Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]
Data publikacji 12.04.2022
Przeczytasz w 5 minut
639 wyświetleń
Kalendarz imprez biegowych w Polsce jak co roku pęka w szwach! Nie da się być na wszystkich, chociaż pewnie bardzo byś chciał… Jak zdecydować, które zawody w bieganiu zaszczycić swoja obecnością? Mało stresu, dużo pięknych wspomnień – to jest to! Przeczytaj, które kwestie wziąć pod uwagę!
Pierwsza i najważniejsza kwestia – czy dasz radę ukończyć bieg? Miejsce w klasyfikacji generalnej nie ma tak dużego znaczenia, jak samo dotarcie do mety. Nic tak nie boli, jak konieczność wcześniejszego zejścia z trasy.
Na pierwsze zawody w bieganiu niezmiennie polecamy dystans 5 kilometrów.
Jeśli 10 czy 12 kilometrów nie sprawia Ci problemu na treningu… Najwyżej zajmiesz wyższe miejsce w ,,piątce”! Będziesz miał pewność, że wszystko pójdzie w porządku, a im mniej stresu przed biegiem, tym lepiej.
To punkt przeznaczony dla biegaczy terenowych. W mieście niewiele może zaskoczyć nawet tych mniej zaawansowanych.
Jeżeli decydujesz się na (nawet krótki) bieg w górach, wokół jeziora czy po leśnym szlaku, dokładnie przeczytaj informacje organizatora. Odpowiedzialni organizatorzy zaznaczają, czy na ich trasach są trudniejsze odcinki, czy też nadają się dla całkiem początkujących startowiczów.
W ramach jednego biegu często jest dostępne kilka tras różniących się poziomem zaawansowania. Uwierz, jeśli organizator zapewnia, że część z nich nie jest przeznaczona dla początkujących… On wie co pisze.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by jechać na imprezy biegowe nawet na drugim końcu kraju. Weź jednak pod uwagę, czy zdążysz odpocząć po podróży. Na dalekie wyścigi biegowe wystartuj z domu nawet 2-3 dni wcześniej. Tak więc, weź pod uwagę możliwą konieczność wykorzystania przysługującego Ci urlopu.
Na miejscu musisz mieć czas, by porządnie się wyspać i dojść do siebie. Impreza biegowa nie jest najlepszą okazją, to rozruszania się po przesiedzeniu 7 godzin w samochodzie. Zależy Ci przecież na tym, żeby pobiec jak najlepiej, prawda?
Zwróciłaś kiedyś uwagę na to, jak zmienia się Twoja forma na przestrzeni miesiąca? U wielu kobiet zbliżający się okres obniża wydolność, co jest winą hormonów. Także podczas krwawienia miesięcznego część biegaczek jest osłabiona nadmierną utratą żelaza.
Planując starty patrz na dokładne daty wyścigów. ,,Bieg życia” podczas okresu nie będzie najlepszym wyborem…
Jeżeli naprawdę zależy Ci na TEJ konkretnej imprezie, porozmawiaj ze swoim ginekologiem na temat możliwości farmakologicznego przesunięcia krwawienia. To już ostateczność, którą lepiej zostawić na Maraton Bostoński, ale zapytać nie zaszkodzi – zrób to przed opłaceniem pakietu.
Jesteś szczęściarą, której cykl miesięczny nie psuje kondycji ani nastroju? Super! Przejdź do następnego punktu!
Wielkie wydarzenie na kilka tysięcy osób, zlokalizowane w stolicy województwa? Osoby mające przed sobą pierwsze podrygi na wyścigach, powinny wstrzymać się z opłacaniem pakietu.
Im więcej rywali, tym większy stres. W końcu więcej uczestników świadczy o powadze imprezy. Trzeba dobrze wypaść…
Na początek warto celować w imprezy na kilkadziesiąt osób. Dobrą okazja do startu są wydarzenia lokalne, gdzie presja jest nieporównywalnie mniejsza niż podczas prestiżowych wyścigów.
Weź udział w 2-3 malych imprezach biegowych, dowiedz się z czym to się je, pokonaj nerwy. Na takich zawodach masz większą szansę na wysokie miejsce, bo i trudno o zaprawionych w bojach ,,medalowych ścigaczy” (akurat pojechali na maraton). Gdy na mniejszych wyścigach poczujesz się jak ryba w wodzie, biegnij zawojować wielki świat!
