Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Porady > Bieganie dzieci – jak zarazić pociechę miłością do sportu?

Bieganie dzieci – jak zarazić pociechę miłością do sportu?

Data publikacji 20.02.2022

Przeczytasz w 6 minut 262 wyświetleń

Bieganie dzieci – jak zarazić pociechę miłością do sportu?

Jesteś wielkim pasjonatem przemierzania świata jak błyskawica, ale Twoja pociecha niespecjalnie chce pobiec w Twoje ślady? Bieganie dzieci po mieszkaniu a zainteresowanie prawdziwym sportem to dwie różne rzeczy… Mamy kilka pomysłów na to, jak zachęcić dziecko do sportu!

Bieganie dzieci – od kiedy można o tym myśleć?

O rekreacyjnym bieganiu można myśleć już u przedszkolaka. 5-6 lat to okres, w którym bieganie dzieci ma być przede wszystkim elementem zabawy. Na poważny trening przyjdzie czas dużo później.

bieganie dzieci  zabawa
Bieganie z rodzicami do najbliższych zasp? To wystarczający trening dla kilkulatka!

O bardziej wymagających treningach można myśleć nie wcześniej niż po 12 urodzinach. U większości dzieci aparat ruchu jest już wtedy wystarczająco dobrze wykształcony, by ,,przyłożyć się” do aktywności fizycznej.

Dopiero około 15 roku życia przychodzi czas na poważne treningi. Wcześniej, gdy dzieci gwałtownie rosną, ich kości ,,rozciągają się”, a więc tracą na gęstości. Przeforsowanie szkieletu może prowadzić do kontuzji.

Bieganie dzieci – dystans zależny od wieku

Jeśli chodzi o bieganie dzieci, dystans odpowiedni dla 5-6 latka to 100-200 metrów. Tyle mniej-więcej ,,wybieguje się” podczas zabawy. Bądź pewny, że dla krótkich nóżek kilkulatka taki dystans jest wystarczający do zmęczenia!

Dzieci między 8-12 lat nie powinny przy jednorazowym treningu przekraczać 1200 metrów

Nieco starsze, do 15 roku życia, mogą przyjąć dystans do 2 kilometrów.

Jeżeli Twoje dziecko ma jakiekolwiek wady kręgosłupa, stop czy inne problemy zdrowotne, skonsultuj się z lekarzem zanim zaczniesz zachęcać je do zwiększenia aktywności. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz zaczynać!

Bieganie dzieci jako element zabaw 

Wiele dziecięcych zabaw polega na bieganiu! Chowany? Bieganie po różnych miejscach, by jak najszybciej znaleźć kolegów. Berka nie trzeba przedstawiać! ,,Policjanci i złodzieje”, deptanie swoich cieni, wyścigi do najbliższego drzewa – ciekawe kto zmęczy się szybciej!

bieganie dzieci zabawy
Aktywna zabawa może być początkiem sportowej przygody!

Tak – z kilkulatkiem najlepiej po prostu pobawić się w aktywny sposób! Gdy polubi jakąkolwiek formę ruchu, w przyszłości łatwiej złapie biegowego bakcyla.

Bieganie dzieci? Najpierw bieganie dorosłych!

Jak przekonać dziecko, by zainteresowało się sportem, a nie tylko aktywną zabawą? Gdy Twoja pociecha podrośnie, dołóż starań, by dawać jej dobry przykład. Nie opuszczaj treningów, a gdy nie masz ochoty wyjść pobiegać… do czasu wyjścia z domu po prostu udawaj, że masz!

Twoje dziecko prędzej czy później będzie chciało spróbować tego, co tak cieszy jego rodzica. Mów pozytywnie o bieganiu, śmiej się z tego jak zabawnie chodzisz na zakwasach, w skrócie – pokaż dziecku sport od jak najlepszej strony. Nawet wtedy, gdy czasem będziesz musiał ,,zacisnąć zęby”.

