Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Porady > Ból głowy po bieganiu – co go powoduje i jak pożegnać problem?

Ból głowy po bieganiu – co go powoduje i jak pożegnać problem?

Data publikacji 10.11.2022

Przeczytasz w 8 minut 2763 wyświetleń

Ból głowy po bieganiu – co go powoduje i jak pożegnać problem?

Czy zdarza Ci się odczuwać pulsujący ból głowy po bieganiu? Chyba każdy z nas kiedyś tego doświadczył – sięganie po paracetamol nie jest w takiej sytuacji najlepszym pomysłem. Ból głowy po treningu biegowym, siłowym i każdym innym zdarza się z kilku przyczyn – poznaj je i pożegnaj, a pożegnasz także uciążliwe dolegliwości!

Ból głowy po wysiłku a odwodnienie lub przewodnienie

Najprostszym czynnikiem powodującym ból głowy po bieganiu jest zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej. Już lekkie odwodnienie odbiera Ci siły na trasie. Objętość płynu mózgowego zmniejsza się, a krew nie dopływa do głowy – mózg nie dostaje zawartych w niej substancji odżywczych i generalnie nie może pracować. Reakcja obronna? Oczywiście ból.

Jak sobie poradzić z odwodnieniem po bieganiu? Doskonale wiesz! Usiądź i spokojnie, małymi łykami napij się wody mineralnej. Zauważysz, że ból mija w miarę opróżniania szklanki.

objawy odwodnienia - ból głowy po wysiłku fizycznym
Nawodnienie biegacza może czasem przyprawić… o ból głowy!

Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej to nie tylko odwodnienie. Pijąc ,,pod korek”, możesz doprowadzić do zatrucia wodnego – przewodnienia. To stan, w którym w organizmie jest za dużo płynów, zwiększa się objętość krwi, a nerki nie nadążają z odprowadzaniem nadmiaru wody. Pod naciskiem płynów, mózg również nie jest w stanie normalnie pracować. Daje Ci o tym znać poprzez pulsujący ból głowy.

Przewodnienie zdarza się zwłaszcza osobom przeceniającym intensywność treningu. Na kilku kilometrach, gdy zadbałeś o nawodnienie przed treningiem, a temperatura na dworze jest niska, w ogóle nie trzeba pić.

Co robić, gdy poczujesz ból opróżnieniu dużej butelki podczas treningu? Przestać pić, poczekać aż nerki uporają się z przerabianiem wody na mocz. Nic więcej nie da się zrobić. Na przyszłość… nie pić na zapas. W tym przypadku, od przybytku głowa boli! 

Ból głowy po bieganiu a spadek cukru

Węglowodany to źródło energii do pracy ciała – także mózgu. Gdy spalisz cukry na treningu, organizm po prostu musi się zbuntować! Objawem spadku cukru jest nie tylko ból głowy po wysiłku, ale też drżenie kończyn, dezorientacja, lekkie zawroty głowy.

Co robić? Zjedz coś – posiłek potreningowy z cukrami prostymi i białkiem. Radzimy, byś idąc na trening miał zawsze przy sobie jakąś szybką, energetyczną przekąskę. Batonik daktylowy, mała czekoladka czy kilka landrynek, pomogą komfortowo wrócić do domu, w razie, gdyby cukier spadł Ci podczas wysiłku.

Jeśli bóle głowy po wysiłku, spowodowane spadkiem cukru, powtarzają się, zbadaj hormony. Jednorazowy spadek cukru świadczy jeszcze tylko o błędzie dietetycznym. Jeśli jednak jedząc regularnie, zgodnie z zapotrzebowaniem kalorycznym, odczuwasz co jakiś czas spadki cukru, coś jest nie tak. Idź do lekarza rodzinnego, wytłumacz co się dzieje, weź skierowanie i nie zwlekaj z realizacją go.

Co jeść, by to się nie powtarzało?

Przed treningiem zjedz posiłek bogaty w węglowodany złożone. Nie żałuj sobie pełnoziarnistego makaronu – następnym razem wsuń go więcej! Posiłek może zawierać również kaszę, brązowy ryż, musli czy chleb pełnoziarnisty. Posiłek zjedz na 2-4 godziny przed treningiem.

Jeśli nie miałeś na to czasu, do godziny przed bieganiem zjedz coś bogatego w cukry proste – banana, granolę, biały chleb z dżemem i twarogiem, platki śniadaniowe czy ciasteczko miodowe. Taka przekąska doładuje energię, a w ten sposób powstrzyma ból. Nastaw się jednak na to, że trening na przekąsce nie będzie tak efektywny, jak po porządnym posiłku. Na 90% trzeba będzie go skrócić.

