Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
 • Polski
 • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Data aktualizacji 09.06.2023

Przeczytasz w 8 minut

Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. Nieraz wyrobione dobre nawyki idą w zapomnienie. Człowiek po prostu się odpręża i pragnie maksymalnie wypocząć.

Jednak, czy biegaczowi należy się urlop od biegania? Co robić podczas wakacyjnych wyjazdów?

W tym artykule poznasz 9 sposobów na urlop biegacza. Dzięki temu będziesz mógł sobie odpowiedzieć na pytanie, czy na urlopie powinieneś kontynuować swoje treningi… a może Twoja forma również powinna zrobić sobie małe wakacje?

9 sposobów na udany urlop biegacza

Zacznij od wizji, przejdź do planu, skonsultuj wszystko z bliskimi. Potem już tylko znajdźcie tanie loty, spakujcie walizki i… miłej zabawy!

I A MOŻE BY TAK ROZTRENOWANIE?

Trzeba zacząć od tego, że dla każdego relaks oznacza coś innego. Dla jednego biegacza będzie oznaczało to również odpoczynek od biegania, a dla innego – więcej biegania. Dlatego już na wstępie zaznaczamy: rób to, co pomoże Ci maksymalnie wypocząć.

Jeżeli oznacza to brak treningów, to może tak właśnie dla Twojego organizmu będzie lepiej. Dwutygodniowy wyjazd to dobry moment na roztrenowanie. Mięśnie się zregenerują, układ nerwowy wyciszy, poziom hormonów i układ odpornościowy ustabilizuje. Po powrocie będzie Ci się jeszcze lepiej biegać.

Roztrenowanie jest polecane szczególnie wtedy, gdy przez cały rok intensywnie trenujesz. Jako taki mocno zaangażowany biegacz z pewnością wiesz, że prędzej, czy później musi przyjść czas tego roztrenowania. Może warto go zaplanować właśnie na czas wakacji?

Jak biegać podczas urlopu?

Jeżeli jednak:

 • w ciągu roku nie biegasz dużo, czy też intensywnie,
 • lub masz obawy, że robiąc sobie wolne podczas urlopu będzie Ci potem ciężko wrócić do regularnego biegania,
 • nie chcesz rezygnować z biegania,

…to czytaj dalej.

II LEKKIE ROZBIEGANIA

Czas wakacji to świetna okazja do lekkich rozbiegań, szczególnie wtedy gdy pogoda jest upalna. Wtedy dla własnego zdrowia, lepiej jest zrezygnować z intensywniejszych treningów. Tak więc bieganie możesz potraktować, jak poranną „dobrą kawę” i rozgrzewkę przed dalszymi aktywnościami zaplanowanymi na dany dzień.

Trzeba też mieć na uwadze, że Twoi współtowarzysze podróży, rodzina mogą mieć inne oczekiwania wobec Ciebie i Twojego czasu. Zapewne będą chcieli, abyście ten czas spędzali przede wszystkim razem. Krótkie rozbiegania o poranku pomogą Ci utrzymać formę, a rodzinie Twoja nieobecność nie powinna za bardzo się dać we znaki. Szczególnie jeśli jeszcze będą słodko spać.

Ty natomiast będziesz mógł się cieszyć wschodem słońca i pięknymi widokami, które powinien zapewnić Ci wybrany pod urlop teren.

III ZAPLANUJ MNIEJ TRENINGÓW

Lekkie rozbiegania Cię nie satysfakcjonują i potrzebujesz czegoś intensywnego? Lub też nie możesz rezygnować z treningów, bo na jesień planujesz starty w zawodach?

