Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
19
> Sprzęt > Shock Absorber Ultimate Run Bra czy Panache Sport? Cechy i porównanie

15.07.2022

Shock Absorber Ultimate Run Bra czy Panache Sport? Cechy i porównanie

Shock Absorber Ultimate Run Bra czy Panache Sport? Cechy i porównanie

Dobry stanik do biegania to obowiązkowy element wyposażenia każdej biegaczki. Jest warunkiem komfortu i zdrowia treningu. Stanik Shock Absorber Ultimate Run Bra pokochały aktywne kobiety na całym świecie – nic dziwnego! Jego najpoważniejszym konkurentem jest Panache Sport – stanik do biegania i innych aktywności fizycznych. 

To właśnie biustonosz Shock Absorber oraz Panache Sport są największymi stanikowymi gigantami w świecie damskiej odzieży sportowej. Przedstawiamy, co cechuje oba modele, aby pomóc Ci wybrać ten jedyny!

Biustonosz Shock Absorber – co to za marka?

Za omawianym stanikiem do biegania stoi Shock Absorber  – brytyjska marka, obecna na rynku od 1994 roku. Specjalizuje się w stanikach sportowych, uznawanych na całym świecie za jedne z najlepszych. Uznane nie przez byle kogo, a przez kobiety uprawiające rozmaite aktywności – w tym bieganie.

W przeciwieństwie do innych producentów odzieży do biegania, Shock Absorber specjalizuje się w dokładnie damskiej bieliźnie sportowej. Niewiele u nich innej odzieży -staniki są najważniejsze!

shock absorber biustonosz do biegania
Inne ubrania tez się znajdą, ale Shock Absorber to bardzo stanikowa marka! źródło: strona producenta Shock Absorber

Marka współpracuje z Uniwersytetem w Portsmouth. Ta angielska uczelnia słynie ze swoich badań nad zdrowiem piersi – mają od nich specjalny zespół. 

Na podstawie badań kobiecej biomechaniki wykonanych przez naukowców, Shock Absorber projektuje swoje biustonosze sportowe, dopasowane do szerokiego wachlarza aktywności. Oferuje też staniki do gry w piłkę, jazdy konnej, boksu, tańca, jogi i innych sportów.

Shock Absorber Ultimate Run Bra to najpopularniejsza propozycja ze wszystkich modeli brytyjskiej marki. Kolekcja Ultimate jest przeznaczona właśnie dla biegaczek. Została doceniona nagrodami Running Awards i tysiącami pochlebnych opinii. Na podstawie badań Uniwersytetu w Portsmouth, projekty są na bieżąco udoskonalane, więc Shock Absorber może jeszcze nieraz zaskoczyć.

Czym Shock Absorber Ultimate Run Bra przekonał rzesze biegaczek?

Shock Absorber Ultimate Run Bra – zasada konstrukcji

Biustonosz Shock Absorber Ultimate Run Bra ma inną konstrukcję niż powszechnie dostępne staniki do biegania. Został zaprojektowany jako odwrócona ósemka – dlatego dominującą technologię nazwano Infinity-8. Stanik Shock Absorber nie ma fiszbin – za działanie Infinity-8 odpowiada wyłącznie kompresja. Ubranie dociska piersi do klatki i spłaszcza.

stanik shock absorber ultimate run bra zdjęcie
Stanik Shock Absorber Ultimate Run Bra, źródło: strona producenta Shock Absorber

Takie skonstruowanie Shock Absorber Ultimate Run Bra odwzorowuje ruch piersi podczas biegania. W rzeczywistości bowiem, biust nie podskakuje w pionie, ale zatacza ósemki. Zbadano to z użyciem podczerwieni. 

biust podczas biegania tor ruchu schemat
Ruch piersi podczas biegania, źródło: strona producenta Shock Absorber

Shock Absorber Ultimate Run Bra, według badaczy z Portsmouth, redukuje ruch piersi podczas biegu do 78% lepiej względem zwykłego stanika. Mimo, że badaniu siłą rzeczy daleko do niezależności, stwarza solidne podstawy do zainteresowania się Shock Absorber Ultimate Run Bra. Im większe piersi, tym solidniejsze.