Bóle głowy po wysiłku fizycznym w upalny dzień

W pogodne dni, zwłaszcza wtedy, gdy czystemu niebu towarzyszy upał, standardowym dodatkiem do treningu są bóle głowy po bieganiu… 

ból głowy po bieganiu na słońcu
W lecie, bez okularów i czapki – gorzej być nie może…

Po wysiłku w wysokiej temperaturze, lecz ból zimnym okładem i odpoczynkiem w zacienionym miejscu. Zanim nadejdzie lato, spraw sobie nakrycie głowy zacieniające oczy i kark. Nie wychodź na słońce bez niego.

Ból to pierwsza oznaka tego, że dzieje się coś złego. Po powrocie do domu, powiedz bliskiej osobie, że czujesz się źle i idź odpocząć. Niezwłocznie zareaguj na niepokojące objawy przegrzania. O przegrzaniu organizmu i udarze przeczytasz w jednym z naszych artykułów – tutaj: Bieganie w upale. Objawy udaru cieplnego i pierwsza pomoc

Co robić, gdy dojdzie do przegrzania?

Objawy przegrzania – stanu zagrażającego życiu, bo powodującego udar – mogą wystąpić nawet kilka godzin po zakończeniu treningu. Wtedy konieczne jest wezwanie pogotowia. Nie ma na co czekać. Z każdą minutą wzrasta szansa na udar.

Lepiej zapobiegać – a nie ma prostszej metody, niż osłona na głowę i kark!

Oczy w słoneczny dzień

Słońce szkodzi biegaczowi nie tylko bezlitośnie go przegrzewając. Promieniowanie UV niszczy gałki oczne. Gdy przez długi czas patrzysz na źródło intensywnego światła, czujesz bóle głowy, prawda? Oczy cierpią również podczas długiego patrzenia na rozproszone promieniowanie, oraz od błysków.

Bóle wynikające z porażenia oczu, mogą się zdarzyć na przykład, gdy biegasz dookoła jeziora. Promienie odbijają się od tafli wody, docierając do Twoich gałek ocznych, pomimo mrużenia. Tak samo dzieje się, gdy słońce odbija się od dachów budynków czy szyb miejskiego krajobrazu.

Jeśli biegałeś w intensywnym słońcu, bez okularów, daj oczom odpocząć. Zamknij je, połóż się wygodnie i zrób zimny okład na twarz. Na przyszłość, podczas biegania w lecie zawsze zakładaj okulary przeciwsłoneczne

Pamiętaj, że okulary kupione w sieciowe, za kilkanaście złotych, nie chronią przed promieniowaniem UV. Potrzebujesz okularów od optyka, z prawdziwymi filtrami – nie tylko ciemnymi szkłami!

Ból głowy po wysiłku a przewiane uszy

Bol głowy może spowodować również zimny wiatr. W połączeniu z biegowym pędem, o przewianie ucha nietrudno. Można nabawić się poważnej infekcji – dolegliwości bólowe to pierwszy objaw tego, że coś poszło nie tak. Pojawiają się albo jeszcze na treningu, albo dopiero po powrocie do domu.

biegaczka z bólem głowy na kanapie

W wietrzną pogodę, zakładaj na uszy opaskę do biegania, czapkę, kominiarkę albo chustę Buff. Podczas chłodnych dni, jest ona dla Ciebie tym samym, co kapelusz w lecie.

Nieprzyjazne otoczenie do biegania

Cierpienia jest w stanie przysporzyć także zapach i stan powietrza. To problem szczególnie miejskich biegaczy. Nawdychanie się spalin nie wychodzi na zdrowie nikomu… Warto zaopatrzyć się w maskę antysmogową. W miarę możliwości, wybierz trasę z dala od centrum. Jeśli stan powietrza jest tragiczny, rozważ przejście na bieżnię. Będzie zdrowiej!

Głowa rozboli także osoby biegające poza miastem, przy terenach gospodarczych. Szamba, świeżo nawożone tereny, dym z domowych kominów – nic przyjemnego. Lekarstwem jest planowanie trasy, ale oczywiście nie wszystko da się przewidzieć. Osoby bardziej wrażliwe na zapachy, odczują ból głowy w smrodzie juz po minucie…

Co da się zrobić z nieprzewidzianymi śmierdzącymi sprawami? Tak naprawdę nic poza ewakuacją! Kiedy wybiegniesz z cuchnącej strefy, przystań i spokojnie, głęboko poinhaluj się świeżym powietrzem. Powinno minąć.

