Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Porady > Bieganie dzieci – jak zarazić pociechę miłością do sportu?

Bieganie dzieci – jak zarazić pociechę miłością do sportu?

Data publikacji 20.02.2022

Przeczytasz w 6 minut 610 wyświetleń

Bieganie dzieci – jak zarazić pociechę miłością do sportu?

Jesteś wielkim pasjonatem przemierzania świata jak błyskawica, ale Twoja pociecha niespecjalnie chce pobiec w Twoje ślady? Bieganie dzieci po mieszkaniu a zainteresowanie prawdziwym sportem to dwie różne rzeczy… Mamy kilka pomysłów na to, jak zachęcić dziecko do sportu!

Bieganie dzieci – od kiedy można o tym myśleć?

O rekreacyjnym bieganiu można myśleć już u przedszkolaka. 5-6 lat to okres, w którym bieganie dzieci ma być przede wszystkim elementem zabawy. Na poważny trening przyjdzie czas dużo później.

bieganie dzieci  zabawa
Bieganie z rodzicami do najbliższych zasp? To wystarczający trening dla kilkulatka!

O bardziej wymagających treningach można myśleć nie wcześniej niż po 12 urodzinach. U większości dzieci aparat ruchu jest już wtedy wystarczająco dobrze wykształcony, by ,,przyłożyć się” do aktywności fizycznej.

Dopiero około 15 roku życia przychodzi czas na poważne treningi. Wcześniej, gdy dzieci gwałtownie rosną, ich kości ,,rozciągają się”, a więc tracą na gęstości. Przeforsowanie szkieletu może prowadzić do kontuzji.

Bieganie dzieci – dystans zależny od wieku

Jeśli chodzi o bieganie dzieci, dystans odpowiedni dla 5-6 latka to 100-200 metrów. Tyle mniej-więcej ,,wybieguje się” podczas zabawy. Bądź pewny, że dla krótkich nóżek kilkulatka taki dystans jest wystarczający do zmęczenia!

Dzieci między 8-12 lat nie powinny przy jednorazowym treningu przekraczać 1200 metrów

Nieco starsze, do 15 roku życia, mogą przyjąć dystans do 2 kilometrów.

Jeżeli Twoje dziecko ma jakiekolwiek wady kręgosłupa, stop czy inne problemy zdrowotne, skonsultuj się z lekarzem zanim zaczniesz zachęcać je do zwiększenia aktywności. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz zaczynać!

Bieganie dzieci jako element zabaw 

Wiele dziecięcych zabaw polega na bieganiu! Chowany? Bieganie po różnych miejscach, by jak najszybciej znaleźć kolegów. Berka nie trzeba przedstawiać! ,,Policjanci i złodzieje”, deptanie swoich cieni, wyścigi do najbliższego drzewa – ciekawe kto zmęczy się szybciej!

bieganie dzieci zabawy
Aktywna zabawa może być początkiem sportowej przygody!

Tak – z kilkulatkiem najlepiej po prostu pobawić się w aktywny sposób! Gdy polubi jakąkolwiek formę ruchu, w przyszłości łatwiej złapie biegowego bakcyla.

Bieganie dzieci? Najpierw bieganie dorosłych!

Jak przekonać dziecko, by zainteresowało się sportem, a nie tylko aktywną zabawą? Gdy Twoja pociecha podrośnie, dołóż starań, by dawać jej dobry przykład. Nie opuszczaj treningów, a gdy nie masz ochoty wyjść pobiegać… do czasu wyjścia z domu po prostu udawaj, że masz!

Twoje dziecko prędzej czy później będzie chciało spróbować tego, co tak cieszy jego rodzica. Mów pozytywnie o bieganiu, śmiej się z tego jak zabawnie chodzisz na zakwasach, w skrócie – pokaż dziecku sport od jak najlepszej strony. Nawet wtedy, gdy czasem będziesz musiał ,,zacisnąć zęby”.

Inspiracja prosto z ekranu

Największym idolem dziecka zawsze jest rodzic, ale przyda się dodatkowe wsparcie! Obejrzyj z dzieckiem film dokumentalny o Usainie Bolcie, Jasonie Cohenie czy Nicky Spinks – sam wiesz, że tacy niesamowici sportowcy potrafią zainspirować! Kto wie – może Twoja córka zamiast kariery aktorskiej zamarzy o zostaniu maratonką? 

Ważne – stawiaj raczej na nowe produkcje. Wśród biegowych filmów nie brakuje klasyków sprzed dziesięcioleci, ale są one dość ciężkie fabularnie i (jak na współczesne standardy) słabe technicznie. 

