Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Data aktualizacji 25.07.2019
Przeczytasz w 8 minut
Chcesz biegać szybciej, dłużej? Osiągać coraz większe sukcesy i pobijać własne rekordy?
Samo bieganie i zwiększanie dystansu niewiele pomoże. Musisz jeszcze wdrożyć dodatkowe treningi. I to nie tylko te ogólne na wzmacnianie mięśni, pobudzanie mięśni głębokich i stabilizację, ale także specjalne ćwiczenia na tzw. siłę biegową.
Dowiesz się, czym są takie ćwiczenia i jak je wykonywać. Nie martw się. Zapewne większość tych ćwiczeń znasz już z lat szkolnych. Trzeba tylko nieco odświeżyć sobie tę wiedzę i wreszcie dowiedzieć się, po co one są.
Siła biegowa to inaczej wytrzymałość siłowa. Określa ona, jak długo i szybko jesteś w stanie biegać. Ćwiczenia na siłę biegową są niezbędne szczególnie przy długich dystansach. A jesteś w stanie ją zwiększyć poprzez dodatkowe, odpowiednie treningi. Ćwiczenia te zaangażują w głównej mierze mięśnie nóg, oraz brzucha. To silne nogi i tułów są takim motorem napędowym biegacza. Dzięki nim można bezpiecznie i sprawnie pokonywać podbiegi, zbiegi i długie dystanse. Ćwiczenia te wykonuje się podczas biegu, lub w formie podskoków. Podczas ich wykonywania musisz mieć dużą dbałość o ich poprawne wykonywanie pod względem technicznym. Tylko wtedy będą dawać dobre rezultaty, a Ty nie narazisz się na kontuzję podczas ich wykonywania.
Treningi na siłę biegową są dosyć wymagające i obciążające, dlatego najlepiej wykonywać je pod okiem trenera lub bardziej doświadczonego od Ciebie kolegi, aby nie zrobić sobie krzywdy.
Zarówno pierwszy, jak i drugi typ ćwiczeń często wykonuje się w warunkach beztlenowych.
Dzięki tym ćwiczeniom osiągniesz następujące efekty:
UWAGA: Większość poniższych ćwiczeń można zacząć realizować po wstępnym przygotowaniu organizmu, a więc należy mieć już dużą siłę ogólną i sprawność. Jeżeli jesteś początkującym biegaczem, to najpierw skup się na samym bieganiu, treningu funkcjonalnym, stabilizacyjnym i technice biegu. Ćwiczenia na siłę biegową są przeznaczone dla średniozaawansowanych i zaawansowanych biegaczy. Najlepiej wykonywać je pod okiem trenera.
Przed ćwiczeniami na siłę biegową zawsze należy uprzednio przeprowadzić odpowiednią rozgrzewkę.
Zanim przystąpisz do ćwiczeń, zwróć uwagę, aby podłoże na którym będziesz ćwiczyć nie było asfaltem, betonem itp. Znacznie lepiej jest wykonywać taki trening w terenie czy na tartanie, gdzie podłoże jest znacznie bardziej miękkie ( w przypadku tartanu jest większa sprężystość). Wynika to między innymi z tego, że ćwiczenia te i tak, powodują znaczne obciążenia dla mięśni, kości i stawów. Wykonując je na twardej nawierzchni, te obciążenia mogą się okazać zbyt duże i doprowadzić do kontuzji.
To bieg podczas, którego masz unosić wysoko kolana do góry. Jednak nie za wysoko. Wystarczy, że Twoje uda będą tworzyć kąt prosty z tułowiem. Stopa ma pracować na śródstopiu. Cały krok idzie bardziej w górę niż w przód. Poczujesz mocno pracujące mięśnie brzucha i nóg (dwugłowe, czworogłowe, łydki, pośladki). Równie intensywnie powinny pracować ręce.
Tym razem będziesz biegnąć i uderzać stopami o pośladki. A więc jest to ćwiczenie bardziej angażujące mięśnie dwugłowe ud, poprawiające elastyczność stawu kolanowego. Tak jak w skipie A będziesz biegać na przedniej części stopy, kroki będą krótkie, a ręce muszą intensywnie pracować wzdłuż tułowia. Dodatkowo tułów ma tworzyć wraz z kolanem jedną linię prostą.
Inaczej jest zwany również „defiladą”, ponieważ przypomina marsz wojsk podczas defilady. To ćwiczenie należy wykonywać na płaskim odcinku.
Skip D to bieg na wyprostowanych nogach. Ćwiczenie opiera się na dynamicznym wybiciu przy jednoczesnym utrzymywaniu wyprostowanego stawu skokowego. Szybko przebierasz nogami, utrzymując je w przodzie. Z tego też powodu tułów ma być lekko pochylony ku tyłowi. Robiąc to dynamicznie i poprawnie technicznie wzmocnisz nogi, oraz stopy. Tak, jak w powyższych skipach, tu również będziesz lądował na przedniej części stopy.
Powyższe skipy nie są bardzo trudne i skomplikowane (przecież często są wykonywane również na zajęciach w szkole). Można je z powodzeniem włączyć do rozgrzewki i mogą być stosowane nawet przez mniej zaawansowanych biegaczy, w przeciwieństwie do skipu B, który jest opisany poniżej.
