Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Bezpieczne bieganie po zmroku – 5 żelaznych zasad

Bezpieczne bieganie po zmroku – 5 żelaznych zasad

Data aktualizacji 12.03.2022

Przeczytasz w 5 minut

Bezpieczne bieganie po zmroku – 5 żelaznych zasad

Trening w pełnym słońcu nie jest czymś na co każdy z nas może sobie pozwolić. Rozumiemy też, że niektórzy biegacze po prostu wolą ruszać na trasę dopiero późnym wieczorem. Z troski o naszych Czytelników przedstawiamy pięć nawyków na bezpieczne bieganie po zmroku. Biegasz w nocy? Przeczytaj koniecznie!

Bieganie po zmroku – z czym wiążą się zagrożenia? 

Zanim stwierdzisz, że naoglądaliśmy się horrorów i wszędzie wypatrujemy seryjnych morderców wyjaśniamy z czym wiążą się potencjalne niebezpieczeństwa wynikające z nocnego biegania. 

Oczywiście jednak mamy na myśli między innymi przestępców czy nietrzeźwych imprezowiczów uaktywniających się w nocy, ale także zwierzęta. Jeśli jesteś początkującym biegaczem nie licz, że zawsze uda Ci się po prostu uciec. Oni także mogą mieć niezłą kondycję. Fakt jest taki, że bieganie po zmroku zwiększa ryzyko spotkania na trasie nieprzychylnego towarzystwa. 

Druga kwestia – jeśli gorzej się poczujesz, trudniej o pomoc. Za dnia nie brakuje w mieście przechodniów gotowych uratować Cię podczas chwili słabości. Jeśli jednak w nocy, gdy wszyscy śpią, zdarzy się zasłabnięcie na trasie, minie sporo czasu nim ktoś Cię znajdzie.

Bieganie po zmroku to także zmniejszona widoczność. Nawet mając przed sobą uliczne latarnie (które nie zawsze dają zadowalającą ilość światła). leżąca na chodniku puszka, skórka od banana czy kamień może po prostu Ci umknąć. Szczególnie jeśli skupisz się na tempie i oddechu, dzielenie uwagi na dodatkowe uważne patrzenie pod nogi bywa trudne. Po ciemku wzrasta ryzyko kontuzji. 

Jeśli biegasz w terenie, łatwiej się zgubić gdy nie widzisz dokładnie mijanych obiektów. Punkty orientacyjne, szczególnie na nowej trasie, po zmroku mogą nie być wystarczająco widoczne żebyś w razie czego bez problemu odnalazł drogę w lesie czy na łąkach.

Przekonaliśmy Cię, że bieganie po zmroku jest niezbyt bezpieczne? To teraz przeczytaj jak sobie z tym poradzić!

Zasada 1 – bieganie po ciemku a widoczność

Niewidoczne przeszkody na drodze przy słabym oświetleniu to zawzięci wrogowie każdego biegacza! Bieganie z latarką nie musi utrudniać Ci techniki, wystarczy zaopatrzyć się w specjalny sprzęt na bieganie po zmroku.

Co się przyda? Latarka czołowa do biegania – oświetlenie ,,z głowy” to sprzęt nie tylko dla górników. Dzięki niej zobaczysz wszystko na swojej drodze i nie nabawisz się skręcenia kostki ani nie wylądujesz twardo na pośladkach ślizgając się na pustej paczce po czipsach.

latarka czołowa do biegania mountain warehouse
Latarka czołowa do biegania od Mountain Warehouse, źródło: strona producenta Mountain Warehouse

Jeśli nie chcesz biegać z latarką na czole możesz także wybrać model przypinany do pasa biegowego. Dobry sprzęt tego typu jest wodoodporny, nie razi, a wydamy na niego tylko kilkadziesiąt złotych.

Widoczność musi być też w drugą stronę! Żeby nie wpadł na Ciebie nieuważny rowerzysta czy (oby nie!) kierowca z ograniczoną widocznością, koniecznie zainwestuj w odblaski a nawet kamizelkę odblaskową

Elementy fluorescencyjne uratowały życie już niejednemu, choć niekoniecznie był tego świadomy. Jest w nie wyposażona większość odzieży sportowej, taśmy czy znaczki odblaskowe można też niezależnie dokupić. Jeśli biegasz przy szosie, nie ma co się rozdrabniać – wskakuj w odblaskową kamizelkę.

Zasada numer 2 – bieganie po zmroku z gazem pieprzowym

Gaz pieprzowy przyda Ci się na tylko w starciu z ,,ludzkim czynnikiem zagrożenia”. Niestety, szczególnie na wsiach i w małych miastach, niektórzy właściciele psów po zmroku robią sobie wolne od pilnowania swoich pupili. Gaz pieprzowy nie zrobi krzywdy psu, a Tobie pozwoli uciec – koniecznie się w niego zaopatrz.