Ciekawa strona biegania

Poza entuzjazmem treningowym, pokaż dziecku… sprzęt! Szczególnie chłopcy mogą być zainteresowani pulsometrem czy zegarkiem z GPS, a dziewczynki chętnie obejrzą jak rodzic wiąże chustę na kilkanaście sposobów!

To ważne, by dziecko postrzegało bieganie jako interesujący sport. Bądźmy szczerzy – dla osób, które nie praktykują tej aktywności, bieganie wydaje się po prostu nudne, polegające wyłącznie na przebieraniu nogami.

Gdy pociecha będzie nieco starsza, przejdź do ciekawostek. Spróbuj maksymalnie przystępnie wyjaśnić dziecku ,,biegowe liczby” – tętno, tempo, kalorie i tak dalej. Powiedz mu jak pracuje serce podczas aktywności fizycznej, jaką rolę dla wydolności pełni oddychanie, pokaż na sobie, które mięśnie rosną od biegania. Dzięki temu dziecko nie tylko zainteresuje się ,,kulisami” biegania, ale także zrobi wrażenie na nauczycielach!

Bieganie z dzieckiem? Tak – pod pewnymi warunkami!

Nieco starsze dziecko możesz już zabrać ze sobą na trening. Jeśli wcieliłeś w życie poprzednie punkty, samo nie będzie mogło się tego doczekać! Pamiętaj jednak o kilku kwestiach.

Dla dziecka odpowiednie będą tylko krótkie dystanse. Nie ma mowy o ściganiu rodzica przez 10 kilometrów! Trening z dzieckiem zaplanuj na… dzień nietreningowy lub idź na niego wtedy, gdy chcesz tylko delikatnie rozruszać wciąż zakwaszone nogi. 

Dziecko męczy się szybciej niż dorosły. To nie tylko kwestia psychiczna, ale także fizyczna. Dziesięciolatek nie jest miniaturowym dorosłym! Nie do końca wykształcony układ ruchu, mniejsza gęstość kości i gorsza tolerancja na ból to fakty, które wymagają dostosowania intensywności treningu nie tylko pod kątem dystansu. Żadnych poważnych wyścigów.

bieganie z dzieckiem
Bawcie się dobrze – trening z dzieckiem nie musi polegać tylko na biegu!

Nie naciskaj – jeśli dziecko zmęczy się po 300 metrach, przystańcie. Daj mu odpocząć ile tylko potrzebuje. Chce wrócić do domu? Pozwól mu na to. Zmuszając dziecko do aktywności na którą nie ma siły lub ochoty spowoduje tylko, że raz na zawsze je zniechęcisz.

Pokaż dziecku prawidłową postawę i sposób oddychania. Dzięki temu pierwszy trening nie skończy się błyskawicznym opadnięciem z sił ani bolesną kolką. Przed wskoczeniem w swoje pierwsze buty sportowe malec musi wiedzieć na czym polega prawdziwe bieganie. Nie na ściganiu się ,,na łeb, na szyję”, jak to bywa podczas zabawy z rówieśnikami!

Dołóż starań, by podczas treningów z rodzicem dziecko cały czas czuło się dobrze. To najważniejsze – złe doświadczenia przekreślą szansę na zaszczepienie w nim pasji. Pamiętaj, że tym razem to nie Ty trenujesz – jesteś tylko asystentem młodego sportowca!

Bieganie dzieci – co gdy robi się poważniej?

Twój starszak zaczął wykazywać zainteresowanie bardziej profesjonalnym trenowaniem biegania? Serdeczne gratulacje! Teraz czas znaleźć dla niego klub. Sprawdź gdzie w Twoim pobliżu działają grupy biegowe skierowane do młodych sportowców i jak najszybciej porozmawiaj z trenerem.

Trener dzieci i młodzieży będzie wiedział, jak rozwinąć talent Twojej pociechy!

Dołączenie do grupy biegowej będzie motywacją dla dziecka – poczuje, że oficjalnie zostało sportowcem. To także kwestia bezpieczeństwa. Trening biegowy dzieci jest zupełnie inny niż ten dla dorosłych. Powinien nad nim czuwać znający się na rzeczy opiekun.

Biegowi koledzy i trener nie pozwolą młodemu człowiekowi odpuścić! Członkowie klubów sportowych mają także ogromne szanse na start w zawodach dla młodzieży. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, może za kilka lat będziesz ścigał się ze swoją pociechą w całkiem dorosłym ultramartonie?

Bieganie dzieci – upewnij się, że dziecko tego chce!

