Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Data aktualizacji 30.11.2021
Przeczytasz w 4 minut
Biegaczko! Chcesz wrócić do formy po porodzie, a równocześnie cały czas być z maluchem? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie – bieganie z wózkiem dziecięcym! Czy to może się udać, jak zacząć biegać w taki sposób i na jakie efekty liczyć? Przeczytaj!
Jak to bywa przy zmianach w biegowej rutynie, zanim rozpoczniemy bieganie z wózkiem dziecięcym trzeba udać się na zakupy. Wózek biegowy to podstawa! Gdzie taki kupić?
Prawdziwy wózek biegowy – jogger – jest leciutki. Ma trzy duże, cienkie koła, z czego przednie jest sztywne. Taki wózek nie jest więc zwrotny, a w założeniu ma służyć wyłącznie do biegania. Jogger przyda się głównie mamom startującym w zawodach, którym naprawdę zależy na wynikach. Profesjonalne wózki biegowe sprawdzają się w terenie, bo świetnie amortyzują wstrząsy.
Dobrym wyborem dla amatorek mniej i bardziej zaawansowanych będzie wózek 2w1. Taki wózek biegowo-spacerowy również ma trzy koła, ale przednie można zablokować. To uniwersalna opcja, ale nie osiągniemy z takim sprzętem imponujących rezultatów treningowych. Wóżki biegowo-spacerowe są wolniejsze i gorzej sprawdzają się w terenie, bo nie mają takiej amortyzacji jak joggery. Dla amatorów jednak zupełnie wystarczą!
Istnieją też skomplikowane, wielofunkcyjne wózki sportowe. To w zasadzie nie wózki, ale przyczepki rowerowe z możliwością przyczepienia dodatkowych uchwytów. Ta opcja trafi do miłośniczek nie tylko rekreacyjnego biegania, ale także właśnie dwóch kółek.
Bieganie z dzieckiem w wózku spacerowym jest niebezpieczne! Pojazdy nieprzystosowane do szybszego tempa mają skrętne koła. Utrzymanie wózka prosto podczas biegu jest praktycznie niemożliwe – prędzej czy później się przewrócimy!
Według zaleceń fizjoterapeutów, na bieganie z dzieckiem w wózku przychodzi czas dopiero gdy maluch samodzielnia siada. Chociaż zwolenników wcześniejszego biegania nie brakuje, lepiej w tym temacie dmuchać na zimne.
Jeśli tylko mamy wózek zaprojektowany z myślą o bieganiu, trening będzie całkiem bezpieczny. Wózek powinien mieć hamulec ręczny, pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa i pasek na nadgarstek. Maluch będzie potrzebował też daszka i osłonki odgradzającej go od owadów, kamyków i pyłu unoszącego się nad drogą.
Czy szybki bieg nie sprawi, że stracimy kontrolę nad wózkiem? W przypadku zwykłej spacerówki to właśnie mogłoby się stać. Jeśli jednak zablokujemy koło w wózku 2w1, kupimy joggera albo przyczepkę, nie będzie problemu z trzymaniem wózka w ryzach.
Wózek kupiony? Czas zaplanować trasę. Trasa powinna być mało uczęszczana i gładka. Na takiej drodze nie grozi nam konieczność omijania innych osób, a maluch jedzie wygodnie, bez podskakiwania na nierównościach. Stawiając na bieganie z joggerem warto też zwrócić uwagę na gęstość zakrętów – im mniejsza, tym lepiej. Podobnie ze spadkami – gdy biegniemy w dół, ciągnący nas dodatkowo wózek może doprowadzić do utraty kontroli nad tempem.
Zanim na dobre ruszymy w trasę najlepiej stopniowo przygotowywać dziecko do zwiększania tempa spaceru. Na początek szybki marsz, potem trucht i wreszcie bieganie. Bez przyzwyczajenia malucha ryzykujemy, że nie będzie chciał zaakceptować tempa. Jak to się skończy – każda mama już doskonale wie! Uspokajanie niemowlaka to szalenie intensywny wysiłek więc tak czy inaczej trening będzie poniekąd zaliczony…
Trasa na której zaczniemy bieganie z wózkiem dziecięcym nie powinna być daleko od domu. Jeśli dziecku cokolwiek przestanie odpowiadać, lepiej mieć możliwość szybkiego powrotu do znanego mu, statycznego pokoiku.
Jak biegać z dzieckiem i czy w ogóle da się to robić szybko? Profesjonalny jogger nie ogranicza tempa. Przy wózku biegowo-spacerowym raczej nie pobijemy życiowego rekordu, ale i tak wykonamy zadowalające treningi. Podczas biegu najważniejsza jest wyprostowana sylwetka i bieganie ,,jak zwykle”. Po kilku razach każda mama się przyzwyczai!
Z pociechą w wózku można nawet startować w zawodach! I to nie byle jakich – aktywni rodzice i ich maluchy z powodzeniem ruszają w półmaratonach i maratonach. Jeśli więc chodzi o bieganie z wózkiem, efekty mogą być naprawdę imponujące!
Mamy-pasjonatki biegania na szczeblu amatorskim także polubią bieganie z wózkiem – efekty to między innymi odzyskanie figury sprzed ciąży. Kilogramy nabrane w tym okresie niekiedy trzymają się nas całe życie. Trenowanie z dzieckiem zlikwiduje problem braku czasu na ruch – przecież i tak idziemy z maluchem na spacer!
Bieganie z dzieckiem w wózku – jak zacząć? Najpierw trzeba zakupić wózek do biegania – 2w1, joggera lub przyczepkę rowerową. Następnie czas na zaplanowanie trasy i przyzwyczajanie malucha do szybko przesuwającego się świata. Co dalej? Cóż… biegniemy! Najważniejsza zasada- nie wolno biegać ze spacerówką – to grozi poważnym wypadkiem!
Niedawno urodziłaś, ale nie możesz się doczekać powrotu na trasę? Przeczytaj nasz artykuł o bieganiu po porodzie – zawarliśmy w nim 10 bardzo istotnych zasad: https://sbiegacza.pl/2019/11/19/bieganie-po-porodzie-10-zasad-bezpiecznego-powrotu-do-treningow/
Mogą Ci się spodobać:
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Technika biegania wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Canicross to kwintesencja międzygatunkowej współpracy sportowej. Pies to najlepszy przyjaciel […]
Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]
Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]
Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]
Wpisując „Runmageddon” w przeglądarkę internetową, zobaczysz zdjęcia ubłoconych, uśmiechniętych ludzi. […]
Częstotliwość treningów – to jedna z kwestii, które najczęściej męczą […]
Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]
Ćwiczenia na siłowni to ważny i bardzo korzystny składnik budowania […]
Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]
Plank – rodzaje klasycznej deski pozwalają ćwiczyć wręcz bez sięgania […]
Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu […]
Trening core musi znaleźć się w każdym biegowym planie. To […]
Ćwiczenia na ramiona to dla biegacza obowiązkowy element doskonalenia formy. […]
Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu […]
Trening na uda powinien robić każdy biegacz. Dzięki niemu poprawisz […]
Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]
Bieżnia lekkoatletyczna znajduje się w większości miast. Wygląda imponująco, toteż […]
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to przydatne elementy biegowego treningu uzupełniającego. Wystarczy […]
Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]
Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]
Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]
Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]
Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]
Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]
Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]
Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]
Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]