W takim razie zrób swoje standardowe treningi. Jednakże robiąc plan treningowy na czas urlopu, miej na uwadze, że może być ciężko wykonać w tygodniu aż 5–6 treningów. Chociażby ze względu na swoich współtowarzyszy, czy też na łapiące Cię wakacyjne rozleniwienie (rano nie chce się wstawać, potem śniadanie, potem kawka, a potem jest już za ciepło na bieganie, wieczorem zaś lepiej napić się piwa i zrobić grilla… 😉 ). Nic się nie stanie jeśli w ciągu dwóch tygodni zaplanujesz i zrobisz tych treningów nieco mniej. Na przykład dwa czy trzy na tydzień.

Dlaczego?

 • Wiedząc, że masz do wykonania tylko 2 treningi, Twoja motywacja do ich zrobienia będzie znacznie większa, niż gdybyś wiedział, że masz ich kilka,
 • Współpodróżnicy, którzy nie są takimi fanami biegania, jak Ty (jeśli nie są) nie będą zbyt zadowoleni, gdy prawie codziennie będziesz znikał na około 2 godziny, a potem wracał tak zmęczony, że nie będziesz miał już ochoty na atrakcje, które oni zaplanowali,
 • Gdy wykonasz te dwa treningi będziesz z siebie zadowolony, że udało Ci się wykonać nawet tak minimalny plan. Jeżeli jednak założysz 5–6 treningów w tygodniu, a potem wykonasz tylko 2, to nie będziesz odczuwał tej satysfakcji.

IV PRZEDE WSZYSTKIM PLANUJ

Od tego powinieneś właściwie zacząć.

Gdy już zdecydujesz przed wyjazdem, że nie przerywasz treningów, to zrób specjalny wakacyjny plan treningowy. Pisząc plan, miej na uwadze, że dzień urlopowy będzie wyglądał całkiem inaczej, niż ten normalny. Dlatego też zrób plan całego wakacyjnego czasu, wpisując pomiędzy różne atrakcje i punkty dnia swoje treningi.

Jeżeli jedziesz na urlop z rodziną czy ze znajomymi, którzy nie zamierzają biegać, to przedstaw im swój urlopowy plan biegowy. Oni również muszą zaakceptować ten harmonogram, by wypoczynku nie zakłócały wam żadne sprzeczki.

Uważaj również, aby nie planować biegania, wtedy, gdy jest największe ryzyko, że jednak coś się przesunie, wypadnie, przeszkodzi i ostatecznie nie będziesz mógł go wykonać. Dlatego najpewniej będzie biegać z rana przed wszystkimi wakacyjnymi atrakcjami (a nie pomiędzy nimi). Wieczorem będzie Cię już kusić rozluźnienie, chłodne piwko czy też zapach kolacji.

V WYKORZYSTAJ INNY TEREN

Wyjeżdżasz z miasta na łono przyrody?

Wykorzystaj inny teren. Dzięki tej zmianie będzie Ci łatwiej znaleźć odpowiednią górkę do ćwiczenia podbiegów i zbiegów.

Jeżeli jedziesz nad morze, to ruszaj na plażę. Bieganie na bosaka po plaży świetnie wzmocni Twoje stopy, a przy okazji je wymasuje i wypeelinguje.

bieganie a urlopie nad morzem

Niezłym treningiem będzie również bieganie czy maszerowanie w wodzie. Stań w niej tak, by mieć zanurzone chociaż kolana. Im bardziej się zanurzysz, tym większy opór będziesz musiał pokonać. Zaangażujesz wtedy bardziej mięśnie głębokie, wymusisz lepszą pracę rąk. Uważaj jednak przy tym, aby utrzymywać ciało w pionie i nie pochylać się do przodu.

Spędzasz wakacje tam, gdzie króluje las?

W takim razie to będzie świetny czas na ćwiczenie biegów przełajowych. Przeskakuj przez krzaki, rowy, nie bój się wbiegnąć w błoto. Dzięki temu Twój organizm odpocznie od biegania po asfalcie, a Ty uruchomisz inny schemat ruchu, popracujesz innymi mięśniami i bardziej je zaangażujesz.