Inspiracja prosto z ekranu

Największym idolem dziecka zawsze jest rodzic, ale przyda się dodatkowe wsparcie! Obejrzyj z dzieckiem film dokumentalny o Usainie Bolcie, Jasonie Cohenie czy Nicky Spinks – sam wiesz, że tacy niesamowici sportowcy potrafią zainspirować! Kto wie – może Twoja córka zamiast kariery aktorskiej zamarzy o zostaniu maratonką? 

Ważne – stawiaj raczej na nowe produkcje. Wśród biegowych filmów nie brakuje klasyków sprzed dziesięcioleci, ale są one dość ciężkie fabularnie i (jak na współczesne standardy) słabe technicznie. 

Ciekawa strona biegania

Poza entuzjazmem treningowym, pokaż dziecku… sprzęt! Szczególnie chłopcy mogą być zainteresowani pulsometrem czy zegarkiem z GPS, a dziewczynki chętnie obejrzą jak rodzic wiąże chustę na kilkanaście sposobów!

To ważne, by dziecko postrzegało bieganie jako interesujący sport. Bądźmy szczerzy – dla osób, które nie praktykują tej aktywności, bieganie wydaje się po prostu nudne, polegające wyłącznie na przebieraniu nogami.

Gdy pociecha będzie nieco starsza, przejdź do ciekawostek. Spróbuj maksymalnie przystępnie wyjaśnić dziecku ,,biegowe liczby” – tętno, tempo, kalorie i tak dalej. Powiedz mu jak pracuje serce podczas aktywności fizycznej, jaką rolę dla wydolności pełni oddychanie, pokaż na sobie, które mięśnie rosną od biegania. Dzięki temu dziecko nie tylko zainteresuje się ,,kulisami” biegania, ale także zrobi wrażenie na nauczycielach!

Bieganie z dzieckiem? Tak – pod pewnymi warunkami!

Nieco starsze dziecko możesz już zabrać ze sobą na trening. Jeśli wcieliłeś w życie poprzednie punkty, samo nie będzie mogło się tego doczekać! Pamiętaj jednak o kilku kwestiach.

Dla dziecka odpowiednie będą tylko krótkie dystanse. Nie ma mowy o ściganiu rodzica przez 10 kilometrów! Trening z dzieckiem zaplanuj na… dzień nietreningowy lub idź na niego wtedy, gdy chcesz tylko delikatnie rozruszać wciąż zakwaszone nogi. 

Dziecko męczy się szybciej niż dorosły. To nie tylko kwestia psychiczna, ale także fizyczna. Dziesięciolatek nie jest miniaturowym dorosłym! Nie do końca wykształcony układ ruchu, mniejsza gęstość kości i gorsza tolerancja na ból to fakty, które wymagają dostosowania intensywności treningu nie tylko pod kątem dystansu. Żadnych poważnych wyścigów.

bieganie z dzieckiem
Bawcie się dobrze – trening z dzieckiem nie musi polegać tylko na biegu!

Nie naciskaj – jeśli dziecko zmęczy się po 300 metrach, przystańcie. Daj mu odpocząć ile tylko potrzebuje. Chce wrócić do domu? Pozwól mu na to. Zmuszając dziecko do aktywności na którą nie ma siły lub ochoty spowoduje tylko, że raz na zawsze je zniechęcisz.

Pokaż dziecku prawidłową postawę i sposób oddychania. Dzięki temu pierwszy trening nie skończy się błyskawicznym opadnięciem z sił ani bolesną kolką. Przed wskoczeniem w swoje pierwsze buty sportowe malec musi wiedzieć na czym polega prawdziwe bieganie. Nie na ściganiu się ,,na łeb, na szyję”, jak to bywa podczas zabawy z rówieśnikami!

Dołóż starań, by podczas treningów z rodzicem dziecko cały czas czuło się dobrze. To najważniejsze – złe doświadczenia przekreślą szansę na zaszczepienie w nim pasji. Pamiętaj, że tym razem to nie Ty trenujesz – jesteś tylko asystentem młodego sportowca!

