Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]
Data publikacji 18.05.2023
Przeczytasz w 8 minut
1594 wyświetleń
Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. Nieraz wyrobione dobre nawyki idą w zapomnienie. Człowiek po prostu się odpręża i pragnie maksymalnie wypocząć.
Jednak, czy biegaczowi należy się urlop od biegania? Co robić podczas wakacyjnych wyjazdów?
W tym artykule poznasz 9 sposobów na urlop biegacza. Dzięki temu będziesz mógł sobie odpowiedzieć na pytanie, czy na urlopie powinieneś kontynuować swoje treningi… a może Twoja forma również powinna zrobić sobie małe wakacje?
Zacznij od wizji, przejdź do planu, skonsultuj wszystko z bliskimi i… baw się dobrze!
Trzeba zacząć od tego, że dla każdego relaks oznacza coś innego. Dla jednego biegacza będzie oznaczało to również odpoczynek od biegania, a dla innego – więcej biegania. Dlatego już na wstępie zaznaczamy: rób to, co pomoże Ci maksymalnie wypocząć.
Jeżeli oznacza to brak treningów, to może tak właśnie dla Twojego organizmu będzie lepiej. Dwutygodniowy wyjazd to dobry moment na roztrenowanie. Mięśnie się zregenerują, układ nerwowy wyciszy, poziom hormonów i układ odpornościowy ustabilizuje. Po powrocie będzie Ci się jeszcze lepiej biegać.
Roztrenowanie jest polecane szczególnie wtedy, gdy przez cały rok intensywnie trenujesz. Jako taki mocno zaangażowany biegacz z pewnością wiesz, że prędzej, czy później musi przyjść czas tego roztrenowania. Może warto go zaplanować właśnie na czas wakacji?
Jeżeli jednak:
…to czytaj dalej.
Czas wakacji to świetna okazja do lekkich rozbiegań, szczególnie wtedy gdy pogoda jest upalna. Wtedy dla własnego zdrowia, lepiej jest zrezygnować z intensywniejszych treningów. Tak więc bieganie możesz potraktować, jak poranną „dobrą kawę” i rozgrzewkę przed dalszymi aktywnościami zaplanowanymi na dany dzień.
Trzeba też mieć na uwadze, że Twoi współtowarzysze podróży, rodzina mogą mieć inne oczekiwania wobec Ciebie i Twojego czasu. Zapewne będą chcieli, abyście ten czas spędzali przede wszystkim razem. Krótkie rozbiegania o poranku pomogą Ci utrzymać formę, a rodzinie Twoja nieobecność nie powinna za bardzo się dać we znaki. Szczególnie jeśli jeszcze będą słodko spać.
Ty natomiast będziesz mógł się cieszyć wschodem słońca i pięknymi widokami, które powinien zapewnić Ci wybrany pod urlop teren.
Lekkie rozbiegania Cię nie satysfakcjonują i potrzebujesz czegoś intensywnego? Lub też nie możesz rezygnować z treningów, bo na jesień planujesz starty w zawodach?
W takim razie zrób swoje standardowe treningi. Jednakże robiąc plan treningowy na czas urlopu, miej na uwadze, że może być ciężko wykonać w tygodniu aż 5–6 treningów. Chociażby ze względu na swoich współtowarzyszy, czy też na łapiące Cię wakacyjne rozleniwienie (rano nie chce się wstawać, potem śniadanie, potem kawka, a potem jest już za ciepło na bieganie, wieczorem zaś lepiej napić się piwa i zrobić grilla… 😉 ). Nic się nie stanie jeśli w ciągu dwóch tygodni zaplanujesz i zrobisz tych treningów nieco mniej. Na przykład dwa czy trzy na tydzień.
Dlaczego?
Od tego powinieneś właściwie zacząć.
Gdy już zdecydujesz przed wyjazdem, że nie przerywasz treningów, to zrób specjalny wakacyjny plan treningowy. Pisząc plan, miej na uwadze, że dzień urlopowy będzie wyglądał całkiem inaczej, niż ten normalny. Dlatego też zrób plan całego wakacyjnego czasu, wpisując pomiędzy różne atrakcje i punkty dnia swoje treningi.
