Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Porady > Bieganie na bieżni – jak biegać, aby schudnąć?

Bieganie na bieżni – jak biegać, aby schudnąć?

Data publikacji 22.11.2019

Przeczytasz w 7 minut 14193 wyświetleń

Bieganie na bieżni – jak biegać, aby schudnąć?

Jesienna słota czy wczesnowiosenna pogoda nie zawsze zachęcają do tego, żeby odchudzać się, biegając w terenie. Bieganie jest przecież jedną z lepszych metod na odchudzanie, a szczuplejsza sylwetka nie zrobi się sama. Dlatego też dobrą alternatywą jest bieżnia. Zalety biegania na bieżni są całkiem duże, mimo że wielu uważa je za nudne. Oczywiście będzie ono równie dobre na potrzeby odchudzania jak zwykłe bieganie, pod warunkiem, że zrobisz to jak należy. Dlatego też poniżej znajdziesz porady, jak biegać, żeby schudnąć. Wbrew pozorom, bieganie na bieżni również może dać zadowalające efekty. Jeśli zastosujesz się do poniższych rad, przyjdą one szybciej i będą lepsze, niż gdybyś robił to „po omacku”.

Bieganie na bieżni – poradnik

I NASTAW SIĘ NA REGULARNOŚĆ I PLANUJ TRENINGI

Bieganie na bieżni od czasu do czasu, czy raz w tygodniu, nie da Ci efektów. Chcąc schudnąć, musisz z góry założyć odpowiednią regularność. Dlatego też biegaj najlepiej 3 razy w tygodniu. Możesz biegać również codziennie. Choć jeżeli jesteś całkiem początkujący, to ważne jest, abyś pomiędzy treningami robił dzień odpoczynku. Twój organizm musi przyzwyczaić się do ruchu, a tym samym będzie się dłużej regenerował.

Jeżeli chcesz biegać codziennie (niektórym w ten sposób łatwiej jest pilnować regularności, łapią flow i po prostu biegają), a nie wiesz jeszcze, jak biegać, żeby schudnąć, zaplanuj dni, w których bieg będzie bardziej intensywny. Zaś kolejnego dnia zrób tylko lekką przebieżkę, aby pozwolić organizmowi się zregenerować.

Planując treningi na tydzień w przód, będzie Ci o wiele łatwiej utrzymać regularność treningu.

Tak, to prawda. Dlatego też co niedzielę rozpisz sobie, jak będzie wyglądał Twój kolejny tydzień. Następnie w wybrane wolne godziny wpisz bieganie. Zastanów się również, jaki trening wtedy zrobić. Jeżeli wiesz, że danego dnia czeka Cię dużo stresu i potencjalnego zmęczenia, to nie planuj intensywnych interwałów czy szybkiego biegu, a wolne rozbieganie na rozluźnienie i odprężenie.

W planowaniu i śledzeniu treningów może Ci pomóc aplikacja do biegania.

II NAUCZ SIĘ PRAWIDŁOWEJ TECHNIKI

Jak biegać, żeby schudnąć? Okazuje się, że utrzymywanie prawidłowej techniki nie jest niezbędne do zrzucenia nadprogramowych kilogramów. A jednak niepoprawny pod względem technicznym bieg łatwo może spowodować kontuzję, co też wyeliminuje Cię z treningów na jakiś czas i zakłóci Twoją regularność. Utrzymując odpowiednią sylwetkę podczas biegu, będziesz w stanie zrobić lepszy i bardziej satysfakcjonujący trening.

Jak biegać na bieżni, żeby schudnąć?

  • Głowę trzymaj prosto.
  • Patrz przed siebie, a nie w dół.
  • Poruszaj ugiętymi rękami wzdłuż tułowia.
  • Barki trzymaj opuszczone, a łopatki lekko ściągnięte ku sobie. Dzięki temu będziesz miał proste plecy.
  • Napnij lekko brzuch.

Włączając bieżnię, powoli podwyższaj tempo. Przedtem jednak ustaw się na środku pasa. Nie stój też za blisko końca, ani kolumny przedniej. Na środku będziesz miał najlepszą amortyzację i będziesz mógł wykonywać odpowiednio długi krok.

Jak biegać, żeby schudnąć? Na pewno nie warto korzystać z uchwytów, które znajdują się po bokach bieżni. Tak, jak już wspomnieliśmy powyżej, ręce powinny się poruszać wzdłuż tułowia. Trzymanie ich na uchwytach odciąża mięśnie nóg i wywołuje nieprawidłową postawę. Twój trening nie będzie efektywny.