VI SPRÓBUJ CZEGOŚ INNEGO

Jeśli zamierzasz odpocząć od biegania, a mimo wszystko nie chcesz stracić formy, to zadbaj o inną aktywność fizyczną. Pływanie czy jazda na rowerze będzie świetną odskocznią od biegów. W dodatku zaangażuje i wzmocni inne mięśnie.

Podczas urlopu warto też zadbać o ogólne wzmocnienie ciała. Dlatego do swojej torby podróżnej zapakuj gumy do ćwiczeń czy taśmy do ćwiczeń typu TRX. Nie ważą one wiele, nie zajmują dużo miejsca i możesz z nimi ćwiczyć dosłownie wszędzie. Z nimi będziesz mógł wykonać ciekawy i kompleksowy trening wzmacniający. A jeżeli w obiekcie noclegowym jest siłownia, to już w ogóle masz ułatwione zadanie.

trening na taśmach trx

Gdy zdecydujesz się na taką zmianę, to nie zapomnij również, że to wciąż trening. A każdy trening wymaga odpowiedniego planu. Dlatego też pływanie, jazdę na rowerze czy inne ćwiczenia wpisz w swój plan wakacyjnego dnia.

VII A MOŻE BY TAK OBÓZ BIEGOWY?

To jest świetne rozwiązanie wtedy, gdy:

 • spędzasz wakacje sam lub też Twoja połówka/rodzina/współpodróżnicy również biegają,
 • chcesz polepszyć swoją technikę biegową i być prowadzonym przez trenerów,
 • absolutnie nie chcesz robić przerwy od biegania,
 • potrzebujesz porządnej dawki motywacji,
 • chcesz poznać innych zapalonych biegaczy.

Obóz biegowy zapewni Ci dużo sportowych wrażeń. Na pewno znacznie poszerzysz swoją wiedzę w tym temacie. Poznasz wiele innych ćwiczeń, które powinien wykonywać biegacz. To będą wakacje, które nie tylko utrzymają Twoją formę, ale przede wszystkim znacznie ją poprawią.

VIII CIĄG DALSZY ZAWODÓW

Jesteś prawdziwym biegowym twardzielem?

Spróbuj letnich zawodów. Jest ich znacznie mniej niż na wiosnę czy też jesień, ale z pewnością wybierzesz jakieś wydarzenie dla siebie.

Podczas letnich zawodów nieraz będziesz musiał zmagać się z upałem – na tym polega całe wyzwanie. Dlatego koniecznie dowiedz się, jak biegać w upale.

Planujesz maraton na Mazurach, Suwałkach lub ultramaraton po górach? Wybierz się tam na wakacje. Będziesz mógł trenować i przyzwyczajać się do terenu i trasy zawodów. Zaaklimatyzujesz się. Przed samym startem będziesz mógł się porządnie wyspać i odpocząć, ponieważ będziesz już od pewnego czasu na miejscu, zamiast męczyć się w długiej podrózy.

IX POZWÓL SOBIE NA MAŁE GRZESZKI

Życie biegacza to również odpowiednia dieta. Jeżeli chcesz, aby Twój organizm miał po treningu dostarczane odpowiednie składniki, tak abyś miał nową energię do biegania, to zapewne zwracasz dużą uwagę na to, co jesz.

O ile nie planujesz podczas urlopu zawodów, intensywnych treningów, to możesz sobie pozwolić na małe grzeszki jedzeniowe. W końcu każdy potrzebuje nieraz odskoczni od swoich nawyków żywieniowych. Wpływa to pozytywnie na psychikę i pozwala na wakacyjne odprężenie. Nie spinaj się więc, gdy towarzysze proponują na obiad pizzę, a na wieczór coś alkoholowego. W końcu to są wakacje i możesz odpocząć. A kiedy będziesz za granicą, koniecznie spróbuj lokalnych smakołyków – nie martw się kaloriami i makro!

