Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
17
> Porady > Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

28.07.2022

Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi na całym świecie, dały wkręcić się w ten sport z szeregu innych powodów. Czego się spodziewać zaczynając bieganie? Efekty przerosną Twoje oczekiwania. Przeczytaj o 10-ciu… a to dopiero początek!

1 – bieganie – efekty. Skończysz z ostrymi dietami

Gdyby łączyć imprezy biegowe ze zlotami foodtrucków… Właśnie poddaliśmy Ci pomysł na milionowy biznes gastronomiczny. Nie zmarnuj go… ale biznesplan przemyśl na pierwszym biegowym treningu.

Biegacze to ludzie, którzy jedzą i nie tyją. Zdecydowana większość rekreacyjnych biegaczy niespecjalnie  przejmuje się swoją dietą. Dbają o to, by generalnie była zdrowa, ale z liczeniem kalorii im nie po drodze. A z głodówkami, to już w ogóle! Nie da się biegać bez solidnego jedzenia!

Bieganie bez diety nie oznacza biegania tylko na fast-foodach i czekoladzie! Niemniej, aktywność fizyczna umożliwia pozwalanie sobie na smakołyki bez obaw o wagę.

ciastka do kawy
Bieganie – efekty to jedzenie ciastek bez tycia!

Bieganie – efekty to porzucenie restrykcyjnych diet raz na zawsze. Jako biegacz, na każdym treningu będziesz spalał setki kalorii. Ciasteczko, batonik, gofr z bitą śmietaną – to wszystko będzie Twoim źródłem energii do biegania, a nie kaloryczna bombą do zmagazynowania w biodrach.

Bieganie – efekty. Brzuch spadnie sam

Mimo nieprzejmowania się kaloriami, pasjonaci biegania są szczupli. Nawet jeśli schudnięcie nie jest Twoim nadrzędnym celem, dzięki treningom poprawisz to i owo. Mocniejsze mięśnie sprawią, że sylwetka zeszczupleje, ubrania zaczną lepiej wyglądać, a brzuch…

…jaki brzuch? 

Bieganie – efekty. Uda nabiorą jędrności

Kolejna zasługa biegania to poprawa jędrności skóry. Wynika ona z lepszego ukrwienia każdej partii ciała.

Podczas treningu, serce pracuje intensywniej, zasilając organy większa ilością krwi. Skóra staje się odżywiona, więc wszystko ,,idzie do góry”. Po kilku tygodniach regularnych treningów, skóra będzie bardziej napięta, a cellulit mniej widoczny.

Nie trzeba mówić, że jędrniejsza skóra również przekłada się na ogólną atrakcyjność sylwetki. Jeśli masz jakiekolwiek kompleksy na punkcie swojego ciała, ruszaj na bieganie. Efekty zobaczysz w lustrze i zazdrosnych spojrzeniach znajomych. Nie ma lepszego zabiegu estetycznego, niż aktywność fizyczna.

2 – nabierzesz pewności siebie

Lepszy wygląd siłą rzeczy przekłada się na zwiększenie pewności siebie. Poza tym, bieganie to stałe pokonywanie własnych granic. Kolejne wyzwanie na Twojej biegowej drodze, kolejny sukces, kolejny bonus do wiary w siebie. 

bieganie efekty pewność siebie
Bieganie – efekty przed i po to więcej pewności siebie!

Staniesz się pewniejszy w kontaktach towarzyskich, biznesowych i wszystkich innych. Codzienne problemy przestaniesz traktować jako kłody pod nogami. Zaczniesz podchodzić do nich jak do kolejnego wyzwania. Trzeba je pokonać – i pokonasz. Na biegowej trasie nauczysz się prześcigać siebie. Tę naukę przełożysz na resztę życia.

Możesz wybiegać nowego siebie. Nowego nie tylko fizycznie – nowego mentalnie. Silniejszego, gotowego na wszystko, niebojącego się komplikacji.

3 – zapomnisz o stresie

Słyszałeś o czymś takim jak ,,haj biegacza”? Bieganie – efekty treningu to hormonalna burza poprawiająca nastrój. Endorfiny, adrenalina, dopamina i inne hormony motywują ciało oraz psychikę do podołania wysiłkowi. Kiedy biegacz rusza w trasę, stresujące sytuacje odchodzą w niepamięć. Do mety dociera uśmiechnięty i pełen energii.

Nie bez powodu, aktywność fizyczna  to jeden z czynników profilaktyki depresji. Sport poprawia nastrój na poziomie już na poziomie chemii organizmu. 

Bieganie – efekty przed i po – rzucanie używek

Obniżenie poziomu stresu aktywnością fizyczną to także łatwiejsze porzucanie nałogów. Stres, jak nic innego, skłania ludzi do sięgania po papierosy, alkohol i inne niezdrowe zagłuszacze emocji. Gdy zaczniesz je ,,wybiegiwać”, przestaną być potrzebne. Chcesz rzucić palenie? Zacznij biegać!

