Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Data aktualizacji 23.04.2022
Przeczytasz w 5 minut
Bieganie metodą Danielsa to nie tylko metoda, co owoc wielu lat sportowej, naukowej i matematycznej pracy, przekuty w książkę o tym samym tytule. Uprzedzamy – żeby skorzystać z metody, będziesz musiał po nią sięgnąć.
Kto za nią stoi, na czym się opiera i dla kogo jest przeznaczona metoda Danielsa? Przeczytaj – to coś dla każdego, kto uczy się biegać!
Jack Daniels to jedna z najsłynniejszych osób w świecie sportu. Obecnie ma 89 lat – urodził się w 1933. Ten niezwykle doświadczony człowiek jest uznawany za najlepszego trenera biegowego na świecie.
Jack Daniels prowadził gwiazdy, a jego książka to najpopularniejszy biegowy podręcznik dla każdego – od amatora, po poziom maratoński. Jest owocem własnego doświadczenia, doświadczenia profesjonalistów oraz naukowego geniuszu.
Ten człowiek postanowił sprowadzić wszystkie biegowe komplikacje do… matematycznego wzoru. Czytaj dalej!
Lata badań naukowych prowadzonych w USA i Szwecji pozwoliły Danielsowi opracować wzór na VDOT – Wskaźnik Aktualnej Sprawności Biegowej.
VDOT mówi Ci ile możesz osiągnąć na podstawie Twojej aktualnej formy. Pozwala na optymalizację treningu w celu jej przyszłej poprawy, a więc uniknięcie przetrenowania i biegania ,,na chłopski rozum”.
Oficjalny kalkulator VDOT znajdziesz tutaj: https://vdoto2.com/calculator/
Możesz go poszukać także w polskiej wersji, ale jak zawsze, odsyłamy Cię do oryginalnego źródła!
Zobacz jak obliczanie VDOT wygląda na przykładzie! Na początek wybierz dystans. Kalkulator zakłada, że obliczasz go na podstawie wyników z ostatnich zawodów (żeby uwzględnić czynnik psychologiczny). Jeżeli pierwsze starty wciąż przed Tobą… Wyobraź sobie, że Twój następny trening to wyścigi i wprowadź wartości z dawania z siebie 200%!
Na początek wybierz dystans – dla naszego nieistniejącego biegacza będzie to 5 kilometrów, ale możesz też wpisać własną wartość. Uzupełnij pozostałe pola czasem ukończenia biegu i tempem.
Nasz biegacz kończy bieg na 5 kilometrów w czasie 20:15, ze średnim tempem 04:03. Tak, to już dość zaawansowany zawodnik! Jego VDOT, jak widzisz w prawym górnym rogu, wynosi 49,1.
A teraz jego mniej zaawansowany brat, który biega 5 kilometrów w czasie 25:50 minut:
Tutaj VDOT wynosi już niespełna 37 – przed tym biegaczem jeszcze sporo pracy. Po obliczeniu wartości dla Ciebie, zjedź trochę niżej – możesz sprawdzić prognozowane czasy, jakie uzyskałbyś w biegach na innych dystansach, gdybyś pobiegł w nich dzisiaj:
Obliczyłeś swój VDOT? Teraz masz podstawę do wybrania treningu na podstawie wytycznych najlepszego trenera biegowego świata. A na czym taki trening bazuje?
Gdy uzbroisz się w dane o swoim VDOT, czas ustalić plan treningowy. Ten według Danielsa opiera się na czasie biegu o określonej intensywności. Jeśli do tej pory biegałeś na zasadzie – ,,we wtorek 5 kilometrów, w czwartek też 5 kilometrów, a w sobotę tempówki po 200 metrów i jakoś to będzie”, masz sporo do przepisania.
Jack Daniels wyróżnia 5 intensywności treningowych:
Mając współczynnik VDOT, z tabel opracowanych przez Danielsa wybierasz odpowiednie tempo dla każdego z typów treningu, oraz czas trwania. Posługując się tabelami Danielsa dostosujesz swój plan treningowy do wybranego celu – od krótkich dystansów, po maraton.
Pamiętaj, by obliczać VDOT dla aktualnej formy, a nie wymarzonej! Przypominamy, że metoda Jacka Danielsa ma między innymi uchronić Cię przed przetrenowaniem. VDOT oblicz ponownie gdy aktualny trening przestanie stanowić wyzwanie i zmodyfikuj plan.
