Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]
Data aktualizacji 17.12.2019
Przeczytasz w 8 minut
Dobrze dobrane buty do biegów OCR uchronią Cię przed kontuzją i pozwolą Ci się całkowicie skupić na pokonywaniu przeszkód. Jeżeli już przeczytałeś parę artykułów o butach OCR, to być może masz mętlik w głowie, bo każdy z nich radzi nieco coś innego. Jedni utrzymują, że dobrze trzymający but ze sztywniejszą cholewką, jak i podeszwą, jest lepszy, drudzy zaś doradzają ten nieco bardziej elastyczny. I trudno się temu dziwić. Butów do biegania trailowych i tych przeznaczonych do OCR na rynku jest sporo, każdy rodzaj ma swoje wady i zalety. Dodatkowo każdemu biegaczowi pasuje coś innego.
Pewnie po kilku czy też kilkunastu przebytych biegach będziesz już wiedział, jaki but do jakiego biegu najlepiej Ci się sprawdza. Tymczasem jednak poniżej pokażemy Ci, jakie buty OCR najlepiej się nadają do tego typu aktywności oraz jakie są wady i zalety niektórych rozwiązań. Dzięki temu przymierzając się do zakupu butów do biegu z przeszkodami będziesz wstępnie wiedział, na co się zdecydować.
Na początek jednak odpowiemy na ważne pytanie, które zawsze się pojawia w głowach debiutantów: Czy aby na pewno potrzebuje specjalnych butów do biegu z przeszkodami? TAK. Potrzebujesz. Chodzi tu o Twoje bezpieczeństwo, a również bezpieczeństwo współzawodników. Bowiem źle dobranymi butami możesz zrobić krzywdę sobie, jak innym. I nie ma w tym przesady.
Podczas biegu Twoje buty będą musiały stawić czoło wielu trudnym nawierzchniom. Największym utrapieniem przeważnie są:
Oczywiście bardzo często jeden bieg łączy ze sobą wszystkie trzy z wymienionych elementów. But musi trzymać Cię stabilnie na podłożu i zabezpieczać stopę i kostkę przed wychylaniem na boki. Najważniejszymi czynnikami decydującymi o dobrym, bezpiecznym obuwiu do takich biegów, będzie:
Tak więc jeśli chcesz zakończyć zawody cały i zdrowy, to musisz poznać poniższe cechy odpowiednich butów na biegi OCR.
Agresywny bieżnik – to najważniejsza zasada. Oczywiście są różne bieżniki: o klockach długich, krótkich, kołkach gęsto czy też luźno rozmieszczonych, płaskich o większej lub mniejszej średnicy. Który z nich będzie odpowiedni?
Błoto jest najbardziej powszechną rzeczą na takich biegach. Nawet jeżeli organizatorzy nie starali się specjalnie, żeby na Twojej drodze postawić coś super błotnistego, to i tak jeśli pobiegniesz za wieloma innymi zawodnikami i w dodatku w którejś turze z kolei, to błoto, chcąc, nie chcąc, samo się wytworzy. Dlatego dobrze sprawdzą się bieżniki z trójkątnymi lub prostokątnymi klockami o niezbyt gęstym rozstawieniu (zbyt gęsto rozstawione i w dodatku głębokie elementy bieżnika mogą powodować przyklejanie się błota do podeszwy, co w efekcie końcowym zmniejszy przyczepność, a zwiększy wagę buta). Przykład takiego bieżnika znajdziesz w Inov8 Mudclaw300 oraz Inov8 Xtalon225.
Jeżeli masz w swoich zasobach górskie buty do biegania w terenie (na skały, kamienie), to również możesz wziąć ich kandydaturę pod uwagę, choćby dlatego, że dobrze się sprawdzi przyczepność tego bieżnika do przeszkód typu: równoważnia, ściana oraz na podbiegach i zbiegach. Natomiast nie wahaj się jednak, jeśli Twoją jedyną opcją jest bieg w bieżniku opisanym powyżej. Bowiem takie klocki nie tylko dobrze wgryzają się w błoto, ale także radzą sobie na kamieniach i skałach, która mogą się od czasu do czasu pojawić na niektórych biegach OCR.
