Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Porady > Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Data publikacji 28.07.2022

Przeczytasz w 8 minut 833 wyświetleń

Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi na całym świecie, dały wkręcić się w ten sport z szeregu innych powodów. Czego się spodziewać zaczynając bieganie? Efekty przerosną Twoje oczekiwania. Przeczytaj o 10-ciu… a to dopiero początek!

1 – bieganie – efekty. Skończysz z ostrymi dietami

Gdyby łączyć imprezy biegowe ze zlotami foodtrucków… Właśnie poddaliśmy Ci pomysł na milionowy biznes gastronomiczny. Nie zmarnuj go… ale biznesplan przemyśl na pierwszym biegowym treningu.

Biegacze to ludzie, którzy jedzą i nie tyją. Zdecydowana większość rekreacyjnych biegaczy niespecjalnie  przejmuje się swoją dietą. Dbają o to, by generalnie była zdrowa, ale z liczeniem kalorii im nie po drodze. A z głodówkami, to już w ogóle! Nie da się biegać bez solidnego jedzenia!

Bieganie bez diety nie oznacza biegania tylko na fast-foodach i czekoladzie! Niemniej, aktywność fizyczna umożliwia pozwalanie sobie na smakołyki bez obaw o wagę.

ciastka do kawy
Bieganie – efekty to jedzenie ciastek bez tycia!

Bieganie – efekty to porzucenie restrykcyjnych diet raz na zawsze. Jako biegacz, na każdym treningu będziesz spalał setki kalorii. Ciasteczko, batonik, gofr z bitą śmietaną – to wszystko będzie Twoim źródłem energii do biegania, a nie kaloryczna bombą do zmagazynowania w biodrach.

Bieganie – efekty. Brzuch spadnie sam

Mimo nieprzejmowania się kaloriami, pasjonaci biegania są szczupli. Nawet jeśli schudnięcie nie jest Twoim nadrzędnym celem, dzięki treningom poprawisz to i owo. Mocniejsze mięśnie sprawią, że sylwetka zeszczupleje, ubrania zaczną lepiej wyglądać, a brzuch…

…jaki brzuch? 

Bieganie – efekty. Uda nabiorą jędrności

Kolejna zasługa biegania to poprawa jędrności skóry. Wynika ona z lepszego ukrwienia każdej partii ciała.

Podczas treningu, serce pracuje intensywniej, zasilając organy większa ilością krwi. Skóra staje się odżywiona, więc wszystko ,,idzie do góry”. Po kilku tygodniach regularnych treningów, skóra będzie bardziej napięta, a cellulit mniej widoczny.

Nie trzeba mówić, że jędrniejsza skóra również przekłada się na ogólną atrakcyjność sylwetki. Jeśli masz jakiekolwiek kompleksy na punkcie swojego ciała, ruszaj na bieganie. Efekty zobaczysz w lustrze i zazdrosnych spojrzeniach znajomych. Nie ma lepszego zabiegu estetycznego, niż aktywność fizyczna.

2 – nabierzesz pewności siebie

Lepszy wygląd siłą rzeczy przekłada się na zwiększenie pewności siebie. Poza tym, bieganie to stałe pokonywanie własnych granic. Kolejne wyzwanie na Twojej biegowej drodze, kolejny sukces, kolejny bonus do wiary w siebie. 

bieganie efekty pewność siebie
Bieganie – efekty przed i po to więcej pewności siebie!

Staniesz się pewniejszy w kontaktach towarzyskich, biznesowych i wszystkich innych. Codzienne problemy przestaniesz traktować jako kłody pod nogami. Zaczniesz podchodzić do nich jak do kolejnego wyzwania. Trzeba je pokonać – i pokonasz. Na biegowej trasie nauczysz się prześcigać siebie. Tę naukę przełożysz na resztę życia.

Możesz wybiegać nowego siebie. Nowego nie tylko fizycznie – nowego mentalnie. Silniejszego, gotowego na wszystko, niebojącego się komplikacji.

3 – zapomnisz o stresie

Słyszałeś o czymś takim jak ,,haj biegacza”? Bieganie – efekty treningu to hormonalna burza poprawiająca nastrój. Endorfiny, adrenalina, dopamina i inne hormony motywują ciało oraz psychikę do podołania wysiłkowi. Kiedy biegacz rusza w trasę, stresujące sytuacje odchodzą w niepamięć. Do mety dociera uśmiechnięty i pełen energii.

Nie bez powodu, aktywność fizyczna  to jeden z czynników profilaktyki depresji. Sport poprawia nastrój na poziomie już na poziomie chemii organizmu. 

Bieganie – efekty przed i po – rzucanie używek

Obniżenie poziomu stresu aktywnością fizyczną to także łatwiejsze porzucanie nałogów. Stres, jak nic innego, skłania ludzi do sięgania po papierosy, alkohol i inne niezdrowe zagłuszacze emocji. Gdy zaczniesz je ,,wybiegiwać”, przestaną być potrzebne. Chcesz rzucić palenie? Zacznij biegać!