Napięcie mięśni powodujące ból głowy po wysiłku fizycznym

Nieprawidłowa technika biegania może (dosłownie!) doprowadzić do bólu głowy. Jeśli biegasz ze zgiętą szyją, napinasz kark, naciągasz – robisz ,,coś” z głową – ból uderzy prędzej czy później. Tak samo dzieje się zresztą nie tylko podczas wysiłku, ale i przy długim siedzeniu z przykurczona szyją – chociażby przed komputerem.

masaż na napięciowe bóle
Masaż pomaga na napięciowe bóle – a najlepiej, by był wykonany rękami specjalisty!

Bóle mogą wynikać z nieprawidłowej postawy nie tylko podczas biegania, ale i w trakcie dnia bądź snu. Stać za nim może też stres, prowadzący do napięcia mięśni. Taki ból jest tępy, uciskający, stały.

Co robić? Położyć się, rozluźnić, rozmasować bolące miejsce i zadzwonić do fizjoterapeuty. Fizjoterapeuta sprawdzi, czy z Twoja szyja i obręczą barkową wszystko jest w porządku. Zaleci również idealne dla Ciebie ćwiczenia. Przyda się na przyszłość. Zamiast doraźnie leczyć bóle głowy po wysiłku, pozwól specjaliście znaleźć jego przyczynę.

Kiedy skonsultować z lekarzem ból głowy po bieganiu?

Czy Twoje dolegliwości mogą mieć groźne podłoże? Niestety tak tak – ból głowy po wysiłku fizycznym może brać się z chorób układu krążenia lub zaburzeń neurologicznych. Najlepiej, gdybyś nawet pojedynczy przypadek powysiłkowego bólu skonsultował z lekarzem – to nigdy nie zaszkodzi. Wspomnij o tym przy okazji kolejnej wizyty u medyka.

Kiedy szczególnie trzeba się zmartwić?

  • Jeżeli ból zdarza się często i jesteś niemal pewien, że nie bierze się z przyczyn wymienionych powyżej, udaj się do neurologa. 
  • Zaniepokojenie powinno wzbudzić także duże natężenie. Pulsowanie z obu stron głowy nie może doprowadzać do mdłości, zaburzeń równowagi ani sprawiać, że wręcz zwijasz się z bólu. Po odpoczynku z zamkniętymi oczami i (ewentualnie – zawsze lepiej bez tego) tabletce paracetamolu, powinien minąć.,
  • Ból głowy po bieganiu zaczął występować nagle, chociaż trenujesz już nie od dziś? Nowe dolegliwości też trzeba skonsultować.

Zachęcamy, żebyś doświadczając bólu głowy po wysiłku notował czas biegania, intensywność, temperaturę otoczenia i Twoje samopoczucie sprzed ataku. Im więcej danych na temat dolegliwości przekażesz specjaliście, tym łatwiej będzie określić co się dzieje. Spodziewaj się skierowania na dalsze badania.

Migrena po bieganiu?

Niestety, wysiłek fizyczny może być wyzwalaczem migreny. Ba – ta okrutna choroba potrafi się uruchomić nawet pod wpływem popatrzenia na ostre światło. Każdy migrenowiec powinien pozostawać pod kontrolą neurologa. 

Jeżeli jeszcze nie porzuciłeś domowych metod walki z silnym bólem w okolicy skroni, zwykle jednostronnym, czas to zrobić. Na migrenę pomoże tylko lekarz. Migrenowe bóle głowy po wysiłku, ani w innych sytuacjach, u mało kogo mijają samoistnie. Na szczęście, medycyna wie o leczeniu migreny coraz więcej. Można i trzeba z tego skorzystać.


Najczęstszą przyczyną bólu jest odwodnienie lub spadek cukru wynikający z niedostatku węglowodanów po treningu. W lecie mamy do czynienia z wysoką temperaturą oraz atakiem promieniowania UV na gałki oczne. Wreszcie, winne może być napięcie mięśni.

Ból głowy po wysiłku można ograniczyć noszeniem nakrycia głowy i okularów w słoneczny dzień. Trzeba nawadniać się rozsądnie, pilnować diety – szczególnie przed treningiem – oraz szlifować technikę biegu – ona dotyczy również szyi i barków.

Powtarzające się tępe, pulsujące bóle głowy po wysiłku, koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem. Zrób to także, jeśli Twój ból jest zlokalizowany w skroniach – to migrena, którą trzeba leczyć. Bieganie może być wyzwalaczem ataku.

