Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
71
> Buty do biegania > Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

01.07.2022

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. W ciągu 2 lat od premiery – w  2020 – doczekały się wielu recenzji, testów i dyskusji. Według inov-8, to buty zaprojektowane na długie biegi, w najróżniejszym terenie. Także na terenach i biegach ultra, gdzie niezawodność musi być podniesiona do najwyższych standardów.

Sprawdzamy, czy Trailtalon 290 rzeczywiście jest uniwersalną propozycją, w którą warto zainwestować z myślą o wymagających startach – przeczytaj!

Inov-8 Trailtalon 290 – parametry

Buty do biegania inov-8 Trailtalon 290 to obuwie przeznaczone na zawody i treningi w terenie. Czy do biegania ultra – to rozważymy w dalszej części.

Drop – 8 mm, waga – 290-320 gram, w zależności od rozmiaru.

trailtalon 290 męskie
Inov-8 Trailtalon 290 v2 męskie, źródło: strona producenta inov-8

Trailtalon 290 doczekały się także odświeżonej wersji v2, w której względem pierwotnego modelu niewiele się zmieniło. Kupisz ją na oficjalnej stronie producenta i w sklepach sportowych. Na rynku wciąż możesz dostać starsze Trailtalon 290.

W artykule prezentujemy te modele, które możesz w aktualnej chwili zakupić u producenta – inov-8 Trailtalon 290 v2. 1 model damski – niebiesko-różowy – oraz 2 męskie – niebiesko-żółty i czarno-pomarańczowy.

Inov–8 Trailtalon 290 – technologie

Inov-8 Trailtalon 290 mają cholewkę zaprojektowaną zgodnie ze standardami technologii AdapterFit. Jak sama nazwa wskazuje – adaptuje się do kształtu stopy. But rozszerza się w miarę puchnięcia stopy. 

buty do biegania inov-8 trailtalon 290 męskie
Inov-8 Trailtalon 290 v2 męskie, źródło: strona producenta inov-8

Dzięki zastosowaniu przewiewnej siateczki, Trailtalon 290 oddycha bez przeszkód. W połączeniu z dopasowująca się szerokością cholewki, model brzmi jak marzenie ultrasa. Gdy stopy przechodzą katusze na kolejnych kilometrach kamieni i podbiegów, przewiew oraz dodatkowa szerokość jest nie do przecenienia. 

Usztywniony zapiętek External Heel Cage poprawia stabilność kroku, jakże ważną na wymagającym terenie. Staw skokowy jest bezpieczny, tak jak cała stopa.

buty do biegania w terenie inov-8 trailtalon 290
Inov-8 Trailtalon 290 v2 męskie, źródło: strona producenta inov-8

Siateczka jest bowiem na tyle gęsta, by cholewka chroniła stopę przed żwirem, piachem i wszelkimi potencjalnymi zagrożeniami. Usztywniony przód cholewki zapobiega urazom palców podczas uderzenia o twarde obiekty.

Na wagę złota jest też amortyzacja. W inov-8 Trailtalon 290 odpowiada za nią pianka Powerflow. Dwuwarstwowa – jedna warstwa wprowadza responsywność, druga amortyzację. Marka operuje liczbami – zwrot energii lepszy o 15%, amortyzacja o 10% względem konkurencji.

I do tej amortyzacj – a raczej jej zbyt niskiego poziomu – wielu biegaczy ma garść zarzutów… Ale o tym w dalszej części.

W podeszwie znajdziesz 4-milimetrowe kołki-pazury poprawiające przyczepność na mokrym, lekko błotnistym terenie. Nie są to kolce, więc na głębokie błoto warto poszukać innej propozycji (np. Mudclaw 300 od tej samej marki). Kołki są na tyle szeroko rozłożone, by nie było problemu z czyszczeniem podeszwy. 

bieżnik inov-8 trailtalon 290
Inov-8 Trailtalon 290 męskie, podeszwa, źródło: strona producenta inov-8

W Trailtalon 290 ma być nie tylko bardziej komfortowo i bezpiecznie. Ma być też szybciej. Odpowiada za to technologia Dynamic Fascia Band. Opracowana na podstawie anatomii ludzkiej stopy, ma wspomagać przetaczanie.

Podsumowując – inov-8 Trailtalon 290 to but skupiony na wygodzie, aspirujący jednak także do poprawiania Twoich osiągów. Technologia Dynamic Fascia Band nie znalazła się tutaj przypadkiem.