III USTAW NACHYLENIE

Gdy trenujesz w terenie co pewien czas biegniesz z górki lub pod górkę. Czasem możesz tego nawet nie odczuwać, gdy nachylenie jest bardzo niewielkie. Lecz mimo wszystko tam jest. Na bieżni musisz to nachylenie ustawić oddzielnie. I warto to zrobić, ponieważ wtedy:

  • zbliżasz warunki treningu, do tych wykonywanych w terenie,
  • lepiej angażujesz mięśnie.

Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę z bieganiem i bieżnią, to przez pierwszych parę treningów pozwól sobie potruchtać na nachyleniu równym zero. Szczególnie, gdy wciąż pracujesz nad prawidłową techniką biegu. Potem jednak stopniowo je zwiększaj, choćby do 1,5% . Takie ustawienie pasa biegowego symuluje trening w terenie, gdzie oprócz niewielkich podwyższeń, musisz zmagać się z nierówną nawierzchnią (np. leśną ścieżką) i oporem wiatru.

jak biegać żeby schudnąć

IV NIGDY NIE POMIJAJ ROZGRZEWKI

To nie jest takie oczywiste. Bowiem wielu biegaczy, nawet tych z o wiele większym stażem niż Ty, nieraz omija ten element treningu. Jednakże dobrze przeprowadzona rozgrzewka przygotuje Twoje ciało na podejmowany wysiłek. Będzie ono lepiej współpracować, a Ciebie będzie stać na więcej. Poza tym będziesz mniej narażony na kontuzje. Tak więc rozgrzewka będzie miała pośredni wpływ również na Twoją szybkość chudnięcia.

V DOSTOSUJ WYSIŁEK DO SWOJEJ KONDYCJI

Wiadomo, że jako początkujący nie przebiegniesz od razu 30 minut bez odpoczynku. Będziesz potrzebował czasu na uspokojenie oddechu. Trening zaczynaj od marszu i powoli zwiększaj prędkość. Przez pierwsze sesje biegnij po prostu truchtem, tak abyś mógł swobodnie rozmawiać z osobą obok Ciebie. Po 5 minutach stałego biegu rób przerwę na marsz. W ten sposób staraj się wytrzymać 30 minut.

Z czasem Twoja kondycja się zacznie poprawi, a Ty będziesz się cieszył ciągłym biegiem bez zatrzymywania nawet przez 40 minut.

VI MIERZ TĘTNO I ĆWICZ ODPOWIEDNIO DŁUGO

Ćwicząc w odpowiednim przedziale tętna, będziesz mógł spalić więcej kalorii. Jaki to przedział? 60-75% tętna maksymalnego.

Tętno maksymalne obliczysz korzystając z tego wzoru:

220 – 0,5 * Twój wiek – 0,022 * Twoja waga = Hrmax

Wzór ten został opracowany przez Sally Edwards. Są również wzory, które mnożą jeszcze wiek razy 1,09 lub 0,72. Jednak ten wymieniony powyżej sprawdza się bardzo dobrze. Wiedząc, jakie jest Twoje Hrmax, musisz jeszcze pomnożyć wynik razy 0,6 i 0,75, by uzyskać dolną i górną granicę przedziału tętna, w którym masz biegać.

Widzisz? To nie jest wcale takie trudne! Dlatego tym bardziej warto obliczyć te wartości i mierzyć podczas biegania swoje tętno.

Ćwicz co najmniej 20 minut. Bieganie a odchudzanie ma największy sens wtedy, gdy biegasz wystarczająco długo. Dlaczego? Na początku treningu będziesz pozyskiwał energię, wykorzystując węglowodany i tłuszcz. Z tym, że będziesz to robił tylko w 20% z tłuszczu, a aż w 80% z węglowodanów. Po 20-30 minutach proporcje te zaczną się zmieniać – zacznie rosnąć wartość wykorzystywania tłuszczu do pozyskiwania dalszej energii. Po godzinie treningu już w 80% będziesz tę energię brał z tłuszczów, a tylko 20% z węglowodanów. Im dłużej biegniesz, tym więcej spalisz niechcianego tłuszczu.

VII SPRÓBUJ INTERWAŁÓW I BAW SIĘ TEMPEM

Gdy nabierzesz już lepszej kondycji, tak że będziesz w stanie biec 40-60 minut bez zatrzymywania, będziesz mógł zacząć trochę eksperymentować. Interwały i zmienne tempo biegu nie tylko poprawią Twój metabolizm i zwiększą efekty treningu, ale także znacznie urozmaicą ćwiczenia.

