Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Porady > Biegi z przeszkodami – jak się do nich przygotować? Poradnik debiutanta

Biegi z przeszkodami – jak się do nich przygotować? Poradnik debiutanta

Data publikacji 03.01.2020

Przeczytasz w 8 minut 2626 wyświetleń

Biegi z przeszkodami – jak się do nich przygotować? Poradnik debiutanta

Zapisałeś się na swój pierwszy bieg z przeszkodami? Gratulujemy odwagi! Wbrew pozorom nie jest to takie proste, bo trzeba przy tym pokonać pierwszą przeszkodę, jaką jest Twoja głowa i wyjście ze strefy komfortu. Teraz pewnie się zastanawiasz, jak przygotować się do takiego biegu? Pomożemy Ci. Dowiesz się m.in.:

  • jakie umiejętności powinieneś nabyć przed pierwszym startem,
  • jak i gdzie ćwiczyć, by się dobrze przygotować na ten debiut,
  • jak się ubrać.

Czytaj dalej!

Biegi z przeszkodami – czy tak naprawdę trzeba się przygotowywać?

Bieg ten będzie nie tylko wyzwaniem pod względem wytrzymałościowym. Pamiętaj, że na tego typu zawodach jesteś w większym stopniu narażony na kontuzje. Każdy nieprawidłowy podskok, podciągnięcie czy gwałtowny zryw przy pokonywaniu przeszkody może bardzo łatwo spowodować u Ciebie uraz. Dlatego uprzednio powinieneś odpowiednio przygotować swoje ciało.

Oczywiście nic Cię nie powstrzyma przed tym, żeby po prostu pójść na żywioł bez uprzednich treningów. Natomiast taki bieg również musisz przejść dosyć umiejętnie i z głową. Chcesz wiedzieć jak? Podpowiadamy.

Kto i kiedy musi się przygotowywać na biegi OCR?

Debiutant debiutantowi nierówny. Na linii startowej jest wielu początkujących. Duża część z nich to osoby, które siedzą cały czas przed komputerem w pracy, a potem wracają do domu i dalej siedzą. Oczywiście znaczna większość to ludzie aktywni fizycznie, którzy regularnie biegają, jeżdżą na rowerze czy trenują crossfit. Zaś bieg przeszkodowy to nowa dyscyplina, w której chcą sprawdzić swoje siły.

Do której grupy należysz?

Jeżeli jesteś z tej pierwszej grupy, to najlepiej by było, abyś pół roku przed startem zaczął regularnie biegać, wzmacniać swoje mięśnie, ćwiczyć siłowo (o czym poczytasz w dalszej części artykułu). Jeśli należysz do tej drugiej grupy, to Twoje przygotowania ograniczą się do dodatkowego treningu, np. siłowego czy też biegowego. Oczywiście wszystko zależy również od tego, co tak naprawdę chcesz osiągnąć w tym pierwszym biegu przeszkodowym. Jedno jest pewne – Twój organizm jest już gotowy przynajmniej na te krótsze i łatwiejsze formuły OCR. Trochę jeszcze poćwiczysz i śmiało możesz startować w trudniejszych wersjach.

Jak przebiec bieg przeszkodowy, gdy nie zaczęło się odpowiednio wcześniej trenować?

Debiutantom, którzy do tej pory prowadzili „kanapowe” życie nie polecamy biegu przeszkodowego robionego na „hurra”, na żywioł. To bardzo prosta droga do kontuzji. Jeżeli jednak do biegu pozostało Ci już tylko parę dni, a Ty nie zdołałeś się zmobilizować do treningu, to dostosuj się do poniższych wskazówek, a przejdziesz go z uśmiechem na twarzy, zakończysz z poczuciem satysfakcji i w „jednym kawałku”.