4 – bieganie – efekty. Odmłodniejesz

Odmłodniejesz, nawet jeśli teraz masz 20 lat. Nie tylko dlatego, że podczas treningu będziesz się cieszył jak dziecko. Bieganie – efekty tego sportu to błyskawiczny powrót do sprawności, którą odebrał Ci siedzący tryb życia. 

Do walki możesz przystąpić niezależnie od tego, co mówi Twój PESEL. Bieganie po 50-tce? Okej!

starszy mężczyzna uprawiający bieganie efekty
Bieganie – efekty to młodość w każdym wieku!

Zastane mięśnie, zgarbiony kręgosłup, przykurczona szyja od wgapiania się w monitor… Pod koniec dnia masz wrażenie, że postarzałeś się o drugie tyle. Taki stan trwa przez lata, a na pewno słyszałeś, że nieużywany mięsień zanika. 

Kiedy ciało nie musi utrzymać sprawności, pozbywa się jej bez sentymentu. Wie, że do leżenia na kanapie nie potrzebuje silnych mięśni.

Gdy już od czasu do czasu chcesz użyć mięśni, wszystko Cię męczy. Z pomocą przychodzi bieganie. Efekty? Szybki sygnał dla całego ciała, że pojawiło się wyzwanie. Musi wziąć się w garść. Już po kilku treningach poczujesz, jakby ubyło Ci kilka lat, a będzie tylko lepiej.

5 – na nowo nauczysz się wypoczywać

Bieganie – efekty przed i po – odnoszą się również do sposobu spędzania wolnego czasu (pozornie) niezwiązanego z treningiem. Biegacze kochają aktywnie spędzać czas. Z leżeniem na kanapie zupełnie im nie po drodze.

Kiedy poczujesz, jak dobrze wpływa na Ciebie aktywność fizyczna, zapragniesz więcej. Jako że poprawi się Twoja ogólna sprawność, będziesz też lepiej ją znosił. To otwiera nowe możliwości spędzania wolnego czasu.

górskie widoki
Bieganie da Ci kondycję i chęci, by oglądać takie widoki nie tylko na zdjęciach.

Wycieczka w góry z rodziną i zdobywanie najwyższych szczytów? Jasne!

Rowerowy wypad nad jezioro 40 kilometrów dalej? Jedziemy! A za pół roku pierwszy duathlon!

Dzień otwarty w szkole tańca? Pakujemy dres!

Bieganie – efekty to kompleksowa zmiana podejścia do aktywności fizycznej. A to milowy krok do zmiany całego życia. Już nigdy nie spędzisz weekendu na nicnierobieniu. Zobaczysz więcej, poczujesz więcej, doświadczysz więcej – kto biega, żyje dwa razy.

6 – bieganie – efekty przed i po. Nauczysz się organizacji

Wydaje Ci się, że nie masz czasu na bieganie? Więc ugotuj garnek obiadu na dwa dni, nastaw budzik na godzinę wcześniej, odłóż smartfona i… idź pobiegać.

Ludzie, którzy złapali biegowego bakcyla, także nie mają czasu. Zawsze jednak udaje im się znaleźć 25-tą godzinę doby, aby iść na trening. Jak to robią? Organizują, skracają, robią listę priorytetów na dany dzień, wyrzucają z domu telewizor… Żeby znaleźć czas na bieganie, wystarczy go nie tracić.

Pamiętaj – trening biegowy nie musi być długi! Wyrwij się z domu na 15-30 minut. Tyle na pewno uda się wygospodarować! 

7 – bieganie – efekty. Pokochasz swoje ciało

Ile razy dzisiaj narzekałeś na swoje ciało? A ile razy pochwaliłeś je za kawał dobrej roboty?

My, ludzie, bardzo chętnie zauważamy niedociągnięcia Matki Natury. Zauważamy, że jesteśmy za niscy, za szerocy, przerzedzają nam się włosy, to jest krzywe, tamto niesymetryczne… 

Rzadko natomiast doceniamy, jak cudownymi maszynami są nasze ciała. Nic dziwnego. Bez aktywności fizycznej, nieszczególnie mają okazję do wykazania się.

bieganie efekty samopoczucie na treningu
Bieganie – efekty to nowe spojrzenie na swoje ciało.

Bieganie – efekty to zrozumienie, jak wiele robi Twoje ciało. Intensywny wysiłek sprawia, że czujesz każdy mięsień. Czujesz, jak bije serce, jak pracują płuca. Czujesz, jak szkielet niesie Cię nad ziemią, ręce i nogi harmonijnie współpracują, kolana instynktownie uginają się pod idealnym kątem…

Tego trzeba doświadczyć. A kiedy doświadczysz, już nigdy nie spojrzysz na swoje ciało krytycznie. Ono jest niesamowite – daj mu to pokazać.

