Odkryj zalety robienia zakupów spożywczych w sieci. Poznaj wygodę, oszczędność […]
Data aktualizacji 26.05.2023
Przeczytasz w 8 minut
Co można zrobić z czekolady, by pasowało do założeń zdrowej diety? Tak, to da się zrobić! W zbilansowanej diecie jest miejsce na Twoje ulubione słodycze – podpowiadamy, jak umiejętnie wkomponować je do posiłków. Poznaj 10 pomysłów z biegowej kuchni. Odżywcze, dodające sił, a przy okazji obłędnie czekoladowe. W takim wydaniu wrzucaj czekoladę na ząb nawet codziennie!
Wbrew powszechnie panującej opinii, uważamy, że jedzenie czekolady z umiarem jest zdrowe. Staraj się kierować dietetyczną zasadą 80/20 – 80% jedzenia dla ciała, 20% jedzenia dla duszy – a wszystko będzie w porządku.
Zdrowa dieta jest zdrowa również dla psychiki. Dlatego, nie uważamy, by dieta całkowicie wykluczająca produkty, które lubisz, mogła się do takich zaliczać. Zjedzenie kawałka czekolady czy ulubionego batonika nawet codziennie, w rozsądnej ilości, będzie zdrowszym wyjściem, niż restrykcje doprowadzające do rozstroju nerwowego. Współcześni dietetycy już dawno odeszli od podejścia 100% czysta micha na rzecz zasady 100% czysta głowa.
Poza tym biegacz może sportowo skorzystać na jedzeniu czekolady. To w końcu źródło cukru, a cukier dodaje energii do ćwiczeń. Może dzięki paseczkowi Milki Oreo pobijesz swoją życiówkę na 5 kilometrów?
Najzdrowsze są czekolady o wysokiej zawartości naturalnego kakao – minimum 70%. Takie słodycze są bogate w magnez. Zawierają dużo tłuszczu, bardzo potrzebnego w diecie, a względnie niewiele cukru, dlatego dają uczucie sytości na długo.
Dodatkowy plus, jeżeli czekolada nie jest słodzona zwykłym cukrem, a erytrytolem, stewią lub ksylitolem – zdrowszymi zamiennikami klasycznego słodzidła.
Czekolady mleczne i białe wypadają znacznie gorzej. Są przede wszystkim słodkie od cukru, a naturalnego kakao w nich niewiele. Jeżeli więc chcesz jeść czekoladę często, a zwłaszcza często i dużo, warto przekonać się do gorzkich wariantów.
Do naszych pomysłów możesz wykorzystać każdą czekoladę. Nie lubisz gorzkiej? To się nie zmuszaj! Poniższe dania całościowo są wystarczająco odżywcze, czekolada jest w nich przede wszystkim przyjemnym dodatkiem dla głowy. Jako słodzidła użyj dowolnego słodzika, żeby jednak nie przesadzić z ilością cukru w porcji 😉
A więc co zrobić z czekolady schowanej w kuchennej szafce na czarną godzinę? Przejdźmy do inspiracji!
Pancakes z odżywki białkowej to genialny wynalazek fit-kucharzy. Da się je zrobić bardzo prosto. Ciasto powstaje z mąki wymieszanej z białkiem. Do proszku dodajemy jajko lub zgniecionego banana, mleko, słodzidło i sodę oczyszczoną. Mąka może być pszenna lub dowolna inna. Smak odżywki białkowej – proponujemy ciasteczkowy, waniliowy albo śmietankowy.
Nałóż na rozgrzaną patelnię warstwę ciasta, połóż kawałek czekolady lub krem czekoladowy typu Nutella, zakryj drugą warstwą. Smaż na wolnym ogniu. Czekolada w środku cudownie się rozpuści – jedz zanim wystygną, tylko się nie pobrudź!
Idealny posiłek potreningowy. Jest białko dla regeneracji mięśni, jest dawka węglowodanów na sprawne uzupełnienie glikogenu mięśniowego i… w nagrodę za ćwiczenia. Po bieganku się należy!
Nie takie zwykłe batony, a batony wysokoproteinowe z 5 składników. Żadne gotowce z marketu nie dorównują im pod względem makro. Potrzebujesz tylko chudego twarogu, żelatyny, słodzidła, mleka, czekolady.
Twaróg, słodzidło i rozpuszczoną żelatynę dokładnie wymieszaj. Przelej do foremek (lub do zwykłego naczynia, później pokroisz). Czekoladę wymieszaną z mlekiem rozpuść w kąpieli wodnej. Kiedy batoniki stężeją, zamocz je w przestudzonej polewie. Przechowuj smakołyki w lodówce.