4 – bieganie – efekty. Odmłodniejesz

Odmłodniejesz, nawet jeśli teraz masz 20 lat. Nie tylko dlatego, że podczas treningu będziesz się cieszył jak dziecko. Bieganie – efekty tego sportu to błyskawiczny powrót do sprawności, którą odebrał Ci siedzący tryb życia. 

Do walki możesz przystąpić niezależnie od tego, co mówi Twój PESEL. Bieganie po 50-tce? Okej!

starszy mężczyzna uprawiający bieganie efekty
Bieganie – efekty to młodość w każdym wieku!

Zastane mięśnie, zgarbiony kręgosłup, przykurczona szyja od wgapiania się w monitor… Pod koniec dnia masz wrażenie, że postarzałeś się o drugie tyle. Taki stan trwa przez lata, a na pewno słyszałeś, że nieużywany mięsień zanika. 

Kiedy ciało nie musi utrzymać sprawności, pozbywa się jej bez sentymentu. Wie, że do leżenia na kanapie nie potrzebuje silnych mięśni.

Gdy już od czasu do czasu chcesz użyć mięśni, wszystko Cię męczy. Z pomocą przychodzi bieganie. Efekty? Szybki sygnał dla całego ciała, że pojawiło się wyzwanie. Musi wziąć się w garść. Już po kilku treningach poczujesz, jakby ubyło Ci kilka lat, a będzie tylko lepiej.

5 – na nowo nauczysz się wypoczywać

Bieganie – efekty przed i po – odnoszą się również do sposobu spędzania wolnego czasu (pozornie) niezwiązanego z treningiem. Biegacze kochają aktywnie spędzać czas. Z leżeniem na kanapie zupełnie im nie po drodze.

Kiedy poczujesz, jak dobrze wpływa na Ciebie aktywność fizyczna, zapragniesz więcej. Jako że poprawi się Twoja ogólna sprawność, będziesz też lepiej ją znosił. To otwiera nowe możliwości spędzania wolnego czasu.

górskie widoki
Bieganie da Ci kondycję i chęci, by oglądać takie widoki nie tylko na zdjęciach.

Wycieczka w góry z rodziną i zdobywanie najwyższych szczytów? Jasne!

Rowerowy wypad nad jezioro 40 kilometrów dalej? Jedziemy! A za pół roku pierwszy duathlon!

Dzień otwarty w szkole tańca? Pakujemy dres!

Bieganie – efekty to kompleksowa zmiana podejścia do aktywności fizycznej. A to milowy krok do zmiany całego życia. Już nigdy nie spędzisz weekendu na nicnierobieniu. Zobaczysz więcej, poczujesz więcej, doświadczysz więcej – kto biega, żyje dwa razy.

6 – bieganie – efekty przed i po. Nauczysz się organizacji

Wydaje Ci się, że nie masz czasu na bieganie? Więc ugotuj garnek obiadu na dwa dni, nastaw budzik na godzinę wcześniej, odłóż smartfona i… idź pobiegać.

Ludzie, którzy złapali biegowego bakcyla, także nie mają czasu. Zawsze jednak udaje im się znaleźć 25-tą godzinę doby, aby iść na trening. Jak to robią? Organizują, skracają, robią listę priorytetów na dany dzień, wyrzucają z domu telewizor… Żeby znaleźć czas na bieganie, wystarczy go nie tracić.

Pamiętaj – trening biegowy nie musi być długi! Wyrwij się z domu na 15-30 minut. Tyle na pewno uda się wygospodarować! 

7 – bieganie – efekty. Pokochasz swoje ciało

Ile razy dzisiaj narzekałeś na swoje ciało? A ile razy pochwaliłeś je za kawał dobrej roboty?

My, ludzie, bardzo chętnie zauważamy niedociągnięcia Matki Natury. Zauważamy, że jesteśmy za niscy, za szerocy, przerzedzają nam się włosy, to jest krzywe, tamto niesymetryczne… 

Rzadko natomiast doceniamy, jak cudownymi maszynami są nasze ciała. Nic dziwnego. Bez aktywności fizycznej, nieszczególnie mają okazję do wykazania się.

bieganie efekty samopoczucie na treningu
Bieganie – efekty to nowe spojrzenie na swoje ciało.

Bieganie – efekty to zrozumienie, jak wiele robi Twoje ciało. Intensywny wysiłek sprawia, że czujesz każdy mięsień. Czujesz, jak bije serce, jak pracują płuca. Czujesz, jak szkielet niesie Cię nad ziemią, ręce i nogi harmonijnie współpracują, kolana instynktownie uginają się pod idealnym kątem…

Tego trzeba doświadczyć. A kiedy doświadczysz, już nigdy nie spojrzysz na swoje ciało krytycznie. Ono jest niesamowite – daj mu to pokazać.

8 – poprawisz życie seksualne

Nawet w łóżku przydaje się stare, dobre bieganie! Efekty przed i po nie kończą się po zachodzie słońca.

Po pierwsze – bieganie poprawia wydolność i wytrzymałość. Jak wydolność i wytrzymałość przydają się w sypialni, tego tłumaczyć nie trzeba.