Można rzec, że biustonosz Shock Absorber robi dokładnie to, co powinien robić każdy stanik biegowy. Trzyma piersi w ryzach, odpowiadając na ich biomechaniczny ruch. Tym różni się od innych topów i staników sportowych, które po prostu dociskają piersi do klatki (niczym bandaż elastyczny).

Shock Absorber Ultimate Run Bra – co jeszcze?

Biustonosz Shock Absorber Ultimate Run Bra posiada szerokie ramiączka, spinane dodatkowo na plecach. W ten sposób, ciężar piersi równomiernie rozkłada się na korpusie. Ramiączka nie wpijają się w ciało (która biegaczka tego nie przerabiała!), a biust jest dodatkowo ciągnięty w tył, dzięki złapaniu ramiączek na środku. Możliwość regulacji ramiączek zapewnia dopasowanie do indywidualnych warunków anatomicznych.

shock absorber ultimate run bra padded miękki stanik
Shock Absorber Ultimate Run Bra Padded, źródło: strona producenta Shock Absorber

Tym, co rzuca się w oczy w staniku Shock Absorber, są duże, zabudowane miseczki, dochodzące aż do pachwin. Piersi nie wypadają bokiem, od góry linią biustu zamyka taśma. Od razu widać, że to stanik dla biegaczki. Także dla sprinterki!

Miseczki w Shock Absorber Ultimate Run Bra wykonano z miękkich materiałów. Nie ma problemu z obcieraniem sutków szorstką wyściółką – dzięki temu, nadaje się nawet dla kobiet karmiących. W wersji Padded, stanik jest jeszcze delikatniejszy, a na zastosowaniu przyjaznych skórze tkanin nie ucierpiała stabilizacja.

Poza Infinity-8, Shock Absorber Ultimate Run Bra cechuje to, co każdą dobrą odzież do biegania. Brak szwów, oddychające i szybkoschnące materiały – jest. Taśma odblaskowa na miseczkach – jest. 

Shock Absorber Ultimate Run Bra – dla kogo?

Stanik Shock Absorber zoptymalizowano pod kątem potrzeb biegaczek ze średnim i dużym  biustem. Dostępne rozmiary kończą się na miseczce F.

Szerokie ramiączka z dodatkową taśmą na plecach, duże miseczki, wysoka amortyzacja – o to chodzi w stanikach sportowych. Ze Shock Absorber Ultimate Run Bra piersi nie wypadają, a ich ciężar równomiernie leży na korpusie. 

stanik shock absorber ramiączka
Biustonosz Shock Absorber, tył, źródło: strona producenta Shock Absorber

Biustonosz Shock Absorber to jednak coś nie tylko dla dużych piersi. W ofercie marki są również małe miseczki. Według badaczy z Portsmouth, biust rozmiaru A podczas biegu podnosi się nawet na 4 centymetry. Sprawienie mu dobrego stanika odciąży więzadła Coopera. Małe piersi też mają wymagania!

Shock Absorber Ultimate Run Bra spodoba się także biegaczkom, które narzekają na jędrność swojego biustu. Dokładnie zabudowane miseczki i zamknięcie taśmami uniemożliwia piersiom wyskoczenie na wolność, czy choćby ujrzenie jej spod pachwiny. Stanik Shock Absorber pomoże uniknąć bólu i pogłębienia naciągnięcia więzadeł. 

miękki stanik do biegania shock absorber padded
Ahock Absorber Padded – miękki stanik do biegani, źrodło: strona producenta Shock Absorber

Miseczki w Shock Absorber Ultimate Run Bra wykonano z miękkich materiałów. Nie ma problemu z obcieraniem sutków szorstką wyściółką – dzięki temu, nadaje się nawet dla kobiet karmiących. W wersji Padded, stanik jest jeszcze delikatniejszy, a na zastosowaniu przyjaznych skórze tkanin nie ucierpiała stabilizacja.