Bieganie dzieci – co gdy robi się poważniej?

Twój starszak zaczął wykazywać zainteresowanie bardziej profesjonalnym trenowaniem biegania? Serdeczne gratulacje! Teraz czas znaleźć dla niego klub. Sprawdź gdzie w Twoim pobliżu działają grupy biegowe skierowane do młodych sportowców i jak najszybciej porozmawiaj z trenerem.

Trener dzieci i młodzieży będzie wiedział, jak rozwinąć talent Twojej pociechy!

Dołączenie do grupy biegowej będzie motywacją dla dziecka – poczuje, że oficjalnie zostało sportowcem. To także kwestia bezpieczeństwa. Trening biegowy dzieci jest zupełnie inny niż ten dla dorosłych. Powinien nad nim czuwać znający się na rzeczy opiekun.

Biegowi koledzy i trener nie pozwolą młodemu człowiekowi odpuścić! Członkowie klubów sportowych mają także ogromne szanse na start w zawodach dla młodzieży. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, może za kilka lat będziesz ścigał się ze swoją pociechą w całkiem dorosłym ultramartonie?

Bieganie dzieci – upewnij się, że dziecko tego chce!

Skoro doszliśmy do tematu poważnego uprawiania sportu przez dziecko, trzeba powiedzieć też o kontrowersyjnej sprawie. Przerzucaniu na dziecko własnych ambicji. Zachęcaj dziecko do biegania bez wywierania presji i lekceważenia jego chęci.

Zanim zapiszesz starszaka do grupy biegowej, porozmawiaj z nim o sporcie. Upewnij się, że na pewno chce przyłożyć się do biegania a nie woli zajęć na basenie czy kółka dyskusyjnego. Podkreśl, że będziesz zawsze go wspierał, ale jeśli zechce zrezygnować, pozwolisz mu na to. 

Sportowcy mający dzieci często nieświadomie wywierają na nich niemożliwą do zniesienia presję. Szczególnie, jeśli chcieli zostać profesjonalistami, ale życie im to uniemożliwiło. Rozmawiaj z dzieckiem, a jego chęć do biegania traktuj jak każde inne hobby – wspieraj, pomagaj, ale nie rozpaczaj, jeśli je porzuci.

Jeżeli chcesz, by Twoje dziecko polubiło bieganie pokaż mu je od najlepszej i najciekawszej strony. Nigdy nie naciskaj, a jeżeli mimo starań pociecha nie podzieli Twojej miłości do sportu, odpuść. Na świecie jest wiele innych pięknych pasji do wyboru!

Mogą Ci się spodobać:

21 09.2022
Jak biegać, żeby się nie męczyć? 5 wskazówek – tym razem będzie przyjemnie!

Jak biegać, żeby się nie męczyć? 5 wskazówek – tym razem będzie przyjemnie!

Większość ludzi na świecie kiedyś próbowała biegać. Chęci były dobre, […]

20 09.2022
Bieganie a odchudzanie – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie a odchudzanie – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie to cudowny sport, który niesie ze sobą wiele korzyści. […]

16 09.2022
Jak schudnąć? Porady, dieta

Jak schudnąć? Porady, dieta

Nadwaga może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, […]

15 09.2022
Komin do biegania – wielofunkcyjna chusta Buff. Co to jest i dlaczego  musisz ją mieć?

Komin do biegania – wielofunkcyjna chusta Buff. Co to jest i dlaczego musisz ją mieć?

Chusta buff to z pozoru nic innego jak komin nakładany […]

12 09.2022
Wymówki – 9 powodów, przez które NIE zaczniesz biegać od poniedziałku

Wymówki – 9 powodów, przez które NIE zaczniesz biegać od poniedziałku

Chcesz zacząć biegać? Doskonały pomysł… o ile nie planujesz realizować […]

07 09.2022
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

07 09.2022
Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Biegasz w terenie? Więc mamy dla Ciebie pomysł na fantastyczne […]

02 09.2022
Jaki wybrać orbitrek do domu?

