan przed treningiem – dlaczego to idealny owoc? Bananowo-biegowy poradnik

Banan przed treningiem to dla części sportowców wręcz rytuał. Po […]

15 11.2023
Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]

10 11.2023
Co zrobić z bananów? 15 przepisów i 15 dodatkowych inspiracji

Co zrobić z bananów? 15 przepisów i 15 dodatkowych inspiracji

Co zrobić z bananów – kulinarnych dzieł natury? Przedstawiamy 15 […]

30 10.2023
Odwodnienie organizmu – wszystko co musi o nim wiedzieć biegacz

Odwodnienie organizmu – wszystko co musi o nim wiedzieć biegacz

Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]

16 10.2023
Jakie białko wybrać dla biegacza? Poradnik odżywkowy

Jakie białko wybrać dla biegacza? Poradnik odżywkowy

Jakie białko wybrać spośród setek propozycji na rynku? Białko w […]

09 10.2023
Pomysły na przekąski dla biegaczy – 16 inspiracji

Pomysły na przekąski dla biegaczy – 16 inspiracji

Pomysły na przekąski, które wrzucisz na ząb bez obaw o […]

02 10.2023
W jakich produktach jest magnez? 10 najlepszych źródeł i inspiracje kulinarne

W jakich produktach jest magnez? 10 najlepszych źródeł i inspiracje kulinarne

W jakich produktach jest magnez – szalenie ważny minerał, nie […]

27 09.2023
Ile soli dziennie jeść? Czy sól przed treningiem coś daje? Wskazówki dla aktywnych

Ile soli dziennie jeść? Czy sól przed treningiem coś daje? Wskazówki dla aktywnych

Ile soli dziennie jeść jako osoba aktywna, by nie przesadzić […]

25 09.2023
Co najlepiej nawadnia organizm i… czy biegacz powinien to pić?

Co najlepiej nawadnia organizm i… czy biegacz powinien to pić?

Co najlepiej nawadnia organizm? Wcale nie klasyczna woda! Mimo iż […]

25 09.2023
Ochota na słodkie – jak wygrać? 10 sposobów zwalczających przyczyny apetytu

Ochota na słodkie – jak wygrać? 10 sposobów zwalczających przyczyny apetytu

Ochota na słodkie czasem dopada każdego. Nawet prowadzący najzdrowszy tryb […]

19 09.2023
Ile kalorii jeść, żeby schudnąć, gdy biegasz?

Ile kalorii jeść, żeby schudnąć, gdy biegasz?

Ile kalorii jeść, żeby schudnąć skutecznie i bez męczarni, a […]

18 09.2023
Suszone owoce jako przekąski – które są najmniej kaloryczne?

Suszone owoce jako przekąski – które są najmniej kaloryczne?

Suszone owoce mogą się okazać doskonałą przekąską o każdej porze […]

15 09.2023
Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]

22 08.2023
Jakie suplementy warto brać jako biegacz? Przestań marnować pieniądze!

Jakie suplementy warto brać jako biegacz? Przestań marnować pieniądze!

Jakie suplementy warto brać spośród setek preparatów dostępnych w aptekach? […]

16 08.2023
Jak schudnąć bez ćwiczeń? Wskazówki, gdy jest ZA WCZEŚNIE na bieganie

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Wskazówki, gdy jest ZA WCZEŚNIE na bieganie

Jak schudnąć bez ćwiczeń – co takie porady robią na […]

07 08.2023
Jak schudnąć po 40 roku życia? Bieganie, metabolizm i obalanie mitów

Jak schudnąć po 40 roku życia? Bieganie, metabolizm i obalanie mitów

Jak schudnąć po 40 urodzinach i później? Czy jak zaczniesz […]

21 07.2023
Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]

14 07.2023
Suplementacja omega 3 – to powinien wiedzieć biegacz!

Suplementacja omega 3 – to powinien wiedzieć biegacz!

Suplementacja omega 3 to gorący temat w dietetyce sportowej. Czy […]

20 06.2023
Zdrowe ciastka – 7 pomysłów dla ciastkoholika

Zdrowe ciastka – 7 pomysłów dla ciastkoholika

Zdrowe ciastka, które warto włączyć do diety sportowca – zrób […]

05 06.2023
Tanie dania – 12 zdrowych propozycji na słono i słodko

Tanie dania – 12 zdrowych propozycji na słono i słodko

Tanie dania mogą być zdrowe, pożywne i smaczne. Dieta sportowca […]

02 06.2023
Z czym makaron na obiad? 10 pomysłów dodających sił

Z czym makaron na obiad? 10 pomysłów dodających sił

Z czym makaron, by dodać sobie siły do planowanych ćwiczeń, […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się