Jeżeli jedziesz na urlop z rodziną czy ze znajomymi, którzy nie zamierzają biegać, to przedstaw im swój urlopowy plan biegowy. Oni również muszą zaakceptować ten harmonogram, by wypoczynku nie zakłócały wam żadne sprzeczki.
Uważaj również, aby nie planować biegania, wtedy, gdy jest największe ryzyko, że jednak coś się przesunie, wypadnie, przeszkodzi i ostatecznie nie będziesz mógł go wykonać. Dlatego najpewniej będzie biegać z rana przed wszystkimi wakacyjnymi atrakcjami (a nie pomiędzy nimi). Wieczorem będzie Cię już kusić rozluźnienie, chłodne piwko czy też zapach kolacji.
Wyjeżdżasz z miasta na łono przyrody?
Wykorzystaj inny teren. Dzięki tej zmianie będzie Ci łatwiej znaleźć odpowiednią górkę do ćwiczenia podbiegów i zbiegów.
Jeżeli jedziesz nad morze, to ruszaj na plażę. Bieganie na bosaka po plaży świetnie wzmocni Twoje stopy, a przy okazji je wymasuje i wypeelinguje.
Niezłym treningiem będzie również bieganie czy maszerowanie w wodzie. Stań w niej tak, by mieć zanurzone chociaż kolana. Im bardziej się zanurzysz, tym większy opór będziesz musiał pokonać. Zaangażujesz wtedy bardziej mięśnie głębokie, wymusisz lepszą pracę rąk. Uważaj jednak przy tym, aby utrzymywać ciało w pionie i nie pochylać się do przodu.
Spędzasz wakacje tam, gdzie króluje las?
W takim razie to będzie świetny czas na ćwiczenie biegów przełajowych. Przeskakuj przez krzaki, rowy, nie bój się wbiegnąć w błoto. Dzięki temu Twój organizm odpocznie od biegania po asfalcie, a Ty uruchomisz inny schemat ruchu, popracujesz innymi mięśniami i bardziej je zaangażujesz.
Jeśli zamierzasz odpocząć od biegania, a mimo wszystko nie chcesz stracić formy, to zadbaj o inną aktywność fizyczną. Pływanie czy jazda na rowerze będzie świetną odskocznią od biegów. W dodatku zaangażuje i wzmocni inne mięśnie.
Podczas urlopu warto też zadbać o ogólne wzmocnienie ciała. Dlatego do swojej torby podróżnej zapakuj gumy do ćwiczeń czy taśmy do ćwiczeń typu TRX. Nie ważą one wiele, nie zajmują dużo miejsca i możesz z nimi ćwiczyć dosłownie wszędzie. Z nimi będziesz mógł wykonać ciekawy i kompleksowy trening wzmacniający. A jeżeli w obiekcie noclegowym jest siłownia, to już w ogóle masz ułatwione zadanie.
Gdy zdecydujesz się na taką zmianę, to nie zapomnij również, że to wciąż trening. A każdy trening wymaga odpowiedniego planu. Dlatego też pływanie, jazdę na rowerze czy inne ćwiczenia wpisz w swój plan wakacyjnego dnia.
To jest świetne rozwiązanie wtedy, gdy:
Obóz biegowy zapewni Ci dużo sportowych wrażeń. Na pewno znacznie poszerzysz swoją wiedzę w tym temacie. Poznasz wiele innych ćwiczeń, które powinien wykonywać biegacz. To będą wakacje, które nie tylko utrzymają Twoją formę, ale przede wszystkim znacznie ją poprawią.
Jesteś prawdziwym biegowym twardzielem?
Spróbuj letnich zawodów. Jest ich znacznie mniej niż na wiosnę czy też jesień, ale z pewnością wybierzesz jakieś wydarzenie dla siebie.
Podczas letnich zawodów nieraz będziesz musiał zmagać się z upałem – na tym polega całe wyzwanie. Dlatego koniecznie dowiedz się, jak biegać w upale.
