Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]
Data publikacji 16.03.2022
Przeczytasz w 4 minut
3381 wyświetleń
Kiedy najlepiej zacząć walczyć o zdrowie, formę i energię? Najlepiej teraz – nieważne czy masz 15 czy 50 lat! Chcesz zacząć biegać, ale obawiasz się, czy więcej świeczek na torcie urodzinowym nie będzie przeszkodą? Przeczytaj co daje bieganie po 50-tce i jak zacząć uprawiać ten sport w zaawansowanym wieku!
O tym czy bieganie będzie dla Ciebie odpowiednim sportem decyduje nie wiek, ale stan zdrowia. Najważniejsza jest kondycja serca, płuc i stawów – dla pewności, przed rozpoczęciem treningów najlepiej skonsultować się z zaufanym lekarzem. Dotyczy to nie tylko starszych biegaczy – także młode osoby powinny skontrolować swoje zdrowie zanim zaczną trenować. Niestety, robią to raczej niechętnie…
Lekarz nie ma nic przeciwko, czujesz się dobrze i chcesz odmienić swój styl życia? Wskakuj w biegówki – na bycie ,,fit” nigdy nie jest za późno!
Na zawodach biegowych – nie tylko krótkich wyścigach, ale też największych maratonach i biegach ultra – spotkasz biegaczy w każdym wieku. Bieganie wcale nie jest tylko dla młodych osób. To sport, który nie zna wieku, a jedynie wytrwałość i determinację. Jeśli zdrowie pozwala Ci biegać, nic już nie stoi na przeszkodzie.
Dokładnie to co w młodszym wieku! Jeśli zaczniesz bieganie po 50-tce wzmocnisz mięśnie, zapobiegniesz nadwadze, podkręcisz pracę serca i płuc oraz odczujesz potęgę biegowych endorfin!
Dzięki bieganiu pozostaniesz w maksymalnie dobrej formie mimo kolejnych upływających lat. Odpoczywanie na kanapie wcale nie zapobiega starzeniu się – wręcz przeciwnie. Nie używając swoich mięśni błyskawicznie je stracisz, a leniwy tryb życia spowoduje nadwagę i całą masę związanych z nią chorób. Bieganie motywuje do zdrowego stylu życia i pomaga znowu poczuć się młodym, pełnym energii jak za dawnych czasów.
Ważna kwestia – jeśli masz sporą nadwagę, rozpoczęcie biegania trzeba będzie odłożyć w czasie aż nie zrzucisz nadmiaru kilogramów. Bieganie z dużą nadwagą nie jest zdrowe – to mimo wszystko wymagający sport. Dopóki nie dojdziesz do BMI w normie, przygodę z aktywnością fizyczną rozpocznij na orbitreku albo w basenie. Bieganie… nie ucieknie!
Twoja waga jest w normie lub tylko trochę ją przekracza? Zanim zawiążesz biegówki zgromadź wiedzę na temat techniki biegu, metod oddychania, nawadniania się i diety. Gdy przygotujesz się teoretycznie przyjdzie pora na zakup dopasowanych do Twoich potrzeb butów biegowych i wprowadzanie w życie nowych, sportowych zasad.
Nauka biegowej techniki oraz żelaznych zasad dietetycznych nie ominie nikogo. Bez dbania o te rzeczy nawet nastolatek ,,odpadnie” po dwóch kilometrach i szybko nabawi się kontuzji. Nie wystarczy po prostu wyjść przed dom i biec. Mamy jednak dobre wieści – niuanse biegania są fascynujące! Podczas nauki nie będziesz się nudził ani przez chwilę.
Bieganie po 50 roku życia trzeba (jak w większości przypadków) rozpocząć spokojnie. Zacznij od długich spacerów, przechodź do intensywnego marszu, potem spróbuj marszobiegów i coraz dłuższych truchtów. Każdy kto rozpoczyna uprawianie sportu, a wcześniej żył mało aktywnie, musi mieć na uwadze, że rozleniwione ciało nabiera rozpędu przez przynajmniej kilka tygodni.
Stopniowo zwiększać intensywność treningów. Zwracaj uwagę na reakcje Twojego ciała – szybko zauważysz, że tolerancja na wysiłek poprawia się, a spokojny trucht męczy dużo mniej niż jeszcze dwa tygodnie temu. Pamiętaj, by nie rzucać się z motyką na Słońce! Niezależnie od tego ile masz lat, nie da się wyrobić świetnej kondycji z dnia na dzień.
Na to jak potoczy się nasza kariera biegowa wpływa bardzo dużo czynników. Wiek to tylko jeden z nich. Tak samo istotny jest stan zdrowia, dieta, zamiłowanie do używek, wysiłek poza treningiem, predyspozycje genetyczne, determinacja… Można tak wymieniać bez końca!
Nie oszukujmy się – młody wiek to bonus na starcie sportowego stylu życia. Bonus, który skutecznie może zrujnować imprezowanie, palenie papierosów, niewysypianie się czy niedoborowa dieta. Zaczynając biegać po 50-tce możesz osiągnąć więcej niż 20-latek, który tylko udaje, że żyje zdrowo. Wszystko zależy od Ciebie.
Pamiętaj o jednej z najważniejszych zasad sportu – nie porównuj się do innych biegaczy. Ani do młodszych, ani do starszych. Jedynym prawdziwym rywalem na Twojej trasie biegowej jesteś Ty sam. Prześcignij siebie i zdobądź medal w postaci świetnej formy, a satysfakcji nie da się z niczym porównać.
Bieganie po 50-tce jest możliwe i daje ogromne korzyści. Wiek nie jest przeszkodą do rozpoczęcia treningów. O tym czy wolno biegać decyduje sam stan zdrowia.
Jak zacząć biegać po 50 roku życia? Zgromadzić wiedzę, ćwiczyć prawidłową technikę i zaczynając od spacerów powoli zwiększać intensywność. Nie poddawaj się – jesteś w stanie osiągnąć tyle samo co młodsi biegacze. Potrzebujesz wyłącznie determinacji. Nigdy nie jest za późno na walkę o lepsze, zdrowsze życie – trzymamy za Ciebie kciuki!
Mogą Ci się spodobać:
Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]
Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]
Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]
Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]
Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]
O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]
Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]
Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez wygodnych i stylowych butów […]
Chcesz zacząć ćwiczyć, ale ubranie treningowe kojarzy Ci się z […]
Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]
Trudno wyobrazić sobie życie w XXI wieku bez butów. Na […]
Problem ze snem może dosłownie zrujnować życie, a już na […]
Szybko się męczę, a chcę biegać: takie wiadomości stale dostajemy […]
Obstawianie zawodów biegowych staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. […]
Maraton – ile kilometrów ma legendarny dystans? Wbrew pozorom, odpowiedź […]
Bieganie to popularna forma aktywności fizycznej, która przynosi wiele korzyści […]
Ból kolana po bieganiu zdarzył się kiedyś każdemu sportowcowi. Jeżeli […]
Cytaty motywacyjne – sport zna ich wiele, bo bez motywacji […]
Przetrenowanie to realne zagrożenie dla ambitnego biegacza. Po czym poznać, […]
Jakie suplementy na regenerację warto mieć w swojej sportowej szafeczce? […]
Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]
Bieg na 5 km – czas amatora mówi sporo o […]
Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]
Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]
Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]
Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]
Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]
W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]
Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]
Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]