Schyłek roku powinien stanowić dla mężczyzn idealny moment na odświeżenie […]
Data aktualizacji 16.02.2022
Przeczytasz w 4 minut
COVID-19 towarzyszy nam już drugi rok – niestety, wbrew temu co twierdzą niektórzy, nie jest to zwykła grypa! Bieganie po koronawirusie to temat, który prędzej czy później może dotknąć dosłownie każdego z nas. Lepiej być na nie przygotowanym! jak wrócić do formy po COVID-19? Przeczytaj!
Niezależnie od tego czy przechodziłeś COVID-19 ostro, łagodnie a może nawet bezobjawowo, po ujemnym wyniku testu musisz wykonać badania serca. Przyda się EKG, RTG klatki piersiowej, echo serca a nawet holter. Zapytaj swojego lekarza o sugerowane testy i bezwzględnie wykonaj je zanim skupisz się na powrocie do formy.
Nie lekceważ roli badań. Bieganie to sport o wysokiej intensywności, obciążający układ krążenia. Przy tym jak COVID-19 obchodzi się z sercem niektórych osób nie wolno pozwolić sobie na ,,niezależne badania” na trasie biegowej.
Wyniki wyszły prawidłowo? Doskonale – teraz możesz wyjąć z szafki ukochane biegówki i zacząć planować najbliższą aktywność.
Zaawansowani biegacze nie mają dobrych wieści – COVID-19 bez litości obchodzi się ze sportowcami i dosłownie rujnuje wypracowaną formę. Stopień destrukcji różni się w każdym przypadku, ale nawet przy lekkim przebiegu trzeba być przygotowanym na niebywały spadek możliwości treningowych.
Pierwsze treningi po przebytym zakażeniu to spacery – z dnia na dzień dłuższe i szybsze. Juz taka aktywność potrafi dać w kość osłabionemu biegaczowi, jego płucom i sercu. Podstawa to słuchanie swojego organizmu – jeśli tylko poczujesz się słabiej, wracaj do domu. Jesteś teraz sportowcem w okresie rekonwalescencji, a nie maszyną przygotowującą się do zawodów.
Zmieniaj trasę spacerów i intensywniejszych marszów – z prostej drogi przerzuć się na tereny ze wzniesieniami, a jeśli ćwiczysz w mieście zalicz też jakieś schody. Przyzwyczaj swoje ciało do zróżnicowanego, ale spokojnego wysiłku.
Gdy spacery przestaną CI wystarczać, spróbuj marszobiegów. Każdy kiedyś zaczynał bieganie, więc prawdopodobnie doskonale znasz temat marszu i spaceru przeplatanego kilkoma minutami biegu. Trenuj właśnie tak jak na samym początku – zanim wejdziesz na najwyższe obroty daj sobie parę tygodni lżejszego biegania. Nie testuj swojego organizmu – jeśli ciężko przechodziłeś COVID-19, on i tak nie pozwoli Ci dać z siebie tyle co przed zakażeniem.
Jeśli masz taką możliwość, zaopatrz się w bieżnie, pulsometr i pulsoksymetr. Nie musisz ich kupować (chociaż akurat pulsometr na klatkę piersiową to gadżet przydatny niezależnie od etapu kariery)- zapytaj znajomych sportowców czy nie mają takiego sprzętu na zbyciu przez kilka tygodni.
Bieżnia to najlepszy sposób na kontrolowany wysiłek – nie będziesz musiał samodzielnie pilnować tempa i skupisz się na tym jak na ruch reaguje Twój organizm.
Pulsoksymetr służy do pomiaru saturacji, czyli natlenowania krwi. Zdrowa saturacja wynosi przynajmniej 95%. Poniżej 90% grozi Ci poważne niedotlenienie i powinieneś jak najszybciej zasięgnąć pomocy lekarskiej! Pomiar saturacji podczas wysiłku pomoże Ci określić w jakim stanie są ,,sponiewierane” wirusem płuca. Saturacja jest zbyt niska? Zdejmij biegówki, odpocznij i bądź gotowy na wizytę u pulmonologa.
Pulsometr służy do pomiaru tętna podczas wysiłku fizycznego. Ten sprzęt z kolei pomoże upewnić się, że z Twoim sercem jest wszystko w porządku. Jeśli wykonałeś wspomniane na początku badania i wyniki było dobre nie powinien być szczególnie potrzebny, ale i tak lepiej dmuchać na zimne. W razie dużych wahań tętna połączonych z uciskiem i bólem w klatce piersiowej ruszaj do kardiologa.
,,Czy po COVIDzie będę musiał stale latać po lekarzach?” – zapytają niektórzy. Nie zamierzamy kłamac. Bardzo możliwe, że przez kilka tygodni a nawet miesięcy właśnie tak będzie.
Zdajemy sobie sprawę, że oczekiwanie na badania, wyniki i konsultacje a potem stopniowe rozbieganie się trwa dość długo. W przypadku powrotu do sportu po koronawirusie ,,szybko” to pojęcie względne. Jeśli nie zadbasz kompleksowo o swoje zdrowie po infekcji, z powrotem odwiesisz biegówki na kołek i wydłużysz cały proces zapominania o chorobie.
Musisz nastawić się na to, że przy cięższych przypadkach COVID-19 powrót do pełnej sprawności może zająć nawet kilka miesięcy – przy możliwych konsekwencjach zaniedbania naprawdę nie jest to długo. Nasze rady pomogą Ci maksymalnie skrócić rekonwalescencję przy zachowaniu pełni bezpieczeństwa. Mimo wszystko trzeba uzbroić się w cierpliwość. Nie da się zrobić nic na skróty.
Jak w miarę szybko i maksymalnie bezpiecznie rozpocząć bieganie po COVIdzie? Wykonywać badania, obserwować reakcje swojego ciała i nie próbować wskakiwać na najwyższe obroty bez uprzedniego rozbiegania się. Ta choroba jest w stanie cofnąć wypracowany przez lata progres i jedyne co możemy zrobić to uzbroić się w cierpliwość. Nie ma co poganiać organizmu – spacery i marszobiegi to wystarczająco dużo dla biegacza, którego dotknęło to paskudne choróbsko!
Mogą Ci się spodobać:
Schyłek roku powinien stanowić dla mężczyzn idealny moment na odświeżenie […]
Bieganie to naprawdę fajne hobby, ale i styl życia. Warto […]
Czy Twoje buty zdradzają Twoje aktywności? Nieprzyjemny zapach to problem, […]
Bieganie jest dziś jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z […]
Przygotowanie motoryczne, które obejmuje zarówno siłę, szybkość, wytrzymałość, jak i […]
Co można zrobić dla swojego organizmu, by regularne bieganie i […]
Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]
Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się kompleksową opieką nad […]
Cukier jest jednym z najważniejszych składników w kuchni. Bez niego […]
Spróbowałeś nowych ćwiczeń, wydłużył dystans, wracasz do biegania po dłuższej […]
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Elektrolity to kluczowy element diety sportowców i osób aktywnych. Minerały, […]
Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]
Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]
Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]
Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]
BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]
Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]
Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]
Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]
Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]
Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]
Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]
Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest […]
Uczucie zmęczenia czasem towarzyszy każdemu – co jednak, jeśli uderza […]
Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]
Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną […]
O tym, co daje sport, można pisać książki – a […]