  1. Wybierz krótką formułę. Jeżeli nie zmierzasz się przygotowywać, to od razu wybierz możliwie krótką formułę z małą ilością przeszkód, np. 3 kilometry. Dzięki temu będziesz pewien, że jakoś przebiegniesz taki dystans, a tym bardziej na spokojnie go przemaszerujesz. Dodatkowo organizatorzy postawią na Twojej drodze łatwiejsze przeszkody. Jeden krótki bieg wystarczy, abyś mógł się zorientować, czy jest to coś dla Ciebie. Gdy złapiesz tego „bakcyla” to potem, chcąc być coraz lepszy na następnych biegach, zaczniesz już trenować.
  2. Pomoże Ci odpowiednie nastawienie. Potraktuj to jak dobrą zabawę. Nie wymagaj od siebie nie wiadomo jak dobrego czasu czy też przejścia wszystkich przeszkód. Wręcz nie możesz tego od siebie oczekiwać, gdy Twój organizm nie został do tego przygotowany. Ten pierwszy bieg będzie dla Ciebie takim „rozpoznaniem terenu”. Dowiesz się, czy jest to coś, co chcesz dalej robić. Jeśli tak, to chęć startowania w biegach z przeszkodami będzie dla Ciebie świetną motywacją do regularnego treningu.
  3. Postaw na marsz, ewentualnie lekki trucht. Każda zdrowa osoba spokojnie przemaszeruje 3-4 km. Bieg już będzie pewnym wyzwaniem. Dlatego pomiędzy przeszkodami postaw na szybki marsz i odpoczywaj, stojąc w kolejkach do przeszkód. Dzięki temu powinno Ci starczyć sił do samej mety.
  4. Pozwól sobie pomóc. Współzawodnicy sobie pomagają i jest to coś naturalnego. Dlatego nie odpychaj czyjejś pomocnej dłoni. Nawet jeśli jeszcze nie wiesz, jak masz pokonać tę wielką ścianę, która piętrzy się przed Tobą, to na pewno znajdzie się ktoś, kto z chęcią będzie dla Ciebie podparciem. W dosłownym tego słowa znaczeniu :).
  5. Przed biegiem przeprowadź rozgrzewkę. To niezbędne minimum które musisz zrobić. Rozgrzewaj się razem z innymi zawodnikami startującymi w Twojej formule. Podpatrz jakie ćwiczenia wykonują. Jedno jest pewne. Będziesz musiał rozgrzać całe ciało, bo zarówno, ręce, plecy, brzuch, jak nogi i stopy będą bardzo czynnie brały udział w tym wydarzeniu.
  6. Nie szarżuj. Nie przeskakuj przez kałuże czy błoto, gdy nie musisz. Czasem lepiej przez nie przebiec, niż chwilowo ochronić buty przed zmoczeniem i zabrudzeniem. Nie przyśpieszaj na błotnistych zbiegach, nie wskakuj z rozbiegiem i impetem do wody (szczególnie jeśli nie widzisz dna). Nie zeskakuj z przeszkód. Unikaj wszelkich zbędnych ruchów, które są ryzykowne i mogą zakończyć się kontuzją. To z pewnością jeszcze nie jest ten etap, w którym możesz sobie na wiele pozwolić i niczym ninja pokonywać trasę najeżoną „niebezpieczeństwami”.

Biegi przeszkodowe, jak się odpowiednio przygotować pod względem fizycznym?

Przebiegnięcie i ukończenie Runmageddonu, Barbarian Race i innych biegów OCR da Ci o wiele większą satysfakcję wtedy, gdy będzie ono uwieńczeniem Twoich wcześniejszych treningów. Będzie to też znacznie rozsądniejsze i bezpieczniejsze podejście do tematu. Jakie treningi musisz wdrożyć, aby nie tylko po prostu przejść wykupioną formułę biegu, ale przebiec ją dobrze?

I TRENINGI BIEGOWE

Regularne bieganie pozwoli Ci zbudować nie tylko wytrzymałość, ale także wzmocni mięśnie – przede wszystkim nóg. Trenuj tak, by przed zawodami móc bez problemu przebiec dystans, jaki czeka Cię na biegu przeszkodowym. Musisz pamiętać o tym, że najwięcej siły i energii będzie zabierało Ci pokonywanie przeszkód, a nie samo przebiegnięcie danego dystansu. Dlatego Twoje mięśnie muszą móc wytrzymać więcej niż sam dystans.

II TRENING SIŁOWY

Jednym z najważniejszych elementów treningu siłowego będzie umiejętność podciągania, siła chwytu, odpowiednie noszenie ciężaru. Podczas biegu nieraz będziesz musiał się podciągnąć (np. wspinając się po linie czy chcąc wejść na wysoką, i stromą ścianę). Pewny i mocny chwyt dłoni pomoże Ci przemierzać przeszkody, które polegają na przejściu pewnego odcinka tylko za pomocą rąk, chwytając się kółek gimnastycznych zawieszonych na specjalnych konstrukcjach albo po drabinkach. Organizatory również będą chcieli, żebyś przebiegł pewien odcinek wraz z wielkim kawałkiem drewna na plecach czy z ciężkim workiem. Mogą także kazać Ci przerzucać opony. I to za Twoją kasę:). Aby tego wszystkiego dokonać musisz wzmocnić swoje nogi, ręce, klatkę piersiową, plecy i brzuch. Dlatego wzmacniaj szczególnie te mięśnie.