Nawet jeśli pies nigdy nie zaatakował Cię na trasie, taki sprzęt do samoobrony warto mieć. Wystarczy jedno odstępstwo od normy, byś skończył w szpitalu na szyciu śladów po ugryzieniach. Psy ,,lubią” biegaczy – jeśli czworonóg jest nastawiony na obronę, widząc ,,uciekającego” człowieka jego podejrzliwość wzrasta do maksimum. 

Agresywny, duży pies może podczas ataku nawet przegryźć ścięgna czy trwale uszkodzić mięśnie. Jeśli nie chcesz, by nadgorliwy pupil wysłał Cię na treningowy urlop, profilaktycznie zabierz gaz. Mała szansa, że uda Ci się przegonić energicznego brytana…

Zasada 3 – żadnej muzyki!

Muzyka podczas biegania to znakomity towarzysz… któremu lepiej dać wolne po zmroku. powód jest bardzo prosty – musisz słyszeć wszystko co dzieje się w okolicy. Ujadanie psa, krzyki nietrzeźwych osób, zbliżający się samochód – bezpieczne bieganie po ciemku wymaga zaangażowania wszystkich zmysłów.

Zasada 4 – poznaj trasę i podziel się nią!

Zanim wyruszysz na bieganie po zmroku dokładnie zaplanuj gdzie pobiegniesz i daj o tym znać komuś bliskiemu. Omijaj ciemne zaułki, niepopularne osiedla, imprezownie, stadiony czy miejsca gdzie łatwo natknąć się na niepilnowane zwierzęta. 

Jeśli wybierasz się w teren, to planowania trasy przyłóż się podwójnie. Zarejestruj wszystkie punkty orientacyjne, zainstaluj aplikację z GPS w telefonie i nie zbaczaj z ustalonej drogi.

O ustalonej trasie biegu poinformuj kogoś bliskiego. Określ ile będzie trwał trening i poproś o telefon jeśli nie wrócisz po danej godzinie. Na trasie może stać się wiele rzeczy, między innymi wspomniane już zasłabnięcie. Pamiętaj oczywiście, żeby Twój telefon był naładowany!

Aplikacje do biegania – jakie się przydadzą?

Do planowania trasy i pozostania na niej przydadzą Ci się biegowe aplikacje na telefon. Które są warte uwagi? Najpopularniejsze to Strava i Endomondo – nie bez powodu. To świetne programy przydatne nie tylko biegaczom. 

Z mniej znanych, ale również interesujących, warto wymienić Runtastic, Sports Tracker i Run Keeper. Wszystkie wymieniona aplikacje umozliwiają nie tylko zaplanowanie trasy i bieżące korzystanie z GPS, ale też porównywanie biegowych wyników ze znajomymi! Który biegacz nie lubi zdrowej rywalizacji?

Zasada 5 – poszukaj towarzystwa na bieganie po zmroku!

Nocnych biegaczy jest wielu – na pewno bez problemu uda Ci się znaleźć kompana do wspólnych nocnych treningów. Samotne bieganie nigdy nie będzie tak bezpieczne jak to w towarzystwie. 

Po pierwsze – mało kto będzie miał odwagę zaczepić grupę. Po drugie – to dodatkowe pary oczu. Po trzecie – towarzysze pomogą w razie pogorszenia samopoczucia, po czwarte… Ah, można by wymieniać w nieskończoność! 

Gdzie znaleźć biegowego kompana? Zajrzyj na lokalne grupy dla biegaczy – w mediach społecznościowych jest ich pełno. Wpadaj na okoliczne imprezy biegowe i generalnie nie bój się nowych znajomości. Bieganie w grupie jest nie tylko bezpieczniejsze, ale i przyjemniejsze – sprawdź to sam!

bieganie po zmroku zasady infografika
Zapamiętaj te zasady!

Bieganie po zmroku nigdy nie będzie tak bezpieczne jak to w świetle dnia. Da się jednak zminimalizować ryzyko – weź gaz pieprzowy i latarkę, zaopatrz się w odblaski, poznaj trasę i przedstaw jej plan komuś bliskiemu, poszukaj towarzystwa oraz nie biegaj z muzyką. Podczas nocnych biegów miej oczy i uszy dookoła głowy. Nie wahaj się bronić przed agresywnymi zwierzętami i w razie jakichkolwiek kłopotów miej przy sobie naładowany telefon.

Bieganie nocą ma swoje zalety! Pisaliśmy o nich w osobnym artykule – przeczytaj tutaj: https://sbiegacza.pl/2020/04/07/bieganie-noca-dlaczego-tak-urzeka-i-jak-sie-do-niego-przygotowac.

Mogą Ci się spodobać:

18 06.2024
Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki pokochaniu aktywności? […]

17 04.2024
Technika biegania – jak prawidłowo biegać?

Technika biegania – jak prawidłowo biegać?

Technika biegania wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]

22 03.2024
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

01 03.2024
Canicross – co to jest i jak zacząć biegać z psem?

Canicross – co to jest i jak zacząć biegać z psem?

Canicross to kwintesencja międzygatunkowej współpracy sportowej. Pies to najlepszy przyjaciel […]

08 02.2024
Rozgrzewka przed bieganiem – co daje i jak ją poprawnie wykonać?