Czyli pomysł genialny w swej prostocie. Naleśniki z białym serem i bananem, a do tego rozpuszczona czekolada polana po wierzchu. Białkowo-węglowodanowe połączenie smakujące całej rodzinie, świetne po treningu.
Jak szaleć, to szaleć. Pizza na twarogowym spodzie to coś, czego próbowała już większość osób zainteresowanych zdrowym odżywianiem. My też – a potem pomyśleliśmy, że czemu by nie zrobić tego na słodko. Po teście okazało się, że nie ma żadnych przeciwwskazań, wystarczy podmienić sól z przepisu na słodzidło 😉
Kostka twarogu chudego 250 gramów, 3 łyżki mąki, 2 łyżki naturalnego kakao, jajko, trochę mleka dla rozrzedzenia konsystencji, słodzidło i proszek do pieczenia. Wymieszać na gładką masę i do piekarnika na około 30 minut, 180 stopni. Grzanie góra-dół bez termoobiegu.
Jeszcze gorące ciasto posmaruj kremem czekoladowym lub rozpuszczoną czekoladą. Bardzo mile widziane świeże owoce sezonowe – witamin nigdy dość.
Kawałek pizzy wsuń na deser po obiedzie, lub potraktuj jako przekąskę przed bieganiem zamiast klasycznego energetycznego batonika.
Lody domowej roboty – orzeźwiające, proste w przygotowaniu, a smakują jak z najlepszej rzemieślniczej lodziarni. Przepisów na lody domowej roboty nie brakuje – polecamy przetestować zwłaszcza takie na jogurcie naturalnym oraz skyrze. Wykorzystują prawdziwą czekoladą lub (w bardziej fit wersji) samo naturalne kakao. Kakao oczywiście jest super, ale czekolada pozostaje niezastąpiona smakowo.
No i pamiętaj, że startą na wiór czekoladę możesz dodać do każdych domowych lodów, nawet sorbetów owocowych. Osłódź sobie upalny dzień – po kilku łyżeczkach poczujesz przypływ cukrowo-chłodnej energii.
W każdym supermarkecie znajdziesz jogurty o smaku czekoladowym, z wiórkami, straciatella i tak dalej. Ale bądźmy szczerzy – mało które zasługują na miano naprawdę czekoladowych w smaku, a patrząc na skład, zwłaszcza zdrowych-czekoladowych. Co najwyżej kakaowe napoje proteinowe wypadają dobrze. Szkoda, że równocześnie szalenie drogo.
Wobec tego, co można zrobić z czekolady? Bardziej budżetową, a przy tym pożywną opcję. Skyr, kvarg, grecki lub inny jogurt o wysokiej zawartości białka plus pokruszony pasek czekolady. Opcjonalnie – rozpuszczona i przestudzona czekolada dokładnie wymieszana z jogurtem naturalnym. Mało Ci słodyczy? Dopraw zamiennikiem cukru. I gotowe, masz czekoladową bazę do śniadania, posiłku okołotreningowego czy deseru owocowego.
Były batony białkowe, to czas na czysto energetyczną przekąskę. Każdy przepis na batoniki owsiane możesz uzupełnić czekoladową nutą. Czy to w formie wiórek, czy prostej polewy z czekolady rozpuszczonej w kąpieli wodnej.
W płatkach owsianych znajdują się przede wszystkim węglowodany złożone – czyli te cukry, które uwalniają energię przez dłuższy czas. Potocznie mówi się o nich dobre cukry. Dodając do płatków czekoladę, doładujesz także węglowodany proste – te, które uzupełniają energię błyskawicznie.
Jeżeli wsuniesz takiego batonika na 30-60 minut przed bieganiem, pod względem energetyczności mogą wypaść nawet lepiej od nie-czekoladowych wersji. Cukier prosty od razu Cię orzeźwi, a na kolejnych kilometrach organizm będzie miał do dyspozycji węglowodany złożone z płatków.
O tym, że orzechy są zdrowe, przekonywać nie trzeba – są pełne minerałów i kwasów omega-3. A więc co zrobić z czekolady na zdrowo? Zamiast kupować gotowce, skuś się na samodzielne przygotowanie orzechów w słodkiej wersji.
Sam decydujesz o stosunku orzechów do czekolady oraz wyborze składników. Mleczna, gorzka, biała? Włoskie, brazylijskie, laskowe? Jak chcesz – testuj! Wystarczy rozpuścić tabliczkę, zalać czekoladą rozłożone na papierze orzechy i włożyć całość do lodówki. Możesz wymieszać polewę z dodatkową porcją naturalnego kakao – będzie więcej magnezu i intensywności smaku.
Kolejna rzecz genialna w swej prostocie. Znasz czekoladki Reese’s? Łączą mleczną czekoladę z masłem orzechowym. I tak też zrób w domowych warunkach.
