Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
19
> Sprzęt > Kompresyjna koszulka treningowa męska: dlaczego warto w niej ćwiczyć?

11.07.2022

Kompresyjna koszulka treningowa męska: dlaczego warto w niej ćwiczyć?

Kompresyjna koszulka treningowa męska: dlaczego warto w niej ćwiczyć?

Odzież treningowa może przybierać różne formy, a jedną z takich form jest ubranie kompresyjne. Koszulka treningowa męska o właściwościach kompresyjnych i termoaktywnych jest niezwykle przydatna podczas wykonywania wielu aktywności fizycznych. Dlaczego warto zaopatrzyć się w ten rodzaj odzieży? Odpowiedzi na to pytanie znajdują się w tym artykule!

Termoaktywne i kompresyjne koszulki to wygoda!

Ubrania kompresyjne wykonywane są za pomocą takich materiałów i w taki sposób, aby uczynić je ściśle przylegającymi do ciała. Stąd ich nazwa – kompresyjne, a więc obcisłe, delikatnie uciskające ciało. Koszulka treningowa męska o właściwościach kompresyjnych działa na ciało w określony sposób.

Elastyczny materiał koszulki rozciąga się w każdą stronę, nie krępując ruchów. Zarówno koszulki z długim, jak i krótkim rękawem to tak zwane rashguardy. Słowo „rash” oznacza w języku angielskim otarcie, „guard” natomiast „chronić”. Rashguardy są więc ubraniami, które chroniąc skórę przed otarciem, zdarciem czy nawet rozcięciem, a także do pewnego stopnia przed siniakami powstającymi w wyniku uderzeń.

Koszulka treningowa męska kompresyjna nie zwija się podczas poruszania się, dlatego bardzo trudno za nią pociągnąć, co może zdarzyć się w przypadku innego rodzaju odzieży. Jeśli dodatkowo jest termoaktywna, wtedy komfort użytkowania zostaje zwiększony jeszcze bardziej. Taka koszulka bardzo dobrze odprowadza pot do otoczenia, dzięki czemu ćwiczący nie musi martwić się o to, że koszulka stanie się nieprzyjemnie mokra od potu.

Elastyczny materiał przylegający do ciała, odprowadzanie potu, ochrona przed uderzeniami oraz otarciami – to wszystko przekłada się na wygodę podczas treningu. Wygoda to jednak nie wszystko, bo odzież kompresyjna ma także wpływ na wydajność zawodnika podczas walki. Dlaczego?

Kompresyjna koszulka treningowa - właściwości

Koszulka treningowa męska kompresyjna a mięśnie

Odzież kompresyjna wpływa na ukrwienie mięśni. Sprawia, że substancje odżywcze, które są mięśniom potrzebne (zarówno w trakcie wysiłku, jak i po nim), zostaną do nich dostarczone szybciej. Dzięki temu uderzenia i kopnięcia będą wykonywane z nieco większą siłą i w szybszym czasie.

Kompresja tkanki mięśniowej sprawi też, że będzie ona szybciej wracać do stanu sprzed treningu czy pojedynku. Ciało zregeneruje się szybciej, a zawodnik będzie mógł wrócić do ćwiczeń i walki szybciej niż osoba, która nie zakładała koszulek kompresyjnych.

Nie można również zapominać o kwestiach związanych z samą techniką walki. Osoba w koszulce treningowej męskiej kompresyjnej będzie w stanie poprawić i udoskonalić swoją technikę z tego względu, że będzie lepiej czuła swoje ciało, zyska nieco większy poziom równowagi czy zręczności. To w realny sposób przełoży się na lepsze wyniki w sportach kontaktowych, wygrane pojedynki czy udane sparingi. Odzież kompresyjna to niezwykle przydatne narzędzie, z którego powinien skorzystać każdy zawodnik mieszanych sztuk walki, kickboxingu czy innych sportów kontaktowych, by stać się jeszcze lepszym.

Pogoda i estetyka

Odzież kompresyjna i termoaktywna przeznaczona jest także do treningu na świeżym powietrzu. Bieganie w tego typu ubraniu zwiększa efektywność i wydajność tlenową, a sama odzież utrzymuje optymalną temperaturę ciała.

Odzież kompresyjna termoaktywna może być używana latem, gdy zapobiega przegrzaniu, oraz zimą. Zimowe wersje utrzymują ciepłotę ciała na odpowiednim poziomie, zapobiegając wychłodzeniu. Zwłaszcza wtedy, gdy ciało podczas ćwiczeń zaczyna obficie się pocić.

Koszulka treningowa męska o właściwościach termoaktywnych zwiększa wydolność organizmu i osłania go przed obrażeniami. Nie można jednak zapominać, że zawodnik w takiej odzieży wygląda także niezwykle estetycznie!

Mogą Ci się spodobać:

30 cze
Jakie akcesoria do ćwiczeń w domu wybrać?

Jakie akcesoria do ćwiczeń w domu wybrać?

Każda aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, ale […]

12 sty
Jaki funkcjonalny smartwatch wybrać?

Jaki funkcjonalny smartwatch wybrać?

Planujesz zakup zegarka? Interesują Cię urządzenia, które sprawdzą się nie […]

15 cze
Spódniczki sportowe do biegania – rodzaje, korzyści, cechy

Spódniczki sportowe do biegania – rodzaje, korzyści, cechy

Bieganie to pasja, siła i hektolitry potu. Ten piękny sport […]

09 cze
Dlaczego warto stosować opaski kompresyjne na łydki?

Dlaczego warto stosować opaski kompresyjne na łydki?

Opaski kompresyjne to produkty stosowane przez wielu sportowców. Sięgają po […]

12 sie
Dres nie tylko na trening. Modne ubrania sportowe na każdą okazję

Dres nie tylko na trening. Modne ubrania sportowe na każdą okazję

Under Armour czy Puma, Adidas czy Nike – dresy męskie […]

13 lis
Stroje piłkarskie, do biegania i do siatkówki. Podobieństwa i najważniejsze różnice

Stroje piłkarskie, do biegania i do siatkówki. Podobieństwa i najważniejsze różnice

Dzisiaj, gdy coraz więcej ludzi pracuje przez osiem lub więcej […]