Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Porady > Badania wydolnościowe – jak się przygotować i po co je robić?

Badania wydolnościowe – jak się przygotować i po co je robić?

Data publikacji 03.03.2022

Przeczytasz w 7 minut 1773 wyświetleń

Badania wydolnościowe – jak się przygotować i po co je robić?

Badania wydolnościowe dla biegaczy wciąż nie zyskały należytej popularności wśród sportowców! Szkoda! Tego typu testy sa niezwykle przydatne dla całej naszej treningowej kariery, także na szczeblu amatorskim. Po co robić te badania? Jak przygotować się na wizytę w ośrodku? Przeczytaj i wpisz badania wydolnościowe do swojego kalendarza!

Badania wydolnościowe – co dają?

Udanie się na próby wydolnościowe z pewnością nie zmarnuje Twojego czasu. Dzięki przejściu testów poznasz aktualne możliwości organizmu. To pozwoli dopasować trening do warunków zdrowotnych oraz da Ci wiedzę o tym nad którymi aspektami powinieneś szczególnie popracować.

Co określają badania wydolnościowe dla biegaczy? V2Omax

Ogólny cel robienia badań znasz, ale czego dokładnie dowiesz się po zrobieniu testu? Całej masy niezbędnych biegaczowi rzeczy! Po pierwsze – dowiesz się jaki masz V2Omax – zdolność do pobierania tlenu.

maska do testów wydolnościowych
Maska do testów wydolnościowych – dzięki niej dowiesz się wszystkiego o swoim oddechu.

Nieco bardziej doświadczeni biegacze zapewne podchodzili już do próby zwiększenia swojego poziomu V2Omax. To jeden z kluczowych parametrów ekonomiki biegu. Podczas wysiłku fizycznego potrzebujemy ogromnych dostaw tlenu i nie wystarczy tu po prostu głęboko oddychać. Test wydolnościowy pomoże określić przepustowość układu oddechowego, wydajność mechaniki oddychania i pracy mięśni przy płucach. Podsumowując – badania wydolnościowe dla biegaczy powiedzą Ci, czy już oddychasz jak zawodowiec, czy musisz się jeszcze podszkolić.

Parametr na wagę złota… na mecie! Tętno maksymalne

Drugi niezwykle ważny, dobrze znany biegaczom parametr to HR – częstość skurczów serca na minutę. Planując treningi ,,na poważnie” zwykle bierzemy pod uwagę to na jakim tętnie będziemy biec – BPM. Na badaniach wydolnościowych zmierzysz to na jak wysokie obroty jest w stanie wejść Twoje serce.

Badania wydolnościowe – określenie wydatku energetycznego

Wynik próby wydolnościowej mówi nam także o tym ile kalorii spalamy podczas wysiłku fizycznego zależnie od tętna. Parametr szczególnie ważny dla każdego biegacza pracującego nad sylwetką! Nie wierz w kolosalne liczby spalonych kalorii prezentowane przez aplikację w telefonie czy licznik kroków na nadgarstku. Te sprzęty niewiele mają wspólnego z precyzją.

Chcesz wiedzieć jak biegać by schudnąć (albo wręcz przeciwnie)? Poznaj możliwości organizmu na poważnie – idź na badania!

Próg przemian beztlenowych – jaki masz?

Jeszcze jedna wartość niezbędna każdemu trenującemu. Przyjmuje się, że dla najlepszych wyników powinieneś biegać na granicy wysiłku tlenowego i beztlenowego. Nie obędzie się bez poznania obu tych wartości u Ciebie! 

Próg przemian beztlenowych jest związany z zakwaszeniem- generowaniem kwasu mlekowego podczas treningu. Gdy w organizmie jest wystarczająco dużo tlenu kwas szybko ulega przemianom do nieszkodliwych metabolitów. Gorzej gdy przekroczymy próg przemian beztlenowych. 

Gdy tlenu jest za mało, kwas mlekowy gromadzi się i odbiera siły na treningu. Niedopuszczanie do takiej sytuacji jest konieczne dla wydajnego biegania. Badania wydolnościowe dla biegaczy dadzą Ci wiedzę o swoim organizmie tak, byś mógł świadomie sprawować kontrolę nad intensywnością wysiłku i nie poddać się działaniu mleczanu.

Konsultacja wyników po badaniach

Badania wydolnościowe dla biegaczy, a konkretnie interpretacja wyników, to wyższa biochemia! Warto wybrać ośrodek badawczy mający w pakiecie konsultację z lekarzem medycyny sportowej, który na podstawie wyników udzieli dopasowanych indywidualnie rad co do treningu.

Prawda jest taka, że niezależnie od tego ile rad dotyczących treningu przeczytasz, nigdy nie będą one skrojone dokładnie pod Ciebie. Jeśli zależy Ci na osiągnięciu swojego treningowego maksimum, koniecznie zrób badania wydolnościowe. Bieganie to… nie tylko bieganie! Trzeba też wiedzy o swoim ciele, szacunku do niego i indywidualnego podejścia.

Badania wydolnościowe- jak się przygotować?

