Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
  • English
  • Polski
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Porady > Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Data publikacji 02.02.2023

Przeczytasz w 10 minut 2157 wyświetleń

Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi na całym świecie, dały wkręcić się w ten sport z szeregu innych powodów. Czego się spodziewać zaczynając bieganie? Efekty przerosną Twoje oczekiwania. Przeczytaj o 10-ciu… a to dopiero początek!

1 – Skończysz z ostrymi dietami

Gdyby łączyć imprezy biegowe ze zlotami foodtrucków… Właśnie poddaliśmy Ci pomysł na milionowy biznes gastronomiczny. Nie zmarnuj go… ale biznesplan przemyśl na pierwszym biegowym treningu.

Jeśli nigdy nie interesowało Cię bieganie, efekt małej aktywności fizycznej i intuicyjnej diety zapewne pozostawia sporo do życzenia w kwestii sylwetki. To i owo dałoby się poprawić, prawda? A najlepiej, gdyby zrobić to bez większych jedzeniowych wyrzeczeń.

Biegacze to ludzie, którzy jedzą i nie tyją. Zdecydowana większość rekreacyjnych biegaczy niespecjalnie  przejmuje się swoją dietą. Dbają o to, by generalnie była zdrowa, ale z liczeniem kalorii im nie po drodze. A z głodówkami, to już w ogóle! Nie da się biegać bez solidnego jedzenia!

Bieganie bez diety nie oznacza biegania tylko na fast-foodach i czekoladzie! Niemniej, aktywność fizyczna umożliwia pozwalanie sobie na smakołyki bez obaw o wagę. Oczywiście, wszystko z umiarem – ale gdy zaczniesz biegać, skończysz szukać pocieszenia w ciastkach, rozładowania stresu w wysokokalorycznym likierze, oraz instynktownie wyrzucisz z diety nadmiar tłuszczu – bo na lekkim jedzeniu biega się lepiej.

ciastka do kawy
Jedzenie ciastek bez tycia – biegacze to potrafią!

Rezultaty biegania to porzucenie restrykcyjnych diet raz na zawsze. Jako biegacz, na każdym treningu będziesz spalał setki kalorii. Ciasteczko, batonik, gofr z bitą śmietaną – to wszystko będzie Twoim źródłem energii do biegania, a nie kaloryczna bombą do zmagazynowania w biodrach.

Brzuch spadnie sam

Mimo nieprzejmowania się kaloriami, pasjonaci biegania są szczupli. Gdy wkręcisz się w bieganie, cała Twoja dieta stanie się zdrowsza, chociaż nie będzie restrykcyjna. Bieganie zmotywuje Cię do zadbania o talerz, by poprawić formę. Sport przyniesie ukojenie problemów lepiej, niż czekoladowe ciasto. Zaczniesz zachowywać umiar przy tych produktach, które zawsze gubiły Twoje postanowienia o redukcji kilogramów.

Bieganie – efekt to nowe podejście do diety. Jadłospis biegacza cechuje zdrowy balans między tym, co zdrowe, a tym, co rekreacyjne. Ciało i umysł korzystają na braku kategorycznych dietetycznych zakazów – bo, paradoksalnie, im więcej restrykcji sobie narzucasz, tym bardziej chcesz kolejne ciastko. Koniec z objadaniem się smakołykami… ale tez koniec z płaczliwym wzrokiem wlepianym w witrynę cukierni.

Nawet jeśli schudnięcie nie jest Twoim nadrzędnym celem, dzięki treningom poprawisz sylwetkę. Mocniejsze mięśnie sprawią, że sylwetka zeszczupleje, ubrania zaczną lepiej wyglądać, a brzuch…

…jaki brzuch? 

Uda nabiorą jędrności

Efekt biegania widoczny gołym okiem to poprawa jędrności skóry. Wynika ona z lepszego ukrwienia każdej partii ciała.

Podczas treningu, serce pracuje intensywniej, zasilając organy większa ilością krwi. Skóra staje się odżywiona, więc wszystko ,,idzie do góry”. Po kilku tygodniach regularnych treningów, skóra będzie bardziej napięta, a cellulit mniej widoczny.

Nie trzeba mówić, że jędrniejsza skóra również przekłada się na ogólną atrakcyjność sylwetki. Jeśli masz jakiekolwiek kompleksy na punkcie swojego ciała, ruszaj na bieganie. Efekty zobaczysz w lustrze i zazdrosnych spojrzeniach znajomych. Nie ma lepszego zabiegu estetycznego, niż aktywność fizyczna.