Boisz się odejść od swojej diety nawet na te kilkanaście dni, bo wiesz, że już do niej nie wrócisz?

W takim razie trzymaj ją również w trakcie wakacji. Natomiast wypisz parę „niezdrowych” rzeczy, które bardzo chcesz zjeść, a zwyczajnie sobie na to nie pozwalasz. To pomoże Ci utrzymać poczucie kontroli nad jadłospisem, a jednocześnie nieco od niej odpocząć.

A więc jak biegać na urlopie?

Przede wszystkim biegaj tak, jak to uprzednio zaplanowałeś. Jeżeli urlop to czas wypoczynku od biegania, to nie zmuszaj się do treningów. Priorytetem jest teraz Twój wypoczynek, czas z najbliżyszmi i gromadzenie wspomnień na całe życie.

Nie wyobrażasz sobie przerwy od biegania?

Nie przerywaj tego, a zaplanu lżejsze treningi. Biegaj tak, by odpocząć, bo urlop ma Ci dodać energii na kolejne miesiące spędzone w pracy i na treningach. Szanuj również oczekiwania rodziny czy przyjaciół, którzy chcą spędzać ten czas z Tobą. W końcu to oni potem będą Cię dalej wspierać na Twojej biegowej drodze. Nie zraź ich więc do swojej pasji – zabierz wszystkich na pyszne, orzeźwiające lody zaraz po powrocie z trasy!

Mogą Ci się spodobać:

09 07.2024
Czym zajmuje się podologia?

Czym zajmuje się podologia?

Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się kompleksową opieką nad […]

09 07.2024
Różne rodzaje cukru: jak wybrać najlepszy do swoich potraw?

Różne rodzaje cukru: jak wybrać najlepszy do swoich potraw?

Cukier jest jednym z najważniejszych składników w kuchni. Bez niego […]

04 07.2024
Jak pozbyć się zakwasów? Sposoby na skrócenie męki biegacza

Jak pozbyć się zakwasów? Sposoby na skrócenie męki biegacza

Spróbowałeś nowych ćwiczeń, wydłużył dystans, wracasz do biegania po dłuższej […]

03 07.2024
Jak zacząć biegać? Bieganie dla początkujących

Jak zacząć biegać? Bieganie dla początkujących

Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]

28 06.2024
Elektrolity podczas treningu – dlaczego warto?

Elektrolity podczas treningu – dlaczego warto?

Elektrolity to kluczowy element diety sportowców i osób aktywnych. Minerały, […]

18 06.2024
30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]

23 05.2024
Jak oddychać podczas biegania? – 8 wskazówek jak robić to prawidłowo

Jak oddychać podczas biegania? – 8 wskazówek jak robić to prawidłowo

Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]

08 05.2024
Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]

05 05.2024
Budowa łydki – biegaczu, poznaj swój napęd!

Budowa łydki – biegaczu, poznaj swój napęd!

Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]

27 03.2024
Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]

22 03.2024
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

12 03.2024
Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]

27 02.2024
BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]

08 02.2024
Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]

19 01.2024
Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]

27 12.2023
Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]

22 12.2023
Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]

21 12.2023
Sauna – właściwości prozdrowotne

Sauna – właściwości prozdrowotne

Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]

20 12.2023
Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

23 11.2023
Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest […]

20 11.2023
Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia czasem towarzyszy każdemu – co jednak, jeśli uderza […]

15 11.2023
Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]

03 11.2023
Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną […]

20 10.2023
Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

O tym, co daje sport, można pisać książki – a […]

05 10.2023
Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup przez całe życie – marzenie, które może się […]

03 10.2023
Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka może się przydarzyć każdemu biegaczowi. Wymaga natychmiastowego, przemyślanego […]

26 09.2023
Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Biegasz? Kochasz ten sport i nie wyobrażasz sobie bez niego […]

21 09.2023
Joga dla biegaczy — na czym polega?

Joga dla biegaczy — na czym polega?

Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]

04 09.2023
Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]

01 09.2023
Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się