Przed badaniem wydolnościowym porządnie odpocznij. Nie pij kawy w wieczór poprzedzający badanie, wyśpij się jak nigdy a po wstaniu niech nie przychodzi Ci do głowy wykonywanie ćwiczeń. Bądź jak nowo narodzony! Twój organizm musi być gotowy na danie z siebie wszystkiego – przed nim wielki test!

Około 2-3 godziny przed badaniem zjedz lekki, energetyczny posiłek bogaty w węglowodany. Unikaj smażonego jedzenia i dużej ilosci blonnika mogącego spowodować w trakcie testu problemy trawienne. 

W dniu badania zrezygnuj ze stymulantów – żadnej kawy i energetyków! Badaniu podlega Twoja naturalna zdolność do wysiłku, a nie intensywność reagowania na wszelkie ,,dopalacze”. Najlepiej odpuść sobie nawet herbatę do śniadania, bo już taka dawka kofeiny może wpłynąć na wyniki. Poza tym nie pal papierosów – zakłócają wydolność.

Dobre wieści – na badania najlepiej iść wczesną porą, gdy organizm nie zdążył jeszcze zużyć energii uzupełnionej podczas snu. To ułatwia chwilowa rezygnację z używek

Na 2-3 dni przed badaniem nie trenuj bardzo intensywnie. Ważne by badania wydolnościowe dla biegaczy wykonywać przy pełnym zregenerowaniu organizmu. Poprawienia życiówki zostaw na porę po testach. 

Weź ze sobą wygodny strój sportowy, ręcznik i wodę. To wszystko bardzo Ci się przyda! W ośrodku badawczym będziesz mógł skorzystać z prysznica i zmyć z siebie efekty potężnego wysiłku. 

Zanim umówisz się na badanie dojdź do siebie po infekcjach. Zwykły katar wpłynie na zdolność do poboru tlenu (zatkany nos), a po chorobie generalnie ciało jest osłabione i niechętnie będzie współpracować przy wzmożonym wysiłku.

infografika przygotowanie do badan wydolnościowych dla biegaczy
Najważniejsze kwestie przygotowania do badań wydolnościowych dla biegaczy.

Badania wydolnościowe dla biegaczy – jak wyglądają?

Plecak spakowany, biegacz wyspany, najedzony i gotowy? Świetnie! Ale co właściwie czeka Cię na próbach wydolnościowych? Już wyjaśniamy! 

Jak można się domyślić, na testach przeznaczonych dla biegaczy przyjdzie Ci… pobiegać! W warunkach laboratoryjnych test odbywa się na bieżni, z pulsometrem i specjalną maską mierzącą parametry oddechu. Przed wskoczeniem na bieżnię przeprowadzany jest pomiar składu ciała, mierzenie i ważenie biegacza.

Badania wydolnościowe biegaczy rozpoczynają się od lekkiego marszu, aż stopniowo będziesz przechodził do coraz większych prędkości. Parametry organizmu będą na bieżąco monitorowane, ale nie Tobie się tym przejmować – nad wszystkim czuwa specjalista. Ty masz tylko biec.

Co kilka minut oddasz krew do badania – żadnych strzykawek, to będzie tylko nakłuwanie palca. pobieranie krwi ma na celu badanie ilości kwasu mlekowego we krwi (określenie progu przemian beztlenowych wspomniane wyżej). Poza tym cały czas pracuje pulsometr, a maska przypominająca rekwizyt z filmu science-fiction mierzy wszystko co trzeba wiedzieć o Twoim oddechu.

Jak długo trwa test? Do odmowy – tak więc zależy to tylko od Ciebie. Gdy poczujesz że już nie możesz biec, po prostu to zakomunikuj. Nie chodzi o to, byś zemdlał na bieżni! Określenie parametrów ma pomóc Ci w codziennym treningu, osiągnięte wartości mają więc przypominać te, które ,,wykręcasz” podczas niego. Standardowo badanie trwa około 40 minut.

Trudno nie zwrócić uwagi, że testy wydolnościowe to także testy dla psychiki. Wiele osób odpuszcza zbyt wcześnie, przez co ich wyniki nie odzwierciedlają rzeczywistych możliwości. Decydując się na badania wydolnościowe dla biegaczy bądź tak zdeterminowany jak na zawodach – to w końcu swego rodzaju zawody na których masz dać z siebie wszystko!

Kiedy, jak często i ile to kosztuje?

Warunkiem wykonania testów wydolności jest zdrowe serce i brak aktywnych urazów. Jeśli generalnie określasz swój stan zdrowia jako bardzo dobry, a wszystkie kontuzje dawno odeszły w niepamięć, możesz nawet w tym momencie umówić się na test. 

Badania wydolnościowe można, a nawet trzeba powtarzać. Przy amatorskim bieganiu warto zrobić próby przynajmniej raz w roku. Dzięki temu na bieżąco określisz swoje postępy i konsekwentnie będziesz wspinał się coraz wyżej! 