III TRENING SPRAWNOŚCI SPECYFICZNEJ

Umiesz się czołgać? Nie? To najwyższy czas, aby zdobyć i tę umiejętność. Pamiętaj: pupa jak najniżej, żeby nie zahaczyć nią o zasieki. Być może na trasie czeka Cię również wspinanie po linie, przechodzenie multiringa albo przeskakiwanie basenu z wodą, tak by „po drodze” dotknąć zawieszonego wysoko dzwoneczka. Popracuj nad swoim wybiciem, naucz się wspinać po linie (wbrew pozorom nie jest to takie proste) i czołgać. Im więcej zdobędziesz takich umiejętności, tym więcej przeszkód będziesz mógł pokonać całkiem sam.

IV POPRAWA STABILIZACJI

Mocne mięśnie głębokie poprawią Twoją stabilizację. Ta zaś będzie Cię chronić przed kontuzjami. Sprawi, że będziesz miał lepszą równowagę i kontrolę nad swoim ciałem. Dlatego do treningu siłowego włącz również ćwiczenia na piłkach gimnastycznych, bosu, czy z gumami oporowymi i mini bandami. Pozwalają w łatwy sposób angażować i wzmacniać te mięśnie.

V POSTAW NA ZIMNY PRYSZNIC

To taki dodatek do treningów. Zimny prysznic zahartuje Cię fizycznie i psychicznie. Prysznice tego typu docenisz na pewno wtedy, gdy na Twojej drodze zauważysz przeszkodę w postaci basenu wypełnionego zimną wodą i lodem. Zmniejszą też dyskomfort podczas bliskiego spotkania z zimnym błotem czy też jeziorem, w którym będziesz musiał przebiec kawałek trasy.

Gdzie można się przygotować do startu w biegu przeszkodowym?

Biegi OCR stały się bardzo modne. Toteż nietrudno jest znaleźć odpowiednie zajęcia przygotowujące na ich wyzwania. Znajdziesz je chociażby na siłowni Fitness Platinium. W internecie odnajdziesz również poradniki w postaci filmów wideo, jak i e-booków na temat pokonywania przeszkód i przygotowania sprawnościowego. Na stronach Barbarian Race znajdziesz właśnie takie poradniki i filmy instruktażowe. Ponadto co pewien czas Runmageddon organizuje otwarte treningi w różnych miastach Polski. Napewno warto się na taki wybrać, gdy będzie w Twojej okolicy. Na stronie Runmageddonu możesz również sprawdzić, które siłownie w Twojej okolicy oferują specjalistyczne przygotowanie do biegów OCR.

Jeżeli w pobliskiej siłowni nie odnajdziesz takich treningów, to zapisz się na crossfit (jest on łatwiej dostępny). Tam również nauczysz się podciągania, wspinania na linie, poprawisz swoją stabilizację i wzmocnisz mięśnie.

Jak ubrać się na bieg z przeszkodami?

Ważna zasada ubioru na bieg to: BRAK BAWEŁNY. Zbyt często będziesz miał kontakt z wodą czy błotem. Bawełna nie tylko robi się ciężka, gdy jest mokra, ale również nie wysycha szybko. Oblepi Twoje ciało i zrobi na nim nieprzyjemny zimny kompres. A przecież nie chcesz po biegu spędzić tygodnia w łóżku. Wybierz ubrania sportowe z tkanin syntetycznych, które szybko schną. Niech przylegają do ciała, aby przypadkiem nie zahaczyły o żadną przeszkodę.

Weź ze sobą rękawiczki z chropowatą powierzchnią chwytną. Pomogą Ci podczas wspinania na linie czy innych przeszkodach, do których musisz używać tylko rąk. Zdejmij biżuterię, a przede wszystkim kolczyki i pierścionki. Nie chcesz nawet wyobrażać sobie rany, która powstanie, gdy Twój kolczyk o coś zahaczy.

Dobre buty OCR to podstawa. Podczas wyboru obuwia postaw na podeszwę i cholewkę, która szybko odprowadzi wodę i wyschnie. O ile górskie turystyczne buty będą miały fajną podeszwę, to będą niemiłosiernie ciążyć przy przeszkodach i będą toporne. Dodatkowo, gdy przemokną, to pozostaną już mokre na co najmniej kolejną dobę. Weź ze sobą swoje lekkie, biegowe buty.

Mogą Ci się spodobać:

21 09.2022
Jak biegać, żeby się nie męczyć? 5 wskazówek – tym razem będzie przyjemnie!

Jak biegać, żeby się nie męczyć? 5 wskazówek – tym razem będzie przyjemnie!

Większość ludzi na świecie kiedyś próbowała biegać. Chęci były dobre, […]

20 09.2022
Bieganie a odchudzanie – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie a odchudzanie – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie to cudowny sport, który niesie ze sobą wiele korzyści. […]

16 09.2022
Jak schudnąć? Porady, dieta

Jak schudnąć? Porady, dieta

Nadwaga może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, […]

15 09.2022
Komin do biegania – wielofunkcyjna chusta Buff. Co to jest i dlaczego  musisz ją mieć?

