Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]
Data aktualizacji 25.05.2020
Przeczytasz w 3 minut
Wśród wszystkich modeli butów do biegania obuwie startowe pełni szczególną funkcję. To specjalny rodzaj butów, który umożliwia najbardziej dynamiczne treningi i ustanawianie rekordów życiowych w zawodach. Nic dziwnego, że wiele osób daje się skusić na ich zakup, licząc na poprawę rezultatów i efektów codziennych treningów. Tyle że nie każdy powinien je zakładać. Kiedy zatem buty startowe będą Ci potrzebne, a kiedy powinieneś zrezygnować z pokusy zakupu takiego obuwia?
Po założeniu butów startowych osoby przyzwyczajone do biegania w obuwiu treningowym poczują sporą różnicę w co najmniej kilku elementach. Pierwszym będzie waga butów startowych. Jako że są one nastawione przede wszystkim na poprawę wyników, ich ciężar został zredukowany do minimum. Każdy krok w butach startowych ma być lekki, a oszczędności na wadze przekładają się na ułamki sekund istotne w czasie długich, ulicznych biegów.
Buty startowe pozwalają też na oszczędność energii. Taki efekt wywołuje zmniejszony poziom amortyzacji. W butach treningowych ten element jest rozbudowany, ma chronić stopy i stawy przed przeciążeniami związanymi z bieganiem na twardej, asfaltowej nawierzchni. W butach startowych odnajdziemy jedynie szczątkową amortyzację, co wyraźnie poczujemy w trakcie biegu. Buty startowe nie tłumią energii wytwarzanej w czasie uderzeń stóp o podłoże, co sprawia, że bieg jest bardziej dynamiczny.
Wspomniana wcześniej mniejsza waga wiąże się nie tylko z ograniczeniami amortyzacji, ale również z rezygnacją z elementów, które stabilizują bądź usztywniają stopę. Te wartości dodatkowo zmniejsza węższa podeszwa, którą zazwyczaj charakteryzują się modele startowe. Stopa będzie więc poddawana w nich nieco innym obciążeniom niż w butach treningowych, również dlatego, że obuwie startowe charakteryzuje się niższym dropem.
Warto również pamiętać, że buty startowe są zdecydowanie mniej wytrzymałe od treningowych. Ograniczanie nowoczesnych systemów i technologii wspierających stopę idzie w parze z lepszą dynamiką, ale i większą podatnością na zniszczenia. Podeszwy szybciej się zużywają i zwykle obuwie startowe pozwala na przebiegnięcie dwukrotnie mniejszej liczby kilometrów niż odległość pokonywana w butach treningowych.
Buty startowe są przeznaczone dla najbardziej zaawansowanych biegaczy. Do biegania w takim obuwiu potrzebna jest bowiem odpowiednia technika. Z powodu braków w amortyzacji i usztywnieniu zdecydowanie łatwiej w nich o kontuzję. Na buty startowe powinny więc decydować się jedynie osoby o wysokim poziomie sportowym.
Istotną cechą jest również waga biegacza, która w przypadku tego obuwia nie powinna być zbyt duża, w przeciwnym wypadku słaba amortyzacja skończy się znacznymi przeciążeniami. Buty startowe powinny być używane jedynie w czasie zawodów czy bardzo dynamicznych treningów, nie można ich traktować jako zamiennik obuwia treningowego.
Zakup butów startowych jest zdecydowanie odradzany początkującym biegaczom. Jeśli nie wypracowaliśmy jeszcze odpowiedniej techniki biegu ani imponujących rezultatów, takie obuwie nie poprawi naszych wyników, za to używanie go może zaowocować kontuzją. Po modele startowe nie powinny też sięgać osoby, które biegają dla przyjemności czy zachowania formy spokojnym tempem, bez treningów szybkościowych. W zupełności wystarczą im buty treningowe.
Z powodu ograniczeń amortyzacji buty startowe nie nadają się również dla biegaczy otyłych ani tych, które mają problemy z wadami stóp. Dotyczy to także osób z dużą pronacją lub supinacją, które potrzebują na trasie odpowiedniego wsparcia.
Każdy, kto biega od dłuższego czasu i rozważa zakup obuwia startowego, powinien najpierw wypróbować buty treningowo-startowe. To kompromis pomiędzy oboma rozwiązaniami – zapewniają spore bezpieczeństwo stopy i solidną amortyzację przy mniejszej wadze i większej dynamice.
Mogą Ci się spodobać:
Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]
Zimowa outdoorowa aktywność to nie lada wyzwanie, ale również szansa […]
Wybór odpowiednich butów do biegania jest kluczowy, jeśli trening ma […]
Buty do biegania męskie na asfalt to bardzo szeroka kategoria […]
Buty to podstawowe akcesorium każdego biegacza. Odpowiednio dobrane chronią przed […]
Ascis – buty do biegania tej marki pokonują najdłuższe dystanse […]
Nie trzeba być profesjonalnym biegaczem ani startować w maratonach, by […]
Firma Salomon od lat utrzymuje mocną pozycję na rynku obuwniczym. […]
Buty do biegania po mieście muszą chronić Twoje stawy przed […]
Z jednej strony utrzymywanie czystego obuwia jest niezbędne, aby jego […]
Wybór butów do biegania powinien być przemyślaną decyzją. By dobrać […]
Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za […]
Większość polskich biegaczy wciąż stawia na treningi na twardej, równej […]
Kontuzje są zmorą wszystkich sportowców. Dotyczy to nie tylko profesjonalistów, […]
Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]
By osiągać najlepsze rezultaty potrzebny jest najlepszy sprzęt. Podstawą są […]
Na rynku biegowym co kilka miesięcy pojawiają się nowe propozycje, […]
Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]
Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]
Mimo rozwoju technologii, prostota często bywa w cenie. Nie zawsze […]
Buty do biegania w górach muszą być przemyślanym zakupem. Warunki […]
Adidas Adizero to kolekcja, którą Adidas po raz kolejny chce […]
Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]
Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]
Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]
Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]
Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]
Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]
Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]
Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]