2 – Nabierzesz pewności siebie

Lepszy wygląd siłą rzeczy przekłada się na zwiększenie pewności siebie. Poza tym, bieganie to stałe pokonywanie własnych granic. Kolejne wyzwanie na Twojej biegowej drodze, kolejny sukces, kolejny bonus do wiary w siebie. 

bieganie efekty pewność siebie
Dzięki bieganiu zwiększysz swoją samoocenę.

Staniesz się pewniejszy w kontaktach towarzyskich, biznesowych i wszystkich innych. Codzienne problemy przestaniesz traktować jako kłody pod nogami. Zaczniesz podchodzić do nich jak do kolejnego wyzwania. Trzeba je pokonać – i pokonasz. Na biegowej trasie nauczysz się prześcigać siebie. Tę naukę przełożysz na resztę życia.

Możesz wybiegać nowego siebie. Nowego nie tylko fizycznie – nowego mentalnie. Silniejszego, gotowego na wszystko, niebojącego się komplikacji.

3 – Zapomnisz o stresie

Słyszałeś o czymś takim jak ,,haj biegacza”? Odpowiada za niego hormonalna burza poprawiająca nastrój. Endorfiny, adrenalina, noradrenalina i inne hormony motywują ciało oraz psychikę do podołania wysiłkowi. Kiedy biegacz rusza w trasę, stresujące sytuacje odchodzą w niepamięć. Do mety dociera uśmiechnięty i pełen energii.

Nie bez powodu, aktywność fizyczna  to jeden z czynników profilaktyki depresji. Sport poprawia nastrój na poziomie już na poziomie chemii organizmu. 

Kolejny rezultat biegania to dobry sen – głębszy, dłuższy, bardziej odżywczy. Dotleniony mózg zasypia bez problemu. Stresujące myśli i problemy, same rozwiążą się podczas treningu. Położysz się przyjemnie zmęczony, a na drugi dzień wstaniesz jak nowonarodzony.

Rzucanie używek

Obniżenie poziomu stresu aktywnością fizyczną to także łatwiejsze porzucanie nałogów. Stres, jak nic innego, skłania ludzi do sięgania po papierosy, alkohol i inne niezdrowe zagłuszacze emocji. Gdy zaczniesz je ,,wybiegiwać”, przestaną być potrzebne. Chcesz rzucić palenie, piwko i kawę? Zacznij bieganie! Dostaniesz bonus do siły woli w walce z nikotyną, etanolem, kofeiną i innymi paskudztwami, o których dobrze wiesz, że, najlepiej byłoby z nich zrezygnować.

4 – Odmłodniejesz

Odmłodniejesz, nawet jeśli teraz masz 20 lat. Nie tylko dlatego, że podczas treningu będziesz się cieszył jak dziecko. Skutki tego sportu to błyskawiczny powrót do sprawności, którą odebrał Ci siedzący tryb życia. 

Do walki możesz przystąpić niezależnie od tego, co mówi Twój PESEL.

starszy mężczyzna uprawiający bieganie efekty
Młodość w każdym wieku!

Zastane mięśnie, zgarbiony kręgosłup, przykurczona szyja od wgapiania się w monitor… Pod koniec dnia masz wrażenie, że postarzałeś się o drugie tyle. Taki stan trwa przez lata, a na pewno słyszałeś, że nieużywany mięsień zanika. 

Kiedy ciało nie musi utrzymać sprawności, pozbywa się jej bez sentymentu. Wie, że do leżenia na kanapie nie potrzebuje silnych mięśni.

Gdy już od czasu do czasu chcesz użyć mięśni, wszystko Cię męczy. Z pomocą przychodzi trening – sygnał dla całego ciała, że pojawiło się wyzwanie. Musi wziąć się w garść. Już po kilku treningach poczujesz, jakby ubyło Ci kilka lat, a będzie tylko lepiej.

Emeryci biegają maratony. I to po raz pierwszy w życiu. Na początek wystarczy slow jogging, a z czasem zwiększysz tempo.

5 – Na nowo nauczysz się wypoczywać

Skutki biegów odnoszą się również do sposobu spędzania wolnego czasu (pozornie) niezwiązanego z treningiem. Biegacze kochają aktywnie spędzać czas. Z leżeniem na kanapie zupełnie im nie po drodze.