Mogą Ci się spodobać:

23 05.2023
Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]

22 05.2023
Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]

22 05.2023
Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]

18 05.2023
Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]

17 05.2023
Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]

17 05.2023
Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]

15 05.2023
Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]

11 05.2023
Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]

09 05.2023
Czy bieganie boso jest lepsze od biegania w butach? 7 korzyści biegania na bosaka

Czy bieganie boso jest lepsze od biegania w butach? 7 korzyści biegania na bosaka

Widok biegacza pokonującego trasę na bosaka raczej należy do rzadkości. […]

24 04.2023
Test Coopera — obowiązkowy sprawdzian biegacza. Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Test Coopera — obowiązkowy sprawdzian biegacza. Wszystko co musisz o nim wiedzieć

W życiu biegacza nie brakuje testów. Każdy trening, każde zawody, […]

18 04.2023
Nawodnienie biegacza – co pić przed, podczas oraz po bieganiu?

Nawodnienie biegacza – co pić przed, podczas oraz po bieganiu?

Nawodnienie jest bardzo ważne i jako biegacz zapewne o tym […]

13 04.2023
Biegi OCR – czym są, jak się do nich przygotować? Najpopularniejsze biegi OCR w Polsce

Biegi OCR – czym są, jak się do nich przygotować? Najpopularniejsze biegi OCR w Polsce

Biegi OCR, czyli biegi z przeszkodami, zyskują ostatnio coraz większe […]

12 04.2023
Jak poprawić jakość snu? 10 sposobów

Jak poprawić jakość snu? 10 sposobów

Odżywczy, długi sen jest podstawą regeneracji organizmu. Biegacz powinien zwrócić […]

06 04.2023
Morsowanie – jak zacząć? Poradnik dla biegającego początkującego morsa

Morsowanie – jak zacząć? Poradnik dla biegającego początkującego morsa

Wizja kąpieli w zimnej wodzie może odpychać i przerażać niejednego […]

05 04.2023
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

01 04.2023
Jak rzucić bieganie raz na zawsze? 10 porad

Jak rzucić bieganie raz na zawsze? 10 porad

W życiu każdego biegacza powinien przyjść moment, gdy postanowi wziąć […]

30 03.2023
Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]

30 03.2023
Przeziębienie a bieganie — czy możesz iść na trening z infekcją? 

Przeziębienie a bieganie — czy możesz iść na trening z infekcją? 

Kaprysy pogody nie ułatwiają życia biegaczom. Gdy już uda się […]

29 03.2023
Jak zacząć biegać rano? – 10 porad na poranne bieganie

Jak zacząć biegać rano? – 10 porad na poranne bieganie

Jak zacząć biegać rano? Dla większości osób regularne bieganie rano […]

29 03.2023
Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]

27 03.2023
Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]

27 03.2023
Jak zregenerować organizm po intensywnym wysiłku?

Jak zregenerować organizm po intensywnym wysiłku?

Masz za sobą intensywny trening lub start w zawodach? Zapewne […]

25 03.2023
Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]

23 03.2023
Bieganie na bieżni dla początkujących – 10 wskazówek, jak zacząć na niej biegać od zera

Bieganie na bieżni dla początkujących – 10 wskazówek, jak zacząć na niej biegać od zera

„Koniec z siedzeniem. Czas coś zmienić i wdrożyć więcej ruchu. […]

22 03.2023
Masaż nóg — sposób na poprawę regeneracji biegacza. Dokładna instrukcja

Masaż nóg — sposób na poprawę regeneracji biegacza. Dokładna instrukcja

Trening, dieta i regeneracja — to trzy fundamenty budowy formy. […]

28 02.2023
Poradnik na lepszy sen – 20 dobrych praktyk nie tylko dla biegacza

Poradnik na lepszy sen – 20 dobrych praktyk nie tylko dla biegacza

Dorosły człowiek potrzebuje 7-9 godzin snu i tego wypoczynku nie […]

27 02.2023
Ból kostki bez urazu u biegacza — z czego wynika i jak mu zaradzić?

Ból kostki bez urazu u biegacza — z czego wynika i jak mu zaradzić?

Nogi biegacza na każdym treningu zaliczają całą masę wyzwań. Niestety, […]

15 02.2023
Biegowe wyzwania – 8 pomysłów na luźny challenge

Biegowe wyzwania – 8 pomysłów na luźny challenge

Biegowe wyzwania to nie tylko start w ultramaratonie czy spektakularny […]

02 02.2023
Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

02 02.2023
Efekty biegania po miesiącu – jakiej zmiany się spodziewać?

Efekty biegania po miesiącu – jakiej zmiany się spodziewać?

Bieganie to jeden z tych sportów, który szybko przynosi spektakularne […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się