Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]
Data publikacji 20.02.2022
Przeczytasz w 6 minut
529 wyświetleń
Jesteś wielkim pasjonatem przemierzania świata jak błyskawica, ale Twoja pociecha niespecjalnie chce pobiec w Twoje ślady? Bieganie dzieci po mieszkaniu a zainteresowanie prawdziwym sportem to dwie różne rzeczy… Mamy kilka pomysłów na to, jak zachęcić dziecko do sportu!
O rekreacyjnym bieganiu można myśleć już u przedszkolaka. 5-6 lat to okres, w którym bieganie dzieci ma być przede wszystkim elementem zabawy. Na poważny trening przyjdzie czas dużo później.
O bardziej wymagających treningach można myśleć nie wcześniej niż po 12 urodzinach. U większości dzieci aparat ruchu jest już wtedy wystarczająco dobrze wykształcony, by ,,przyłożyć się” do aktywności fizycznej.
Dopiero około 15 roku życia przychodzi czas na poważne treningi. Wcześniej, gdy dzieci gwałtownie rosną, ich kości ,,rozciągają się”, a więc tracą na gęstości. Przeforsowanie szkieletu może prowadzić do kontuzji.
Jeśli chodzi o bieganie dzieci, dystans odpowiedni dla 5-6 latka to 100-200 metrów. Tyle mniej-więcej ,,wybieguje się” podczas zabawy. Bądź pewny, że dla krótkich nóżek kilkulatka taki dystans jest wystarczający do zmęczenia!
Dzieci między 8-12 lat nie powinny przy jednorazowym treningu przekraczać 1200 metrów.
Nieco starsze, do 15 roku życia, mogą przyjąć dystans do 2 kilometrów.
Jeżeli Twoje dziecko ma jakiekolwiek wady kręgosłupa, stop czy inne problemy zdrowotne, skonsultuj się z lekarzem zanim zaczniesz zachęcać je do zwiększenia aktywności. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz zaczynać!
Wiele dziecięcych zabaw polega na bieganiu! Chowany? Bieganie po różnych miejscach, by jak najszybciej znaleźć kolegów. Berka nie trzeba przedstawiać! ,,Policjanci i złodzieje”, deptanie swoich cieni, wyścigi do najbliższego drzewa – ciekawe kto zmęczy się szybciej!
Tak – z kilkulatkiem najlepiej po prostu pobawić się w aktywny sposób! Gdy polubi jakąkolwiek formę ruchu, w przyszłości łatwiej złapie biegowego bakcyla.
Jak przekonać dziecko, by zainteresowało się sportem, a nie tylko aktywną zabawą? Gdy Twoja pociecha podrośnie, dołóż starań, by dawać jej dobry przykład. Nie opuszczaj treningów, a gdy nie masz ochoty wyjść pobiegać… do czasu wyjścia z domu po prostu udawaj, że masz!
Twoje dziecko prędzej czy później będzie chciało spróbować tego, co tak cieszy jego rodzica. Mów pozytywnie o bieganiu, śmiej się z tego jak zabawnie chodzisz na zakwasach, w skrócie – pokaż dziecku sport od jak najlepszej strony. Nawet wtedy, gdy czasem będziesz musiał ,,zacisnąć zęby”.
Największym idolem dziecka zawsze jest rodzic, ale przyda się dodatkowe wsparcie! Obejrzyj z dzieckiem film dokumentalny o Usainie Bolcie, Jasonie Cohenie czy Nicky Spinks – sam wiesz, że tacy niesamowici sportowcy potrafią zainspirować! Kto wie – może Twoja córka zamiast kariery aktorskiej zamarzy o zostaniu maratonką?
Ważne – stawiaj raczej na nowe produkcje. Wśród biegowych filmów nie brakuje klasyków sprzed dziesięcioleci, ale są one dość ciężkie fabularnie i (jak na współczesne standardy) słabe technicznie.
Poza entuzjazmem treningowym, pokaż dziecku… sprzęt! Szczególnie chłopcy mogą być zainteresowani pulsometrem czy zegarkiem z GPS, a dziewczynki chętnie obejrzą jak rodzic wiąże chustę na kilkanaście sposobów!
To ważne, by dziecko postrzegało bieganie jako interesujący sport. Bądźmy szczerzy – dla osób, które nie praktykują tej aktywności, bieganie wydaje się po prostu nudne, polegające wyłącznie na przebieraniu nogami.
Gdy pociecha będzie nieco starsza, przejdź do ciekawostek. Spróbuj maksymalnie przystępnie wyjaśnić dziecku ,,biegowe liczby” – tętno, tempo, kalorie i tak dalej. Powiedz mu jak pracuje serce podczas aktywności fizycznej, jaką rolę dla wydolności pełni oddychanie, pokaż na sobie, które mięśnie rosną od biegania. Dzięki temu dziecko nie tylko zainteresuje się ,,kulisami” biegania, ale także zrobi wrażenie na nauczycielach!
Nieco starsze dziecko możesz już zabrać ze sobą na trening. Jeśli wcieliłeś w życie poprzednie punkty, samo nie będzie mogło się tego doczekać! Pamiętaj jednak o kilku kwestiach.
Dla dziecka odpowiednie będą tylko krótkie dystanse. Nie ma mowy o ściganiu rodzica przez 10 kilometrów! Trening z dzieckiem zaplanuj na… dzień nietreningowy lub idź na niego wtedy, gdy chcesz tylko delikatnie rozruszać wciąż zakwaszone nogi.