Książka Danielsa to głównie zbiór planów treningowych, spośród których wybierasz właściwy na podstawie obliczonego wcześniej współczynnika VDOT. Uzupełnia je ogrom wiedzy na temat fizjologii biegacza. Nazywa się ją nawet ,,biegową biblią”… i sporo w tym racji.
Co ważne – Daniels tłumaczy także rolę przerw, periodyzacji, wyjaśnia technikę biegu – to jego dzieło życia, w którym stara się przekazać wszystko, co wie.
Bieganie metodą Danielsa to propozycja dla biegaczy, którzy kończą z rekreacynym truchtaniem. Zakłada częste treningi, minimum 4 razy w tygodniu. Jest też dość skomplikowana, trudna w odbiorze dla osób zupełnie początkujących. Nie zgromadziłeś jeszcze podstawowej wiedzy? Spodziewaj się, że Cię przytłoczy, ale warto mieć ją na przyszłość.
Książka Jacka Danielsa przyda Ci się, jeżeli nie chcesz współpracować z trenerem, a potrzebujesz poprowadzenia. Ten biegowy podręcznik jest uważany za jeden z najlepszych, a niekiedy nawet najlepszy na świecie. Kolejne edycje są uaktualniane o nowinki ze świata treningu – w nowym wydaniu znajdziesz choćby informacje o treningu w hipoksji.
Jack Daniels ustalił wzór na VDOT jeszcze przed erą pulsometrów. Zauważ, że kalkulatora współczynnika VDOT nie interesuje Twoje tętno, waga, ani nawet płeć. Opiera się wyłącznie na aktualnym wyniku sportowym, bez pytania o staż treningowy, przebyte kontuzje etc. Stąd, sam Daniels jako zaletę swoich technik wymienia prostotę. Wszystko dało się sprowadzić do trzech danych i garści tabel!
Po drugie – bieganie metodą Jacka Danielsa opiera się na wyniku biegowym z codziennych warunków, a nie testów laboratoryjnych. Dzięki temu, wyliczenia i tabele mają być bardziej miarodajne – życiowe.
Po trzecie – Jack Daniels to legenda nauki i sportu. Nieprzypadkowo dorobił się swojej renomy. Jego metody są przetestowane przez zawodowców, a tym może się pochwalić niewielu. Nie wiesz jak ułożyć plan, a nie chcesz konsultować się z trenerem biegowym? Kup lub pożycz książkę, uzbrój się w cierpliwość i kartkę papieru.
Na czym polega bieganie metodą Danielsa? Na dostosowaniu treningu do aktualnej formy, posługując się matematycznymi obliczeniami. Do tego celu potrzebujesz internetowego kalkulatora oraz tabel skonstruowanych przez najlepszego trenera świata. Metoda Danielsa to treningowy algorytm, prosty i… zaskakująco skuteczny! Jeśli nie masz jeszcze gotowego planu, może ją wypróbujesz?
Interesują Cię metody treningowe? Sprawdź nauki rodzimego mistrza Jerzego Skarżyńskiego – przeczytaj i jego zasadach treningowych: https://sbiegacza.pl/2022/05/27/bieganie-metoda-skarzynskiego-na-czym-polega-trening-wedlug-polskiej-legendy
Mogą Ci się spodobać:
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Technika biegania wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Canicross to kwintesencja międzygatunkowej współpracy sportowej. Pies to najlepszy przyjaciel […]
Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]
Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]
Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]
Wpisując „Runmageddon” w przeglądarkę internetową, zobaczysz zdjęcia ubłoconych, uśmiechniętych ludzi. […]
Częstotliwość treningów – to jedna z kwestii, które najczęściej męczą […]
Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]
Ćwiczenia na siłowni to ważny i bardzo korzystny składnik budowania […]
Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]
Plank – rodzaje klasycznej deski pozwalają ćwiczyć wręcz bez sięgania […]
Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu […]
Trening core musi znaleźć się w każdym biegowym planie. To […]
Ćwiczenia na ramiona to dla biegacza obowiązkowy element doskonalenia formy. […]
Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu […]
Trening na uda powinien robić każdy biegacz. Dzięki niemu poprawisz […]
Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]
Bieżnia lekkoatletyczna znajduje się w większości miast. Wygląda imponująco, toteż […]
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to przydatne elementy biegowego treningu uzupełniającego. Wystarczy […]
Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]
Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]
Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]
Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]
Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]
Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]
Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]
Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]
Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]