Dodatkowo musisz wziąć pod uwagę, że po pewnym czasie wykonywania wciąż tego samego treningu, Twój organizm przyzwyczai się do danego wysiłku. Tym samym spadnie tempo odchudzania. Dlatego też podczas pierwszych miesięcy będziesz tracić kilogramy szybciej. A parę miesięcy później proces ten będzie już wolniejszy, o ile w ogóle nie przystopuje.

Urozmaicenie w treningu jest niezbędne przy odchudzaniu i utrzymywaniu wyrobionych efektów. Pomaga również w stałym rozwoju siły, szybkości czy też wytrzymałości biegowej.

Dlatego też spróbuj poniższych opcji.

Interwały

Interwały składają się z przedziałów czasowych, w których biegniesz szybko, na 90% swoich możliwości, a po nich następuje trucht. Szybki bieg nie trwa długo – około 30 sekund. Jednakże odpoczynek może trwać nawet do 1,5 minuty. Zrób 8 takich powtórzeń. Zalety biegania na bieżni, których nie daje bieg w terenie, to gotowe opcje wmontowane w bieżnię, które pozwolą Ci na błyskawiczne zrobienie treningu interwałowego.

Fartlek

Fartlek to taka zabawa biegowa. Polega ona na ciągłej zmianie tempa biegu. Oznacza to, że przez 15 sekund biegniesz najszybciej, jak się da, potem przez np. 60 sekund biegniesz wolno, następnie nieco zwiększasz tempo, znowu zwiększasz, aż w końcu ponownie je zmniejszasz. Wszystko zależy od Twojej inwencji twórczej i możliwości.

bieganie na odchudzanie

VIII NIE ZAPOMNIJ O STRETCHINGU

Po każdym treningu ciało potrzebuje wyciszenia i odpoczynku. Stretching się świetnie w tym sprawdzi. Ponadto rozluźni mięśnie i przywróci im odpowiednią długość. Tym samym można powiedzieć, że wysmukli Twoje ciało – mięśnie nie będą tak „napompowane”. Ma również wiele innych zalet, które sprawiają, że rozciąganie powinno być nieodłącznym elementem każdego treningu.

Polecamy ćwiczenia rozciągające dla biegaczy.

IX UZUPEŁNIAJ BIEGANIE TRENINGIEM WZMACNIAJĄCYM

Czy wiesz, że przesuwająca się taśma pod nogami, sprawia, że niektóre Twoje mięśnie pracują w znacznie słabszym stopniu, niż gdybyś biegał w terenie? Na przykład mięsień dwugłowy uda. Regularne użytkowanie bieżni może doprowadzić do dysbalansu mięśniowego, to zaś do kontuzji.

Dlatego też w ciągu tygodnia znajdź jeszcze czas na trening wzmacniający mięsień dwugłowy uda. Gdy zdecydujesz się na przeprowadzenie treningu całego ciała, to nie tylko znacznie poprawisz swoją biegową formę, ale także wygląd i metabolizm. To pozwoli Ci chudnąć jeszcze efektywniej.

Zajrzyj do naszego artykułu, w którym prezentujemy najlepsze ćwiczenia na mięsień dwugłowy uda.

X ZDROWE ODŻYWIANIE TO PODSTAWA

Jeżeli pomiędzy sesjami biegania będziesz się opychał niezdrowym jedzeniem i nie zmienisz swoich złych nawyków żywieniowych, to możesz nie zauważyć diametralnych zmian na wadze czy w lustrze. Zdrowe jedzenie nie tylko wspomoże odchudzanie, ale także dostarczy Ci niezbędnej energii do biegania. Dlatego zacznij interesować się również dietą biegacza i stopniowo wdrażaj ją do swojego życia.

To wszystko sprawi, że nie tylko szybciej schudniesz, ale także uzależnisz się od biegania i zdrowego stylu życia. W jak najbardziej pozytywnym sensie!

Mogą Ci się spodobać:

21 09.2022
Jak biegać, żeby się nie męczyć? 5 wskazówek – tym razem będzie przyjemnie!

Jak biegać, żeby się nie męczyć? 5 wskazówek – tym razem będzie przyjemnie!

Większość ludzi na świecie kiedyś próbowała biegać. Chęci były dobre, […]

20 09.2022
Bieganie a odchudzanie – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie a odchudzanie – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie to cudowny sport, który niesie ze sobą wiele korzyści. […]

16 09.2022
Jak schudnąć? Porady, dieta

Jak schudnąć? Porady, dieta

Nadwaga może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, […]

15 09.2022
Komin do biegania – wielofunkcyjna chusta Buff. Co to jest i dlaczego  musisz ją mieć?

