Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Buty do biegania z amortyzacją. Technologie w butach do biegania

Buty do biegania z amortyzacją. Technologie w butach do biegania

Data aktualizacji 27.01.2022

Przeczytasz w 6 minut

nike buty do biegania z amortyzacją zoom

Wyścig technologiczny wśród producentów obuwia do biegania trwa od lat. Największe firmy co rusz wprowadzają na rynek nowości. Przynajmniej w ich założeniach każda ma zrewolucjonizować sposób myślenia o obuwiu do biegania.

Jednym z obszarów, w których pojawia się najwięcej nowinek, jest amortyzacja w butach do biegania. Rywalizację na tym polu jeszcze podkręciły wielkie projekty, takie jak organizowane przez firmę Nike próby pobicia rekordu świata w maratonie i przebiegnięcia go w czasie poniżej dwóch godzin.

W czasie tych prób – ostatnia zakończyła się sukcesem – wielu biegaczy zwróciło uwagę na amortyzację w butach, w których biegł Eliud Kipchoge. W odpowiedzi również Adidas zaczął udoskonalać rozwiązania dotyczące amortyzacji w swoich butach.

Jakie technologie amortyzacji w butach do biegania są więc dziś dostępne? Na które zwrócić największą uwagę? Przeanalizowaliśmy najważniejsze rozwiązania w butach Nike i Adidas.

Buty do biegania – najlepsza amortyzacja. Dlaczego jest tak ważna?

Bez odpowiedniej amortyzacji w butach regularne treningi biegowe mogą nie skończyć się najlepiej. Dzięki dodatkowej warstwie, która zwykle znajduje się w podeszwie środkowej, możemy lepiej ochronić nasze stawy przed przeciążeniami.

Dotyczy to przede wszystkim biegania po twardej, asfaltowej lub betonowej nawierzchni. To tam siła wstrząsu przy uderzeniu o podłoże jest największa. Największą amortyzacją mogą więc się poszczycić buty treningowe przeznaczone na miejskie nawierzchnie.

Amortyzacja ma absorbować i wytłumiać siłę uderzenia o podłoże. By dobrać ją odpowiednio do własnych potrzeb, należy jednak wziąć pod uwagę również budowę i ciężar ciała, a także kształt stopy. Dla każdego są przeznaczone nieco inne buty do biegania. Amortyzacja kolan i innych stawów poprawi komfort naszego treningu i pomoże zachować nogi w dobrym stanie.

Warto jednak pamiętać, że duża amortyzacja nie zawsze jest pożądana. Nie ma jej zbyt wiele w obuwiu startowym. To buty, w których w czasie zawodów startują profesjonaliści. W nich liczy się dynamika i lekkość, na które amortyzacja ma negatywny wpływ.

Buty do biegania – amortyzacja w modelach Nike

W ostatnich latach buty do biegania z największą amortyzacją produkuje Nike. A przynajmniej jej modele, określane czasami jako buty na poduszkach, cieszą się największym zainteresowaniem. I to nie tylko biegaczy, ale także federacji World Athletics. W pewnym momencie, na początku 2020 roku, buty Nike Alphafly zostały wręcz zakazane!

Miało to związek z zastosowaniem w ich konstrukcji aż trzech płytek, ale również specyficzną amortyzacją – łączna grubość podeszwy wyraźnie przekraczała wówczas dopuszczalne 40 milimetrów. Amerykańska firma błyskawicznie jednak zareagowała i już niedługo Alphafly, przystosowane do nowych regulacji, znów zagościły na biegowych trasach.

Nike Air Zoom – poduszki do butów

Zdecydowanie najbardziej rozpoznawalną technologią amortyzacyjną amerykańskiego producenta jest Air Zoom, czyli charakterystyczne poduszki gazowe wmontowane w podeszwę. Dzięki temu amortyzacja jest lekka i wytrzymała.

Sercem tego systemu jest płaska konstrukcja wykonana z syntetycznych włókien. Dzięki spłaszczeniu, w najnowszych butach Nike znajduje się bliżej stopy, co dodatkowo pomaga utrzymać stabilizację stawu skokowego.