Jaki wybrać orbitrek do domu?

Chcesz wyrzeźbić swoje ciało i nabrać formy, nie masz czasu […]

29 08.2022
Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Trafiłeś na portal dla biegaczy. W żadnym wypadku jednak, nie […]

29 08.2022
,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

Zacząłeś biegać, aby zrzucić zbędne kilogramy, a po kilku tygodniach […]

25 08.2022
Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Bieganie jest przyjemne – miliony biegaczy codziennie dowodzą tego na […]

19 08.2022
Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – to słowo przyprawia o zawrót głowy najbardziej wytrawnych […]

09 08.2022
Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

A więc stało się. Bieganie to już za mało, a […]

08 08.2022
Rehabilitacja sportowa przy pomocy nowoczesnych urządzeń

Rehabilitacja sportowa przy pomocy nowoczesnych urządzeń

W sporcie rehabilitacja to podstawa owocnej kariery. Dzięki odpowiednim zabiegom […]

28 07.2022
Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

14 07.2022
Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza to jeden z jego motorów napędowych. Gdy się […]

30 06.2022
Bóle stawów po bieganiu – jak sobie pomóc?

Bóle stawów po bieganiu – jak sobie pomóc?

Bóle stawów po bieganiu dotyczą w pierwszej kolejności początkujących sportowców, […]

27 06.2022
Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania to najbardziej naturalna rzecz na świecie. […]

23 06.2022
Oparzenia słoneczne – nie tylko po bieganiu! Co robić? Poradnik

Oparzenia słoneczne – nie tylko po bieganiu! Co robić? Poradnik

Upalne lato czas zacząć! Niestety, słońce to nie tylko witamina […]

22 06.2022
Ból piszczeli po bieganiu – co go powoduje i jak sobie z nim poradzić?

Ból piszczeli po bieganiu – co go powoduje i jak sobie z nim poradzić?

Ból piszczeli po bieganiu to jeden z najczęstszych problemów biegaczy. […]

22 06.2022
Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]

20 06.2022
Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki dla biegaczy, mogłoby się wydawać, są niczym innym jak […]

08 06.2022
Ból głowy po bieganiu – co go powoduje i jak pożegnać problem?

Ból głowy po bieganiu – co go powoduje i jak pożegnać problem?

Czy zdarza Ci się odczuwać pulsujący ból głowy po bieganiu? […]

06 06.2022
Jaką odzież do biegania kupić?

Jaką odzież do biegania kupić?

Powszechnie mówi się, że sport to zdrowie, dlatego nic dziwnego, […]

06 06.2022
Woda – skarb niezbędny do życia

Woda – skarb niezbędny do życia

Wodę należy pić codziennie w odpowiednich ilościach. Nawet niewielki jej […]

02 06.2022
,,Twarz biegacza” – o co z nią chodzi i jak zapobiegać?

,,Twarz biegacza” – o co z nią chodzi i jak zapobiegać?

O tym, jak bieganie wpływa na wygląd i zdrowie można […]

01 06.2022
Wpływ biegania na hormony – nie tylko endorfiny!

Wpływ biegania na hormony – nie tylko endorfiny!

O ,,haju biegacza” słyszał chyba każdy. Jeśli tu jesteś, prawdopodobnie […]

26 05.2022
Czarne paznokcie u nóg po bieganiu- co robić i kiedy iść do podologa?

Czarne paznokcie u nóg po bieganiu- co robić i kiedy iść do podologa?

Zdejmujesz skarpetki, a tam… pedicure, o który na pewno nie […]

20 05.2022
Czy bieganie pomaga na cellulit? Sport w walce z pomarańczową skórką

Czy bieganie pomaga na cellulit? Sport w walce z pomarańczową skórką

Cellulit to problem głównie kobiet, w każdym wieku i na […]

18 05.2022
Kiedy bieganie szkodzi? 5 alarmujących sytuacji

Kiedy bieganie szkodzi? 5 alarmujących sytuacji

Bieganie to piękny sport – wiele się mówi o jego […]