Rozgrzewka przed bieganiem – co daje i jak ją poprawnie wykonać?

Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]

04 01.2024
Ile kalorii spala bieganie? Straszna prawda

Ile kalorii spala bieganie? Straszna prawda

Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]

18 12.2023
Tempo biegu – wszystko co musi o nim wiedzieć początkujący

Tempo biegu – wszystko co musi o nim wiedzieć początkujący

Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]

15 12.2023
Runmageddon – co to jest? Czy ten bieg jest dla Ciebie?

Runmageddon – co to jest? Czy ten bieg jest dla Ciebie?

Wpisując „Runmageddon” w przeglądarkę internetową, zobaczysz zdjęcia ubłoconych, uśmiechniętych ludzi. […]

06 11.2023
Jak często biegać w Twoim przypadku?

Jak często biegać w Twoim przypadku?

Częstotliwość treningów – to jedna z kwestii, które najczęściej męczą […]

30 10.2023
Odwodnienie organizmu – wszystko co musi o nim wiedzieć biegacz

Odwodnienie organizmu – wszystko co musi o nim wiedzieć biegacz

Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]

28 09.2023
Ćwiczenia na siłowni – 10 najbardziej przydatnych dla biegacza

Ćwiczenia na siłowni – 10 najbardziej przydatnych dla biegacza

Ćwiczenia na siłowni to ważny i bardzo korzystny składnik budowania […]

15 09.2023
Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]

11 09.2023
Plank – rodzaje. 30 wariantów i sposoby na kolejne utrudnienia

Plank – rodzaje. 30 wariantów i sposoby na kolejne utrudnienia

Plank – rodzaje klasycznej deski pozwalają ćwiczyć wręcz bez sięgania […]

06 09.2023
Kontuzje kolana – jak im zapobiec u biegacza?

Kontuzje kolana – jak im zapobiec u biegacza?

Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu […]

05 09.2023
Trening core dla biegacza – by biegać lepiej! 15 ćwiczeń, plan, efekty

Trening core dla biegacza – by biegać lepiej! 15 ćwiczeń, plan, efekty

Trening core musi znaleźć się w każdym biegowym planie. To […]

01 09.2023
Ćwiczenia na ramiona – 14 najlepszych dla biegacza. W domu, bez sprzętu!

Ćwiczenia na ramiona – 14 najlepszych dla biegacza. W domu, bez sprzętu!

Ćwiczenia na ramiona to dla biegacza obowiązkowy element doskonalenia formy. […]

10 08.2023
Trening w domu bez sprzętu. Plan w 5 wersjach dla każdego biegacza

Trening w domu bez sprzętu. Plan w 5 wersjach dla każdego biegacza

Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu […]

19 07.2023
Trening na uda dla biegacza – rób go, by biegać zdrowiej, dłużej i szybciej!

Trening na uda dla biegacza – rób go, by biegać zdrowiej, dłużej i szybciej!

Trening na uda powinien robić każdy biegacz. Dzięki niemu poprawisz […]

21 06.2023
Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]

15 06.2023
Bieżnia lekkoatletyczna – jak na niej biegać i czy w ogóle? Zalety i wady

Bieżnia lekkoatletyczna – jak na niej biegać i czy w ogóle? Zalety i wady

Bieżnia lekkoatletyczna znajduje się w większości miast. Wygląda imponująco, toteż […]

12 06.2023
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną dla biegaczy – 10 najskuteczniejszych

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną dla biegaczy – 10 najskuteczniejszych

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to przydatne elementy biegowego treningu uzupełniającego. Wystarczy […]

18 04.2023
Runmageddon – jak się do niego przygotować? 9 ćwiczeń i sprawdzone metody

Runmageddon – jak się do niego przygotować? 9 ćwiczeń i sprawdzone metody

Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]

05 04.2023
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

29 03.2023
Bieganie. Tętno maksymalne i strefy tętna dla biegacza. Z jakim tętnem biegać?

Bieganie. Tętno maksymalne i strefy tętna dla biegacza. Z jakim tętnem biegać?

Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]

29 03.2023
Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]

25 03.2023
Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]

21 03.2023
ĆWICZENIA NA NOGI. TRENING WZMACNIAJĄCY MIĘŚNIE NÓG BIEGACZA – 10 ĆWICZEŃ, KTÓRE WYKONASZ W DOMU

ĆWICZENIA NA NOGI. TRENING WZMACNIAJĄCY MIĘŚNIE NÓG BIEGACZA – 10 ĆWICZEŃ, KTÓRE WYKONASZ W DOMU

Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]

21 03.2023
Rozciąganie po bieganiu – ćwiczeNIa NA rozciągANIE nóg DLA BIEGACZY. 14 najlepszych

Rozciąganie po bieganiu – ćwiczeNIa NA rozciągANIE nóg DLA BIEGACZY. 14 najlepszych

Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]

02 02.2023
Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]

30 01.2023
Wydolność fizyczna – jak ją poprawić? Sposoby na zwiększenie sportowych możliwości

Wydolność fizyczna – jak ją poprawić? Sposoby na zwiększenie sportowych możliwości

Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się