Co ważne, poduszka nie odkształca się przy uderzeniu stopy o podłoże. Gaz, który wypełnia amortyzację, zdecydowanie poprawia też sprężystość kroku. Buty na poduszce powietrznej Air Zoom są więc stosowane i do treningów, i do startów.

Tę technologię Nike wykorzystuje zresztą również w innych butach sportowych, na przykład dla koszykarzy i tenisistów.

Nike Zoom X – “kosmiczna” pianka

Poduszki gazowe robią wrażenie, ale buty do biegania z amortyzacją zwykle posiadają podeszwę wypełnioną pianką. Flagową pianką w butach Nike jest technologia Zoom X. Jak przekonuje sam amerykański producent, to najbardziej miękka i najbardziej dynamiczna pianka, jaką do tej pory wyprodukowała firma.

To połączenie dwóch idealnych cech butów do biegania. Do tego pianka Zoom X jest niezwykle miękka. Co ważne, zdaniem Nike zwraca więcej energii z uderzenia o podłoże nich inne, konkurencyjne rozwiązania.

Zoom X w butach do biegania pojawiła się dopiero niedawno. Po raz pierwszy została wykorzystana w modelu Nike Vaporfly. Wcześniej szeroko korzystała z niej jednak między innymi… NASA. Pianka Zoom X była bowiem wykorzystywana w przemyśle kosmicznym. Teraz odpowiada już głównie za “kosmiczny” komfort i amortyzację w butach amerykańskiego producenta.

nike react buty do biegania z amortyzacją
Amortyzacja w butach do biegania Nike React Infinity Run, źródło: Strona producenta Nike

Nike React – trzy lata testów

W wielu modelach butów do biegania Nike, i to wcale nie tych z najniższej półki, za amortyzację odpowiada jednak również pianka Nike React. To technologia, która cechuje się przede wszystkim świetną sprężystością. Jak przekonuje producent, zwrot energii w porównaniu do wcześniejszych wersji wzrósł aż o 13 procent.

Do plusów pianki Nike React można zapisać również jej trwałość. Buty, w których ją zamontowano, nadają się do długich treningów. Wiele modeli może wytrzymać na trasie nawet do tysiąca kilometrów. I w tym czasie nie straci właściwości amortyzacyjnych.

Nike React to rozwiązanie, które powinno być niezwykle przyjazne biegaczom. Dlaczego? Amerykański producent testował ją aż przez trzy lata. Korzystał przy tym z podpowiedzi testerów, którymi byli biegacze długodystansowi. Przed premierą na rynku nowej technologii testerzy pokonali w takich butach aż 27 tysięcy kilometrów.

Nike Lunarlon – buty do biegania z amortyzacją bez zwiększania wagi

Przy niezwykłych osiągach pianek Zoom X oraz React nieco blado wypada pianka Nike Lunarlon. To rozwiązanie, które było poprzednikiem najnowszych technologii. Obecnie amerykański producent korzysta z niego przede wszystkim przy produkcji budżetowych modeli butów do biegania, takich jak Nike Renew Run.

Lunarlon cały czas zapewnia jednak solidną amortyzację. Od standardowych pianek EVA bez konkretnej marki odróżnia je waga. Są od nich o około 30 procent lżejsze. Dzięki temu w butach z pianką Lunarlon można zwiększyć amortyzację, nie zwiększając wagi butów.

Jak większość systemów amortyzacyjnych, to rozwiązanie skupia się na rozproszeniu energii, którą generuje uderzenie stopy o podłoże. Lunarlon można spotkać w butach przeznaczonych do różnych dyscyplin sportu, nie tylko do biegania.

Buty do biegania – dobra amortyzacja w modelach Adidas

Męskie i damskie buty do biegania z dobrą amortyzacją oferuje również Adidas. Niemiecka firma to w ostatnich latach najważniejszy konkurent Nike na rynku sprzętu dla biegaczy. Kiedy więc Amerykanie zadziwili lekkoatletyczny świat butami Kipchoge’a z pianką Zoom X i poduszkami Air Zoom, Niemcy musieli odpowiedzieć.

adidas boost buty do biegania z amortyzacją
Amortyzacja w butach do biegania Adidas Ultraboost 22, źródło: Strona producenta Adidas

Boost – współpraca sportu i przemysłu chemicznego

Najważniejszą technologią amortyzacyjną Adidasa jest obecnie Boost. Niemiecka marka idzie tutaj w kontrze do Nike i przekonuje, że to jej rozwiązanie jest tworzywem, które zapewnia największy zwrot energii ze wszystkich znanych technologii amortyzacyjnych.