Biegaczko – jeśli miewasz problemy z wyskakiwaniem piersi, musisz przystawać na treningu i je ,,podwijać”, a skóra wylewa się z miseczki – Shock Absorber Ultimate Run Bra rozwiązuje sprawę. Wreszcie coś, dopasowanego do kobiecej anatomii – także tej trudniejszej. A przy okazji, sutki mają wygodnie, bo wreszcie nie obciera ich wyściółka.

Czas na konkurenta – Panache Sport.

Panache Sport – co to za marka i seria?

Marka Panache specjalizuje się w bieliźnie damskiej, ale nie jest marką sportową. To również marka brytyjska, na rynku obecna od 1982 roku. Staż dłuższy, niż Shock Absorber, oferta szersza, ale i brak konkretnej specjalizacji w odzieży sportowej. 

Czy to źle? W żadnym wypadku – kto jak kto, ale marka bielizny kobiecej z 40-letnią tradycją doskonale zna się na potrzebach różnych biustów.

biustonosz panache sport do biegania
Stanik Panache Sport, źródło: strona producenta Panache

Panache Sport nie jest przeznaczony dokładnie dla biegaczek, ale generalnie dla aktywnych kobiet. Z tego względu, nie uświadczymy w nich ,,typowo biegowych” technologii – model jest uniwersalny, stąd ogólna nazwa serii – ,,Sport”.

Panache Sport – czym różni się od Absorbera?

Biustonosz Panache Sport to również efekt współpracy z badaczami. Tym razem, do gry włączyli się naukowcy z Loughborough University. Efektem współpracy jest biustonosz wyglądający inaczej niż konkurent, oparty na konstrukcji odmiennej od Absorbera. 

Panache Sport to bowiem biustonosz z konstrukcją enkapsulacyjną – piersi leżą w osobnych miseczkach. Każda jest stabilizowana własnym kompletem szwów, tkaniny i fiszbin. 

panache sport bez fiszbin niebieski
Panache Sport bezfiszbinowy, źródło: strona producenta Panache

Według deklaracji producenta, Panache Sport ma wręcz przebijać Shock Absorber Ultimate Run Bra w najistotniejszej kwestii. Panache Sport daje 83% lepszą stabilizację względem zwykłych biustonoszy. 

Biorąc pod uwagę, że Panache Sport jest stanikiem z fiszbinami i osobnymi miseczkami, jest to jak najbardziej prawdopodobne. Marka oferuje także Panache Sport bez fiszbin. Producent nie informuje jak ten model różni się procentami stabilizacji.

panache sport tył biustonosza
Panache Sport biustonosz, źródło: strona producenta Panache

Trzeba zwrócić uwagę też na inną konstrukcję ramiączek. Są dużo cieńsze niż w Shock Absorber Ultimate Run. Biegaczki używające Panache Sport nie narzekają jednak na tę kwestię. Chwalą sobie całość stanika, więc wrażenie wpijania się w ciało wydaje się być błędne.

Dla kogo są Panache Sport?

W ofercie marki dostępne są Panache Sport z fiszbinami i bez są dostępne w rozmiarach do miseczki J. Przypominamy – Shock Absorber Ultimate Run Bra kończy się na G. Tak więc, Panache Sport to opcja dla biegaczek z bardzo dużym biustem

Na Panache Sport warto postawić, jeśli masz duży problem z utratą jędrności biustu. W takich przypadkach, biustonosz enkapsulacyjny sprawdzi się jeszcze lepiej, niż kompresyjny stanik Shock Absorber 

panache sport biustonosz ramiączka
Ramączka wyglądają na wiotkie, ale w praktyce takie nie są! źródło: strona producenta Panache.

Nie bez znaczenia jest również design. Marka Panache oferuje staniki o mniej sportowym wyglądzie. Rzecz gustu – dla wielu kobiet ten stanik jest po prostu ładniejszy i dzięki temu lepiej się w nim czują.

Shock Absorber Ultimate Run vs Panache Sport – który wybrać?

Cena obu staników oscyluje w okolicy 200 złotych. Zarówno Panache Sport jak biustonosz Shock Absorber są świetnie oceniane przez biegaczki. To jak wybierać między stanikowym Porshe a Ferrari. Chciałoby się oba – biorąc pod uwagę przystępną cenę tych staników… dobry pomysł.