Komin do biegania – wielofunkcyjna chusta Buff. Co to jest i dlaczego musisz ją mieć?

Chusta buff to z pozoru nic innego jak komin nakładany […]

12 09.2022
Wymówki – 9 powodów, przez które NIE zaczniesz biegać od poniedziałku

Wymówki – 9 powodów, przez które NIE zaczniesz biegać od poniedziałku

Chcesz zacząć biegać? Doskonały pomysł… o ile nie planujesz realizować […]

07 09.2022
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

07 09.2022
Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Biegasz w terenie? Więc mamy dla Ciebie pomysł na fantastyczne […]

02 09.2022
Jaki wybrać orbitrek do domu?

Jaki wybrać orbitrek do domu?

Chcesz wyrzeźbić swoje ciało i nabrać formy, nie masz czasu […]

29 08.2022
Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Trafiłeś na portal dla biegaczy. W żadnym wypadku jednak, nie […]

29 08.2022
,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

Zacząłeś biegać, aby zrzucić zbędne kilogramy, a po kilku tygodniach […]

25 08.2022
Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Bieganie jest przyjemne – miliony biegaczy codziennie dowodzą tego na […]

19 08.2022
Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – to słowo przyprawia o zawrót głowy najbardziej wytrawnych […]

09 08.2022
Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

A więc stało się. Bieganie to już za mało, a […]

08 08.2022
Rehabilitacja sportowa przy pomocy nowoczesnych urządzeń

Rehabilitacja sportowa przy pomocy nowoczesnych urządzeń

W sporcie rehabilitacja to podstawa owocnej kariery. Dzięki odpowiednim zabiegom […]

28 07.2022
Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

14 07.2022
Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza to jeden z jego motorów napędowych. Gdy się […]

30 06.2022
Bóle stawów po bieganiu – jak sobie pomóc?

Bóle stawów po bieganiu – jak sobie pomóc?

Bóle stawów po bieganiu dotyczą w pierwszej kolejności początkujących sportowców, […]

27 06.2022
Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania to najbardziej naturalna rzecz na świecie. […]

23 06.2022
Oparzenia słoneczne – nie tylko po bieganiu! Co robić? Poradnik

Oparzenia słoneczne – nie tylko po bieganiu! Co robić? Poradnik

Upalne lato czas zacząć! Niestety, słońce to nie tylko witamina […]

22 06.2022
Ból piszczeli po bieganiu – co go powoduje i jak sobie z nim poradzić?

Ból piszczeli po bieganiu – co go powoduje i jak sobie z nim poradzić?

Ból piszczeli po bieganiu to jeden z najczęstszych problemów biegaczy. […]

22 06.2022
Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]

20 06.2022
Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki dla biegaczy, mogłoby się wydawać, są niczym innym jak […]

08 06.2022
Ból głowy po bieganiu – co go powoduje i jak pożegnać problem?

Ból głowy po bieganiu – co go powoduje i jak pożegnać problem?

Czy zdarza Ci się odczuwać pulsujący ból głowy po bieganiu? […]

06 06.2022
Jaką odzież do biegania kupić?

Jaką odzież do biegania kupić?

Powszechnie mówi się, że sport to zdrowie, dlatego nic dziwnego, […]

06 06.2022
Woda – skarb niezbędny do życia

Woda – skarb niezbędny do życia

Wodę należy pić codziennie w odpowiednich ilościach. Nawet niewielki jej […]

02 06.2022
,,Twarz biegacza” – o co z nią chodzi i jak zapobiegać?

,,Twarz biegacza” – o co z nią chodzi i jak zapobiegać?

O tym, jak bieganie wpływa na wygląd i zdrowie można […]

01 06.2022
Wpływ biegania na hormony – nie tylko endorfiny!

Wpływ biegania na hormony – nie tylko endorfiny!

O ,,haju biegacza” słyszał chyba każdy. Jeśli tu jesteś, prawdopodobnie […]

26 05.2022
Czarne paznokcie u nóg po bieganiu- co robić i kiedy iść do podologa?

Czarne paznokcie u nóg po bieganiu- co robić i kiedy iść do podologa?

Zdejmujesz skarpetki, a tam… pedicure, o który na pewno nie […]

20 05.2022
Czy bieganie pomaga na cellulit? Sport w walce z pomarańczową skórką

Czy bieganie pomaga na cellulit? Sport w walce z pomarańczową skórką

Cellulit to problem głównie kobiet, w każdym wieku i na […]

18 05.2022
Kiedy bieganie szkodzi? 5 alarmujących sytuacji

Kiedy bieganie szkodzi? 5 alarmujących sytuacji

Bieganie to piękny sport – wiele się mówi o jego […]