Kiedy poczujesz, jak dobrze wpływa na Ciebie aktywność fizyczna, zapragniesz więcej. Jako że poprawi się Twoja ogólna sprawność, będziesz też lepiej ją znosił. To otwiera nowe możliwości spędzania wolnego czasu.

górskie widoki
Bieganie da Ci kondycję i chęci, by oglądać takie widoki nie tylko na zdjęciach.

Wycieczka w góry z rodziną i zdobywanie najwyższych szczytów? Jasne!

Rowerowy wypad nad jezioro 40 kilometrów dalej? Jedziemy! A za pół roku pierwszy duathlon!

Dzień otwarty w szkole tańca? Pakujemy dres!

Zacznij biegać, a szybko zmieni się Twoje podejście do wszelkiej aktywności fizycznej. A to milowy krok do zmiany całego życia. Już nigdy nie spędzisz weekendu na nicnierobieniu. Zobaczysz więcej, poczujesz więcej, doświadczysz więcej – kto biega, żyje dwa razy. Będziesz chciał na własnej skórze poczuć górskie powietrze, nauczyć się wspinać, spędzić niedzielę na basenie (nie tylko w jaccuzzi)… Tyle możliwości! By czerpać z nich garściami, wystarczy popracować nad kondycją.

6 – Nauczysz się organizacji

Wydaje Ci się, że nie masz czasu na bieganie? Efekt solidnej organizacji czasu, to wydłużenie doby o połowę. Ugotuj garnek obiadu na dwa dni, nastaw budzik na godzinę wcześniej, odłóż smartfona i… idź pobiegać.

Ludzie, którzy złapali biegowego bakcyla, także nie mają czasu. Zawsze jednak udaje im się znaleźć 25-tą godzinę doby, aby iść na trening. Jak to robią? Organizują, skracają, robią listę priorytetów na dany dzień, wyrzucają z domu telewizor… Żeby znaleźć czas na bieganie, wystarczy go nie tracić.

Pamiętaj – trening biegowy nie musi być długi! Wyrwij się z domu na 15-30 minut. Tyle na pewno uda się wygospodarować.

7 – Pokochasz swoje ciało

Ile razy dzisiaj narzekałeś na swoje ciało? A ile razy pochwaliłeś je za kawał dobrej roboty?

My, ludzie, bardzo chętnie zauważamy niedociągnięcia Matki Natury. Zauważamy, że jesteśmy za niscy, za szerocy, przerzedzają nam się włosy, to jest krzywe, tamto niesymetryczne… 

Rzadko natomiast doceniamy, jak cudownymi maszynami są nasze ciała. Nic dziwnego. Bez aktywności fizycznej, nieszczególnie mają okazję do wykazania się.

bieganie efekty samopoczucie na treningu
Nowe spojrzenie na swoje ciało – to możliwe dzięki bieganiu.

Dzięki bieganiu zrozumiesz, jak wiele robi Twoje ciało. Intensywny wysiłek sprawia, że czujesz każdy mięsień. Czujesz, jak bije serce, jak pracują płuca. Czujesz, jak szkielet niesie Cię nad ziemią, ręce i nogi harmonijnie współpracują, kolana instynktownie uginają się pod idealnym kątem…

Tego trzeba doświadczyć. A kiedy doświadczysz, już nigdy nie spojrzysz na swoje ciało krytycznie. Ono jest niesamowite – daj mu to pokazać.

8 – Bieganie – efekty łóżkowe

Nawet w łóżku przydaje się stare, dobre bieganie!

  • Po pierwsze – bieganie poprawia wydolność i wytrzymałość. Jak wydolność i wytrzymałość przydają się w sypialni, tego tłumaczyć nie trzeba.
  • Po drugie – hormony. Wysiłek zwiększa poziom testosteronu. Endorfiny poprawiają humor. Rezultat? Wyższe libido i poprawa ogólnej sprawności seksualnej. 
  • Po trzecie – krążenie krwi. Z akapitu o skórze wiesz już, że bieganie poprawia krążenie. U kobiet, przekłada się to na lepsze ukrwienie genitaliów, a więc intensywniejsze doznania. U mężczyzn – na jakość erekcji.
  • Po czwarte – pewność siebie, wynikająca w dużej części z poprawy wyglądu. Tej nigdy dość  w sypialni.