„Nie” dla bardzo miękkiej i elastycznej podeszwy. Pamiętaj, że na trasie nieraz nadepniesz na kamień czy korzeń drzewa. Nie wspominając już o twardych przeszkodach. Taka podeszwa pozytywnie wpłynie na wagę buta, natomiast też o wiele szybciej się zużyje. Ponadto miękka i elastyczna podeszwa nie da odpowiedniego wzmocnienia i ochrony dla Twoich palców, jak i podbicia stopy, co ma duże znaczenie.
Delikatna cholewka z siateczki może dostarczy odpowiedniej oddychalności i sprawnie usunie z buta wodę, natomiast nie wytrzyma na biegach ekstremalnych zbyt długo w całości. Może się zetrzeć już na pierwszych przeszkodach, jak chociażby wspinaniu po linie czy czołganiu pod zasiekami. Nie ochroni też odpowiednio stopy, a na zimowe biegi ekstremalne nie da komfortu cieplnego, a wręcz może powodować odmrożenia palców.
Wybierając cholewkę do zawodów OCR, musisz pamiętać o ważnej rzeczy:
Woda na pewno dostanie się do Twoich butów.
Przeszkody bardzo często mają w sobie wodne niespodzianki. Nierzadko zdarza się, że część trasy biegu prowadzi przez jezioro, wzdłuż brzegu. Powszechne są również skoki na linie przez basen (do którego i tak wpada 90% osób). Tak więc nawet jeśli wybierzesz buty wodoodporne, to woda prędzej czy później się do nich dostanie. A jak już się dostanie, to najlepiej będzie, jeśli z nich szybko wyleci. Dlatego też postaw na cholewkę, która jest:
Miej na uwadze, że cienka cholewka z ochronnymi wstawkami zapewni niską wagę buta i dobrą żywotność. Natomiast grubsza cholewka będzie oznaczała również dłuższą żywotność i większą sztywność, co zaś będzie lepiej chroniło stopę i trzymało ją w ryzach. To już od Ciebie zależy, co Ci będzie bardziej odpowiadać.
Zwróć uwagę, aby cholewka podczas biegu nie chodziła na boki i sięgała pod kostki. To zwiększy Twoją stabilność i uchroni przed skręceniem kostki.
Niektórzy na biegach OCR stosują dziwne patenty takie, jak owijanie stopy wraz z butem taśmą klejącą. Ma to ochronić przed ewentualną utratą tego buta w błocie. Taki patent nie będzie Ci potrzebny, jeżeli będziesz miał dobry bieżnik (opisany powyżej), sznurówki i wiązanie.
Zadbane sznurówki lepiej trzymają węzeł. Jeżeli zamierzasz skorzystać ze starych butów, w których nie miałeś zwyczaju prać sznurówek, czy też ich odwiązywać, to lepiej wymień je na nowe.
Wybierz buty, w których są dodatkowe dziurki na sznurówki. Znajdziesz je na samej górze, nieco przed kostką. Jeżeli odpowiednio je wykorzystasz, to wiązanie będzie o wiele lepiej trzymało but na Twojej stopie.
Dobrym rozwiązaniem są sznurówki samozaciskowe. Występują w dwóch rodzajach:
But ma dobrze trzymać stopę, aby była ona stabilna przy pokonywaniu przeszkód i nierównego terenu. Nie wybieraj więc kapciowatej czy starej pary. Z drugiej zaś strony weź pod uwagę, że stopy podczas wysiłku i po długim kontakcie z wodą i wilgocią Ci spuchną. Dlatego też buty nie mogą być zbyt dobrze dopasowane. Palce z przodu muszą mieć miejsce. Najlepiej weź buty o rozmiar większe od Twojego normalnego rozmiaru.
Jeśli biegniesz w biegu OCR pierwszy raz, to pewnie chcesz do tematu butów podjeść jak najbardziej ekonomicznie, szczególnie jeśli nie wiesz, czy ten świat OCR Cię w ciągnie.