Dziecko męczy się szybciej niż dorosły. To nie tylko kwestia psychiczna, ale także fizyczna. Dziesięciolatek nie jest miniaturowym dorosłym! Nie do końca wykształcony układ ruchu, mniejsza gęstość kości i gorsza tolerancja na ból to fakty, które wymagają dostosowania intensywności treningu nie tylko pod kątem dystansu. Żadnych poważnych wyścigów.
Nie naciskaj – jeśli dziecko zmęczy się po 300 metrach, przystańcie. Daj mu odpocząć ile tylko potrzebuje. Chce wrócić do domu? Pozwól mu na to. Zmuszając dziecko do aktywności na którą nie ma siły lub ochoty spowoduje tylko, że raz na zawsze je zniechęcisz.
Pokaż dziecku prawidłową postawę i sposób oddychania. Dzięki temu pierwszy trening nie skończy się błyskawicznym opadnięciem z sił ani bolesną kolką. Przed wskoczeniem w swoje pierwsze buty sportowe malec musi wiedzieć na czym polega prawdziwe bieganie. Nie na ściganiu się ,,na łeb, na szyję”, jak to bywa podczas zabawy z rówieśnikami!
Dołóż starań, by podczas treningów z rodzicem dziecko cały czas czuło się dobrze. To najważniejsze – złe doświadczenia przekreślą szansę na zaszczepienie w nim pasji. Pamiętaj, że tym razem to nie Ty trenujesz – jesteś tylko asystentem młodego sportowca!
Twój starszak zaczął wykazywać zainteresowanie bardziej profesjonalnym trenowaniem biegania? Serdeczne gratulacje! Teraz czas znaleźć dla niego klub. Sprawdź gdzie w Twoim pobliżu działają grupy biegowe skierowane do młodych sportowców i jak najszybciej porozmawiaj z trenerem.
Dołączenie do grupy biegowej będzie motywacją dla dziecka – poczuje, że oficjalnie zostało sportowcem. To także kwestia bezpieczeństwa. Trening biegowy dzieci jest zupełnie inny niż ten dla dorosłych. Powinien nad nim czuwać znający się na rzeczy opiekun.
Biegowi koledzy i trener nie pozwolą młodemu człowiekowi odpuścić! Członkowie klubów sportowych mają także ogromne szanse na start w zawodach dla młodzieży. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, może za kilka lat będziesz ścigał się ze swoją pociechą w całkiem dorosłym ultramartonie?
Skoro doszliśmy do tematu poważnego uprawiania sportu przez dziecko, trzeba powiedzieć też o kontrowersyjnej sprawie. Przerzucaniu na dziecko własnych ambicji. Zachęcaj dziecko do biegania bez wywierania presji i lekceważenia jego chęci.
Zanim zapiszesz starszaka do grupy biegowej, porozmawiaj z nim o sporcie. Upewnij się, że na pewno chce przyłożyć się do biegania a nie woli zajęć na basenie czy kółka dyskusyjnego. Podkreśl, że będziesz zawsze go wspierał, ale jeśli zechce zrezygnować, pozwolisz mu na to.
Sportowcy mający dzieci często nieświadomie wywierają na nich niemożliwą do zniesienia presję. Szczególnie, jeśli chcieli zostać profesjonalistami, ale życie im to uniemożliwiło. Rozmawiaj z dzieckiem, a jego chęć do biegania traktuj jak każde inne hobby – wspieraj, pomagaj, ale nie rozpaczaj, jeśli je porzuci.
Jeżeli chcesz, by Twoje dziecko polubiło bieganie pokaż mu je od najlepszej i najciekawszej strony. Nigdy nie naciskaj, a jeżeli mimo starań pociecha nie podzieli Twojej miłości do sportu, odpuść. Na świecie jest wiele innych pięknych pasji do wyboru!
Mogą Ci się spodobać:
Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]
Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]
Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]
Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]
Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]
W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]
Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]
Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]
Widok biegacza pokonującego trasę na bosaka raczej należy do rzadkości. […]
W życiu biegacza nie brakuje testów. Każdy trening, każde zawody, […]
Nawodnienie jest bardzo ważne i jako biegacz zapewne o tym […]
Biegi OCR, czyli biegi z przeszkodami, zyskują ostatnio coraz większe […]
Odżywczy, długi sen jest podstawą regeneracji organizmu. Biegacz powinien zwrócić […]
Wizja kąpieli w zimnej wodzie może odpychać i przerażać niejednego […]
Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]
W życiu każdego biegacza powinien przyjść moment, gdy postanowi wziąć […]
Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]
Kaprysy pogody nie ułatwiają życia biegaczom. Gdy już uda się […]
Jak zacząć biegać rano? Dla większości osób regularne bieganie rano […]
Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]
Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]
Masz za sobą intensywny trening lub start w zawodach? Zapewne […]
Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]
„Koniec z siedzeniem. Czas coś zmienić i wdrożyć więcej ruchu. […]
Trening, dieta i regeneracja — to trzy fundamenty budowy formy. […]
Dorosły człowiek potrzebuje 7-9 godzin snu i tego wypoczynku nie […]
Nogi biegacza na każdym treningu zaliczają całą masę wyzwań. Niestety, […]
Biegowe wyzwania to nie tylko start w ultramaratonie czy spektakularny […]
Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]
Bieganie to jeden z tych sportów, który szybko przynosi spektakularne […]