8 – poprawisz życie seksualne

Nawet w łóżku przydaje się stare, dobre bieganie! Efekty przed i po nie kończą się po zachodzie słońca.

Po pierwsze – bieganie poprawia wydolność i wytrzymałość. Jak wydolność i wytrzymałość przydają się w sypialni, tego tłumaczyć nie trzeba.

Po drugie – hormony. Wysiłek zwiększa poziom testosteronu. Endorfiny poprawiają humor. Efekt? Wyższe libido i poprawa ogólnej sprawności seksualnej. 

Po trzecie – krążenie krwi. Z akapitu o skórze wiesz już, że bieganie poprawia krążenie. U kobiet, przekłada się to na lepsze ukrwienie genitaliów, a więc intensywniejsze doznania. U mężczyzn – na jakość erekcji.

Po czwarte – pewność siebie, wynikająca w dużej części z poprawy wyglądu. Tej nigdy dość  w sypialni.

Biegacze deklarują bardzo wysoki poziom zadowolenia z życia seksualnego. Biegające kobiety łatwiej znoszą menopauzę, a mężczyźni dłużej zachowują sprawność. Wydolność i wytrzymałość nabyta na treningu sprawia, że biegacze nieprędko padają z wyczerpania…

9 – bieganie – efekty. Znajdziesz nowe pasje

Bieganie to nie tylko bieganie. Efekty, które ciężko przewidzieć, to zostanie hobbystą wielu dziedzin! W tym takich pozornie niezwiązanych z bieganiem. 

Sport powoduje reakcję łańcuchową. Kiedy zaczniesz biegać, nagle zainteresujesz się:

  • biologią jakim cudem tyle przebiegłem?
  • chemią co jest w tym izotoniku?
  • krawiectwem – jak te spodenki są uszyte, w tym się nie da biegać…
  • sportem zawodowym – no i co, ja też tak biegam!
  • budownictwem – tu idzie rura, czy mogę przybić hak na medale?
  • geologią – który kamień jest taki twardy?!
  • prawem ale czemu nie można tu biegać? Jak to mandat?!

… i wieloma innymi dziedzinami.

Bieganie – efekty to… bycie ciekawym człowiekiem. Bardzo, bardzo ciekawym.

10 – poznasz cudownych ludzi

Bieganie – efekty to gwałtowne poszerzenie towarzyskiego grona

Punkt poniekąd powiązany z poprzednim. Biegacze mają o czym rozmawiać, rozmawiają bardzo chętnie, a dzięki sportowi, są naładowani pozytywną energią. Bieganie w grupie to coś, czego powinien spróbować nawet najbardziej radykalny samotnik.

bieganie efekty start zawodów
Dziś trening w grupie, jutro bieg na 5 kilometrów i nowe znajomości na całe życie. Biegacz jest istotą społeczną!

Biegacze są wspaniali. Społeczność, jaka utworzyła się wokół tego sportu, ogrzeje Twoje serce przez 24 godziny na dobę. 

Bieganie łączy ludzi – to prawda. Biegacze z całego kraju spotykają się na imprezach, sportowych, utrzymują kontakty w mediach społecznościowych i trzymają sobie dzieci do chrztu. Wspieramy się, motywujemy, doradzamy – lubimy być razem, nawet tylko przez Internet! 

Ani się obejrzysz, a będziesz miał wokół siebie grono nowych znajomych. Wspólnie pojedziecie na wycieczkę w góry, na zawody, pójdziecie na pizzę w ramach posiłku potreningowego… Bieganie wygania do ludzi. Wspaniałych ludzi z całego kraju, a nawet z całego świata.


Bieganie – efekty tego sportu to nie tylko schudnięcie. Teraz już nie masz wątpliwości, ten sport dosłownie odmieni Twoje życie. Na co jeszcze czekasz? Ruszaj na trening i żyj piękniej, zdrowiej, weselej!

Mogą Ci się spodobać:

30 09.2022
5 mrocznych sekretów biegaczy – dla NIE-BIEGACZY o mocnych nerwach!

5 mrocznych sekretów biegaczy – dla NIE-BIEGACZY o mocnych nerwach!

Biegacze potrafią przerazić zwykłych śmiertelników… a czasem nawet samych siebie. […]

29 09.2022
Jaki jest najskuteczniejszy sposób na odchudzanie? Sprawdź!

Jaki jest najskuteczniejszy sposób na odchudzanie? Sprawdź!

Pragniesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów i chcesz zadbać o swoje […]

21 09.2022
Jak biegać, żeby się nie męczyć? 5 wskazówek – tym razem będzie przyjemnie!