Inov-8 Trailtalon 290 v2 – co się zmieniło?

Odświeżona wersja inov-8 Trailtalon 290 ma jeszcze lepiej dopasowującą się cholewkę. Reszta technologii pozostała bez zmian. V2 nie rozczarowało, to zdecydowana poprawa modelu, ale nie ma rewolucji – i nie miało być. W końcu, to tylko nieco młodszy brat Trailtalon 290.

Zalety modelu

Na plus Trailtalon 290 można śmiało zaliczyć konstrukcję cholewki. Już w pierwszych Trailtalon 290 dopasowanie było na najwyższym poziomie. Trailtalon 290 V2 udowodniły, że jednak da się to zrobić lepiej.

Zastosowanie mocnych, technicznych materiałów, zapewnia wytrzymałość obuwia. Siateczka dba o oddychalność. Przede wszystkim jednak, Trailtalon 290 doskonale chronią stopę przed czynnikami zewnętrznymi. Są… nie do przebicia, z boku, jak i od przodu, dzięki wzmocnieniu czubka. Buty nieprędko wymienisz, bo poza cholewką, wytrzymała jest też guma podeszwy zewnętrznej. 

inov-8 trailtalon 290 v2 męskie pomarańczowe
Inov-8 Trailtalon 290 v2 męskie, źródło: strona producenta inov-8

Nie są to buty z grafenem (a znajdziesz takowe w ofercie inov-8), które wytrzymałyby ponad 1000 kilometrów. Niemniej, jeśli masz problem z szybkim zdzieraniem trailowego obuwia, warto zainteresować się Trailtalon i innymi modelami inov-8. Trwałość to jedna z ich czołowych zalet.

Cały but jest bardzo wygodny w górnej części. Nadaje się do codziennych treningów na mało wymagających trasach terenowych. Przyczepność na ubitych ścieżkach jest bez zarzutu. Stabilizacja zapiętka, język, podeszwa środkowa – można biec na koniec świata.

Na koniec świata niekoniecznie jednak biega się tylko po ubitych ścieżkach. Właśnie… W jakim terenie te buty sprawdzają się w praktyce? Podobno w każdym. 

Przejdźmy do wad Trailtalon 290.

Wady modelu

Opinie na temat inov-8 Trailtalon 290 są mocno podzielone. Brytyjska marka opisując Trailtalon 290 posługuje się określeniami for long miles on the world’s most varied trails, […] the perfect shoe for long training runs and ultra-marathons.

Czy to rzeczywiście buty na długie biegi w najróżniejszym terenie, także na ultramaratony? 

Niestety, mamy co do tego sporo wątpliwości. Przejrzeliśmy wiele recenzji, testów i niezależnych opinii. Umiarkowany poziom amortyzacji, jest tak umiarkowany, że bywa wręcz niewystarczający. Bieganie w Trailtalon 290 przestaje być przyjemne, gdy trafiasz na odcinek usiany wystającymi kamieniami i korzeniami. 

buty do biegania w terenieinov 8 trailtalon 290 damskie cholewka
Inov-8 Trailtalon 290 v2 damskie, źródło: strona producenta inov-8

Oczywiście, druga strona uważa wysokie czucie podłoża za zaletę. Wiele zależy tutaj od preferencji biegacza i jego przyzwyczajeń. Przede wszystkim jednak, od codziennej trasy, jaką pokonuje w inov-8 Trailtalon 290.

Niestety, z racji niedostatków amortyzacyjnych, treningi opiewające na dziesiątki kilometrów warto poważnie przemyśleć. Zwłaszcza te na kamienistych, górskich szlakach Traktujemy Trailtalon 290 bardziej jako obuwie na krótkie i średnie dystanse.

Poza tym, 4-milimetrowe pazury nie poradzą sobie na błotnistym odcinku, a takich nie brakuje na ultra dystansie. Tak więc, inov-8 Trailtalon 290 to buty do biegania w zróżnicowanym terenie… Ale niekoniecznie akurat w terenie wymagającym.

buty damskie nov-8 trailtalon
Inov-8 Trailtalon 290 v2 męskie, źródło: strona producenta inov-8

Co do zastosowania technologii ,,przyspieszającej” – Dynamic Fascia Band. Takie technologie mogą rozwinąć skrzydła tylko na wymagających kilometrażach i trudnych trasach. Sprzęt może wtedy nieco nadrabiać wyczerpanie biegacza. 