Rozpuść czekoladę z mlekiem, tak żeby mocno się lała. Łap za silikonową foremkę do lodów (najwygodniej się z niej wyjmuje i dają ładne kształty). Wypełnij foremki mniej-więcej do połowy. Włóż do lodówki. Gdy czekolada stężeje, do każdej foremki dodaj solidną kropkę masła orzechowego i zalej kolejną warstwą czekolady. Opcjonalnie posyp wiórkami kokosowymi. Znowu do lodówki i gratulacje – zrobiłeś własną bombonierkę 🙂
Użyj masła orzechowego 100% orzechów. Ma takie same walory zdrowotne jak całe orzechy – bo to w zasadzie orzechy zmielone na papkę i wpakowane do słoika. Za dawkę słodkości odpowiada już solidna porcja czekolady.
Jako ostatnia propozycję na to, co można zrobić z czekolady, zostawiliśmy kontrowersyjne połączenie mięsno-słodkie. Próbowałeś kiedyś kurczaka z sosem czekoladowym? A właściwie z sosem mole – pomysłem prosto z meksykańskiej kuchni.
W sosie mole wykorzystuje się czekoladę gorzką minimum 75%. Lepiej trzymać się tej zasady, bo reszta składu nie wydaje się do pogodzenia z bardzo słodką czekoladą. Znajdziesz w nim ognistą mieszankę przypraw: chilli, cebulę, czosnek, kolendrę, anyż, goździki, cynamon. Są także pomidory, migdały, sezam oraz pestki. Założenie jest takie, że czekolada ma przełamać wytrawną kompozycję odrobiną słodyczy.
Sos mole jest dość skomplikowany, ale zapewniamy, że robi furorę na stole. Przyrządź mięso z takim sosem na ważną kolację. Nie dość, że mole jest pyszny, to jeszcze składa się z samych zdrowych rzeczy – nawet do wyboru czekolady nie sposób się przyczepić.
Co można zrobić z czekolady? Jak widzisz, naprawdę sporo – a to tylko wybrane pomysły! W zbilansowanej diecie jest miejsce na wszystko. Zestawiaj ją z odżywczymi daniami, masłem orzechowym, orzechami, twarogiem i jogurtami. A kiedy będziesz miał ochotę na paseczek tej ulubionej, to po prostu go zjedz, zamiast powstrzymywać się za wszelką cenę – bo zdrowa dieta to taka dieta, na której trwasz z przyjemnością!
Mogą Ci się spodobać:
Odkryj zalety robienia zakupów spożywczych w sieci. Poznaj wygodę, oszczędność […]
Faszerowana papryka to danie, które otwiera mnóstwo kulinarnych możliwości. Jej […]
Co jeść po bieganiu, by najlepiej wesprzeć swoje zmęczone ciało? […]
Czy cukier jest zdrowy, a może przeciwnicy słodzenia mają rację […]
Batony energetyczne? Przepisy zgromadzone w tym artykule pozwolą biegaczowi raz […]
Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]
Dieta wegańska dla biegacza – czy to możliwe? Jeszcze kilka […]
Co jeść na redukcji, by przyniosła ona zamierzone rezultaty – […]
Co zamiast kawy, by dodać sobie sił do wysiłku fizycznego […]
Banan przed treningiem to dla części sportowców wręcz rytuał. Po […]
Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]
Co zrobić z bananów – kulinarnych dzieł natury? Przedstawiamy 15 […]
Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]
Jakie białko wybrać spośród setek propozycji na rynku? Białko w […]
Pomysły na przekąski, które wrzucisz na ząb bez obaw o […]
W jakich produktach jest magnez – szalenie ważny minerał, nie […]
Ile soli dziennie jeść jako osoba aktywna, by nie przesadzić […]
Co najlepiej nawadnia organizm? Wcale nie klasyczna woda! Mimo iż […]
Ochota na słodkie czasem dopada każdego. Nawet prowadzący najzdrowszy tryb […]
Ile kalorii jeść, żeby schudnąć skutecznie i bez męczarni, a […]
Suszone owoce mogą się okazać doskonałą przekąską o każdej porze […]
Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]
Jakie suplementy warto brać spośród setek preparatów dostępnych w aptekach? […]
Jak schudnąć bez ćwiczeń – co takie porady robią na […]
Jak schudnąć po 40 urodzinach i później? Czy jak zaczniesz […]
Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]
Suplementacja omega 3 to gorący temat w dietetyce sportowej. Czy […]
Zdrowe ciastka, które warto włączyć do diety sportowca – zrób […]
Tanie dania mogą być zdrowe, pożywne i smaczne. Dieta sportowca […]
Z czym makaron, by dodać sobie siły do planowanych ćwiczeń, […]