Planujesz maraton na Mazurach, Suwałkach lub ultramaraton po górach? Wybierz się tam na wakacje. Będziesz mógł trenować i przyzwyczajać się do terenu i trasy zawodów. Zaaklimatyzujesz się. Przed samym startem będziesz mógł się porządnie wyspać i odpocząć, ponieważ będziesz już od pewnego czasu na miejscu, zamiast męczyć się w długiej podrózy.
Życie biegacza to również odpowiednia dieta. Jeżeli chcesz, aby Twój organizm miał po treningu dostarczane odpowiednie składniki, tak abyś miał nową energię do biegania, to zapewne zwracasz dużą uwagę na to, co jesz.
O ile nie planujesz podczas urlopu zawodów, intensywnych treningów, to możesz sobie pozwolić na małe grzeszki jedzeniowe. W końcu każdy potrzebuje nieraz odskoczni od swoich nawyków żywieniowych. Wpływa to pozytywnie na psychikę i pozwala na wakacyjne odprężenie. Nie spinaj się więc, gdy towarzysze proponują na obiad pizzę, a na wieczór coś alkoholowego. W końcu to są wakacje i możesz odpocząć. A kiedy będziesz za granicą, koniecznie spróbuj lokalnych smakołyków – nie martw się kaloriami i makro!
Boisz się odejść od swojej diety nawet na te kilkanaście dni, bo wiesz, że już do niej nie wrócisz?
W takim razie trzymaj ją również w trakcie wakacji. Natomiast wypisz parę „niezdrowych” rzeczy, które bardzo chcesz zjeść, a zwyczajnie sobie na to nie pozwalasz. To pomoże Ci utrzymać poczucie kontroli nad jadłospisem, a jednocześnie nieco od niej odpocząć.
Przede wszystkim biegaj tak, jak to uprzednio zaplanowałeś. Jeżeli urlop to czas wypoczynku od biegania, to nie zmuszaj się do treningów. Priorytetem jest teraz Twój wypoczynek, czas z najbliżyszmi i gromadzenie wspomnień na całe życie.
Nie wyobrażasz sobie przerwy od biegania?
Nie przerywaj tego, a zaplanu lżejsze treningi. Biegaj tak, by odpocząć, bo urlop ma Ci dodać energii na kolejne miesiące spędzone w pracy i na treningach. Szanuj również oczekiwania rodziny czy przyjaciół, którzy chcą spędzać ten czas z Tobą. W końcu to oni potem będą Cię dalej wspierać na Twojej biegowej drodze. Nie zraź ich więc do swojej pasji – zabierz wszystkich na pyszne, orzeźwiające lody zaraz po powrocie z trasy!
Mogą Ci się spodobać:
Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]
Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]
Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]
Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]
Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]
W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]
Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]
Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]
Widok biegacza pokonującego trasę na bosaka raczej należy do rzadkości. […]
W życiu biegacza nie brakuje testów. Każdy trening, każde zawody, […]
Nawodnienie jest bardzo ważne i jako biegacz zapewne o tym […]
Biegi OCR, czyli biegi z przeszkodami, zyskują ostatnio coraz większe […]
Odżywczy, długi sen jest podstawą regeneracji organizmu. Biegacz powinien zwrócić […]
Wizja kąpieli w zimnej wodzie może odpychać i przerażać niejednego […]
Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]
W życiu każdego biegacza powinien przyjść moment, gdy postanowi wziąć […]
Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]
Kaprysy pogody nie ułatwiają życia biegaczom. Gdy już uda się […]
Jak zacząć biegać rano? Dla większości osób regularne bieganie rano […]
Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]
Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]
Masz za sobą intensywny trening lub start w zawodach? Zapewne […]
Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]
„Koniec z siedzeniem. Czas coś zmienić i wdrożyć więcej ruchu. […]
Trening, dieta i regeneracja — to trzy fundamenty budowy formy. […]
Dorosły człowiek potrzebuje 7-9 godzin snu i tego wypoczynku nie […]
Nogi biegacza na każdym treningu zaliczają całą masę wyzwań. Niestety, […]
Biegowe wyzwania to nie tylko start w ultramaratonie czy spektakularny […]
Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]
Bieganie to jeden z tych sportów, który szybko przynosi spektakularne […]