Komin do biegania – wielofunkcyjna chusta Buff. Co to jest i dlaczego musisz ją mieć?

Chusta buff to z pozoru nic innego jak komin nakładany […]

12 09.2022
Wymówki – 9 powodów, przez które NIE zaczniesz biegać od poniedziałku

Wymówki – 9 powodów, przez które NIE zaczniesz biegać od poniedziałku

Chcesz zacząć biegać? Doskonały pomysł… o ile nie planujesz realizować […]

07 09.2022
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

07 09.2022
Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Biegasz w terenie? Więc mamy dla Ciebie pomysł na fantastyczne […]

02 09.2022
Jaki wybrać orbitrek do domu?

Jaki wybrać orbitrek do domu?

Chcesz wyrzeźbić swoje ciało i nabrać formy, nie masz czasu […]

29 08.2022
Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Trafiłeś na portal dla biegaczy. W żadnym wypadku jednak, nie […]

29 08.2022
,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

Zacząłeś biegać, aby zrzucić zbędne kilogramy, a po kilku tygodniach […]

25 08.2022
Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Bieganie jest przyjemne – miliony biegaczy codziennie dowodzą tego na […]

19 08.2022
Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – to słowo przyprawia o zawrót głowy najbardziej wytrawnych […]

09 08.2022
Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

A więc stało się. Bieganie to już za mało, a […]

08 08.2022
Rehabilitacja sportowa przy pomocy nowoczesnych urządzeń

Rehabilitacja sportowa przy pomocy nowoczesnych urządzeń

W sporcie rehabilitacja to podstawa owocnej kariery. Dzięki odpowiednim zabiegom […]

28 07.2022
Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

14 07.2022
Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza to jeden z jego motorów napędowych. Gdy się […]

30 06.2022
Bóle stawów po bieganiu – jak sobie pomóc?

Bóle stawów po bieganiu – jak sobie pomóc?

Bóle stawów po bieganiu dotyczą w pierwszej kolejności początkujących sportowców, […]

27 06.2022
Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania to najbardziej naturalna rzecz na świecie. […]

23 06.2022
Oparzenia słoneczne – nie tylko po bieganiu! Co robić? Poradnik

Oparzenia słoneczne – nie tylko po bieganiu! Co robić? Poradnik

Upalne lato czas zacząć! Niestety, słońce to nie tylko witamina […]

22 06.2022
Ból piszczeli po bieganiu – co go powoduje i jak sobie z nim poradzić?

Ból piszczeli po bieganiu – co go powoduje i jak sobie z nim poradzić?

Ból piszczeli po bieganiu to jeden z najczęstszych problemów biegaczy. […]

22 06.2022
Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]

20 06.2022
Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki dla biegaczy, mogłoby się wydawać, są niczym innym jak […]

08 06.2022
Ból głowy po bieganiu – co go powoduje i jak pożegnać problem?

Ból głowy po bieganiu – co go powoduje i jak pożegnać problem?

Czy zdarza Ci się odczuwać pulsujący ból głowy po bieganiu? […]

06 06.2022
Jaką odzież do biegania kupić?

Jaką odzież do biegania kupić?

Powszechnie mówi się, że sport to zdrowie, dlatego nic dziwnego, […]

06 06.2022
Woda – skarb niezbędny do życia

Woda – skarb niezbędny do życia

Wodę należy pić codziennie w odpowiednich ilościach. Nawet niewielki jej […]

02 06.2022
,,Twarz biegacza” – o co z nią chodzi i jak zapobiegać?

,,Twarz biegacza” – o co z nią chodzi i jak zapobiegać?

O tym, jak bieganie wpływa na wygląd i zdrowie można […]

01 06.2022
Wpływ biegania na hormony – nie tylko endorfiny!

Wpływ biegania na hormony – nie tylko endorfiny!

O ,,haju biegacza” słyszał chyba każdy. Jeśli tu jesteś, prawdopodobnie […]

26 05.2022
Czarne paznokcie u nóg po bieganiu- co robić i kiedy iść do podologa?

Czarne paznokcie u nóg po bieganiu- co robić i kiedy iść do podologa?

Zdejmujesz skarpetki, a tam… pedicure, o który na pewno nie […]

20 05.2022
Czy bieganie pomaga na cellulit? Sport w walce z pomarańczową skórką

Czy bieganie pomaga na cellulit? Sport w walce z pomarańczową skórką

Cellulit to problem głównie kobiet, w każdym wieku i na […]

18 05.2022
Kiedy bieganie szkodzi? 5 alarmujących sytuacji

Kiedy bieganie szkodzi? 5 alarmujących sytuacji

Bieganie to piękny sport – wiele się mówi o jego […]