Biegacze deklarują bardzo wysoki poziom zadowolenia z życia seksualnego. Biegające kobiety łatwiej znoszą menopauzę, a mężczyźni dłużej zachowują sprawność. Wydolność i wytrzymałość nabyta na treningu sprawia, że biegający nieprędko padają z wyczerpania…

Jeśli poprzednie argumenty Cię nie przekonały, ten na pewno to zrobi, prawda? Zachęć do wspólnego biegania partnera, a oboje maksymalnie skorzystacie.

9 – Znajdziesz nowe pasje

Bieganie to nie tylko bieganie. Efekt, który ciężko przewidzieć, to zostanie hobbystą wielu dziedzin! W tym takich pozornie niezwiązanych z bieganiem. 

Sport powoduje reakcję łańcuchową. Kiedy zaczniesz biegać, nagle zainteresujesz się:

  • biologią i religioznawstwem jakim cudem tyle przebiegłem?
  • chemią co jest w tym izotoniku?
  • krawiectwem – jak te spodenki są uszyte, w tym się nie da biegać…
  • sportem zawodowym – no i co, ja też tak biegam!
  • budownictwem – tu idzie rura, czy mogę przybić hak na medale?
  • geologią – który kamień jest taki twardy?!
  • prawem ale czemu nie można tu biegać? Jak to mandat?!

… i wieloma innymi dziedzinami.

Biegacz jest ciekawym człowiekiem. Bardzo, bardzo ciekawym.

Co mówisz, gdy ktoś nowo poznany pyta o Twoją pasję? Co wpisujesz w CV w rubryce ,,zainteresowania”, w BIO na Instagramie i opisie profilu na portalu randkowym? Trudno mówić o sobie oraz swoich zamiłowaniach, gdy nie jesteś na niczym skoncentrowany. Wkrótce to się zmieni. Pokochasz bieganie – efekt będzie taki, że już zawsze będziesz miał coś do powiedzenia o sobie, swoim weekendzie i planach na najbliższe miesiące. Planach startowych, oczywiście!

10 – Poznasz cudownych ludzi

Rezultat biegania to gwałtowne poszerzenie towarzyskiego grona

Punkt poniekąd powiązany z poprzednim. Biegacze mają o czym rozmawiać, rozmawiają bardzo chętnie, a dzięki sportowi, są naładowani pozytywną energią. Bieganie w grupie to coś, czego powinien spróbować nawet najbardziej radykalny samotnik.

bieganie efekty start zawodów
Dziś trening w grupie, jutro bieg na 5 kilometrów i nowe znajomości na całe życie. Biegacz jest istotą społeczną!

Biegacze są wspaniali. Społeczność, jaka utworzyła się wokół tego sportu, ogrzeje Twoje serce przez 24 godziny na dobę. 

Bieganie łączy ludzi. Biegacze z całego kraju spotykają się na imprezach, sportowych, utrzymują kontakty w mediach społecznościowych i trzymają sobie dzieci do chrztu. Wspieramy się, motywujemy, doradzamy – lubimy być razem, nawet tylko przez Internet! Czasami lubimy też narzekać – na nieodpowiedzialnych właścicieli psów, na dziury w chodnikach, na pogodę. Na wszystko, co nas trapi. Dlatego w biegowym gronie tak łatwo znaleźć przyjaciół na całe życie.

Ani się obejrzysz, a będziesz miał wokół siebie grono nowych znajomych. Wspólnie pojedziecie na wycieczkę w góry, na zawody, pójdziecie na pizzę w ramach posiłku potreningowego… Bieganie wygania do ludzi. Wspaniałych ludzi z całego kraju, a nawet z całego świata.


Teraz chyba już nie masz wątpliwości, ten sport dosłownie odmieni Twoje życie. Na co jeszcze czekasz? Ruszaj na trening i żyj piękniej, zdrowiej, weselej! Już dzisiaj zacznij bieganie — efekt zobaczysz na pierwszym treningu, gdy poczujesz, haj biegacza i docenisz, jak wiele potrafi Twoje ciało.