Przy bardzo dużej miseczce – powyżej G – siłą rzeczy pozostaje wybrać Panache Sport. On też lepiej sprawdzi się jak stabilizator mocno obwisłych, ciężkich piersi. Takie wymagają indywidualnej troski w osobnych miseczkach. Z fiszbinami, czy bez – to zależy od preferencji. Zauważyliśmy również, że stanik Panache chętniej wybierają kobiety plus size.

panache sport bordowy
Panache Sport jest częściej wybierany także przez biegaczki plus-size, źródło: strona producenta Panache

Biustonosz Shock Absorber sprawdzi się przy piersiach małych, średnich i dużych – od A do G. Podoła niezbyt jędrnemu biustowi, dociśnie go do klatki piersiowej i równomiernie rozłoży ciężar. Wciąż jest to stanik kompresyjny, więc nie będzie tak idealnie stabilizował każdej piersi z osobna. 

shock absorber stanik do biegania czarny
Shock Absorber to sto procent wygody do miseczki F – nie większej, źrodło: strona producenta Shock Absorber

O ostatecznym wyborze biustonosza (nie tylko do biegania), zawsze decydują indywidualne preferencje. Jeśli to tylko możliwe przymierz stanik stacjonarnie oraz skorzystaj z pomocy braffittera. Braffitting zmienia życie kobiet – szczególnie tych aktywnych i kształtnych.

Oba staniki są świetne. Teraz znasz różnice między nimi. Nie podamy Ci konkretnej odpowiedzi, bo ile biegaczek, tyle biustów i preferencji. Każda kobieta wie, jak trudno jest dobrać ten idealny stanik – zwłaszcza mając przed sobą dwie świetne propozycje. 


Zarówno Panache Sport jak Shock Absorber Ultimate Run Bra, to biustonosze dla wymagających piersi i równie wymagających biegaczek. O wyborze trzeba zdecydować samodzielnie, na podstawie preferencji i (najlepiej) wskazań braffittera. 

Co cechuje Shock Absorber Ultimate Run Bra? W oparciu o badania kobiecej biomechaniki, konstrukcja ósemki stabilizuje biust podczas treningu lepiej, niż typowy sportowy stanik. Zaprojektowano go z myślą o kobietach z małymi, średnimi i dużymi piersiami – od A do miseczki G. Jest to stanik kompresyjny.

Panache Sport z fiszbinami, to jeszcze lepsza stabilizacja. Dostępny jest także Panache Sport bez fiszbin. Marka oferuje staniki w szerszej rozmiarówce – aż do J. Dwie miseczki podtrzymują każdą pierś osobno. Jeśli nie lubisz biustonoszy kompresyjnych, zwróć się w stronę tego modelu.

Zdjęcie główne: strona producenta Panache, model stanika Panache Sport

Mogą Ci się spodobać:

25 lut
Cardio bez wychodzenia z domu – bieżnia

Cardio bez wychodzenia z domu – bieżnia

W zdrowym ciele zdrowy duch, a nic nie działa tak […]

13 cze
Zegarek Garmin Instinct i Garmin Instinct 2 – co cechuje te modele?

Zegarek Garmin Instinct i Garmin Instinct 2 – co cechuje te modele?

Zegarki Garmin to najwyższa półka, jeśli chodzi o sprzęt sportowy […]

15 mar
Rękawiczki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

Rękawiczki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

Czy rękawiczki do biegania czymkolwiek różnią się od naszego ,,zwykłego” […]

14 lip
Jakie spodnie do biegania wybrać?

Jakie spodnie do biegania wybrać?

Wiele osób uprawia jakiś sport – dla zdrowia, dla dobrego […]

21 gru
Zegarki do biegania Garmin – przegląd modeli

Zegarki do biegania Garmin – przegląd modeli

Dobry zegarek do biegania to podstawa. Wie o tym każdy […]

12 sie
Dres nie tylko na trening. Modne ubrania sportowe na każdą okazję

Dres nie tylko na trening. Modne ubrania sportowe na każdą okazję

Under Armour czy Puma, Adidas czy Nike – dresy męskie […]