To połączenie skipu A z jednoczesnym wyrzutem nogi w przód. Ćwiczenie jest trudne, a źle wykonane łatwo może doprowadzić do kontuzji. Dlatego zaleca się jego wykonanie bardziej osobom zaawansowanym lub pod przewodnictwem trenera.
Biegniesz, unosząc udo, tak by tworzyło kąt prosty z tułowiem, a następnie prostujesz nogę i wyrzucasz ją do przodu.
Na początku skipy lepiej wykonywać w truchcie na krótszych odcinkach na przykład 30 metrowych. Musisz skupić się przede wszystkim na odpowiedniej technice. Nie mniej ważna jest również dynamika tych ćwiczeń.
Gdy opanujesz technikę, możesz zacząć:
Z początku skipy możesz robić na odcinkach 30–50 metrowych, powtarzając każdy z nich po 5 razy. Na miejsce startu wracaj spokojnym truchtem. Trucht ten traktuj jak przerwę i odpoczynek.
Skip A,B,C i D to nie wszystko. Możesz również łączyć skipy, robić inne ich wariacje. Na przykład robić skip A tylko na jedną nogę, lub połączyć skip A z skipem C – jedną nogą robić skip A, a drugą C.
Spróbuj też jeszcze innych ćwiczeń. Poniżej znajdziesz kolejne propozycje.
Można wykonywać jednonóż lub obunóż. Jest to bieg podskokami, przy którym głównie pracują mięśnie dwugłowe uda i pośladki. Krok będzie długi i dynamiczny. Masz się wybijać bardziej do przodu niż w górę, a lądować na śródstopiu. Przy wieloskokach równie mocno będziesz angażował ręce, które będą pomagać przy wybiciu. Wieloskoki wykonuj tylko na miękkiej powierzchni, np. na trawniku.
Wieloskoki wykonywane na mocnym spięciu mięśni, intensywnym wybiciu w górę i pracy rąk będą bardzo wyczerpujące. Chcąc wykonywać po kilka powtórzeń na odcinkach 50–100 m, musisz je robić bardziej na luzie, czyli swobodnie, bez zbytniego wybijania się w górę. Oczywiście to będzie również zależało od Twojego poziomu zaawansowania.
To ćwiczenie może być wstępem do skipów, w szczególności do skipu A. Będzie ci łatwiej podczas niego opanować dobrą technikę. Jest to marsz, podczas którego unosi się wysoko kolana. Odbicie następuje również ze śródstopia. Ćwiczenie to będzie również ćwiczeniem koordynacyjnym. Oprócz wysokiego, dynamicznego unoszenia kolan obecna ma być również synchroniczna praca rąk. Ten marsz wykonuj rytmicznie na odcinku tak długim, aż poczujesz zmęczenie w mięśniach.
Popularne ćwiczenie ze szkoły, które z powodzeniem można włączać również do rozgrzewki. Możesz wykonywać popularne pajace lub takie ze skrzyżowaniem nóg. Będą intensywnie pracować zarówno nogi, jak i ręce. Poćwiczysz również wybicie.
To raczej ta część, która przez wielu amatorów jest najmniej lubiana, bo jest najbardziej męcząca. A jednak, jeśli chce się startować w zawodach, to omijanie treningu podbiegów nie jest najlepszym pomysłem.
Podbiegi można również wykonywać na wiele sposobów: podbiegi w sprincie, na odległość czy w podskokach. W zależności od rodzaju podbiegu powinieneś wybierać inną długość odcinka.
Przerwą i odpoczynkiem w sesji treningowej z podbiegami jest zbieganie – czyli powrót do punktu startu. Przerwa ta powinna być wykonywana w spokojnym truchcie trwającym nieco powyżej 1–2 minut (jeżeli są to podbiegi intensywne na szybkość).
Jeżeli podbieg był na długim odcinku, to przerwa, czyli zbieganie musi być już w nieco szybszym tempie niż trucht, tak by przerwa nie była za długa, a więc około 2–4 minuty.
Powtórzenia:
Nigdy nie zapominaj, że wykonując takie treningi jako odrębną jednostkę treningową, należy uprzednio wykonać dobrą rozgrzewkę. Jeśli jesteś początkujący w takim treningu, to zaczynaj od spokojniejszego tempa i krótszych odcinków.
Mogą Ci się spodobać:
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Technika biegania wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Canicross to kwintesencja międzygatunkowej współpracy sportowej. Pies to najlepszy przyjaciel […]
Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]
Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]
Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]
Wpisując „Runmageddon” w przeglądarkę internetową, zobaczysz zdjęcia ubłoconych, uśmiechniętych ludzi. […]
Częstotliwość treningów – to jedna z kwestii, które najczęściej męczą […]
Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]
Ćwiczenia na siłowni to ważny i bardzo korzystny składnik budowania […]
Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]
Plank – rodzaje klasycznej deski pozwalają ćwiczyć wręcz bez sięgania […]
Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu […]
Trening core musi znaleźć się w każdym biegowym planie. To […]
Ćwiczenia na ramiona to dla biegacza obowiązkowy element doskonalenia formy. […]
Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu […]
Trening na uda powinien robić każdy biegacz. Dzięki niemu poprawisz […]
Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]
Bieżnia lekkoatletyczna znajduje się w większości miast. Wygląda imponująco, toteż […]
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to przydatne elementy biegowego treningu uzupełniającego. Wystarczy […]
Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]
Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]
Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]
Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]
Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]
Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]
Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]
Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]
Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]