Nie ma lepszej opcji na pierwszy start w zawodach, niż imprezy charytatywne. Wizja ścigania się po medale budzi u Ciebie niepewność – ,,nie nadajesz się” do tego? Martwisz się odstającym brzuszkiem, kolką, zadyszką? Biegi charytatywne pozwolą Ci o tym zapomnieć.
Tutaj medale schodzą na bardzo daleki plan. Wieloletni pasjonaci biegania brną ramię w ramię z ledwo co rozruszanymi kanapowiczami. Atmosfera jest ciepła, bez widma rywalizacji. Do mety możesz doczłapać maszerując i nikt nie pomyśli “po co on tu przyszedł”. Wszyscy przyszli w jednym celu – żeby pomóc.
Z każdym krokiem czujesz, że robisz coś pięknego. Stres nie istnieje, a satysfakcja jest jeszcze większa, niż gdybyś stanął na podium po zwykłym wyścigu.
Są też imprezy, w których celem jest po prostu dobra zabawa – biegi mikolajkowe, wakacyjne, wielkanocne, w przebraniach i tak dalej. Przeważnie łączą się z charytatywnymi inicjatywami, ale są jeszcze ciekawsze.
W grupie raźniej! Masz znajomych zakręconych na punkcie biegania? Namów ich na wspólny udział w wyścigu. Wyjedźcie, pobiegnijcie, przy okazji pozwiedzajcie nową okolicę. Wybranie zawodów, na które wyjazd zaplanowali Twoi przyjaciele to gwarancja miłych wspomnień.
Gdy wyjazd na imprezę biegową zmieni się w wypad z przyjaciółmi, zapomnisz o stresie. Po zawodach zaś, wasza paczka powiększy się o kolejne świetne osoby!
Imprezy biegowe terenowe i miejskie – jak wskazywaliśmy wyżej – mają zwykle kilka wariantów. Znajdzie się półmaraton dla Piotrka trenującego od dwóch lat, ,,piątka” dla świeżaka Andrzeja, a nawet biegi dla dzieci. Przeczytajcie dokładnie jakie trasy będą uruchamiane w ramach imprezy, a nikt nie będzie miał wymówek w postaci zbyt małego zaawansowania.
Tylko nie pijcie alkoholu przed wyścigiem! Opłaciliście pakiety startowe, więc wypada z nich skorzystać!
Pierwsze zawody w bieganiu to zawsze sukces. Nie muszą być poważne – Twój cel to ukończenie biegu, nie od razu wygrana. Dopasuj stopień zaawansowania wyścigu do Twojego poziomu treningowego i zadbaj o możliwość wypoczynku na miejscu. Jeśli myślisz, że nie nadajesz się do biegania na zawodach, weź udział w imprezie charytatywnej. Są doskonałym sposobem na przełamanie się do zawodów sportowych, a przy okazji niesienie pomocy!
Pierwsza wyscigowa piątka jeszcze przed Tobą? Przygotuj się do niej – łap porady i zacznij od razu: https://sbiegacza.pl/2022/04/09/jak-sie-przygotowac-do-biegu-na-5-kilometrow-zwieksz-szanse-na-podium.
Mogą Ci się spodobać:
Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]
Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]
Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]
Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]
Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]
O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]
Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]
Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez wygodnych i stylowych butów […]
Chcesz zacząć ćwiczyć, ale ubranie treningowe kojarzy Ci się z […]
Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]
Trudno wyobrazić sobie życie w XXI wieku bez butów. Na […]
Problem ze snem może dosłownie zrujnować życie, a już na […]
Szybko się męczę, a chcę biegać: takie wiadomości stale dostajemy […]
Obstawianie zawodów biegowych staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. […]
Maraton – ile kilometrów ma legendarny dystans? Wbrew pozorom, odpowiedź […]
Bieganie to popularna forma aktywności fizycznej, która przynosi wiele korzyści […]
Ból kolana po bieganiu zdarzył się kiedyś każdemu sportowcowi. Jeżeli […]
Cytaty motywacyjne – sport zna ich wiele, bo bez motywacji […]
Przetrenowanie to realne zagrożenie dla ambitnego biegacza. Po czym poznać, […]
Jakie suplementy na regenerację warto mieć w swojej sportowej szafeczce? […]
Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]
Bieg na 5 km – czas amatora mówi sporo o […]
Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]
Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]
Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]
Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]
Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]
W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]
Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]
Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]