Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Data aktualizacji 10.06.2022
Przeczytasz w 4 minut
,,Bieganie metodą Gallowaya” to nie tylko książka słynnego olimpijczyka. To także… do bólu prosta zasada treningowa dla każdego! Dowiedz się, na czym polega metoda Gallowaya, co możesz dzięki niej osiągnąć i komu przyda się podręcznik tego stylu treningowego. Może właśnie znalazłeś idealny sposób na przebiegnięcie maratonu!
Zacznijmy od autora metody – Jeffa Gallowaya. Urodził sie w 1945 roku w Północnej Karolinie. W 1972 pobiegł w Olimpiadzie na dystansie 10 kilometrów. Rok później ustanowił amerykański rekord w biegu na 10 mil.
Ukończył go z czasem 47 minut 49 sekund. Na nasze – 16,093 kilometrów w 47:49, czyli z tempem 2:58.
Aktualnie, Jeff Galloway jest wziętym biznesmenem. Prowadzi dwa sklepy dla biegaczy oraz angażuje się w organizację obozów sportowych, szkolących nowe pokolenie atletów.
Metoda Gallowaya to – obok metody Danielsa i Skarżyńskiego – jeden z najlepiej znanych stylów treningowych. Praktykują go biegacze na różnym stopniu zaawansowana. Czym bieganie metodą Gallowaya różni się od podejścia dwóch konkurentów? Jest… najbardziej leniwe.
Bieganie metodą Gallowaya to jeden wielki marszobieg. Nie możesz biec? W porządku, zwolnij i maszeruj. Podziwiaj krajobrazy, koszulki rywali, napij się i wydmuchaj nos. Odzyskałeś siły? Ruszaj biegiem. I tak aż do mety maratonu. Piękne, prawda?
A jest jeszcze lepiej. Jeff Galloway kładzie ogromny nacisk na czerpanie radości z biegania. Uważa, że konsekwencja jest kluczem do budowy sportowej formy. Rozumie przy tym, że konsekwencja przychodzi sama, gdy biegacz kocha swoje treningi. Pokochanie ich jest możliwe wtedy, gdy da sobie na wstrzymanie.
Jak to możliwe, że bieganie przeplatane zwykłym marszem pozwala na osiąganie sukcesu w zawodach? Na długich dystansach liczy się wytrzymałość. Wygrywa ten, który najrozsądniej gospodaruje swoimi siłami.
Przeplatanie biegu marszem zapobiegają akumulacji zmęczenia. Dzięki niemu przegonisz rywali, którzy wyminęli Cię gdy maszerowałeś. Gdy oni będą ziać z wyczerpania, Ty z nową energią zaczniesz intensywny bieg. Grunt to nie przejmować się zostawaniem w tyle – zaraz to nadrobisz!
W książce olimpijczyka znajdziesz rozmaite plany treningowe, porządkujące marszobiegi – X minut biegu – X minut maszerowania. Wystarczy włączyć minutnik i pilować, zmian tempa aż wykonasz założony trening.
,,Bieganie metodą Gallowaya” – można polecić każdemu biegaczowi, który chce osiągnąć więcej na dwucyfrowych dystansach, ale po X kilometrów opada z sił. To podręcznik biegania długodystansowego, który pomoże Ci ukończyć pierwszy maraton.
Ba – możesz ,,marszobiegać” nawet podczas pierwszego wyścigu na 5 czy 10 kilometrów. Jeśli myślisz o zawodach, a zacząłeś biegać w zeszłym miesiącu, możesz je ukończyć po prostu metodą Gallowaya! Świetnie nadaje się dla całkiem początkujących.
Książka ,,Bieganie metodą Gallowaya” może zmienić życie kogoś, kto nie potrafi przekonać się do aktywnego trybu życia. Kup ją na prezent bliskiej osobie, która chce zmobilizować się do biegania, ale nie wierzy, że da się biegiem przebyć wiele kilometrów. Galloway przekona ją, że to możliwe i bardzo przyjemne. Taki prezent dla biegacza dostarczy mu wiedzy na przyszłość!
To metoda bardzo zdrowa, nastawiona na unikanie kontuzji, przetrenowań i momentów zniechęcenia.
Czy bieganie metodą Gallowaya nadaje się dla zaawansowanych długodystansowców? Nie. Nie ma w niej planów interwałowych, częstych podbiegów, tempówek – wszystkich ,,komplikacji treningowych” wprowadzanych, gdy kończysz z rekreacyjnym sportem.
Jeff Galloway mówi biegaczom, żeby nie trenowali na maksimum możliwości, a pozostawali w swojej komfortowej strefie. To nie zgrywa się z ambicjami wielu zapalonych biegaczy – żeby być lepszym, trzeba i coraz lepiej trenować. Nie ma, że boli! Brak wyczerpujących jednostek treningowych, z miejsca dyskwalifikuje propozycję olimpijczyka.
Metoda Gallowaya nie nadaje się do przełamywania swoich ograniczeń – to by jej przeczyło. Czy da się na niej przebiec maraton i być w czołówce? Raczej nie. Plany treningowe amerykanina są nastawione na to, by ,,tylko” dobiec do mety.
Bieganie metodą Gallowaya polega na jednym, wielkim marszobiegu. Marszobieg zapobiega akumulowaniu się zmęczenia na długich dystansach. Dzięki temu, można biec nie tylko dłużej, ale i przyjemniej.
Metoda Gallowaya to propozycja na bieganie dla początkujących i tych, którzy chcą przełamać barierę długiego dystansu – wreszcie dobiec do mety. Zaawansowany biegacz, który cieszy się wychodzeniem ze swojej treningowej strefy komfortu, raczej na niej nie skorzysta. Zbyt lekka, zbyt ograniczająca, nie da mu ani miejsca na podium, ani nowej satysfakcji.
Chcesz czegoś bardziej zaawansowanego, z czym pobiegniesz na koniec świata w fantastycznym tempie? Rozważ metodę Jacka Danielsa – przeczytaj: Bieganie metodą Danielsa – na czym polega?
Mogą Ci się spodobać:
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Technika biegania wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Canicross to kwintesencja międzygatunkowej współpracy sportowej. Pies to najlepszy przyjaciel […]
Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]
Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]
Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]
Wpisując „Runmageddon” w przeglądarkę internetową, zobaczysz zdjęcia ubłoconych, uśmiechniętych ludzi. […]
Częstotliwość treningów – to jedna z kwestii, które najczęściej męczą […]
Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]
Ćwiczenia na siłowni to ważny i bardzo korzystny składnik budowania […]
Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]
Plank – rodzaje klasycznej deski pozwalają ćwiczyć wręcz bez sięgania […]
Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu […]
Trening core musi znaleźć się w każdym biegowym planie. To […]
Ćwiczenia na ramiona to dla biegacza obowiązkowy element doskonalenia formy. […]
Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu […]
Trening na uda powinien robić każdy biegacz. Dzięki niemu poprawisz […]
Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]
Bieżnia lekkoatletyczna znajduje się w większości miast. Wygląda imponująco, toteż […]
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to przydatne elementy biegowego treningu uzupełniającego. Wystarczy […]
Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]
Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]
Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]
Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]
Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]
Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]
Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]
Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]
Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]