Oczywiście, jeżeli wcześniej biegałeś po trudnych trasach i masz do tego odpowiednie buty, to możesz pobiec w starych butach. Jeżeli jednak, do tej pory biegałeś tylko po asfalcie i masz buty z płaskim bieżnikiem i dużą amortyzacją, to z nich zrezygnuj i lepiej kup nowe, ale takie które mają agresywny bieżnik. Jednym z tańszych i dobrych modeli jest Kalenji Trial. Obecnie można te buty dostać nawet za 70 złotych.
Oto czego nie powinieneś wybierać do biegów ekstremalnych:
Buty, w których będziesz się ślizgał, mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla Ciebie, ale także dla współzawodników. Podczas pokonywania przeszkody może Ci się poślizgnąć noga i w ten sposób kopniesz kogoś pod Tobą. Lub też rozkraczysz się na całej szerokości podbiegu/zbiegu i będziesz blokował bieg szybszym zawodnikom. Ty najesz się wstydu, a inni, którzy walczą o czas i wyniki, nie będą zachwyceni.
Dobre buty OCR pomogą Ci się w pełni skupić na samym biegu i przeszkodach. Uwolnią Twoją głowę od obaw, że:
Bieg z przeszkodami wymaga Twojego skupienia, a źle dobrane buty będą Cię niepotrzebnie rozpraszać, a tym samym zagrażać Twojemu bezpieczeństwu. Dlatego lepiej wybrać coś solidnego, dobrze dopasowanego do Twojej stopy i wyzwań, jakie czekają Cię na trasie. Tym bardziej, że dobry but wytrzyma wiele biegów z przeszkodami. Zaś kupując tanie odpowiedniki, nie tylko będziesz stwarzał zagrożenie sobie samemu i osiągniesz słabszy wynik, ale również, będziesz musiał kupować nowe buty co drugi czy trzeci bieg. To z kolei przestaje już być ekonomicznym rozwiązaniem.
Gdy staniesz się już OCR-owym wyjadaczem, być może wraz z nabytym doświadczeniem zaczniesz wybierać buty, które będą się nieco różnić od przedstawionych tu wytycznych. W końcu każdy ma inne wymagania i woli postawić na coś innego. Wskazówki te są uniwersalne, tak aby każdy początkujący potrafił dobrać na pierwsze starty jak najbardziej satysfakcjonujące obuwie.
Mogą Ci się spodobać:
Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]
Zimowa outdoorowa aktywność to nie lada wyzwanie, ale również szansa […]
Wybór odpowiednich butów do biegania jest kluczowy, jeśli trening ma […]
Buty do biegania męskie na asfalt to bardzo szeroka kategoria […]
Buty to podstawowe akcesorium każdego biegacza. Odpowiednio dobrane chronią przed […]
Ascis – buty do biegania tej marki pokonują najdłuższe dystanse […]
Nie trzeba być profesjonalnym biegaczem ani startować w maratonach, by […]
Firma Salomon od lat utrzymuje mocną pozycję na rynku obuwniczym. […]
Buty do biegania po mieście muszą chronić Twoje stawy przed […]
Z jednej strony utrzymywanie czystego obuwia jest niezbędne, aby jego […]
Wybór butów do biegania powinien być przemyślaną decyzją. By dobrać […]
Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za […]
Większość polskich biegaczy wciąż stawia na treningi na twardej, równej […]
Kontuzje są zmorą wszystkich sportowców. Dotyczy to nie tylko profesjonalistów, […]
Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]
By osiągać najlepsze rezultaty potrzebny jest najlepszy sprzęt. Podstawą są […]
Na rynku biegowym co kilka miesięcy pojawiają się nowe propozycje, […]
Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]
Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]
Mimo rozwoju technologii, prostota często bywa w cenie. Nie zawsze […]
Buty do biegania w górach muszą być przemyślanym zakupem. Warunki […]
Adidas Adizero to kolekcja, którą Adidas po raz kolejny chce […]
Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]
Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]
Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]
Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]
Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]
Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]
Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]
Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]