Mogą Ci się spodobać:

23 05.2023
Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]

22 05.2023
Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]

22 05.2023
Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]

18 05.2023
Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]

17 05.2023
Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]

17 05.2023
Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]

15 05.2023
Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]

11 05.2023
Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]

09 05.2023
Czy bieganie boso jest lepsze od biegania w butach? 7 korzyści biegania na bosaka

Czy bieganie boso jest lepsze od biegania w butach? 7 korzyści biegania na bosaka

Widok biegacza pokonującego trasę na bosaka raczej należy do rzadkości. […]

24 04.2023
Test Coopera — obowiązkowy sprawdzian biegacza. Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Test Coopera — obowiązkowy sprawdzian biegacza. Wszystko co musisz o nim wiedzieć

W życiu biegacza nie brakuje testów. Każdy trening, każde zawody, […]

18 04.2023
Nawodnienie biegacza – co pić przed, podczas oraz po bieganiu?

Nawodnienie biegacza – co pić przed, podczas oraz po bieganiu?

Nawodnienie jest bardzo ważne i jako biegacz zapewne o tym […]

13 04.2023
Biegi OCR – czym są, jak się do nich przygotować? Najpopularniejsze biegi OCR w Polsce

Biegi OCR – czym są, jak się do nich przygotować? Najpopularniejsze biegi OCR w Polsce

Biegi OCR, czyli biegi z przeszkodami, zyskują ostatnio coraz większe […]

12 04.2023
Jak poprawić jakość snu? 10 sposobów

Jak poprawić jakość snu? 10 sposobów

Odżywczy, długi sen jest podstawą regeneracji organizmu. Biegacz powinien zwrócić […]

06 04.2023
Morsowanie – jak zacząć? Poradnik dla biegającego początkującego morsa

Morsowanie – jak zacząć? Poradnik dla biegającego początkującego morsa

Wizja kąpieli w zimnej wodzie może odpychać i przerażać niejednego […]

05 04.2023
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

01 04.2023
Jak rzucić bieganie raz na zawsze? 10 porad

Jak rzucić bieganie raz na zawsze? 10 porad

W życiu każdego biegacza powinien przyjść moment, gdy postanowi wziąć […]

30 03.2023
Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]

30 03.2023
Przeziębienie a bieganie — czy możesz iść na trening z infekcją? 

Przeziębienie a bieganie — czy możesz iść na trening z infekcją? 

Kaprysy pogody nie ułatwiają życia biegaczom. Gdy już uda się […]

29 03.2023
Jak zacząć biegać rano? – 10 porad na poranne bieganie

Jak zacząć biegać rano? – 10 porad na poranne bieganie

Jak zacząć biegać rano? Dla większości osób regularne bieganie rano […]

29 03.2023
Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]

27 03.2023
Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]

27 03.2023
Jak zregenerować organizm po intensywnym wysiłku?

Jak zregenerować organizm po intensywnym wysiłku?

Masz za sobą intensywny trening lub start w zawodach? Zapewne […]

25 03.2023
Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]

23 03.2023
Bieganie na bieżni dla początkujących – 10 wskazówek, jak zacząć na niej biegać od zera

Bieganie na bieżni dla początkujących – 10 wskazówek, jak zacząć na niej biegać od zera

„Koniec z siedzeniem. Czas coś zmienić i wdrożyć więcej ruchu. […]

22 03.2023
Masaż nóg — sposób na poprawę regeneracji biegacza. Dokładna instrukcja

Masaż nóg — sposób na poprawę regeneracji biegacza. Dokładna instrukcja

Trening, dieta i regeneracja — to trzy fundamenty budowy formy. […]

28 02.2023
Poradnik na lepszy sen – 20 dobrych praktyk nie tylko dla biegacza

Poradnik na lepszy sen – 20 dobrych praktyk nie tylko dla biegacza

Dorosły człowiek potrzebuje 7-9 godzin snu i tego wypoczynku nie […]

27 02.2023
Ból kostki bez urazu u biegacza — z czego wynika i jak mu zaradzić?

Ból kostki bez urazu u biegacza — z czego wynika i jak mu zaradzić?

Nogi biegacza na każdym treningu zaliczają całą masę wyzwań. Niestety, […]

15 02.2023
Biegowe wyzwania – 8 pomysłów na luźny challenge

Biegowe wyzwania – 8 pomysłów na luźny challenge

Biegowe wyzwania to nie tylko start w ultramaratonie czy spektakularny […]

02 02.2023
Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

02 02.2023
Efekty biegania po miesiącu – jakiej zmiany się spodziewać?

Efekty biegania po miesiącu – jakiej zmiany się spodziewać?

Bieganie to jeden z tych sportów, który szybko przynosi spektakularne […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się