Jak udało się uzyskać taki efekt? Boost jest owocem współpracy Adidasa z koncernem chemicznym BASF. By stworzyć to tworzywo, trzeba było rozbudować termoplastyczne cząsteczki poliuretanu. Zostały przekształcone w zamknięte komórki wypełnione powietrzem. W ten sposób powstało tworzywo znane w świecie biegowym jako TPU.

Kapsułki Boost zapewniają jednak nie tylko duży zwrot energii, który dynamizuje buty. To także materiał, który świetnie dopasowuje się do stopy. Warto zaznaczyć, że jest odporny na zmiany temperatury. Boost nie traci właściwości amortyzujących nawet w czasie biegania zimą, w czasie mrozów.

Lightstrike Pro – buty do biegania z amortyzacją i lekkość biegu

W niektórych modelach butów do biegania, takich jak Adidas Adizero Takumi Sen, niemiecka firma stosuje również piankę Lightstrike Pro. To rozwiązanie, którego głównym założeniem jest zapewnienie jak najlepszego zwrotu energii przy jak najmniejszej wadze.

Pianka Lightstrike Pro bardzo dobrze dynamizuje więc stopę w momencie wybicia. Absorbowanie energii z uderzenia o podłoże można porównywać jedynie z technologią Boost.

Wyróżnikiem Lighstrike Pro jest jednak również niezwykle mała waga. Dlatego ta technologia znajduje zastosowanie nie tylko w butach treningowych, ale i startowych. Jest jednak również minus: pianka Lightstrike Pro szybko się niszczy. Buty z tą technologią nie będą zbyt długo służyć, warto więc oszczędzać je na najważniejsze zawody.

Źródło pobrania zdjęcia głównego: Strona producenta Nike

Mogą Ci się spodobać:

03 09.2024
Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]

11 01.2024
Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Zimowa outdoorowa aktywność to nie lada wyzwanie, ale również szansa […]

08 12.2023
Jakie buty wybrać do biegania?

Jakie buty wybrać do biegania?

Wybór odpowiednich butów do biegania jest kluczowy, jeśli trening ma […]

07 09.2023
Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt to bardzo szeroka kategoria […]

31 08.2023
Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Buty to podstawowe akcesorium każdego biegacza. Odpowiednio dobrane chronią przed […]

02 08.2023
Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Ascis – buty do biegania tej marki pokonują najdłuższe dystanse […]

07 07.2023
Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Nie trzeba być profesjonalnym biegaczem ani startować w maratonach, by […]

04 05.2023
Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Firma Salomon od lat utrzymuje mocną pozycję na rynku obuwniczym. […]

28 04.2023
Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Buty do biegania po mieście muszą chronić Twoje stawy przed […]

26 04.2023
Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Z jednej strony utrzymywanie czystego obuwia jest niezbędne, aby jego […]

19 04.2023
Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Wybór butów do biegania powinien być przemyślaną decyzją. By dobrać […]

31 01.2023
Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za […]

26 01.2023
Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Większość polskich biegaczy wciąż stawia na treningi na twardej, równej […]

26 01.2023
Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Kontuzje są zmorą wszystkich sportowców. Dotyczy to nie tylko profesjonalistów, […]

26 01.2023
Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]

25 01.2023
Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

By osiągać najlepsze rezultaty potrzebny jest najlepszy sprzęt. Podstawą są […]

25 01.2023
Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien  wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Na rynku biegowym co kilka miesięcy pojawiają się nowe propozycje, […]

24 01.2023
Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]

19 01.2023
Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]

18 01.2023
Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Mimo rozwoju technologii, prostota często bywa w cenie. Nie zawsze […]

07 11.2022
Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania w górach muszą być przemyślanym zakupem. Warunki […]

20 10.2022
Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero to kolekcja, którą Adidas po raz kolejny chce […]

27 07.2022
Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

01 07.2022
Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]

27 06.2022
Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

15 06.2022
Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]

10 06.2022
Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]

07 06.2022
Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się