Skoro doszliśmy do tematu poważnego uprawiania sportu przez dziecko, trzeba powiedzieć też o kontrowersyjnej sprawie. Przerzucaniu na dziecko własnych ambicji. Zachęcaj dziecko do biegania bez wywierania presji i lekceważenia jego chęci.

Zanim zapiszesz starszaka do grupy biegowej, porozmawiaj z nim o sporcie. Upewnij się, że na pewno chce przyłożyć się do biegania a nie woli zajęć na basenie czy kółka dyskusyjnego. Podkreśl, że będziesz zawsze go wspierał, ale jeśli zechce zrezygnować, pozwolisz mu na to. 

Sportowcy mający dzieci często nieświadomie wywierają na nich niemożliwą do zniesienia presję. Szczególnie, jeśli chcieli zostać profesjonalistami, ale życie im to uniemożliwiło. Rozmawiaj z dzieckiem, a jego chęć do biegania traktuj jak każde inne hobby – wspieraj, pomagaj, ale nie rozpaczaj, jeśli je porzuci.

Jeżeli chcesz, by Twoje dziecko polubiło bieganie pokaż mu je od najlepszej i najciekawszej strony. Nigdy nie naciskaj, a jeżeli mimo starań pociecha nie podzieli Twojej miłości do sportu, odpuść. Na świecie jest wiele innych pięknych pasji do wyboru!

Mogą Ci się spodobać:

21 09.2023
Joga dla biegaczy — na czym polega?

Joga dla biegaczy — na czym polega?

Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]

04 09.2023
Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]

01 09.2023
Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]

01 09.2023
Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]

31 08.2023
Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]

30 08.2023
Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]

25 08.2023
16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]

22 08.2023
Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez wygodnych i stylowych butów […]

14 08.2023
Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Chcesz zacząć ćwiczyć, ale ubranie treningowe kojarzy Ci się z […]

21 07.2023
Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]

19 07.2023
Skórzane buty są dobre na każdą okazję

Skórzane buty są dobre na każdą okazję

Trudno wyobrazić sobie życie w XXI wieku bez butów. Na […]

18 07.2023
Problem ze snem u biegacza – przyczyny i rozwiązania

Problem ze snem u biegacza – przyczyny i rozwiązania

Problem ze snem może dosłownie zrujnować życie, a już na […]

17 07.2023
Szybko się męczę! Co to oznacza i co robić?

Szybko się męczę! Co to oznacza i co robić?

Szybko się męczę, a chcę biegać: takie wiadomości stale dostajemy […]

14 07.2023
Na co zwrócić uwagę obstawiając zawody biegowe?

Na co zwrócić uwagę obstawiając zawody biegowe?

Obstawianie zawodów biegowych staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. […]

10 07.2023
Maraton – ile kilometrów ma królewski dystans? Cała prawda

Maraton – ile kilometrów ma królewski dystans? Cała prawda

Maraton – ile kilometrów ma legendarny dystans? Wbrew pozorom, odpowiedź […]

05 07.2023
Czy warto zainwestować w buty trekkingowe do biegania?

Czy warto zainwestować w buty trekkingowe do biegania?

Bieganie to popularna forma aktywności fizycznej, która przynosi wiele korzyści […]

04 07.2023
Ból kolana po bieganiu – co robić?

Ból kolana po bieganiu – co robić?

Ból kolana po bieganiu zdarzył się kiedyś każdemu sportowcowi. Jeżeli […]

23 06.2023
Cytaty motywacyjne – sport, walka, zdrowie. Zdania, które musi znać biegacz

Cytaty motywacyjne – sport, walka, zdrowie. Zdania, które musi znać biegacz

Cytaty motywacyjne – sport zna ich wiele, bo bez motywacji […]

23 06.2023
Przetrenowanie – objawy i sposoby. Działaj nim będzie za późno!

Przetrenowanie – objawy i sposoby. Działaj nim będzie za późno!

Przetrenowanie to realne zagrożenie dla ambitnego biegacza. Po czym poznać, […]

22 06.2023
Jakie suplementy na regenerację pomagają po bieganiu? Wyjaśniamy!

Jakie suplementy na regenerację pomagają po bieganiu? Wyjaśniamy!

Jakie suplementy na regenerację warto mieć w swojej sportowej szafeczce? […]

21 06.2023
Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]

09 06.2023
Bieg na 5 km – czas amatora. Jaki powinieneś mieć?

Bieg na 5 km – czas amatora. Jaki powinieneś mieć?

Bieg na 5 km – czas amatora mówi sporo o […]

09 06.2023
Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]

23 05.2023
Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]

22 05.2023
Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]

22 05.2023
Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]

17 05.2023
Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]

17 05.2023
Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]

15 05.2023
Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]

11 05.2023
Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się