Jak biegać, żeby się nie męczyć? 5 wskazówek – tym razem będzie przyjemnie!

Większość ludzi na świecie kiedyś próbowała biegać. Chęci były dobre, […]

20 09.2022
Bieganie a odchudzanie – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie a odchudzanie – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie to cudowny sport, który niesie ze sobą wiele korzyści. […]

16 09.2022
Jak schudnąć? Porady, dieta

Jak schudnąć? Porady, dieta

Nadwaga może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, […]

15 09.2022
Komin do biegania – wielofunkcyjna chusta Buff. Co to jest i dlaczego  musisz ją mieć?

Komin do biegania – wielofunkcyjna chusta Buff. Co to jest i dlaczego musisz ją mieć?

Chusta buff to z pozoru nic innego jak komin nakładany […]

12 09.2022
Wymówki – 9 powodów, przez które NIE zaczniesz biegać od poniedziałku

Wymówki – 9 powodów, przez które NIE zaczniesz biegać od poniedziałku

Chcesz zacząć biegać? Doskonały pomysł… o ile nie planujesz realizować […]

07 09.2022
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

07 09.2022
Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Biegasz w terenie? Więc mamy dla Ciebie pomysł na fantastyczne […]

02 09.2022
Jaki wybrać orbitrek do domu?

Jaki wybrać orbitrek do domu?

Chcesz wyrzeźbić swoje ciało i nabrać formy, nie masz czasu […]

29 08.2022
Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Trafiłeś na portal dla biegaczy. W żadnym wypadku jednak, nie […]

29 08.2022
,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

Zacząłeś biegać, aby zrzucić zbędne kilogramy, a po kilku tygodniach […]

25 08.2022
Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Bieganie jest przyjemne – miliony biegaczy codziennie dowodzą tego na […]

19 08.2022
Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – to słowo przyprawia o zawrót głowy najbardziej wytrawnych […]

09 08.2022
Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

A więc stało się. Bieganie to już za mało, a […]

08 08.2022
Rehabilitacja sportowa przy pomocy nowoczesnych urządzeń

Rehabilitacja sportowa przy pomocy nowoczesnych urządzeń

W sporcie rehabilitacja to podstawa owocnej kariery. Dzięki odpowiednim zabiegom […]

28 07.2022
Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

14 07.2022
Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza to jeden z jego motorów napędowych. Gdy się […]

30 06.2022
Bóle stawów po bieganiu – jak sobie pomóc?

Bóle stawów po bieganiu – jak sobie pomóc?

Bóle stawów po bieganiu dotyczą w pierwszej kolejności początkujących sportowców, […]

27 06.2022
Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania to najbardziej naturalna rzecz na świecie. […]

23 06.2022
Oparzenia słoneczne – nie tylko po bieganiu! Co robić? Poradnik

Oparzenia słoneczne – nie tylko po bieganiu! Co robić? Poradnik

Upalne lato czas zacząć! Niestety, słońce to nie tylko witamina […]

22 06.2022
Ból piszczeli po bieganiu – co go powoduje i jak sobie z nim poradzić?

Ból piszczeli po bieganiu – co go powoduje i jak sobie z nim poradzić?

Ból piszczeli po bieganiu to jeden z najczęstszych problemów biegaczy. […]

22 06.2022
Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]

20 06.2022
Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki dla biegaczy, mogłoby się wydawać, są niczym innym jak […]

08 06.2022
Ból głowy po bieganiu – co go powoduje i jak pożegnać problem?

Ból głowy po bieganiu – co go powoduje i jak pożegnać problem?

Czy zdarza Ci się odczuwać pulsujący ból głowy po bieganiu? […]

06 06.2022
Jaką odzież do biegania kupić?

Jaką odzież do biegania kupić?

Powszechnie mówi się, że sport to zdrowie, dlatego nic dziwnego, […]

06 06.2022
Woda – skarb niezbędny do życia

Woda – skarb niezbędny do życia

Wodę należy pić codziennie w odpowiednich ilościach. Nawet niewielki jej […]

02 06.2022
,,Twarz biegacza” – o co z nią chodzi i jak zapobiegać?

,,Twarz biegacza” – o co z nią chodzi i jak zapobiegać?

O tym, jak bieganie wpływa na wygląd i zdrowie można […]

01 06.2022
Wpływ biegania na hormony – nie tylko endorfiny!

Wpływ biegania na hormony – nie tylko endorfiny!

O ,,haju biegacza” słyszał chyba każdy. Jeśli tu jesteś, prawdopodobnie […]

26 05.2022
Czarne paznokcie u nóg po bieganiu- co robić i kiedy iść do podologa?

Czarne paznokcie u nóg po bieganiu- co robić i kiedy iść do podologa?

Zdejmujesz skarpetki, a tam… pedicure, o który na pewno nie […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się