Czy badania wydolnościowe to ,,droga impreza”? Żeby kompleksowo zbadać parametry trzeba nastawić się na wydatek rzędu 200-400 złotych. Wszystko zależy od ośrodka, specjalistów zajmujących się badaniami i wybranego pakietu. Czy to dużo biorąc pod uwagę że tych badań nie robi się często a wyniki są naprawdę przydatne? Pozostawimy to do indywidualnej oceny.

Gdzie można zrobić badania wydolnościowe dla biegaczy?

Przygotowanie do prób wydolnościowych to także wybór odpowiedniego ośrodka! Testy tego typu zrobimy w specjalnych ośrodkach badawczych nastawionych na badania dla sportowców. Poza zwykłymi ,,wydolnościowkami”i można w nich poddać się także pomiarowi wieku biologicznego, testom motorycznym i innym próbom zaprojektowanym z myślą o sportowcach.

W tego typu ośrodkach pracują fizjoterapeuci i lekarze znający się na zdrowiu sportowców jak mało kto. Poświęcili życie badaniu ludzkiego ciała i jego możliwości – warto im zaufać i sprezentować sobie test! 

Kompleksowe badania wydolnościowe dla biegaczy pomagają dokładnie poznać aktualne możliwości treningowe i dopasować plan by poprawić swoje osiągnięcia. Dzięki testom i konsultacji wyników Twoje biegowe treningi wejdą na wyższy poziom. Indywidualne podejście jest na wagę złota nie tylko u zawodowców – w ośrodkach zajmujących się badaniem sportowców spotkasz wielu ambitnych amatorów! Należysz do nich? Ruszaj na testy!

Badania wydolnościowe to nie jedyny test na jaki powinien udać się zapalony biegacz! Przeczytaj nasz artykuł na temat profilaktyki u sportowców: https://sbiegacza.pl/2021/05/29/badania-dla-sportowcow-jakie-testy-sa-wskazane-dla-biegaczy.

Mogą Ci się spodobać:

21 09.2023
Joga dla biegaczy — na czym polega?

Joga dla biegaczy — na czym polega?

Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]

04 09.2023
Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]

01 09.2023
Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]

01 09.2023
Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]

31 08.2023
Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]

30 08.2023
Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]

25 08.2023
16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]

22 08.2023
Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez wygodnych i stylowych butów […]

14 08.2023
Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Chcesz zacząć ćwiczyć, ale ubranie treningowe kojarzy Ci się z […]

21 07.2023
Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]

19 07.2023
Skórzane buty są dobre na każdą okazję

Skórzane buty są dobre na każdą okazję

Trudno wyobrazić sobie życie w XXI wieku bez butów. Na […]

18 07.2023
Problem ze snem u biegacza – przyczyny i rozwiązania

Problem ze snem u biegacza – przyczyny i rozwiązania

Problem ze snem może dosłownie zrujnować życie, a już na […]

17 07.2023
Szybko się męczę! Co to oznacza i co robić?

Szybko się męczę! Co to oznacza i co robić?

Szybko się męczę, a chcę biegać: takie wiadomości stale dostajemy […]

14 07.2023
Na co zwrócić uwagę obstawiając zawody biegowe?

Na co zwrócić uwagę obstawiając zawody biegowe?

Obstawianie zawodów biegowych staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. […]

10 07.2023
Maraton – ile kilometrów ma królewski dystans? Cała prawda

Maraton – ile kilometrów ma królewski dystans? Cała prawda

Maraton – ile kilometrów ma legendarny dystans? Wbrew pozorom, odpowiedź […]

05 07.2023
Czy warto zainwestować w buty trekkingowe do biegania?

Czy warto zainwestować w buty trekkingowe do biegania?

Bieganie to popularna forma aktywności fizycznej, która przynosi wiele korzyści […]

04 07.2023
Ból kolana po bieganiu – co robić?

Ból kolana po bieganiu – co robić?

Ból kolana po bieganiu zdarzył się kiedyś każdemu sportowcowi. Jeżeli […]

23 06.2023
Cytaty motywacyjne – sport, walka, zdrowie. Zdania, które musi znać biegacz

Cytaty motywacyjne – sport, walka, zdrowie. Zdania, które musi znać biegacz

Cytaty motywacyjne – sport zna ich wiele, bo bez motywacji […]

23 06.2023
Przetrenowanie – objawy i sposoby. Działaj nim będzie za późno!

Przetrenowanie – objawy i sposoby. Działaj nim będzie za późno!

Przetrenowanie to realne zagrożenie dla ambitnego biegacza. Po czym poznać, […]

22 06.2023
Jakie suplementy na regenerację pomagają po bieganiu? Wyjaśniamy!

Jakie suplementy na regenerację pomagają po bieganiu? Wyjaśniamy!

Jakie suplementy na regenerację warto mieć w swojej sportowej szafeczce? […]

21 06.2023
Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]

09 06.2023
Bieg na 5 km – czas amatora. Jaki powinieneś mieć?

Bieg na 5 km – czas amatora. Jaki powinieneś mieć?

Bieg na 5 km – czas amatora mówi sporo o […]

09 06.2023
Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]

23 05.2023
Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]

22 05.2023
Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]

22 05.2023
Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]

17 05.2023
Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]

17 05.2023
Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]

15 05.2023
Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]

11 05.2023
Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się