Biorąc pod uwagę, że Trailtalon 290 mają w praktyce mniej katorżnicze zastosowania, trudno oceniać skuteczność DFB. To po prostu buty nie do śrubowania tempa, a do wygodnego trenowania.

Zdajemy sobie sprawę, że nie da się stworzyć butów na w 100% każde podłoże. Niemniej, czepiamy się tego, bo inov-8 wprost obiecuje, że właśnie takie stworzyło. Most varied – najróżniejsze. W praktyce, nie takie najróżniejsze. 

Dla kogo jest inov-8 Trailtalon 290?

Zależnie od sklepu, obuwie Trailtalon 290 i Trailtalon 290 v2 kupisz za 400-600 złotych. Zaopatrując się na oficjalnej stronie producenta (dostępny tylko odświeżony model, v2), licz się z dużo większym wydatkiem. Na lipiec 2022, w przeliczeniu na złotówki, buty kosztują 930 złotych – wszystko zależy od kursu funta.

Inov-8 Trailtalon 290 to solidność materiałów. Wygoda na codziennych treningach w terenie, który nie należy do najbardziej wymagających. Umiarkowane wsparcie, wysokie czucie podłoża, które część biegaczy ceni. Dla biegaczy lubiących czuć podłoże. Trenujących intensywnie, ale nie na ultrawymagających szlakach.

buty do biegania inov-8 damskie trailtalon
Inov-8 Trailtalon 290 v2 damskie, źródło: strona producenta inov-8

Jeżeli biegasz w naprawdę trudnym terenie, na długich dystansach, Trailtalon 290 nie gwarantują idealnej współpracy. Koniecznie przymierz je stacjonarnie i zapoznaj się z innymi propozycjami obuwia biegowego w tym zakresie cenowym. A jest ich sporo. Bądźmy szczerzy – grube pieniądze, grube oczekiwania. Zarówno inov-8 jak i konkurenci, mają u siebie modele przeznaczone dla bardziej zaawansowanych biegaczy trailowych.


Inov-8 290 Trailtalon miały być obuwiem na najbardziej zróżnicowane trasy, także na biegi ultra. W praktyce, to bardziej codzienny, terenowy treningowiec na ubite ścieżki. O ile cholewka jest bez zarzutu, tak wysokie czucie podłoża (tudzież – skąpa amortyzacja), może uprzykrzyć bieg na kamienistym terenie. 

Bieżnik jest za płytki, by dawał sobie radę na błocie. Trzeba zwolnić!

To wciąż dobre buty, ale nie tak niezawodne, jak przedstawia to brytyjska marka

Zdjęcie pochodzi z oficjalnej strony producenta inov-8, model Trailtalon 290 V2 męskie.

Mogą Ci się spodobać:

17 gru
Buty OCR – czyli jakie buty wybrać do biegu z przeszkodami?

Buty OCR – czyli jakie buty wybrać do biegu z przeszkodami?

Dobrze dobrane buty do biegów OCR uchronią Cię przed kontuzją […]

26 kw.
Buty do biegania z egzoszkieletem – przyszłość biegania czy tylko ciekawostka?

Buty do biegania z egzoszkieletem – przyszłość biegania czy tylko ciekawostka?

Nowoczesne buty do biegania coraz częściej wyglądają jak wyjęte z […]

24 gru
Nike Air Zoom Terra Kiger – najnowszy model. Jak wypada w terenie?

Nike Air Zoom Terra Kiger – najnowszy model. Jak wypada w terenie?

Kiedy myślimy o butach do biegania w terenie, zwykle mamy […]

25 lut
Adidas Solar Boost – najnowszy model. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Adidas Solar Boost – najnowszy model. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]

07 lut
Adidas Galaxy – najnowszy model. Czy warto postawić na wielofunkcyjne buty do biegania?

Adidas Galaxy – najnowszy model. Czy warto postawić na wielofunkcyjne buty do biegania?

Regularne pojawianie się na biegowych trasach zazwyczaj idzie w parze […]

12 gru
Buty do biegania po śniegu

Buty do biegania po śniegu

Zima nie rozpieszcza aktywnych – grząski śnieg nie jest wymarzonym […]