Po drugie – hormony. Wysiłek zwiększa poziom testosteronu. Endorfiny poprawiają humor. Efekt? Wyższe libido i poprawa ogólnej sprawności seksualnej. 

Po trzecie – krążenie krwi. Z akapitu o skórze wiesz już, że bieganie poprawia krążenie. U kobiet, przekłada się to na lepsze ukrwienie genitaliów, a więc intensywniejsze doznania. U mężczyzn – na jakość erekcji.

Po czwarte – pewność siebie, wynikająca w dużej części z poprawy wyglądu. Tej nigdy dość  w sypialni.

Biegacze deklarują bardzo wysoki poziom zadowolenia z życia seksualnego. Biegające kobiety łatwiej znoszą menopauzę, a mężczyźni dłużej zachowują sprawność. Wydolność i wytrzymałość nabyta na treningu sprawia, że biegacze nieprędko padają z wyczerpania…

9 – bieganie – efekty. Znajdziesz nowe pasje

Bieganie to nie tylko bieganie. Efekty, które ciężko przewidzieć, to zostanie hobbystą wielu dziedzin! W tym takich pozornie niezwiązanych z bieganiem. 

Sport powoduje reakcję łańcuchową. Kiedy zaczniesz biegać, nagle zainteresujesz się:

  • biologią jakim cudem tyle przebiegłem?
  • chemią co jest w tym izotoniku?
  • krawiectwem – jak te spodenki są uszyte, w tym się nie da biegać…
  • sportem zawodowym – no i co, ja też tak biegam!
  • budownictwem – tu idzie rura, czy mogę przybić hak na medale?
  • geologią – który kamień jest taki twardy?!
  • prawem ale czemu nie można tu biegać? Jak to mandat?!

… i wieloma innymi dziedzinami.

Bieganie – efekty to… bycie ciekawym człowiekiem. Bardzo, bardzo ciekawym.

10 – poznasz cudownych ludzi

Bieganie – efekty to gwałtowne poszerzenie towarzyskiego grona

Punkt poniekąd powiązany z poprzednim. Biegacze mają o czym rozmawiać, rozmawiają bardzo chętnie, a dzięki sportowi, są naładowani pozytywną energią. Bieganie w grupie to coś, czego powinien spróbować nawet najbardziej radykalny samotnik.

bieganie efekty start zawodów
Dziś trening w grupie, jutro bieg na 5 kilometrów i nowe znajomości na całe życie. Biegacz jest istotą społeczną!

Biegacze są wspaniali. Społeczność, jaka utworzyła się wokół tego sportu, ogrzeje Twoje serce przez 24 godziny na dobę. 

Bieganie łączy ludzi – to prawda. Biegacze z całego kraju spotykają się na imprezach, sportowych, utrzymują kontakty w mediach społecznościowych i trzymają sobie dzieci do chrztu. Wspieramy się, motywujemy, doradzamy – lubimy być razem, nawet tylko przez Internet! 

Ani się obejrzysz, a będziesz miał wokół siebie grono nowych znajomych. Wspólnie pojedziecie na wycieczkę w góry, na zawody, pójdziecie na pizzę w ramach posiłku potreningowego… Bieganie wygania do ludzi. Wspaniałych ludzi z całego kraju, a nawet z całego świata.


Bieganie – efekty tego sportu to nie tylko schudnięcie. Teraz już nie masz wątpliwości, ten sport dosłownie odmieni Twoje życie. Na co jeszcze czekasz? Ruszaj na trening i żyj piękniej, zdrowiej, weselej!

Mogą Ci się spodobać:

01 cze
Wpływ biegania na hormony – nie tylko endorfiny!

Wpływ biegania na hormony – nie tylko endorfiny!

O ,,haju biegacza” słyszał chyba każdy. Jeśli tu jesteś, prawdopodobnie […]

06 gru
Bieganie w smogu – czy mogę iść biegać?

Bieganie w smogu – czy mogę iść biegać?

Chcąc się przygotować do wiosennych startów, nie możesz zrezygnować z […]

24 lip
6 wskazówek jak biegać szybciej i dłużej

6 wskazówek jak biegać szybciej i dłużej

Jako początkujący biegacz cieszysz się, gdy udaje Ci się bez […]

19 kw.
Maści dla sportowców – po jakie powinni sięgać biegacze?

Maści dla sportowców – po jakie powinni sięgać biegacze?

Bieganie jest sportem wymagającym dużego i regularnego wysiłku. Podczas niego […]

18 maj
Jak biegać bez obciążania kolan?

Jak biegać bez obciążania kolan?

Ból kolan to jedna z najczęstszych przypadłości, jaka dotyka biegaczy. […]

10 paź
W czym biegać jesienią, gdy jest zimno, pada deszcz i wieje wiatr?

W czym biegać jesienią, gdy jest zimno, pada deszcz i wieje wiatr?

Jesień nadeszła. I choć w kalendarzu wciąż jest lato, to […]